Kafa ve Boyun Bölgesinde En Sık Görülen Tümör Oluşumu; Gırtlak Kanseri

Kafa ve Boyun Bölgesinde En Sık Görülen Tümör Oluşumu; Gırtlak Kanseri

Gırtlak kanserinin neden meydana geldiği hakkında net bir görüş birliğine varılamasa da sigara ve alkol tüketimi başta olmak üzere birçok risk faktörüne bağlı olarak oluşmaktadır. İşte gırtlak kanserine neden olan risk faktörleri ve tedavi yöntemleri...

Gırtlak soluk borusunu koruyan ve ses telleri yardımıyla ses üretimine katkıda bulunan aynı zamanda solunum sistemi ve sindirim sisteminin ayrılmasını sağlayan önemli bir organdır. Birçok faktöre bağlı olarak gırtlak dokusunda anormal hücre çoğalmaları meydana gelmekte tümör oluşmaktadır. Gırtlak Kanseri belirtileri nelerdir sorusunu cevaplamadan önce gırtlak kanserini diğer bir adıyla larenks kanserini yakından tanımak ve neden meydana geldiği hakkında bilgi sahibi gerekir. 


Gırtlakta meydana gelen tümör oluşumları genellikle kötü huyludur ve gırtlağın glottis dokusunda oluşmaktadır.Gırtlak Kanserinin Nedenleri Nelerdir ?


Gırtlak kanserinin neden meydana geldiği hakkında net bir görüş birliğine varılamasa da sigara ve alkol tüketimi başta olmak üzere birçok risk faktörüne bağlı olarak oluşmaktadır. İşte gırtlak kanserine neden olan risk faktörleri;


Sigara ve alkollü içeceklerin tüketilmesi diğer bütün kanser türlerinde etkili olduğu gibi gırtlak kanserinde de etkili olmaktadır. Özellikle 1 paketten fazla sigara içen kişilerin diğer insanlara göre gırtlak kanserine yakalanma riski 40 kata kadar artmaktadır.

Cinsiyet gırtlak kanserinde önemli bir faktördür. Erkeklerin kadınlara göre daha fazla sigara içmesi ve ses tellerindeki farklılaşmalar sebebiyle kadınlara oranla gırtlak kanserine daha yatkındır. Ancak son yıllarda kadınların da tütün ürünlerini kullanma alışkanlığı arttığı için onlarda da sık sık bu kanser türü görülmektedir.

Genetik  bütün hastaların altında yatan önemli bir nedendir. Ailede gırtlak kanseri varlığı ve kansere yatkın genlerin bulunması kişiyi gırtlak kanserine yakalanmaya açık bir hale getirmektedir.

Aşırı miktarda kırmızı et tüketen kişilerin gırtlak kanserine yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. Aynı zamanda yapılan çalışmalar  A ve E vitaminlerinin eksikliğinde gırtlak kanserinin gelişmesinde önemli bir etkendir.

Ağızdan ve burundan gırtlağı tahriş edici maddelerin solunması da gırtlak kanserine neden olabilmektedir.

Bunların yanı sıra uzmandoktor.net görüşüne göre insanlarda enfeksiyona neden olan HPV virüsü (insan papilloma virüsü) gırtlak kanserine neden olan risk faktörleri arasındadır.Gırtlak Kanserinin Belirti ve Bulguları


Gırtlak kanseri vakaları ilk evrelerde genellikle sessiz seyreder. Hastaların geç fark ettiği belirti ve bulgular şunlardır;


Gırtlaklar insanlarda ses telleriyle beraber ses oluşumunda görev almaktadır. Tümörlerin özellikle ses üretiminde görevli olan glitollis bölgesini tutması nedeniyle hastalarda ses değişimleri görülmektedir. Bunun en yaygın belirtisi ise uzun süreli ses kısıklığıdır. Ses kısıklığının yanı sıra hastalarda ani ses tonu değişimleri de görülebilmektedir.

Gırtlak kanseri yaşayan kişilerde yutma zorlukları oluşabilmektedir. Özellikle yemek yerken küçük parçalarda dahi ağrı ve batma hissi yaşayan hastalarda bu belirti nedeniyle yaşam kalitesi olumsuz bir şekilde etkilenmektedir.

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi gırtlak kanserinde de kısa sürede aşırı kilo kaybı görülebilmektedir.

Gırtlak solunum yollarında bulunan bir organdır. Gırtlakta oluşan tümör oluşumları kişide solunum güçlüğüne neden olabildiği gibi astım hastalığıyla birlikte görüldüğünde nefes darlığıyla beraber siyanoz tablosu görülür.Gırtlak Kanserinin Tedavisi Nasıldır ?


Gırtlak kanserinin tedavisini planlamadan önce çeşitli tarama programları ile kesin tanı konulmalıdır. Öncelikle uzman bir hekimin fiziksel muayenesi ve ardından mikrolaringoskopi aracı ile incelemeler ve biyopsi ile kesin tanı konulmaktadır.


Kesin tanı konulan gırtlak kanseri hastalarına her kanser tedavisinde olduğu gibi hastalığın seyrine göre cerrahi tedavi, kemoterapi ya da radyoterapi gibi tedavi yöntemleri seçilir.


Erken evre gırtlak kanserinde radyoterapi ile veya ağızdan girilerek ağrısız bir şekilde gırtlağın kısmen alınmasıyla tedavi sağlanır. Erken tanının tedavi başarısını arttırdığı da bilinecek olursa belirtileri iyi gözlemlemek hastayı en kısa sürede sağlığına kavuşturacaktır.


Bazı hastalarda ağızdan yapılan tümör kesisinde içeride tümörlü doku kalabilmektedir. Bu durumda hastaya ek olarak kemoterapi ve radyoterapi kombinasyon tedavileri uygulanabilmektedir. Bu uygulamaları tamamıyla onkoloji doktorları belirler ve uygular.


Gırtlak kanseri ameliyatlarından sonra hastalara boynun hemen önüne trakeostomi adı verilen yapay bir solunum açıklığı bırakılır. Trakeostomi işlemi hastalar genel anestezi altındayken yapılan, solunumu güçlendirmek amacıyla boynun hemen önüne açılan açıklıktır. Bu uygulama genelde kısa sürelidir lakin bazı ilerlemiş hastalarda solunumu güçlendirmek için uzun süreli kullanımda söz konusu olabilir.

DİĞER HABERLER