The Guardian'dan itiraf gibi analiz: Türkiye bu enflasyonla nasıl ayakta?

Avrupa'da yüzde 10'luk enflasyonla hayat yaşanmaz hale geldi. Alman Bild gazetesi artık Almanya'da yaşamanın çok zor olduğunu özellikle emeklilerin kış aylarını Türkiye'nin güney kentlerinde yaşamaları gerektiğini yazmıştı.

Avrupa'nın dayanamadığı enflasyon oranı yüzde 10 iken Türkiye'de yüzde 70'lere dayanan enflasyona karşı gösterilen direnç Batılıları şaşırtıyor.

Zira Türkiye'deki enflasyon Batı'daki gibi gerçek değil. Pahalılığın yüzde 90'ını takiyeci Zümre oligarklarının sahibi olduğu 81 ilde 40 bin şubesiyle örgütlü beşli çete süpermarketler suni olarak gerçekleştiriyor. 

İşte bu duruma rağmen Türkiye'nin nasıl ayakta kalabildiğine Batı şaşırıyor. The Guardian yaptığı analizde aslında bu suni pahalılığın Türkiye'yi yıkmak için gerçekleştirildiğini de itiraf ederken ekonomimizin direncine dikkat çekiyor.

Haber şöyle:

Türkiye'de enflasyon rakamları geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu verileri, TÜFE'nin yüzde 69,97 seviyesine yükseldiğini söylüyor.

İngiliz basını Türkiye'yi yazdı

İngiltere basınından The Guardian gazetesi, yüksek düzeylerde seyreden enflasyona rağmen Türk ekonomisindeki direnci mercek altına aldı.

"Sri Lanka, küresel bir borç krizi karşısında düşen ilk domino taşı oldu" başlıklı analizde, Güney Asya ülkesinin, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının bir araya getirdiği ekonomik baskılara dayanamadığı kaydedildi.

"Enflasyona rağmen ayaktalar"

Haberde, "Aylardır Türkiye'nin düşen ilk domino taşı olacağı söylentileri vardı." denildi.

Ancak yıllık yüzde 70'e yaklaşan enflasyon oranına rağmen ülkenin "hâlâ ayakta olduğuna" dikkat çekildi.

"Kendi halkını besleyebiliyor"

Aynı haberde ayrıca, "Tehdit altındaki diğer bazı ülkelerin aksine Türkiye, kendi halkını besleyebiliyor." ifadesi kullanıldı.

Öte yandan  dünya çapında düşük ve orta gelirli ülkelerin; koronavirüs salgını, borçlarda artan maliyetler ve Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu gıda ve yakıt fiyatlarındaki artışla mücadele ettiği de hatırlatıldı.

Ensonhaber - O.G.

- El-Aziz Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://el-aziz.com/haber/10205116/the-guardiandan-itiraf-gibi-analiz-turkiye-bu-enflasyonla-nasil-ayakta