Süper Lig'de Şampiyonlar Ligi depremi!

Başakşehir'in elenmesiyle birlikte Türkiye, 2021-22 sezonundan itibaren resmi olarak Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılım kontenjanını kaybetti.

Medipol Başakşehir, UEFA Avrupa Ligi son 16 turu rövanş maçında Danimarka'nın Kopenhag ekibine 3-0 yenilerek Avrupa kupalarına veda etti. Bu karşılaşma Süper Lig'in Avrupa kupalarındaki kaderi açısından büyük öneme sahipti.


Başakşehir'in elenmesiyle birlikte Türkiye'nin UEFA sıralamasında ilk 10'da yer alma olasılığı kalmadı. Son yıllarda Galatasaray, Beşiktaş gibi Avrupa'ya gidebilen kulüplerin aldığı kötü sonuçların bedeli ağır oldu.BİR İHTİMAL VAR!


2020/21 sezonu Türkiye Süper Ligi şampiyonunun 2021/22 Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt katılabilmesi için, 2020/21 Şampiyonlar Ligi şampiyonunun kendi liginde doğrudan Devler Ligi gruplarına kalan kontenjanda olması gerekiyor.


(Örneğin, Real Madrid'in 2020/21 sezonunda Şampiyonlar Ligi Kupasını kazandığını var sayarsak,  Madrid ekibinin kendi liginde de Devler Ligi'ne doğrudan katılan bir sıralamada yer alması gerekiyor. Ancak bu durumda artı bir kontenjan 11. sırada bulunan Avrupa ülkesine devredilecek.)


UEFA katsayı sıralamasında son durum şöyle;


DİĞER HABERLER