- 03 Kas 2017 - 17:36

MEHMET ALTIPARMAK’IN İDDİALARINA ELAZIĞSPOR YÖNETİMİ’NDEN CEVAP GELDİ

Elazığspor Yönetimi tarafından dün sözleşmesi tek taraflı feshedilerek Elazığspor ile yolları ayrılan Teknik Direktör Mehmet Altıparmak’ın ayrılırken yaptığı açıklamalara cevap geldi...

Büyütmek için resme tıklayın

Elazığspor Yönetimi tarafından dün sözleşmesi tek taraflı feshedilerek Elazığspor ile yolları ayrılan Teknik Direktör Mehmet Altıparmak’ın ayrılırken yaptığı açıklamalara cevap geldi...

Altıparmak’ın Elazığ’dan apar topar ayrılmasının ardından; yerel bir gazeteye yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düşmüştü.

Altıparmak; Elazığspor’da bazı yöneticilerin çete gibi çalıştığını ileri sürerek, kendi işine karıştıklarını, sahaya çıkacak kadroya bile müdahale ettikleri ve futbolcuların paralarının 4 aydır ödenmediği gibi iddialarda bulunmuştu.

Bu ağır iddialar karşısında bugün kulüp tesislerinde kameralar karşısına geçerek bir basın toplantısı düzenleyen Kulüp Başkanı Sedat Karataş ve ikinci Başkan Karahan Çelik önemli açıklamalarda bulundular.

İşte O Basın Toplantısı:

Basın toplantısında ilk olarak konuşan İkinci Başkan Karahan Çelik, kulübümüzün sezon başı yaptığı transferleri ve atılan her adımı eleştiren Mehmet Altıparmak’ın zerre-i miskal sporcu ahlakı edinemediğini ifade etti.

Şuana kadar gelen ve giden hiçbir futbolcunun Mehmet Altıparmak kadar parayı öne sürmediğini kaydeden Çelik, Altıparmak’ın açıklamalarının yalan beyanatlarla dolu olduğunu söyledi.

MALİ İŞLER SORUMLUSU VE İKİNCİ BAŞKAN KARAHAN ÇELİK’İN AÇIKLAMALARI ŞÖYLE:

“Dün yaşanan gelişmelerden ötürü bu basın açıklamasını yapıyoruz. Mehmet Altıparmak’ın bahsettiği konularla ilgili buradan bazı açıklamalar yapmak istiyoruz. Tabi gönül isterdi ki Elazığspor’a hizmet etmiş bir kişi Elazığspor’un şerefine yakışır bir şekilde buradan ayrılsın. Ama yaşananlar ve kendisinin kulübümüze takındığı tavır bu ortamı mümkün kılmamıştır.

Zaten dün yapmış olduğu açıklamanın üslubuna baktığımızda neden gönderildiğinin de açıkçası cevabı niteliğindedir. Bazı ithamlar, bazı iftiralar karamalar söz konusu. Kulübümüzün sezon başı yapmış olduğu transferlerle başlayıp bugüne kadar neredeyse yapılan her adımı eleştirmiş ve maalesef kendisinin başarısızlığıyla ilgili özeleştiride bulunmamıştır”

“Sadece İki Yabancı Futbolcu Temsilcisine Menajerlik Ücreti Ödenmiştir”

“Mehmet Altıparmak öncelikle transferlerin nasıl yapıldığının araştırılması gerektiğini söylemiş. Elazığspor’un çok değerli ve şerefli taraftarları. Buradan bir şeyi çok net söylüyorum. Biz şuana kadar yapmış olduğumuz transferlerde yerli futbolcuların hiçbirine menajerlik ücreti ödemedik. Yabancı futbolcu transferlerimizin sadece ikisinde menajerlik ücreti ödenmiştir. Hatırlayacağınız gibi Mayıs ayında Mali kongre yaptık. Oradaki bir önceki yılın bilançosunda 500 Bin TL menajerlik ücreti vardı. Kayıtlarda mevcuttur. Burada bizi 500 Bin TL menajerlik ücreti ödediğimiz gibi bir sonuç algılanmasın. Bu 500 Bin TL daha önce yapılan transferlerde menajerlere verilen senetler ve çekler ödenmediği için FİFA’ya başvurulmuş ve onun akabinde bizim yönetimimiz tarafından ödenen 500 Bin TL’dir.

Yani bizim yönetimimiz döneminde menajerlere ödenen bir para değildir. Biz sadece Andreas Tatos ve Jeffrey Sarpong için menajerlik ücreti ödedik. Bu ücretler bu futbolcuların menajerlerine senet olarak verilmiştir. Hatta kulübümüzün senedini kabul etmediğinden dolayı Jeffrey Sarpong’un menajerine Genel Koordinatörümüz Veysi Şimşek şahsına ait senet imzalayıp vermiştir.

Ayrıca kulübümüzün danışmanlık hizmetini yürüten Ömer Kızılkoca resmi menajerdir. Mehmet Altıparmak bu arkadaşımızla ilgilide ithamlarda bulunmuş. Ömer Kızılkoca ile bizim hiçbir şekilde menajerlik ve komisyon sözleşmemiz yoktur. Sadece kulübümüz adına menajerlerle görüşmeler yapmak ve transfer edilecek futbolcuların taleplerini bize iletmek üzere kulübümüze danışmanlık hizmeti vermektedir.

Transfer ettiğimiz futbolcular bellidir arkadaşlar. Biz hep şunu ifade etti. Eğer bir iftira atıyorsanız yada bir iddiada bulunuyorsanız bununla ilgili kanıt ortaya koymanız gerekmektedir. Zaman zaman bizlerde bazı kulüplerin menajer oyunlarıyla nasıl batırıldığını duyuyoruz. Ben bütün Elazığlı hemşerilerime, Elazığspor taraftarlarına ve spor kamuoyuna şunu belirtmek isterim. Bu konuda elimi vicdanıma koyuyor ve diyorum ki; asla ve asla bu kulüpte böyle şeyler dönmez. Peki bu karalama kampanyaları neden yapıldı. İşte bu tür şeyleri yapmaya çalışan insanlar kendileri bu tür şeyleri yapamadıkları için bu tür karalama kampanyalarını başlatıyorlar”

“Sitemin Neden”

“Mehmet Altparmak demiş ki; ‘Eskişehirspor maçında oyuna müdahale etmek istediler’ Bildiğiniz üzere Eskişehirspor maçını 2-1 kazandık. Karşılaşma 1-1 olduktan sonra sanki beraberliğe yatma gibi bir oyun sezdik. Sedat Başkanla birlikte tribündeydik. Oyuncu değişikliklerine baktığımızda 73.dk’da Mertan Caner Öztürk çıkmış ve yerine Lucio Maranhao oyuna dahil olmuş. 10 dakika sonra ceza alanı içerisinde Maranhao’nun kafayla vurduğu top rakip futbolcunun eline çarparak penaltı olmuş ve Tom penaltıyı gole çevirerek maçı kazanmışız. Şimdi ben soruyorum;

Eğer bizim telefonumuzla bu futbolcuyu değiştirdiysen ve bu futbolcu maç kazandırdıysa bu sitemin niye ?

Yok eğer bunu yapmadıysan niye bizim böyle bir girişimde bulunduğumuzu iddia ediyorsun?”

“Burası Kimsenin Babasının Çiftliği Değil”

“Biz hiçbir zaman hocaya şu futbolcuyu oyuna al veya şu futbolcuyu oynat demedik. Biz burada kulüp yönetiminde kulübün Başkanı ve 2.Başkanıyız. Başarısız bir sonucun ardından hocadan raporda alıyoruz. Cevaplaması gereken soruları da soruyoruz. Aynı zamanda futbol anlamında da istişare ediyoruz. Bundan rahatsız olması kendisinin burada bir hegemonya kurmaya çalışmasından ibarettir.

Burası kimsenin babasının çiftliği değil. Burada bir yönetim var. Mehmet Altıparmak açıklamasının başından sonuna kadar Elazığspor sevdalısı olduğunu iddia ediyor. Fakat her “Elazığspor sevdalısıyım” sözün sonra söylediği tek şey para. Yani bu nasıl bir çelişki. Şuana kadar bizim giden kalan hiçbir futbolcumuz Mehmet Altıparmak kadar parayı öne sürerek bu kulübü karıştırmamıştır”

“Sen Kimsin ?”

“Mehmet Altıparmak’ın açıklamasında bir sürü yalan beyan var. Diyor ki; ben Temmuz ayında göreve başladım fakat benim maaşımı Ağustos ayından itibaren hesapladılar. Külliyen yalan. Bakın Türkiye’de bütün yerli futbolcular ve teknik adamlarla yıllık ücret konuşulur. Bu ücret 10 eşit taksite bölünür.

Ağustos ayının 30’unda başlar ve 30 Mayıs’ta biter. Elbette ki sen Temmuz’da göreve başlayacaksın. Ayrıca sözleşmesine tazminat maddesi koydurtmadığını söylüyor. Sen kimsin ki. Elazığspor sana iş verecek ve tazminat maddesi koydurtacaksın. Elazığspor’da teknik direktörlük yapmak için bir çok kişiyi devreye koyan adam bir de sözleşmesine tazminat maddesi mi koydurtacak. Biz şuana kadar çalıştığımız hiçbir teknik adamın sözleşmesine böyle bir madde eklettirmedik”

“Zerre-i Miskal Sporcu Ahlakı Edinememişsin”

Para konusuna bu kadar takılan bu arkadaş Ağustos ayının 30’unda ilk maaşını, Eylül ayının 30’unda ikinci maaşını ve Ekim ayı 30’unda üçüncü maaşını hak ediyor. Biz bu arkadaşa daha kamptayken bir maaş alacağını ödemişiz. 9.ayın sonunda futbolcularla beraber yaptığımız toplantıda Eylül ayında kulübümüzün çok önemli FIFA ödemeleri olduğunu dolayısıyla bu ay hakkedilen maaşların ödenemeyeceği ve Ekim sonunda ödeneceğini kendilerine belirttik.

Futbolcularımızda bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaratmadılar. Bugün 3 Kasım. Teknik Direktör Mehmet Altıparmak ve futbolcularımıza geçen hafta dedik ki, önümüzdeki hafta ödeme yapılacak. 4-5 futbolcumuz hariç hepsinin peşinat ödemeleri dün itibariyle yapıldı. Bugünde ödemelerimize devam ediyoruz. Bu ödemeleri çek yoluyla yaptık.

Mehmet Altıparmak’a bir maaş ve bunun yanı sıra 24.500 TL prim ödemesi yaptık. Utanmadan sıkılmadan ve hadsizce bunları yalanlayarak, Elazığspor’un beş kuruşunu yemediğini söylüyor.

25 futbolcumuzun tamamı Mehmet Altıparmak kulüpten gönderildiği için çok mutlu. Bir teknik direktör bir futbolcusunu diğer bir futbolcusuna kesmez. İki futbolcusuyla oturup diğer futbolcularıyla ilgili kulis yapmaz.

35 yıldır sporun içinde olduğunu ifade eden Mehmet Altıparmak’a sözüm şudur ki; kusura bakma ama sen zerre-i miskal sporcu ahlakı edinememişsin. Senin haddine mi kulüp yönetimini sorgulamak. Sen ilk önce git işine bak hadsiz.

“Senden mi Öğrenecek Bu Taraftar Takımına Sahip Çıkmayı”

Mehmet Altıparmak’ın buradan gönderilme şeklini bizde tasvip etmiyoruz. Bu işi bu noktaya getiren tamamen kendisidir. Biz daha önce iki teknik direktör ile yollarımızı ayırdık. Halen o hocalarımızla görüşüyoruz. Buradan ayrılırken kucaklaştık ve helalleşerek ayrıldık.

Mehmet Altıparmak ile görüşerek karşılıklı anlaşarak sözleşmeyi feshetmek istediğimizi bildirdik. Şuana kadar hak ettiği para 200 bin tl civarındadır. Kendisi Ocak ayı sonuna kadar olan tüm alacaklarını bizden talep etti. Bu rakam 320 Bin TL’dir. Biz bu teklifine de tamam dedik. 320 Bin TL’nin ödenmesi için Ocak ve Mart ayına iki adet çek teklif ettik. Bu görüşmelerin ardından Mehmet Altıparmak bizden parasının hepsini peşin olarak talep etti. Bu arkadaş Elazığspor sevdalısı falan değil. Bu arkadaşın tek sevdası para. 4 aydır burada para konuşan ve para için her şeyi yapan Mehmet Altıparmak’tır. Bizim Elazığspor için nelerden feragat ettiğimizi bile bile birde gelmiş bize hakaret ediyor. Bu adam utanmadan birde taraftarımızı takımına sahip çıkmaya davet ediyor. Senden mi öğrenecek bu taraftar takımına sahip çıkmayı. Bu taraftar bu takıma sahip çıkmasa Elazığspor diye bir şey yoktu bugün.

“Şuana Kadar 3 Milyon 200 Bin TL Ödeme Yaptık”

Alacaklar ödenmediği için takımın başarısız sonuçlar aldığını söylüyor. Burada bol bol karga var. Herhalde onlarda buna gülüyorlar. Futbolcularımızın sözleşme alacaklarına istinaden şuana kadar toplam 3 Milyon 200 Bin TL ödeme yaptık. Bizim 25 futbolcumuzun bir yıllık maliyeti 10 Milyon TL’dir. Bu adam kısacası başarısızlığını başkalarının üstüne atıp gitmeyi tercih ediyor.

“Ağababaları Kimse Gelsin Söylesin”

Kulüp Başkanı Sedat Karataş ise Teknik Direktör Mehmet Altıparmak’ın açıklamalarının ardından kendilerine cevap hakkı doğduğunu belirtti.

Mehmet Altıparmak gibi birisini Elazığspor’a getirdiklerini için taraftarlardan özür dileyen Karataş şöyle konuştu;

“Mehmet Altıparmak kulüp yöneticilerimize ve şahsımıza iftiralarda bulunmuştur. Bizler yönetim olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Transferlerin çoğunu transfer komitemiz yaptı. Laf erkek adamın ağzından çıkar demiş. Kulübe 70 Milyon girdi, nereye gitti demiş. Teknik Direktör bu kulübün muhasebecisi değildir. Böyle bir itham hainliktir. Ağababaları kimse gelsin söylesin. İspat etmeyen şerefsizdir. Elazığspor’da her zaman bir aile ortamı vardır. Bu ortamı bozan her kimse gider”

“Mehmet Altıparmak Bütün Takımı Kulübe Karşı Ateşlemiştir”

“Gece futbolcuların odalarına tek tek girerek; seni yarın gönderirler, sana bir daha forma vermezler, neden protesto etmiyorsunuz? deyip bütün takımı kulübe karşı ateşlemiştir. Ben giderken bu kulübü ateşe çevirip gideceğim demiş. Apar topar gönderilmesinin sebebi de bu. Gönderilmeyle ilgili tutum dışarıdan yanlış anlaşılabilir ama ben yaptığım hareketin arkasındayım. Yaptıklarından dolayı. İki saat daha kalsaydı, bütün futbolcuları birbirine düşürüp gidecekti. Hatalarımız var. Bu takıma Mehmet Altıparmak gibi bir adamı getirerek en büyük hatayı yaptık”

“Mehmet Altıparmak ve Ekibi Primlerinden Kesinti Yapılmasına Karşı Çıktılar”

“Biz bu kulübe geldiğimizde bir usul vardı. Bilindiği üzere futbolcularımıza prim veriliyor. Primler dağıtıldığı zaman futbolcularımız ve teknik heyetimiz gönüllülük esasına dayalı olarak bu primlerin %10’nu keserek kulüp çalışanlarına dağıtırlar. Ogün Temizkanoğlu ve Bayram Bektaş döneminde de bu durum böyleydi. Fakat Mehmet Altıparmak ve ekibi geldikleri günden bu yana primlerinin %10’luk kısmının personele dağıtılmaması yönünde tavır koydular. Bunun da bilinmesini istiyoruz. Antrenörler arasında Muammer Sürmeli hocamız ve futbolcularımız primlerinin %10’luk bölümünün kesilmesi konusunda asla bir tavır koymayarak kesilen miktarları personelimize vermeye devam etmişlerdir”

BAŞKAN SEDAT KARATAŞ İSE YAPTIĞI KONUŞMANIN SATIR BAŞLARI İSE ŞÖYLE:

“İspat etmeyen şerefsiz, haysiyetsizdir”

Başkan Karataş yaptığı konuşmada: “Bizler yönetim kurulu üyeleri olarak şerefli Elazığspor armasının yaşaması için mücadele ediyoruz. Transferlerin çoğunu biz yaptırdık. Ne kadar para girdi diye söylemi şaibelidir. Bu haddine değildir. Bu kulübe iftira etmektir. Hangi ağa babaları bunu söylemişlerse gelsinler bunu ispat etsinler. İspat etmeyen şerefsiz, haysiyetsizdir. Dün belediye meclisinden izleyen olmuşsa kulüp binamızda ihraç kararını okuduk. AK parti ihraç kararı gerekçesi burada. Bunu defalarca okuduk. Bu resmi ıslak imzalı ihraç gerekçesidir. Sahipsiz Elâzığ yürüyüşünü bizim organize ettiğimiz kanaatine varılmıştır. Bu kararı tasvip etmediğimiz söylemiştik.

“Hocamızın gitmesini futbolcular istememiştir yönetim kurulu kararıdır”

Hocamızın gitmesini futbolcular istememiştir yönetim kurulu kararıdır. Gitmesini istememizin sebebi sportif başarısızlıktır. Antep maçından sonra harika futbol oynadık söylemleri bunların yanı sıra yaptığı basın açıklaması gönderilme sebebi gösterilmiştir.

“Bu Elazığ’ı, Elazığspor kulübünü ne kadar sevdiğini gösterir”

Biz bu kulübe geldiğimizde bir usul vardı. Futbolculara prim verdiğimizde primin yüzde 10’unu kulüp çalışanlarına verirdi. Biz yönetim olarak ortaya parayı koyuyoruz. Şunu kesin verin diye söylemde bulunamayız fakat Altıparmak yardımcı antrenörleri yüzde 10’un ödenmemesi konusunda tavrı koydular. Futbolcular vermeye devam ettiler. Bu sadece Mehmet Altıparmak ve getirdiği yardımcı antrenörleri bu parayı kestirmediler. Bu da Elazığ’ı, Elazığspor kulübünü ne kadar sevdiğini gösterir.

“Biz bütün futbolcularımızla abi, kardeş gibiyiz”

Biz bütün futbolcularımızla abi kardeş gibiyiz. Geçen Yunanistan transfer ettiğimiz Tatos bir sakatlık sonu ve mide rahatsızlığı geçirmesi sonucunda, Altıparmak’ı da aldık gittik. Hediyeler aldık. Ev ziyaretine gittik. Sohbet ettik. Futbolcumuz sahiplendik. Asla bu yabancıdır, bu yerlidir demedik. Bu kulüpte her zaman aile ortamı olmuştur. Bu ortamı bozacak kim varsa gittiği gibi her zaman gidecektir.

“Bütün takımı yönetime karşı ateşlemiştir”

Altıparmak’ın görevine dün son verilmedi. 320 bin liramı çek olarak verin dedi. Daha sonra paranın tamamını nakit istedi. Bunları erkek gibi konuşmalıydı. Tek taraflı fesih etmek adına bir gün boyunca elinden geleni yaptı. Gece boyunca futbolcuların odasına girerek “Sizi yarın gönderirler, neden protesto etmiyorsunuz” diye bütün takımı yönetime karşı ateşlemiştir. Söylediği bir cümle var. Giderken bu kulübü ateşe sarıp gideceğim demiş. Bu kulübü bunların başına yıkar giderim demiş. Apar topar gönderilmesinin sebebi bu.

“Yaptıklarından dolayı gönderilme şeklinin arkasındayım”

Toplantıda diyor ki ben hizmet ettim. Vedalaşmak hakkıydı, hakkı yaptığımızdan çok daha fazlasıydı. Gönderilme ile ilgili yaşanan olaylar etik olamayabilir. Ben yaptıklarından dolayı gönderilme şeklinin arkasındayım. “Kendini transfer eden yönetime bu söylenmez” Bir hoca düşünün ki futbolcusuna gitsin desin, bunların parası bitti, niye yönetim istifa etmiyor. Kendini transfer eden yönetime bu söylenmez. Bu cümleleri sarf etmek bu kulüpte maaşlı çalışan teknik direktörün, hiç kimsenin haddi değildir.

“Biz bu koltuğa yapışmadık”

Hala ödememiz var. Önümüzdeki engelleri biliyorsunuz. Belediye destekli. Allah razı olsun Mücahit Yanılmaz’dan ama bu sene böyle değil. Bu kulübe ne vermişler diyen adiler var. Biz istifa etmiştik, gayet samimiydik. Biz bu koltuğa yapışmadık.

“Para masanın üstünde duruyor”

Bugün dahi ben daha iyi yönetirim diyen her kim varsa davet ediyoruz. Belediye destekli evet para masanın üstünde duruyor, kendine güvenen kim varsa gelsin yönetsin. Yeter artık. Bizim de nefsimiz var. Biz bu kulüp için ihraç edildik. Gönüllülük esasına çalışan bu kulüp çalışanlarına kimse iftira atamaz.

“Tozpembe tablo çizilmişmiş”

Bu takımda kimse babasının hayrına oynamadı. Hepsinin parası ödenmiş, ödenmeyeni de ödemeye çalışıyoruz. Dışarıya tozpembe çiziliyormuş. Her hafta basın toplantısında bahsetmiyor muyuz? Bu kadar ödeme var. Bu kadar borcumuz var diye. Her gün bir ödememiz var bunu söyledik. Çıkıp ağlayalım mı televizyonlarda. Tozpembe tablo çizilmişmiş. Para sıkıntısı her zaman var.

“Bu para nereye gitti, elinin körüne gitti”

Halen daha Spor Toto’dan para geldiğini söylüyorlar. Niye ödeme yapılmıyor diye söyleyenler var. Biz ne FİFA’dan ne Spor Toto’dan ne Federasyondan para almadık. Bu kulübün hiçbir geliri yok. Bunu sosyal medyadan nereye gidiyor diye yazmayın. Bu para nereye gitti, elinin körüne gitti.

“Bunu diyen Allahtan korksun”

Elektrik kesikse biz ezildik, teknik direktör değil. 25 tane adam 5 öğün yemek yiyormuş bunu diyen Allahtan korksun. Biz bütün primlerimiz Cuma günü dağıttık.

“Biz istifa etmiştik hiçbir yerden para almadan Tom’un parasını ödedik”

Biraz balık hafızası görünüyor. Biz istifa etmiştik hiçbir yerden para almadan Tom’un parasını ödedik. Bizden sonra gelecek yönetimin önü açık olsun diye. Diyorlar ki siz ne istifa ettiniz? Ama ödersek dosya kapanıyor ödemezsek tekrar artıyor. Transfer yasağını kaldırdığımızda parayı biz yatırdık. Spordan anlamıyorlar, sporun içinden gelmiyorlar diyorlar. Bana örnek gösterin futbol oynayan birini. 8 yaşından beri Elazığspor maçlarına gidiyorum. Bunu iyi yaptığımıza inanıyoruz. 5 tane başkanın dönemini toplayın bizim karşı karşıya kaldığımız borcun yarısı etmiyor.

“Bizde sıkıldık, koltuk güzeldir”

Kamuoyu kimlere inanmak istiyorsa karar onlarındır. Can havliyle gece 03.00’e kadar buradaydık biz. Bütçemiz ortadadır. Bu ligin en ucuz takımını ve en mütevazi takımını kurduk. Daha iyisini yapacak varsa bizde sıkıldık, koltuk güzeldir. Gelsin otursunlar ben daha iyisi yaparım diyen varsa buyursun bekliyoruz.”

03 Kas 2017 - 17:36 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.