Türkiye’de ilk olan faizsiz kentsel dönüşüm sistemini Elazığ’da kurduk!

Elazığ 24 Ocak’ta çok büyük bir deprem yaşadı… Depremin esas ağır bilançosu ise hasar tespitlerinden sonra ortaya çıktı. Şehrin en büyük mahallelerinde yer alan yapı stokunun büyük bir kısmı ağır hasar almıştı. Adeta şehrin yeniden inşası anlamına gelen bu durum depremzedeler için zor geçiyor. Abdullahpaşa, Mustafapaşa, Rüstempaşa gibi Mahallelerde TOKİ eliyle hasarlı yapılar yıkılıp yenileri yapılmaya başlanmışken şehrin diğer bölgelerinde ise vatandaşın kafası karışık. İşte bu kafa karışıklıkl

ELMÜTDER Başkanı Avukat Osman Avcıl ile deprem sonrası gözlemlerini ve yaptıkları çalışmaları konuştuk… İşte o röportaj:

Elazığ büyük bir deprem atlattı. Binalar büyük hasarlar aldı. Deprem sonrası gözlem ve incelemeleriniz, elinize ulaşan veriler olmuştur. Neler söyleyeceksiniz yaşanan deprem ve sonrasında ortaya çıkan yapı stokunda oluşan hasar durumu hakkında...

24 Ocak’ta Elazığ’ımızda 6.8 depremde çok büyük hasarlar aldı. Abdullahpaşa, Rüstempaşa, Mustafapaşa Mahallelerinde riskli alanlar ilan edildi. TOKİ aracılığıyla bu mahallerimizde evlerin yapına başlandı. Ama diğer mahallerimizde ise belirsizlik sürüyor. Mahallelerde ise hangi yapı ile ağır hasarlı binaların yıkılıp, yeniden inşa edilip yapılacak olması, vatandaşlar ve müteahhitler tarafından hangi model ile yapılacağı belli değil. Bu belirsizlikler biran önce çözüme kavuşması lazım.

SON YÖNETMELİKLE YAPILAN BİNALARDA HİÇ HASAR OLMADI

Bundan sonra yapılması gereken neler? Valilik belediye gibi resmi kurumlar, müteahhitler, ev sahipleri açısından ayrı ayrı bakacak olursak...

Son yapılan deprem yönetmeliğiyle yapılan binalarda depremde hiçbir hasar olmadığını özellikle belirtmek isterim. Elazığ’ın siluetini bozmayacağı yerlerde, kat yüksekliğinin serbest bırakılması gerektiği görüşündeyiz. Maliyetin en az %15 ölçüsünde kazancın olması gerektiğini düşünmekteyiz. Son yıllarda inşaat maliyetleri %50 artmıştır ve krizden en çok etkilenen sektör ise ülkenin ve şehrimizin lokomotifi olan inşaat sektörü olmuştur. Bu anlamda maliyetler yerinde durmamaktadır. Başlama ile bitiş arasındaki maliyetler ise hızla artmaktadır.

Bu tip orta hasarlı ve müteahhitlerin yapmak için talep etmediği mahallelerde ELMÜTDER olarak önerimiz, ya Belediye kanalı ile emsal veya kat artışları yapılarak cazibenin artırılması yahut Belediyenin Çevre Şehircilik Bakanlığı gibi, Ticaret Odası ve Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneğinin ise TOKİ modeli ile çalışabileceği model üzerinde Belediye Başkanlığına teklifimizi sunduk. Belediye Başkanımız bu teklifimiz olumlu buldu ve şuan bu model üzerinde çalışıyoruz. Bu modelimiz nihayete erdiğinde orta ve ağır hasarlı binalardaki mağdur vatandaşlarımız bir nebze de olsa nefes alacaktır.

ELAZIĞ MÜTEAHHİTLERİ A.Ş KURULMALI

Bu inşa sürecinde, Elâzığ’ın yerel dinamikleri, ülkemizin ve şehrimizin lokomotifi olan müteahhitler ile Elazığ Belediyesi - Ticaret Odası ve ELMÜTDER’in bir araya gelerek ortak bir konsorsiyum olan Elazığ Müteahhitleri A.Ş kurularak hem Elâzığ ekonomisini yeniden canlanması sağlanmalıdır. Bu sayede aynı zamanda vatandaşların mağduriyetinin de çözüme kavuşturulacağını düşünmekteyiz.

İMAR REVİZE PLANI ACELEYE GELDİ!

Deprem sürecinde bir imar revize planı hazırlandı o konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Deprem süreci yaşanırken sıkıntılar gereği aceleye getirilen bir durum oldu diyebiliriz. Eksiklikler ve bazı mağduriyetler konusunda daha hassas davranılabilir, kat konusu ve emsal artışı konusunda vatandaşların yararına daha fazla olumlu inisiyatifler kullanılabilirdi.

Daha önce başlayan imar revizyonuna depremde denk gelmesiyle depremde yaşanılan tecrübeleri bilerek geniş caddeler, sokaklar fazla fazla yeşil alanlarla imar revizyonu çok daha başarılı bir şekilde uygulanabilirdi.

Elâzığ’ın önde gelen iş adamlarının önünü açılabilir, iş adamlarına moral motivasyon ve yatırıma teşvik anlamında belediyenin desteği olabilirdi. On binlerce göç verdiğimiz bu süre çerçevesinde hükümetin yanı sıra Belediyenin de adımları da önemli rol teşkil etmektedir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İLETİŞİM MERKEZİ’NDE DEPREMZEDELERE ÇÖZÜM SUNUYORUZ!

Deprem sonrası süreç hakkında vatandaşların kafası biraz karışık... Özellikle kentsel dönüşüm ile ilgili çokça sorular var akıllarında. Bu konuda derneğinizin bir çalışması oldu. Açtığınız ofis hakkında bilgi alabilir miyiz?

Burada ilk açmış olduğumuz Kentsel Dönüşüm İletişim Merkezi. Bu merkezin kuruluş amacı vatandaşa ücretsiz hizmette bulunmak, yardımcı olmak. Vatandaş ve müteahhitler arasında köprü oluşturmaktır.

Dönüşüm İletişim Merkezi açmamızın en büyük amaçlarından biri de Çevre ve Şehirciliğin, Elâzığ Belediyesi’nin, Müteahhitler Derneğinin, Elazığlı İş Adamlarının, Mimar ve mühendislere bizlere ciddi anlamda sorun geliyordu.

Vatandaşlarımızın ciddi mağduriyeti var. 14 bin 700 bina yıkılacak. 14 bin700 bina aşağı yukarı 30 – 40 bine yakın vatandaşımızın mağduriyeti ve ileriye dönük mağduriyetini giderme amacıyla sorunlarına cevap verecek.

Gelen soruları inceleme imkânınız oluyor mu? Halkın talepleri, merakları genelde neler?

Tabi ki oluyor… Hemen hemen hepsine cevap verme imkânımız var. Ofisimizi vatandaşlarımızın hizmetine tamamen ücretsiz olarak sunup mimarlar ve mühendislerimiz tarafından binalarının durumu hakkında akıllara gelen tüm sorulara cevap vermekteyiz.

HENÜZ TANITIM YAPMADIK AMA İLGİ BÜYÜK

Vatandaşın ilgilisi nasıl?

Yoğun bir ilgisi var, tanıtım noktasında tabiki az da olsa eksikliklerimiz var ama onu da inşaAllah ilerleyen günlerde tamamlayıp haberi olmayan vatandaşlarımızı da haberdar edeceğiz .

En çok merak edilen konuların başında vatandaşların devletin yaptığı yeni evleri için ödeme yapıp yapmayacağı... Bu konuda uygulama nedir?

Bu süreç halen muallak teşkil etmekte olup Sayın Cumhurbaşkanımızın Elazığ’a gelip konuya açıklık getirmesiyle netlik kazanacaktır. Biz de açıklanacak bilgileri beklemekteyiz…

TÜRKİYE’DE İLK OLAN FAİZSİZ KENTSEL DÖNÜŞÜM SİSTEMİNİ ELAZIĞ’DA KURDUK!

Depremzedelerim oluşabilecek ödeme sorunlarına kolaylık sağlamak için Merkezi İstanbul olan büyük bir finans kuruluşu oluşturarak İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde de şubeler açtınız. Nedir buradaki faaliyet alanınız? İlimizdeki depremzedelere ne gibi faydaları olacak?

Ayrıca Gaziantep, Adana, İstanbul bağcılar, Sultanbeyli ve Gaziosmanpaşa da şubelerimiz bulunmaktadır ve bu doğrultuda hedefimiz kısa zaman içinde tüm Türkiye’de yayılmak olacaktır.

Elâzığ’da yaşanan deprem sürecinde ve yarım asırlık müteahhitlik tecrübemizle gerek Elazığ ve İstanbul’da yapmış olduğumuz önemli kentsel dönüşüm çalışmalarında gördüğümüz aksaklıkların en başında vatandaşın kullanacağı faizsiz finans desteğinin olmayışı idi.

Müteahhitler Dernek Başkanı ve yıllardır Elazığ’da faaliyet gösteren müteahhitlik hizmetlerimiz münasebetiyle vatandaşlarımız deprem sürecinden sonra bu konularda yüzlerce mağduriyetlerini ilettiler, bizler de bunları göz önünde bulundurarak daha önceden kurmuş olduğumuz Doğru Evim firmasında Türkiye’de bir ilk olarak Kentsel Dönüşüm Faizsiz Destek Modelini geliştirerek vatandaş ile müteahhitler arasında köprü vazifesi ve garantör olarak Kentsel Dönüşüm faaliyetlerinin hızlandırılmasında önemli rol alacağımızı düşünmekteyim. Bu öncü olan Faizsiz Kentsel Dönüşüm Modeli 7 milyona yakın dönüşüme girmesi gereken Türkiye’de önemli bir model olup çığır açacağı konusunda ümitliyiz.

Kurduğunuz finans işletmesi için hedefleriniz neler?

Kurmuş olduğumuz Doğru Evim firması İstanbul merkezli Elâzığ’ın önde gelen projelerine imza atmış olan Avcıl Yapı ve Saraçlar Mesken finans öncülüğünde kurulan bir yapıdır. Müteahhitlik ve gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğumuz tecrübe ile Türkiye’de rol model olacak faizsiz kentsel dönüşüm konut ve otomobil edindirme amacıyla bizler de Evim sektörüne 2019 yılında girmiş bulunmaktayız. Türkiye’de ilk 12 firma arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz BDDK sürecinin kesinleşmesiyle beraber tasarrufa dayalı bu modelin Türkiye’de çok önemli bir rol alacağını düşünmekteyiz.

Hedefimiz Türkiye’de ilk 5 tasarrufa dayalı Kentsel Dönüşüm, konut ve araç edindirme arasına girmektir her ne kadar merkez İstanbul olsa da Elazığlı firmalar olarak Türkiye’de öncü şirketler arasında olmayı hedeflemekteyiz.

ŞEHRİN ŞANTİYE ALANINA DÖNMESİ NORMAL!

Deprem sonrasında depremzede vatandaşların binalarının bir kısmını devlet TOKİ eliyle yaparken bir kısmını da özel müteahhitler yapıyor. Şehrin genelinde büyük bir yenileme çalışmaları var bu kapsamda nasıl bir Elazığ ortaya çıkacak bu sürecin sonunda? Öngörünüz nedir?

Süreç bir hayli zaman alacak hatta ilimiz şantiye alanına dönüşecektir. Bu kapsamda inşaatlar bittiği takdirde mağduriyetler bitmiş olurken konut stokunda da artış oluşmuş olacaktır.

YIKILACAK BİNA SAYISI ÇOK FAZLA NORMALE DÖNÜŞ ZAMAN ALACAK!

Şehrimizde İnşaatların tamamlanması, normal sürece dönüş için tahmininiz nedir? Ne kadar sürecek bu durum?

Geneli konusunda bir şey demek istemem çünkü yaklaşık 14700 bina daha yıkılacak bunların yıkım süresi, tamamlanması ve işlemlerin bitmesi bir hayli bir zaman alacağa benziyor ama tahmini süre 5-10 yıl arasında… Şehrin tamamında normal inşaatların tamamlanıp sürece dönüş noktasında ilerlemeler kaydedilebilir.

DEPREM SONRASI KİRA ARTIRIMI DOĞRU DEĞİL!

Deprem sonrası konut satış fiyatları da kira fiyatları da adeta uçtu. Bu durum hakkında görüşleriniz neler? İnşaatlar tamamlanınca fiyatlarda düşüş olur mu?

Konut kredilerinin inmesiyle bazı müteahhitlerin ve arsa sahiplerinin konut fiyatlarını arttırdığı bilgisi doğrudur, bunu doğru bulmuyoruz. Ancak konut maliyet fiyatları son yıllarda en az yüzde elli artış gösterdi belki bunu fırsat bilerek son günlerdeki talebede binaen böyle bir artış yapmış ta olabilirler. Bazıları art niyetli olup bazı müteahhit ve yatırımcılarda artan maliyetler oranında artış yapmıştır. Bu durumun önüne geçmek için Denetleme ve konut üretimi gerekmektedir.

Biraz da derneğinize değinelim... Faaliyetleriniz neler? Kaç üyeniz var?

Derneğimiz 2014 yılından bu yana sektör ve vatandaşların menfaatini düşünüp hizmet sektöründe planlamalar yapan ve bu planları uygulamaya geçiren bir kuruluştur. Dernekçilik anlamında yenilikleri esas alan ve bu mantık çerçevesinde hareket eden bir yol izlemiştir ki bunun en son örneğini ilimiz vatandaşlarına tamamen ücretsiz hizmet veren Kentsel Dönüşüm İletişim Merkezi Ofisimiz ile kanıtlamış olduk. Üye konusuna gelince şu anda 100’e yakın üyemiz bulunmaktadır.

MALATYA YOLU’NUN VİTRİN HALİNE GELMESİNDE PAYIMIZ BÜYÜK!

Ve son olarak Avcıl İnşaat'a gelelim... Özellikle şehrin vitrini denen Malatya yolu üzerine Avcıl İnşaat adeta damgasını vurdu. Nedir bundan sonraki hedefleriniz?

Elazığ, İstanbul, Antalya ve KKTC’de konut, villa, özel okul ve ticari yapılar yapan şirketimiz Elâzığ’da öncü projelere imza attığı gibi diğer illerde ve yurt dışında faaliyetlerine sorunsuz bir şekilde hız kesmeden devam etmektedir.

Elâzığ’da son 20 yıldır şehrin vitrini dediğimiz Malatya yolunda bu vitrinin oluşmasında şirketimizin ciddi katkıları bulunmaktadır. Yapmış olduğumuz plaza, konut ve işyerleri ile onlarca vatandaşımızın, iş adamımızın güvenli ve sağlam yapılarda oturmasına ve yapmış olduğumuz yatırımın kat kat olmasına vesile olunmuştur.

Gönül isterdi ki yaşanılan deprem sonrası bizim de yıllardır emek verdiğimiz yüzlerce kişi ile toplantı ve mutabakata vardığımız Abdullah Paşa Mahallesi Malatya yoluna bakan kısmın TOKİ marifeti ile dışardan gelen Müteahhitlere değil de yıllarca bu şehre hizmet eden memleket sevdalısı şirketlere verilmesiydi.

Bu süreçte defaten ikaz etmemize rağmen TOKİ nin özellikle bu bölgeye girmesi noktasında ikazlar dikkate alınmayarak şehrin vitrini olan ve Elâzığ’ın batıya açılan kapısı Malatya yolunda projelere başladı. Umarım bu projeler şehrimizin vitrinine zarar vermeyip değer katıp, şehrimiz ve beklentilerimiz hayal kırıklığına uğramaz karşımıza zaman zaman art niyetli olumsuzluklar çıkmasına rağmen projelere hız kesmeden devam etmekteyiz

10 Eyl 2020 - 10:32 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?
Tüm anketler