- 20 Oca 2019 - 16:16

CİP KÖYÜ JEOTERMAL KAYNAK TESİSİ BAKAN DÖNMEZ TARAFINDAN AÇILDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir dizi temas ve açılışlar için ilimize geldi. Bakan Dönmez Cip Köyü Jeotermal Kaynak açılışını gerçekleştirdi...

Büyütmek için resme tıklayın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Elazığ'a geldi…

Öğle saatlerinde Elazığ’a gelen Bakan Dönmez, ilk olarak Cip Köyü Jeotermal Kaynak Tesisinin açılışına katıldı.

Bakan Dönmez programına Harput ziyareti ve Elektrik ve Doğalgaz Sektör Temsilcileri toplantısıyla devam etti.

Cip köyünde bulunan ve 2 bin 800 metre derinliğinde çıkan 60 derece sıcaklıkta olan Cip Köyü Jeotermal Su Kuyusunun açılışı gerçekleştirildi.

Elazığ’da son yılların en büyük enerji yatırımlarından biri olan jeotermal kuyusu sayesinde; turizmden, enerjiye birçok alanda büyük bir atılımın gerçekleşmesi bekleniyor.

Düzenlenen açılış törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Jandarma Komutanı Albay Necip Çarıkcıoğlu, AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları, 26. Dönem Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

MTA GENEL MÜDÜRÜ ERDEM/ “Elazığ, Malatya Ve Diyarbakır’a Öncülük Edecektir”

Programın açılış konuşmasını yapan MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem:

“Elazığ’ımız sahip olduğu jeolojik yapı, maden çeşitliği ve potansiyeli ile Doğu Anadolu bölgesinin bir maden kentidir diyebiliriz. Bugün burada açılışını yapacağımız termal kaynağında bu potansiyele eklenmesi ile artık jeotermal alanında da bir maden potansiyeline kavuşmuş olacaktır. Çalışma yaptığımız bu alanda kaynak varlığını bekliyorduk. Bu nedenle yapılan etütler ve çalışmalarla belirlediğimiz bu alanı yaklaşık 40 tır nakledilen sondaj makinasını getirdik.

3-4 aylık bir çalışmayla 2 bin 300 metre derinlikte 60 derece 90 litrelik jeotermal akışkana ulaşmış olduk. Ayrıca bu bölgede yapmış olduğumuz 2 bin 300 metre en derin sondaj çalışma ile Elazığ, Malatya ve Diyarbakır’a öncülük edecektir. MTA ailesi olarak yaptığımız bu çalışmada ulaştığımız sonuçtan mutluyuz. İsteriz ki bu çalışmada ki sonucu sizlerle paylaşalım ve bir törenle sizlere duyuralım. Sayın bakanımızda siz Elazığlılarla bir araya gelmek için yoğun programı arasında bizlere zaman ayırıp açılışımıza onur verdi. Bulduğumuz bu jeotermal kaynağın ülkemize, Elazığ’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

YANILMAZ/ “Turizm Gelişiminde De Önemli Bir Yer Tutacaktır”

Törende bir konuşma yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise:

“Elazığ’ımız her gün gelişen, zenginleşen ve büyüyen bir şehrimiz. Bu bölgede özellikle son dönemde yaptığımız 1 milyon 520 metre kare büyüklüğündeki Cip Mesire Alanıyla, Şehit Polis Fethi Sekin Mesire Alanıyla, Kültür Parkıyla, altı ve üst geçitleriyle Elazığ’ımız zenginliğine zenginlik kattı. Bugün burada açılışını yapacağımız jeotermal tesisler Elazığımzın zenginliğine zenginlik kattığı gibi turizm gelişiminde de önemli bir yer tutacaktır. Bu yüzden Elazığ’ımıza gösterdiğiniz ilgiden, alakadan ve yoğun mesainizden bugün zaman ayırarak Elazığ’ımızda bulunduğunuzdan dolayı teşekkür ediyor, bu tesisin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

BULUT/ “Elazığ’ın Turizmin Öne Çıkarmasını Sağlayacak”

AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut:

“Elazığ bugün gerçekten tarihi anlardan bir tanesine şahitlik ediyor. Çok coşkuluyuz. Bu coşkumuzu ve sevincimizi bizle paylaşmanız bizi çok mutlu etmiştir. Elazığ tarihi anlardan bir tanesine şahitlik ediyor sözünü öylesine kullanmadım. Gerçekten çok önemli bir yatırım.

Bundan 1.5 yıl önce müdürümüzle konuşurken Elazığ’da neler yapabiliriz derken böyle bir fikir oluştu. Sadece burada değil 5 yerde 6 tane sondaj çalışması oldu. Bunun ne kadar masraflı olduğunu iyi daha iyi biliyorsunuz. 1 tanesi 5 milyon civarında masraflı. Güçlü bir devlet olmasaydık yer altındaki bu zenginliği çıkaramazdık. Bu zenginlik Elazığ’ın turizmin öne çıkarmasını sağlayacak. Elazığ turizm açısından çok iyi noktada, buna birde termali eklersek Elazığ için çok iyi olacak. Hem size, hem genel müdürümüze hem de süreci takip eden valimize teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

VALİ KALDIRIM/ “Burası Çok Öneli Bir Alan Önemli Bir Merkez Olabilir”

Bulunan kaynağın Elazığ’a büyük faydalar sağlayacağını ifade eden Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım:

“Elazığ’ımıza katma değer katacak bir açılış için ilimize gelen bakanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Elazığ’ımız bölgesinde parlayan bir yıldız. Hızla gelişen bir şehir. Bütün yönleriyle altyapısını geliştiren, kamu yatırımı alan, yatırım ortamını geliştiren, hedeflerini güzel bir vizyonla ortaya koymuş bir şehir.

Hedeflerinden vizyonlarında biri dünyaya açılmak. Şehrimiz geniş bir perspektiften bakıyor. Ve adımlarını, stratejilerini bu doğrultuda atıyor. Elazığ’ımız önemli turizm, sanayi, tarım, su ürünleri, enerji sağlık ve eğitim şehri. Elazığ’ımız son zamanlarda önemli ziyaretçi almakta. Elazığ’a gelen ziyaretçi sayısı bu yıl arttı. Hem tarihi bakiyesi hem doğal güzelliği hem de tarihi yapısı çok fazla. Bizim arzumuz yeni değerler ortaya çıkarıp dünyaya açmak ve bu kaynak çok fazla açılmayı sağlayacak.

Karakoçan bölgesinde iyi bir kaynak bulundu, buradaki kaynakta çok önemli. Bu kaynakları hem seracılıkta, otelde turizmde kullanılacak gerçekten burası çok öneli bir alan önemli bir merkez olabilir. Çok ciddi yatırım talepleri var. Buranın hızlı bir şekilde gelişip cazibe merkezi haline gelecek. Yurtdışından önemli turist çekilecek. Genel müdürümüze, milletvekillerimize, belediye başkanımıza teşekkür ederim. Bir önceki bakanımızın çok önemli katkısı var ve şimdiki enerji bakanımızın çok önemli katkısı var. Şehrimizin ne kadar önem verdiği bu kalabalıktan belli. Bu yatırımın ve devam eden yatırımların Elazığ’ımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

BAKAN DÖNMEZ/ “Milletvekillerimiz Bizi Hiç Yalnız Bırakmıyor”

Açılış töreninde hazır bulanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı konuşmada, Elazığ ekonomisine yeni bir soluk getireceklerini belirterek:

“Elazığ ekonomisine yeni bir soluk yeni bir heyecan getirecek jeotermal kaynak açılış törenimize hoş geldiniz. Jeotermal kaynakları, hayvanın etinden sütünden yararlanıldığı gibi jeotermalde öyle. 100 derecenin üstünde sıcaklığa ulaşmış olsa elektrikte üretecektik. 100 derecenin altında bölgesel ısıtma, termal etkinliklerde kullanılıyor.

Bölge tarıma elverişli, seracılıkta değerlendirmede söz konusu. İsmiyle müsemma şehirlerimiz vardır, El azizde onlardan biri. Bu topraklar Anadolu’yu manevi fetihleriyle iman eden nice erenlerin yurdudur. Elazığ kardeşlik, sevgi ve muhabbet pınarımızın kaynağı. Mertliği, dürüstlüğü ve vatan ile bütün ülkemize zam salmış Gakgoların şehrine önceden gelmek istedik ama yoğun gündemimizden dolayı yeni gelebildik. Daha sık geleceğiz. Biz buraya sık gelemesek te Elazığlılarla sık sık görüşüyoruz. Milletvekillerimiz bizi hiç yalnız bırakmıyor, kentin şehrin sorunlarını getiriyor yatırımcılar için bizlerle sık sık bir araya geliyoruz. Elazığ’a gelemesek te Elazığlılarla bir araya gelerek hasret gideriyoruz”

Yatırımın Elazığ’a ve bölge ekonomisine canlılık katacağını belirten Bakan Dönmez:

“Elazığ sadece insanlarıyla, irfan adamlarıyla değil, yer altı ve yerüstü kaynakları ile de öne çıkan şehrimizden biri. Bir marka şehir olma yolunda hızla ilerliyor. Başta krom ve mermer olmak üzere bakırdan kurşuna, çinkodan demire kadar her şeyi içinde barındırıyor. Bizde üzerimize düşeni yaparak bunları işleyerek milletimizin hizmetine sunmak için ekibimizle çalışıyoruz. MTA Elazığ’da büyük faaliyet içinde 50 bin metre sondajı Elazığ’da yapmış bulunmaktanız. 20 milyon, TL yatırım yapıldı. Her bir yatırımda bölge ekonomisi daha da büyüyecek ve Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacak. Bu yatırımların birinin açılışını yapacağız. Sondaj faaliyetlerinin sonucunda 60 derecelik bir sıcaklıkla yüksek mineral içeriğine sahip kaynak bölge ekonomisine farklı bir canlılık katacak” dedi.

“Palu ve Kovancılar’da Sondaj Çalışmalarına Başladık”

Elazığ’la ilgili müjdeli haberlerine devam eden Bakan Fatih Dönmez:

“Elazığ’da kömür aramalarına yönelik Palu ve Kovancılar ilçesinde sondaj çalışmalarına başladık. Rezerv çalışmalarını tamamladıktan sonra Elâzığ’a önemli bir gelir kaynağı sağlayacağız. Elazığ’ı geliştirerek büyük ve güçlü Türkiye’ye katkı sağlayacağız. Önümüzde yeni yıl var. Elâzığ’da ilklerin yılın olan 2018’de Türkiye’yi tam bağımsız hale getirmek için birçok adım attık. TANAP, Türk akımı, Güç santrali gibi hayalleri gerçeğe dönüştürdük. Yeraltı kaynaklarımızı üste çıkardık. Sığdeniz sondaj çalışmalarımızda start verdik” dedi.

O.G.

20 Oca 2019 - 16:16 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.