İsrail'in iki örgütü PKK ve FETÖ'nün 15 Temmuz öncesi işbirliği deşifre oldu...

İsrail'in iki örgütü PKK ve FETÖ'nün 15 Temmuz öncesi işbirliği deşifre oldu...

İçişleri Bakanlığı’nın 6 dilde hazırladığı “Fetullahçı Terör Örgütü” kitabında FETÖ-PKK işbirliğine ilişkin detaylar da yer aldı. Bu çerçevede 15 Temmuz darbe girişimine zemin hazırlamak için HDP Ağustos 2015’ten itibaren “öz yönetim” ilan etmeye, PKK da terör eylemlerini il ve ilçe merkezlerinde yaygınlaştırmaya başladı.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil'in yaptığı tespitlerde üzerinde durduğu hususlardan biri de Türkiye'ye karşı kullanılan örgütlerin, devletlerin aslında birer maşa olduğu onları esas kullananın ise İsrail olduğu gerçeğidir.


Ergenekon, PKK, FETÖ, Pelikan bağlamında da sıkça dile getiren Geçkil'in bu tespiti İçişleri Bakanlığının 15 Temmuz için yayınladığı bilgilendirme kitabında yer alan bilgilerle de teyit edildi.


Kitapta yer alan 15 Temmuz öncesi PKK ve FETÖ'nün darbe girişimine ortam hazırlamak için işbirliği yaptıkları bilgisi aslında esas darbeyi planlayanın İsrail olduğunu ortaya koyuyor.


Açıklanan istihbarat bilgisinde İsrail'in iki örgütü olan PKK ve FETÖ'ye de hazırladığı darbe planına ortam hazırlama talimatı verdiği anlatılıyor.


***


İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 6 dile çevrilen FETÖ kitabında, İsrail'in iki örgütü FETÖ-PKK ittifakı gözler önüne serildi. Kitapta FETÖ-PKK ilişkisi, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sonrası olarak ele alındı. 15 Temmuz öncesi FETÖ-PKK işbirliğine dair çeşitli emare ve bulgular olduğu aktarılırken, ilk emare olarak 18 Mart 2013’te bebek katili PKK elebaşı Abdullah Öcalan, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP’li Sırrı Süreyya Önder arasında gerçekleşen görüşme gösterildi. Burada iki örgüt arasında “karşılıklı yanlış anlaşılma” olduğu gündeme geldi. İmralı görüşmelerinin, ittifak girişimlerinin vücut bulduğunu göstermesi açısından dikkat çekici olduğu vurgulandı.


İmralı görüşmelerinde, iki örgüt arasında “karşılıklı yanlış anlaşılma” olduğu gündeme gelmişti.


2014’ten 15 Temmuz 2016’ya kadar bazı gelişme ve açıklamalara yer verilen kitapta, PKK elebaşlarından Duran Kalkan’ın Türkiye’de darbe olacağına dair açıklamalarının, FETÖ-PKK ilişkisinin zirve noktalarından biri olduğu belirtildi. PKK’nın Ağustos 2015 itibariyle sözde öz yönetim ilanı, Aralık 2015 itibariyle terör eylemlerini il-ilçe merkezlerine yayması ve Mayıs 2016 itibariyle de eşzamanlı kır-kent eylem birlikteliği yönünde strateji benimsemesi gibi eylemlere işaret edilen kitapta, “PKK terör örgütünün kendi örgütsel amaçlarına fayda sağlamanın yanında, örgütsel işbirliği ile darbe girişimine zemin hazırlayacak türdeki bahse konu eylemleri, PKK/KCK ile FETÖ’nün birlikte hareket ettiğine işaret etmektedir” denildi.PKK ELEBAŞINDAN FETÖ AVUKATLIĞI


“Türkiye sivillere ağır silahlarla müdahale ediyor” propagandası ve “ülkede iç savaş yaşanıyor” imajı ile darbe girişimine entelektüel ve politik zemin hazırlamaya çalışıldığının vurgulandığı kitapta, 15 Temmuz sonrası FETÖ-PKK söylemlerindeki benzerliğe de dikkat çekildi. PKK elebaşlarından Cemil Bayık’ın, darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığı iddialarının tamamen yalan olduğu, FETÖ’nün böyle bir örgütlenmesinin olmadığı ve FETÖ üyelerinin tasfiyesine meşruiyet sağlamak maksadıyla bunların söylendiğini iddia ettiği aktarılırken, bu açıklamaların, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in açıklamalarıyla uyumlu olduğu kaydedildi.

DİĞER HABERLER