Kara Leylek Kanyonu

Kara Leylek Kanyonu

Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ’da turizme kazandırılacak yerleri gezerek incelemelerde bulunmaya devam ediyor.

Göreve geldiğinden bu yana turizm alanında şehri en üst seviyeye çıkarmak için uğraşlar veren Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, keşfedilmemiş doğal güzellikleri yerinde inceleyerek, çalışmalarına devam ediyor.


Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, ETSO Başkanı Asilhan Arslan’ında içinde bulunduğu heyet ile birlikte  Ballıca mezrasında incelemelerde bulundu.


Kaldırım: Keban Barajı’nın çıkışından itibaren başlayan bir kanyon. Bu kıyı hattı 118 kilometrelik bir hat. Çok güzel doğal manzarası güzelliği olan bir koy. Bugün burayı gezme sebebimiz hem burdaki balıkçılarımız ziyaret etmek, o potansiyeli görmek değerlendirmek. 


Kanal 23 mikrofonlarına açıklamalarda bulunan Vali Kaldırım:


“Ballıca’dan seyahatimize başladık. Burası Karakaya’nın devamı.  Keban Barajı’nın çıkışından itibaren başlayan bir kanyon. Bu kıyı hattı 118 kilometrelik bir hat. Çok güzel doğal manzarası güzelliği olan bir koy. Bugün burayı gezme sebebimiz hem burdaki balıkçılarımız ziyaret etmek, o potansiyeli görmek değerlendirmek. Malumunuz ilimizde Türkiye’nin iç sularında en fazla üretim yapılan alabalık ve somon üretimi var. 18 bin tonla gerçekten hem Türkiye ekonomisine hem de ihracata ciddi katkı sağlıyorlar. Hem onu görüp değerlendirmek hem de bu bölgenin turizm potansiyelini değerlendirmek. Bu konuları ele almak için buraya geldik. Müthiş bir parkur olacak. Buranın iyi bir potansiyeli var. Tabi inşallah bu potansiyeli turizmcilerimiz en iyi şekilde değerlendirip, burayı turizme açacaklardır. Gördüğünüz gibi kanyon doğal formasyon itibariyle hem doğal güzellikler itibariyle hem de içinde bulunan mağaralar, tarihi yapılar itibariyle turizme açılmaya çok uygun bir alan. İnşallah bunu bir paket haline getirip, tur paketi haline getirip, değerlendirerek turizme açacağız." Dedi.Vali Kaldırım beraberindeki heyetle Ballıca'daki kanyonu ziyaret etti. Bölgedeki balıkçılarla görüşüp bölgedeki potansiyeli değerlendiren heyet turizm için büyük bir katma değer sağlayacağı konusunda fikir birliğine vardılar.Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan ise, Vali Kaldırım’ın,  Elazığ’ın keşfedilmemiş yerlerini gezerek, o yerleri Elazığ’ın turizmine kazandırmak amaçlı yaptığı çalışmalara tam desteklerinin olacağını aktardı.  Başkan Arslan:


“Sayın Valimizin himayelerinde bir heyetle  Keban Barajı’mızın çıkışı ile Karakaya Barajı gövdesine doğru bir kanyonda seyahat yaptık. Gerçekten alabalık üretiminde, somon üretiminde söz sahibi olan söz sahibi olan ilimizin kafes balıkçılık alanlarını gördük. Aynı zamanda bu kanyon kendi içinde çok ciddi muhteşem doğal güzellikler ve kültürel güzellikler barındırıyor. Sayın Valimin de arz ettiği gibi amacımız bu kanyonu turizme açabilmek. Zaten kendileri, keşfedilmemiş, turizme açılmamış bir çok güzelliğimizi turizm alanı ilan etmek. Turizme kazandırma adına birçok keşifler yaptılar. Yerinde incelemeler yaptılar. Bizler de iş dünyası olarak bu keşiflerle birlikte turizm acenteleriyle buraları destinasyon yapıp, turizmimize kazandırmak istiyoruz.” Dedi.DİĞER HABERLER