Tabipler Birliği'nin Rusya'ya tavrına bak Rusya'nın Türkiye için ne kadar önemli olduğunu anla!

Tabipler Birliği'nin Rusya'ya tavrına bak Rusya'nın Türkiye için ne kadar önemli olduğunu anla!

Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesine destek olmak yerine ‘negatif’ tutum izleyen Türk Tabipler Birliği, Rusya’yı da kızdırdı. Rusya Büyükelçisi Aleksey Erkhov, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya mektup göndererek, TTB’nin makalelerinde Rus aşısına yer verilmemesini eleştirdi. Erkhov, “Siyasi konjonktür ve ticari kıstaslar vatandaşların sağlık menfaatlerinin korunmasının üstünde tutulmamalı” yorumunu yaptı.

Türkiye ve Rusya ilişkileri çok büyük bir gelişme kaydediyor. Rusya kendisini NATO'ya karşı Gürcistan ve Ukrayna'da kollayan Türkiye'ye Suriye'de Libya'da diyet borcunu öderken bu durum Türkiye'deki İsrail'i rahatsız ediyor.


Rusya öne Suriye'ye ardından da Libya'ya girerek Türkiye'nin müdahalesi öncesi ortamı hazırladı. Türkiye iki ülkeye de önce bekledi sonrası Rusların bölgeye girmesi sonrası hareket başlattı.


Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil Rusya'nın Türkiye'nin işine yarayan bu tutumunu şöyle açıklıyor:


Rusya; Gürcistan ve Ukrayna'da yaşananlar sırasında Batı'ya karşı aldığı desteğin diyeti olarak Suriye'de Türkiye için bulunmaktadır.
( GEÇKİL / 8 Aralık 2018)

Rusya'nın Türkiye menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğinin bir diğer göstergesi ise Türkiye'deki İsrail'in tutumu...


Türkiye'deki İsrail'in baş aktörlerinden olan Tabipler Birliği Türkiye ve Rusya arasında ortak devam eden koronavirüs aşı çalışmaları için Rusya'yı şaşkınlık içinde bırakan bir tavır sergiledi.


Türkiye ile Rusya arasında, Sputnik V aşısının ortak üretimi konusunda çalışmalar devam ederken, Rusya Büyükelçisi Aleksey Erkhov, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya bir mektup göndererek TTB’nin makalelerinde Rus aşısının yer almamasını şaşkınlıkla karşıladığını kaydetti.RUSYA TAVRA ŞAŞIRDI!


Erkhov, mektubunda, TTB web sitesinde yayınlanan “Aşılar Tüm Canlıların Ortak Değeridir” başlıklı makaleyi ilgi ve merak ile incelediğini ve başlıktaki teze katıldığını vurguladı.


Erkhov, “Okuduğum değerlendirmenizde, genel olarak “SPUTNİK V” olarak bilinen Gamaleya Merkezince geliştirilerek dünyada ilk milli tescil işlemini görmüş “Gam-KOVİD-Vak” aşısının yer almadığı hususu açıkçası şaşkınlık yaratmıştır. Böyle bir derleme hangi listeler ve reytingler esas alınarak yapıldığı muallakta kalmıştır” ifadesini kullandı. Mektubunda, Sputnik V aşısının avantajları ve güvenilirliğine ilişkin de bilgi sunan Erkhov, şu cümleleri kaleme aldı:ETKİNLİĞİ YÜZDE 90


“Makalede anılan diğer ürünlerde olduğu gibi “Sputnik V”nin etkinliği de yüzde 90’ın üzerinde olup, Rus aşısı koronavirüs hastalığının ağır vakalarına karşı aynı şekilde tam bir koruma sağlamaktadır.” 13 Ocak itibari ile 1,5 milyondan fazla kişinin “Sputnik V” aşısı olduğunu, aşının Rusya ile beraber Beyaz Rusya, Sırbistan, Arjantin, Bolivya, Cezayir ve Filistin’de tescil edildiğini, AB nezdinde tescil sürecinin başlatıldığını, Ocak ayı içerisinde 9 ülkede daha sertifikasyonun tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Erkhov, Aralık ayında da DSÖ nezdinde tescil başvurusunun yapıldığını anımsattı. Erkhov, “Tüm bu sıralanan hususlar, “Sputnik V”nin dünyadaki uzmanlar tarafından kabul ve takdir edildiğini teyit eder. Siyasi konjonktürün ve ticari kıstasların vatandaşların sağlık menfaatlerinin korunmasının üstünde tutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER