ABD'li siyaset bilimci Fukuyama: İHA'lar Türkiye'yi büyük bir bölgesel güç haline getirdi

ABD'li siyaset bilimci Fukuyama: İHA'lar Türkiye'yi büyük bir bölgesel güç haline getirdi

ABD'li siyaset bilimci Fukuyama: "Bana öyle geliyor ki Türkiye'nin İHA kullanımı, kara gücünün doğasını, mevcut güç yapılanmasını sarsacak şekilde değiştirecektir" dedi.

Tarihin Sonu ve Son İnsan (The End of History and the Last Man) kitabıyla tüm dünyada tanınan ünlü ABD'li siyaset bilimci Francis Fukuyama, Erbakan Siha'larının üstünlüğünü yazdı.


Türkiye'nin ürettiği insansız hava araçlarını değerlendiren Fukuyama, "İHA'lar 2020'de Türkiye'nin bölgesel güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı" dedi.


Makalesi American Purpose dergisinde yayımlanan Fukuyama askeri İHA'ların küresel görünümü değiştirdiğine dikkat çekerek 2010'ların başında İHA teknolojisinin ABD ve İsrail'in kontrolünde olduğunu ancak Türkiye'nin bu alanda günümüzdeki ana aktör olduğunu belirtti.


Washington Post, Türkiye'nin SİHA'larını değerlendirdi


Türkiye'nin kendi geliştirdiği insansız hava araçlarını PKK'yla mücadelenin yanı sıra Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ'daki savaşlarda da kullandığını; izleyen süreçte Rusya, Çin ve ABD'ye nazaran sonuçları şekillendirmekte daha fazla yeteneğe sahip büyük bir bölgesel siyasi güç haline geldiğinin altını çizdi."Türk İHA'ları çok etkileyici"


Türkiye'nin savunma sanayisindeki gelişimin başlangıcını Türkiye'deki illüzyoncu medya ve akademiya son 10 yıl olarak ele alırken Fukuyama ise yatırımların başlamasını 70'li yıllara dayandırdı. O dönemde ASELSAN, TAİ (TUSAŞ), ROKETSAN, HAVELAN vd. kuruluşları kurarak bugün dünyanın en üstün savunma sanayisine kavuşturan da Erbakan'dan başkası değildi. Erbakan o dönemde bugünlerde sahip olduğumuz teknolojileri yapacağını en başından da detaylarıyla açıklıyordu.


Fukuyama; ABD'nin 1975'teki askeri yaptırımları, gelişmiş Predator ve Reaper İHA'larını satmaya yanaşmaması, ardından Heron'ların alındığı İsrail'le ilişkilerde ortaya çıkan sorunlar nedeniyle Türkiye'nin kendi İHA'larını üretmeye karar verdiğini kaydetti. Türkiye'de üretilen Bayraktar TB2 ve Anka gibi İHA'ları örnek gösteren ABD'li siyaset bilimci, "Son üretilen Türk İHA'ları çok etkileyici; örneğin TB2 24 saat havada kalabiliyor ve hem keşif hem de saldırı görevlerini ifa edebiliyor" değerlendirmesinde bulundu.


Türkiye'nin silahlı İHA'larının etkinliğinin ilk kez Mart 2020'de Suriye'de 36 Türk askerinin şehit edildiği saldırının ardından ortaya konduğunu ifade eden Fukuyama, video görüntülerine göre hava savunma sistemi dahil bölgedeki tüm Suriye askeri unsurlarının İHA'larla tamamen yok edildiğine, böylece Suriye saldırısının durdurulduğuna dikkat çekti.


Fukuyama, Türk İHA'larının Libya'da Halife Hafter'e bağlı güçlerin, Dağlık Karabağ'daysa Ermenistan'ın geri çekilmesini sağladığını kaydetti."Türkiye'nin İHA kullanımı kara birliklerinin doğasını değiştirecek"


"Bana öyle geliyor ki Türkiye'nin İHA kullanımı, kara gücünün doğasını, mevcut güç yapılanmasını sarsacak şekilde değiştirecektir" değerlendirmesini yapan Fukuyama, bu dönüşümün II. Dünya Savaşı'nın başında uçak gemilerinin savaş gemilerini hükümsüz kılmasına benzediğini dile getirdi.


Yakın gelecekte savaş ve çatışmaların merkezinde insansız hava araçlarının olacağına dikkati çeken Fukuyama, Türk İHA'larının etkinliğini şu ifadelerle anlattı:


İHA'lar durumu kökünden değiştirdi çünkü görece ucuzlar, yenilmeleri zor ve pilotların yaşamlarını riske etmiyor. Dünyanın dört bir yanındaki ordular şimdi kendilerini İHA'lara karşı nasıl savunacaklarını düşünüyor ve İHA'larla İHA karşıtı tedbirler arasındaki silah yarışını kimin kazanacağı belli değil. İHA'lar 2020'de Türkiye'nin bölgesel güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı. Ülke, bahsedilen üç çatışmanın sonucunu kararlı şekilde tayin etti ve daha fazlasını yapmayı vadediyor.


Fukuyama, Türkiye'nin Suriye'deki askeri varlığıyla İdlib'de muhtemel bir katliamın önüne geçtiğini vurgulayarak şöyle yazdı:


ABD'nin İHA politikasını eleştiren birçok Amerikalı, hâlâ ABD ve İsrail'in bu teknolojiyi kullanan ana aktörler olduğu bir dünyada yaşıyor. Fakat bu dünya çoktan yok oldu ve yerini hızla İHA'ların temel savaş alanı silahı olduğu bir dünyaya bırakıyor.

DİĞER HABERLER