Koronavirüsün hala tanısı da tedavisi de yok, belirtileri ise belirsiz...

Dünyada tespit edilen 1,7 Milyon kişiye bulaşan koronavirüs hakkında hala daha net bilgiler yok... Uzmanlar iki yeni belirti daha bulduklarını açıkladı.

Koronavirüs, dünyanın gördüğü en büyük çaplı virüs salgını...


Uzmanlar da her araştırmada farklı sonuçlar bulmaya devam ediyor. Hala net bir bilgi sunabilen yok.


Korona tanısı meçhul. Nefes darlığı, ateş, öksürük herkeste yok. Çocuk, genç, yaşlı... hepsi de ölüyor. Tedavisi de yok.


Amerikan Tabipler Birliği tarafından yayınlanan JAMA Neuology adlı tıp dergisinde yer verilen bir araştırmada, Kovid-19’a yakalanan Çinlilerin bir kısmında, şu ana kadar bilinen belirtilerin dışında koordinasyon ve konuşma bozukluğu gibi sorunların gözlemlendiği belirtildi. 



HASTALARDA SAPTANAN NÖROLOJİK SEMPTOMLAR


Makaleye göre, salgının çıkış noktası olan Çin’in Vuhan kentinde hastalığı kapan 214 kişi ile ilgili verileri inceleyen uzmanlar, tüm hastaların yüzde 36’sında, ağır geçirenlerinse yüzde 46’sında bir takım nörolojik semptomların görüldüğünü saptadı ve bunların bazılarını beyine kan dolaşımı bozukluğu, bilinç bulanıklığı ve kas güçsüzlüğü olarak sıraladı.


Bu belirtilerin yanı sıra hastaların koronavirüsün yol açtığı yüksek ateş, öksürük ve baş ağrısı gibi bilinen semptomlardan yakındığı ifade edildi.


Son verilere göre dünya genelinde toplam 1.7 milyondan fazla kişi Kovid-19 enfeksiyonuna yakalandı, yaklaşık 93 bin kişi ise yaşamını yitirdi. İyileşenlerin sayısı ise son verilere göre 389 bin kişi oldu.

DİĞER HABERLER