Nihat Özdemir: VAR'ı kaldırmayacağız

Nihat Özdemir: VAR'ı kaldırmayacağız

TFF Başkanı Nihat Özdemir son dönemlerde tartışma konusu olan VAR teknolojisine vurgu yaparak UEFA'nın da takdirini kazanan bir sistem kurduklarını ve kaldırmayı düşünmediklerini söyledi.

Maçlardaki tartışmalı anların kamerayla izlenerek müdahale edilmesi sistemi olan VAR'ın dünyada en erken uygulanmaya başlandığı ülkelerden Türkiye...


Uygulanmaya başladığı günden itibaren de kaldırılsın diye yaygara koparan bir kesim var. Bazen kasıtlı yanlış kararlarla bu kesime malzeme verilse de sistemin en güzel uygulandığı ülke Türkiye... 


UEFA'nın da bu sebeple takdir ettiği Türkiye'de ısrarla VAR'ın kaldırılmasını isteyenlere karşı bugün bir açıklama geldi.


TFF Başkanı Nihat Özdemir ise tartışılan VAR sisteminin devam edeceği mesajını verdi. Özdemir, "Hakem maçın her karesine hakim olamıyor. Onu dışarıda 10 bin göz izliyor. VAR sistemiyle futbola teknoloji geldi. VAR hakemleri kameralardan olayı tespit ediyor." dedi."UEFA'NIN DA TAKDİRİNİ KAZANAN BİR SİSTEM KURDUK"


VAR sisteminin UEFA'da da devamlı tartışıldığını, geliştirilmeye çalışıldığını anlatan Başkan Özdemir, "Bizim kurmuş olduğumuz VAR sistemi, UEFA'nın da takdirini kazanan bir sistem. İngiltere, İspanya, Fransa, Almanya, İtalya her yerde VAR sistemi tartışılıyor. Çünkü, bir olay var ve karar verici insanlar var." dedi."VAR'I İKİYE AYIRIYORUM"


VAR tartışmalarının bütün dünyada olduğunu belirten Özdemir, "VAR'ı ben ikiye ayırıyorum. İlki ofsayt kararları. Orada işin içine matematik giriyor. Sistem çizgiyi çiziyor. İkincisi, penaltı ve kart kararları. Ele değmeler, fauller ya da kırmızı kartlar tartışmaya açık. Bütün dünyada bu var." diye konuştu.

DİĞER HABERLER