Elazığspor’a 5 Milyon₺ yetiyorken transfer tahtasını neden açamadı?

Elazığspor’a 5 Milyon₺ yetiyorken transfer tahtasını neden açamadı?

Transfer sezonuna girilirken Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Öztürk “5 Milyon₺’lik bir meblağın tahtayı açmaya yeteceğini” söyleyince taraftarlar umutlandı. Başkan Öztürk’ün “transferlerimiz de hazır tahta açılınca anında takviyeleri yapacağız” demesiyle beklentiler iyice artmıştı. Ama hiç beklenmedik bir şey oldu ve Elazığspor 5 Milyon₺ bulup transfer tahtasını açamadı. Tahtanın açılmaması hususunda yetkili makamlar ağır eleştiriler aldı. Belediye başkanı, milletvekilleri, Vali, iş adamlarına kadar herkese eleştirilerin ucu dokundu. Ancak kimse şunu sormadı; Elazığspor 5 Milyon₺ parayı neden bulmadı?

Elazığspor geçen hafta lig sonuncusu, alt lige düşmesi kesinleşen Karabükspor’a 2-0 mağlup oldu. Karabüskpor’un sezon boyunca ilk galibiyetini Elazığspor’a karşı alması taraftarda büyük bir tepkiye sebep oldu.


Ligin 23. Haftası ise dün Elazığspor ile Turgutluspor arasında oynandı. Temsilcimiz o maçtan da 3-1’lik bir skorla mağlubiyetle ayrılınca küme düşme potasına girdi ve taraftarların eleştirilerinin dozu da hayli arttı.


Tepkilerin ortak noktası transfer tahtasının açılamaması ve takıma takviye futbolcu alınmamasıydı. Transfer sezonuna girilirken Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Öztürk “5 Milyon₺’lik bir meblağın tahtayı açmaya yeteceğini” söyleyince taraftarlar umutlandı. Başkan Öztürk’ün “transferlerimiz de hazır tahta açılınca anında takviyeleri yapacağız” demesiyle beklentiler iyice artmıştı.


Ama hiç beklenmedik bir şey oldu ve Elazığspor 5 Milyon₺ bulup transfer tahtasını açamadı. Tahtanın açılmaması hususunda yetkili makamlar ağır eleştiriler aldı. Belediye başkanı, milletvekilleri, Vali, iş adamlarına kadar herkese eleştirilerin ucu dokundu. Ancak kimse şunu sormadı; Elazığspor 5 Milyon₺ parayı neden bulmadı?


Geçmişte birkaç reklamla o paralar bulunabilirken bu kez neden böylesi az bir miktar meblağ karşılanamadı ve transfer tahtası açılamadı? Aslında cevabı basit… Geçmişte Elazığspor’a büyük destek veren isimlere bir bakın taltif mi edildiler yoksa Elazığspor’a destek olduklarına pişman mı edildiler?


Çok uzağa gitmeye gerek yok! 2016 sezonu Elazısğpor’un en büyük borç yükü altına girdiği sezondu. Borç miktarı artık 100 milyonlarla ifade edilmeye başlanmıştı. Borç yükünü duyup da kulübe talipli çıkan yoktu. Art arda yapılan toplantılar, görüşmeler sonuçsuz kalınca kulübün kapanabileceği korkusu taraftarları sarmıştı, dillendirilmeye de başlanmıştı.


Ancak o sırada dönemin Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın desteği ile Başkan Yardımcısı Sedat Karataş kulübe başkan adayı olduğunu açıkladı. Sancılı geçen bir süreç sonrasında başkanlık koltuğuna da oturdu. Yönetim belediye tarafından oluşturulunca kulübün tüm giderleri de onların üzerine kaldı.


2017 yılında kulüp kapanmaya yüz tutmasına sebep olan o borcun büyük miktarını ödemiş Elazığspor artık 25 Milyon gibi makul bir borca ulaşmıştı. Aynı yıl Elazığspor’un taraftar grubuna ait sosyal medya sayfasında yapılan paylaşımda “Türkiye'de tüm kulüpler belediye destekli yönetilirken, maalesef Elazığ'da buna karşı çıkıldı. 100 Milyonun üzerinde borcu eritip 25 milyona indiren ve Elazığspor'un geleceğini kurtaran Sedat Karataş ve Karahan Çelik, sırf Elazığspor için gecesini gündüzlerine kattı” denildi, teşekkür edildi.


Peki, ne mi oldu sonra? Heykelleri dikilmedi tabi… Hem Belediye Başkanı hem de kulübe başkanlık yapan Sedat Karataş hakkında kamuoyunda öyle bir kampanya başladı ki Elazığspor’a destek olup, borçlarını ödediklerine bin pişman edildiler. 


Haklarında söylenen iddialar doğru mu yanlış mı ispatlanmadı ancak ispatlı olan bir şey vardı ki Elazığspor’un yüz milyon lirayı bulan borcunun büyük kısmının ödenmiş olmasıydı.


Aynı durum takım her sahipsiz kaldığında ortaya çıkan, sahiplenen Selçuk Öztürk için de söz konusu… “Siz sahip çıkın” diyor kimse almıyor. “Ben sahip çıkayım diyor” diyor kimse destek olmuyor.


Elazığspor’un durumunu meşhur yöresel sözümüze uyarlayacak olursak; “Elazığspor’a sahip çıkılmazsa küsek, sahip çıkan olursa eleştirip, yerin dibine sokak” şeklinde özetleyebiliriz. Önceki yönetimler de yaşadı bunu…


Elazığspor’a destek olup da karalanmayan, ağır eleştirilere muhatap olmayan bir yönetim oldu mu? Hiç olmadı. Peki, Elazığspor’a destek verdikten sonra her türlü karalama kampanyasına maruz kalacağını bile bile bir insan takıma nasıl ve neden destek olsun? Zaten olmadı da… İşte Elazığspor da bu sebeple 5 Milyon₺ gibi bir rakamı bulup da transfer tahtasını açamadı.


Elazığspor’un gerçekten kurtulması isteniyorsa önce takıma destek olanların taltif edilmesi, destek yaptıkları için öne çıkarılıp adlarının şehirde iyilikle anılmalarının sağlanması gerekir. Bu sağlanamadığı takdirde Elazığspor’un geleceği bundan sonrası için de hiç parlak görünmüyor. Gerçi sorun sadece Elazığspor değil Elazığ'ın geneli için de bu sorun var.

DİĞER HABERLER