Anket ABD'li kuruluştan! Arap Halkı Türkiye hakkında ne düşünüyor?

Anket ABD'li kuruluştan! Arap Halkı Türkiye hakkında ne düşünüyor?

ABD merkezli bir düşünce kuruluşu olan Arab Center 13 Arap ülkesinde yapığı araştırmanın sonuçlarıyla önemli veriler elde etti! Arap kamuoyunun Türkiye'ye bakışı da net biçimde ortaya çıktı.

Arab Center ABD merkezli bir düşünce kuruluşu… 13 Arap ülkesinde yaptığı araştırmanın sonuçlarıyla şu sıralar uluslararası medyanın gündeminde. Araştırmayı dünyada gündem yapan ana hususlar ise Türkiye ve İsrail hakkında verilen cevaplar.


Arap kamuoyuna yöneltilen sorulardan biri dış politikasını en çok beğendiğiniz ülke hangisi sorusuydu. Araplar bu soruya açık ara Türkiye cevabı verdi. Bir diğer dikkat çeken soru ise en büyük dış tehdit olarak hangi ülkeyi görüyorsunuz sorusuydu. Araplar ona da sırasıyla İsrail, ABD ve İran cevaplarını verdiler.


İşte 13 ülkeden 30 bin kişi ile görüşülerek yapılan araştırmanın detayları…


Cezayir, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Moritanya, Fas, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Sudan ve Tunus'tan yaklaşık 30 bin kişi ile yapılan araştırmanın sonuçları Türkiye’deki İsrail illüzyoncu medya ve akdemiyasının ülkemizde yaptığı Arap kamuoyu hakkındaki haberlerinin de yalan olduğunu ortaya koydu. 


Siyonizm Türkiye karşısında ABD, AB ülkeleri, Arap Ülkeleri, Rusya ve Çin'de çaresiz.. Sadece Türkiye'de etkili! Dehşet bir durum.
- GEÇKİL / 23 Eylül 2020


Tıpkı Türkiye kamuoyunda yaptığı Arap düşmanlığı gibi Arap halklarına da Osmanlı’nın kendilerini sömürdüğün yalanını söyleyerek Türk düşmanlığı yapan küresel Siyonizm bu sayede Müslümanların ümmet bilinciyle hareket edip birlik olmalarının da önünü kesmeye çalışıyor. Ancak rapor halklarda bir uyanış başladığını gösterirken İsrail’in Arap monarşileri ile işbirliğini aleni haline getirerek bu uyanışa set çekmek istediğini de gösteriyor. Çünkü İsrail’in hedefi Türkiye!


Yine sonuçlar İsrail işbirlikçisi Arap yönetimleri ile halklarının büyük bir fikir ayrılığı içerisinde olduğunu da gözler önüne serdi. Bu kutuplaşma büyük bir değişime de gebe görünüyor!


Arap Baharının devirdiği Batı işbirlikçisi diktatörler yenileriyle ikame edildi. Bu defa İslam Baharı geliyor. Bakalım ne olacak?
- GEÇKİL / 20 Kasım 2019


Arab Center tarafından yayınlanan rapor, Arap kamuoyunun hem kendi ülkeleri içindeki politikalara bakışını hem de bölgesel ve küresel güçlerin politikalarına yönelik fikirlerini inceledi.KÜRESEL GÜÇLERİN DIŞ POLİTİKALARI


Ankete katılan onbinlerce kişi Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki bölgesel ve küresel güçlerin dış politikalarına karşı fikirlerini belirtti. Katılımcıların yüzde 58 oranında negatif görüş belirttiği açıklandı.EN OLUMLU DIŞ POLİTİKA


Arap halklarının dış politikasına en olumsuz görüş bildirdiği ülkeler sırasıyla ABD, Rusya, İran ve Fransa oldu. Buna karşılık Araplar tarafından izlediği dış politika en beğenilen ülke ise Türkiye oldu! Ankette Türkiye’nin dış politikasına olumlu görüş bildirenlerin oranı %58’i buldu. %28’i olumsuz görüş bildirirken yüzde 14’ü ise görüş belirtmedi! İran ve ABD, Arap kamuoyunda dış politikası en çok eleştirilen ülkeler oldu.ABD’NİN TUTUMUNU BEĞENMİYORLAR!


Son günlerde ABD’nin çeşitli Arap ülkelerinin İsrail ile ilişkilerinin normale dönmesi için öne çıktığı çalışmaların kamuoyundaki yansıması da ele alındı. Arap halkı ABD’nin tutumunu genel olarak olumsuz bulurken özellikle Filistin, Suriye, Yemen, Libya, politikalarına olumsuz görüş bildirdiler.


Ankete katılanların yüzde 81'i ABD'nin Filistin politikasına, yüzde 77'si Suriye, yüzde 74'ü Yemen ve yüzde 70'i ise Libya politikasına karşı "olumsuz" görüşe sahip taşıdığını ifade etti.ARAP KAMUOYU KENDİLERİNE EN BÜYÜK TEHDİT OLARAK İSRAİL'İ GÖRÜYOR


Raporun en dikkat çeken kısımlarından biri de Arap halklarının kendilerine hangi ülkeyi en büyük tehdit olarak gördüklerinin sorulduğu yer oldu. Katılımcılar verdikleri cevaplar ile Arap monarşilerinin İsrail'le işbirliklerini açık hale getirmelerine bakışlarını da ortaya koymuş oldular.


Ülkelerine karşı en büyük dış tehdit sorulduğunda Arapların çoğunluğu sırasıyla İsrail, ABD ve İran'ı vurguladı. Ankete göre Arap kamuoyunun yüzde 89'u İsrail'i, yüzde 81'i ABD'yi, yüzde 67'si ise İran'ı kendilerine en büyük dış tehdit olarak görüyor.İLGİLİ HABER ◼ Arap ülkelerinde Fransız mallarına boykot Türk mallarına hücum başladı!MALUM MEDYA İLLÜZYONLARINI BOZDUĞU İÇİN BU ANKETE İLGİSİZ KALDI!


Türkiye’nin dış politikasının Arap halkları tarafından destek gördüğü, İsrail’in ise en büyük düşman görüldüğü anket Türkiye’de gereken ilgiyi ise görmedi. Yıllarca ülkemizde Araplar Osmanlı’yı sırtından vurdu propagandası yapan Siyonizm Arap ülkelerinde ise Osmanlı sizi yıllarca sömürdü yalanıyla iki toplumu birbirine düşman etmeyi başarmıştı.


Arap monarşileri ile gizli ilişkilerini alenileştirip arka planını tahkim eden İsrail Türkiye'ye saldırmaya hazırlanıyor: Ecel!
- GEÇKİL / 18 Eylül 2020


Ancak açıklanan bu anket sonucu Arap Monarşileri her ne kadar İsrail işbirlikçisi olsa da Arap haklarında aksine Türkiye yanlısı, İsrail karşıtı önemli bir uyanışı gözler önüne sermesi açısından önemli! 


Zaten Fransa’nın ülkemize yönelik başlattığı Türk Malları’na boykot uygulamasına Arap halklarından verilen tepki de bu uyanışa işaret ediyordu. Araplar ülkelerinde Fransız mallarına boykot başlatmakla kalmamış ayrıca Türk mallarına da hücum etmişlerdi. Suudi Arabistan’a Türkiye'nin ihracatı boykot sonrası 140 Milyon Riyal artarak 833,6 milyon riyale yükselmişti.

DİĞER HABERLER