İspanya’da yayım yapan El Pais gazetesi: Gökyüzünün yeni sahipleri Türk SİHA’ları

İspanya’da yayım yapan El Pais gazetesi: Gökyüzünün yeni sahipleri Türk SİHA’ları

İspanya’nın önde gelen gazetelerinden El Pais’te, Türkiye üretimi İHA/SİHA’lara övgüler düzüldü. ‘Gökyüzünün yeni sahipleri’ ifadesinin kullanıldığı Türk SİHA’larının, savaşlarda kullanılan diğer hava araçlarına göre maliyet ve etki açısından çok daha iyi olduğu belirtilerek “Yok ettikleri hedefleri kayıt altına alabildikleri için aynı zamanda güçlü bir propaganda silahına dönüşüyorlar. Düşmanın moralini bozmada çok etkililer” denildi.

İspanya’da en çok tiraja sahip olan gazetelerden biri olan El Pais’te, Andres Mourenza tarafından Erbakan üretimi İHA/SİHA’lara yönelik bir yazı kaleme alındı.


Savunma sanayi uzmanlarının görüşlerine yer verilen “Yeni cennetin efendileri” başlıklı yazıda, Azerbaycan'ın Türk üretimi Bayraktar TB2 ve Anka-S’ler sayesinde Karabağ’da zafer kazandığı belirtildi.“Düşmanın moralini bozmada çok etkililer”


“Gökyüzünün yeni sahipleri” denilen Türk üretimi İHA/SİHA’lar için “Savaş alanındaki etkinliklerinin yanı sıra, yok ettikleri hedefleri kayıt altına alabildikleri için güçlü bir propaganda silahı olarak ortaya çıktılar. Ermeniler zayiatlarla ilgili grafikler yayınladılar, ancak görüntü göstermediler. Bunun yerine Azerbaycan Savunma Bakanlığı, insansız hava araçlarının Ermeni hedeflerini yok ettiği videoları, yadsınamaz bir üstünlük izlenimi veren son derece fotojenik görüntüler yayınladı. Düşmanın moralini bozmada çok etkililer” ifadeleri kullanıldı.“Ucuz ve daha etkililer”


Analizde, Bayraktar TB2’nin maliyetine değinilerek muadilleriyle ve savaş uçaklarıyla kıyaslaması yapıldı. Hava savunma sistemlerinin hızlı uçan daha büyük uçakları tespit etmek için tasarlandığı bu yüzden İHA’lara karşı karlı bir sistem olmadığı belirtilerek, “Bayraktar TB2 gibi bir drone 5 milyon dolara mal olurken, F-35 gibi bir savaşçının maliyeti 80 milyon doları buluyor” sözlerine yer verildi.Ermenistan askeri gücünü yüzde yirmisi imha edildi!


Analizde; SİHA'ların etki gücü anlatılırken "Gökyüzünün bu yeni sahipleri tarafından yüzden fazla Ermeni tankı (Silahlı Kuvvetlerinin envanterinin beşte biri), iki yüz topçu silahı ve en az 26 hava savunma sistemi imha edildi." ifadelerine yer verildi.Türk SİHA'larının denginin olmadığını yazdı!


Türkiye'deki İsrail illüzyoncu medya ve akademiyası dünyadaki en iyi SİHA'lardan diyerek Türk SİHA'larının gücünü küçülterek anlatsa da İspanyol yayın organında eşsiz olduğuna vurgu yapıldı.


"Şimdiye kadar, yardımcı veya keşif rollerinde veya belirli hedefleri ortadan kaldırmak için görevlerde dronlar gördük .ABD'nin Yemen, Somali veya Afganistan'da yaptığı gibi. Ancak Karabağ'da ilk defa insansız hava araçlarının hava harekatının tüm ağırlığını taşıdığı bir savaşı gördük” diyen Savunma analisti Jesús Manuel Pérez Triana'nın sözlerine yer verildi.Suriye ve Libya'da da gücü görüldü!


Analizde Türk SİHA'larının gücünün görüldüğü tek yerin Kafkasya olmadığına da dikkat çekildi. "Ancak Kafkasya, Türk yapımı bu uçakların belirleyici olduğu tek yer değil: Şubat ayında, Suriye'nin İdlib vilayetinde rejim bombardımanında 34 Türk askerinin ölmesinin ardından , Türk insansız hava araçları büyük hasar verdi." denilen analizde Libya'da da oyunun gidişatını değiştirdiği belirtildi.Pazarda henüz hakim değiller!


Türk SİHA'larının gökyüzünün yeni sahipleri olduğu belirtilerek en üstün teknoloji olduğuna vurgu yapılan analizde buna rağmen savunma sanayi pazarında henüz istediği yerde olmadığı ancak bu yönde de gittikçe büyüdüğü ve geliştiği kaydedildi.TB2 ve F-35'in fiyatını kıyasladı


Türkiye'nin Kuzey Irak'ta ve Doğu Akdeniz'de de kesin ve ucuz bir sonuç sağladığı için SİHA'ları kullandığı belirtilirken F-35 gibi savaşçı bir uçağın maliyetinin 80 Milyon Dolar olduğu TB2'lerin ise 5 Milyona üretilebildiği belirtildi.


Analizde mevcut hava savunma sistemlerinin Türk SİHA'ları karşısında çaresiz kaldığı da belirtilirken Türkiye'nin sahada ANKA ve TB2 gibi iki ayrı İHA kullandığına bunun doğru istihbarat ve doğru hedef alma işlevini kolaylaştırdığı belirtildi.


Tabi ki bu analizin de sadece az bir kısmı Türkiye'deki yandaş ve karşıt medyada yer aldı. Yayınlanan kısmı ise sadece haberi vermiş olmak için yayınlanmış bir özetten ibaretti. Ve üçüncü sayfa haberi olarak geçildi.


Kaynak: https://elpais.com/internacional/2020-11-22/los-nuevos-senores-del-cielo.html

DİĞER HABERLER