Türkiye ile ilişkileri geliştirme yoluna giren Riyad'dan İsrail'e boykot!

Türkiye ile ilişkileri geliştirme yoluna giren Riyad'dan İsrail'e boykot!

Türkiye'nin askeri başarıları ve desteklediği Katar'ın ambargolar karşısında ayakta kalıp körfez ülkelerinin geri adım atması çok şeyi değiştirdi. Suudi Arabistan'da artık İsrail'e boykot uygulanmaya başlandı.

"Dünyanın iki kutbu var; biri Bush; biri Muş" (ERBAKAN; RP Muş Mitinginde) Yani Siyonizm ve Millî Görüş. Bugün net görülüyor!


Giriş cümlesi Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil'in Erbakan'ın Muş Mitinginde söylediği bir sözü üzerine yaptığı değerlendirmeden...


Gelişmeler öyle hızlı ilerliyor ki dünyanın artık iki kutbu olduğu gerçeğini de çok net biçimde gösteriyor.


Daha önce İsrail ile gizli işbirliğini aleni haline getirerek Türkiye karşısında birleşen Arap monarşilerinden Suudi Arabistan aradığını bulamadı.


Türkiye'nin askeri başarıları ve desteklediği Katar'ın ambargolar karşısında ayakta kalıp körfez ülkelerinin geri adım atması çok şeyi değiştirdi.


Körfez ülkeleri Katar'a uyguladıkları ABD destekli abluka ve ambargoyu kaldırdılar. Türkiye'nin desteklediği ülke kazanıyor. Venezuela dâhil! İllüzyoncu medya ve akademiya bunu perdeleyip kamuoyuna yansıtmıyor.
(GEÇKİL / 6 Ocak 2021)


Türkiye ile diyalog yolunu tutan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptı.


İşte o görüşmeden sonra Arabistan'ın dış politikasında da 180 derece bir dönüşüm ve değişim başladı.


Türkiye'ye uygulanan ambargo ve boykotların yerini İsrail'e boykot aldı. Çünkü dünyanın artık iki kutbu var.


Ya Türkiye'den yanasın ya da İsrail! İşte ajanslara düşen ve dünyada artık iki kutuptan birinin İsrail (Siyonizm) diğerinin ise Türkiye (Milli Görüş) olduğunu gösteren haber şöyle:


Suudi Arabistan’ın dış politika konularında son dönemde değişime gittiğini gösteren gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Riyad’ın, Kasım ayında Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında yapılan gizli görüşmenin sızdırılmasının ardından, İsrail tarafından gelen doğrudan ya da dolaylı görüşme taleplerine cevap vermediği ortaya çıktı. Londra merkezli Elaph gazetesinin haberine göre Suudi Arabistan, ABD üzerinden gelen talepler de dahil, İsrail’le görüşmeyi reddediyor ve boykot uyguluyor. 22 Kasım’da Neom kentinde Muhammed bin Selman ve Netanyahu arasındaki görüşme aynı gün İsrail medyasına sızdırılmıştı.İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİ FARKLILAŞTI


Elaph gazetesine konuşan kimliği belirtilmeyen bir kaynak, Kasım ayındaki görüşmenin Netanyahu’nun ekibi tarafından medyaya sızdırılmasıyla iki ülke arasındaki ilişkinin farklılaştığını belirtti. İsrail’in durumu düzeltmek için çaba sarf ettiğini de kaydetti. Riyad’ın İsrail politikasındaki değişimde ABD’de Joe Biden yönetiminin göreve gelmesinin de etkisi olduğu iddia edildi.MOSSAD’A VİZE ÇIKMADI


İsrail medyasında çıkan bazı haberler de gelişmeyi doğrular nitelikte. Haberlere göre Riyad yakın zamanda üst düzey bir İsrailli yetkilinin ziyaret talebini reddettiği belirtildi. İsrailli Yediot Ahronot gazetesi, Riyad’ı ziyaret etme talebi reddedilen kişinin, MOSSAD başkanı Yossi Cohen olduğunu iddia etti. Cohen, Netanyahu’nun Arap ülkeleriyle ilişkileri sağlamakla görevlendirdiği isim olarak biliniyor.KRİZE SEBEP OLAN GÖRÜŞME


Veliaht Prens ile Netanyahu arasındaki gizli görüşmenin sızdırılması Riyad’da krize neden olmuştu. Suud Dışişleri Bakanlığı görüşmeyi yalanlarken, Amerikan Wall Street Journal gazetesine konuşan Suud yetkililer görüşmenin Kral Selman bin Abdülaziz’den habersiz yapıldığını belirtmişti. Kral Selman’ın gelişmenin ardından dış politikada ipleri kendi eline aldığı iddia ediliyordu.

DİĞER HABERLER