Türkiye'deki İsrail, Hulusi Akar'ın Barzani Ailesi ile temaslarından neden rahatsız?

Türkiye'deki İsrail, Hulusi Akar'ın Barzani Ailesi ile temaslarından neden rahatsız?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önceki gün beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de yer aldığı heyetle Bağdat’ta gerçekleştirdiği yoğun temaslarının ardından Erbil’e geçti. Malum medya ise bu temaslardan büyük öfke duydu. Peki neden?

Türkiye'deki illüzyoncu medya ve akademiya Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın IKBY temaslarından büyük bir öfkeyle bahsetti! PKK'ya, Türkiye'deki bölücü faaliyetlere her türlü desteği veren malum medya ilginç bir şekilde PKK üzerinden algı yönetimi yapmaya çalıştı ancak gerçek başka! Malum medya aslında Barzani'nin Türkiye ile yakınlaşıp İsrail'in menfaatlerine zarar vermesinden rahatsız...


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, önceki gün beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in de yer aldığı heyetle Bağdat’ta gerçekleştirdiği yoğun temaslarının ardından Erbil’e geçti.


Mesud Barzani ile görüşen ardından IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile bir araya gelen Akar, “Gerçekleştirilen samimi görüşmelerle açık olarak fikirlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Kürt kardeşlerimizle problemimiz yok, mücadelemiz teröristlere karşı” dedi.


İşte bu temaslar ve verilen fotoğraflar Türkiye'deki İsrail'i rahatsız etti.


PKK'ya açıkça destek olduğu bilinen medya ve akademiya tarafları bile Akar'ı Kürdistan'a destek vermekle, dolaylı olarak PKK'dan yana tavır almakla suçlamaya kadar vardırdılar işi...


Türkiye adına temaslarını sürdüren Akar bir anda illüzyoncu medya ve akademiyanın hedefi olurken adı yandaş medya olan taraf da Akar'ı ve devletin izlediği politikayı savunmadı.


Aslında Türkiye'nin yaptığı çok kritik ve akıl dolu bir siyasi hamle...


Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, 2017 yılında yaptığı değerlendirmelerinde ABD'li Siyonistlerin Irak'ın başına bir Şii lider getirerek İran'ın hinterlandına soktuğunu belirtmiş Barzani'nin ise Bölgesel Kürt Yönetimi ile Şii Irak'ı böldüğünü bunun da Türkiye'nin faydasına olacağını ifade etmişti. 


Geçkil değerlendirmesinin sonucunda ise Barzani'nin sonuçta Türkiye'nin kontrolüne gireceğini belirtmişti.


İşte o değerlendirmelerinden bazı bölümler:


Barzani Kürt Bölgesini Türkiye düşmanı İran'ın kuklası Şii Irak'tan koparıyor. Kerkük, Musul bizim değil Irak'ın. Bize ne oluyor?


Kuzey Irak Kürt Bölgesi Irak'tan ayrılıp bağımsızlık ilan ederse tek başına ayakta kalamaz. Dayanacağı tek bölgesel güç ise Türkiye'dir. Bu nedenle Barzani ilk günden beri Kürt Bölgesini Türkiye'ye entegre etmeye çalışıyor. Bundan İsrail, ABD, Batılı müttefikleri ve en çok da İran'ın gocunması lazım. Ki zaten gocunuyorlar. Peki, Türkiye niye bunca yaygara koparıp ayağına sıkmaya çalışıyor? Bir bilen varsa anlatsın; biz de bilelim.


(GEÇKİL / 2 Ekim 2017)


Değerlendirme kısa da olsa günümüzde yaşananları özetlemeye yetiyor. Geçkil'in tespitlerindeki haklılığını ortaya koyan Hulusi Akar'ın IKBY temaslarına verilen tepkiler aslında Türkiye adına değil İsrail adına veriliyor.


"Kürt Bölgesi Irak'tan idari bağımsızlık elde etse; siyasi/ekonomik olarak Türkiye'ye bağlanacak. Batı bu yüzden istemiyor!" diyen Geçkil, IKBY ile temaslardan İsrail'in duyduğu rahatsızlığı şöyle anlatmıştı:


Nicedir tercihini Türkiye'den yana yapan Barzani Ankara'sız iş yapmaz. Siyonizm'in endişesi de, İsrail'in atarlanması da bundan!
(GEÇKİL / 22 Eylül 2017)


Hulusi Akar'ı IKBY bayrağı önünde poz verdiği için suçlayan Türkiye'deki İsrail PKK üzerinden dezenformasyon yapmak istiyor ancak Barzani ve PKK'nın birbirine olan düşmanlığını gizliyor.


Geçkil, bu gerçeği 6 Eylül 2020'de şu şekilde ifade etmişti: "Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bekası için PKK en yakın tehdittir. Eğer arkasında küresel güç olmasa PKK'ya nefes aldırmak istemez."


8 Eylül'de Türkiye'yi ziyaret eden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani; Türkiye'nin PKK ile mücadelesine tam destek verdiklerini açıklamıştı.


Özetle; Hulusi Akar'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile temaslarından esas rahatsız olan İsrail'dir. Türkiye'deki illüzyoncu medya akademiya ise yandaşı ve muhalifi ile Türkiye'deki İsrail'in sesi olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

DİĞER HABERLER