MHP’nin Elazığ’da liste bir için tam 12’den vurduğu isim;

2007 genel seçiminde il genelinde 17.000 oy alan MHPnin oylarını belediye seçimlerinde sadece merkezde 38.000e çıkaran Enver Erdem ile adaylığı, Elazığın sorunları ve milletvekili olunca gerçekleştireceği hedefleri üzerine konuştuk.

MHP’nin Elazığ’da liste bir için tam 12’den vurduğu isim;
MHP’nin Elazığ’da liste bir için tam 12’den vurduğu isim;
+6
Haber albümü için resme tıklayın

MHP’nin Elazığ’da liste bir için tam 12’den vurduğu isim;

ENVER ERDEM

Röportaj: Osman GürsesFotoğraflar: Emre Ağar – Muhammed Gürses

2007 genel seçiminde il genelinde 17.000 oy alan MHP’nin oylarını belediye seçimlerinde sadece merkezde 38.000’e çıkaran Enver Erdem ile adaylığı, Elazığ’ın sorunları ve milletvekili olunca gerçekleştireceği hedefleri üzerine konuştuk.

AKP’nin hiçbir denge gözetmeden yaptığı yanlış liste ile diğer partilerin iyice avantajlı duruma geçtiği bir dönemde Enver Erdem isminin artık milletvekilliğine kesin gözüyle bakılırken; Erdem Elazığ’ın hakkını söküp almak için, elinin güçlü olmasını bunun için halktan kendisini güçlü bir şekilde meclise göndermesini istiyor.

Siyasete ilginiz ne zaman başladı?

Malumunuz olduğu üzere üç yıla yakın Elazığ Özel İdare Genel Sekreterliği yaptım… Elazığ’ın kırsalda da sorunlarını çözmede ciddi uğraşlar verdim, Allah’ın izniyle de birtakım başarılarımız oldu.

Daha sonra Elazığ’a tayinimiz çıkarıldı. Elazığ’a daha faydalı, daha çok hizmet edip, yarım kalan projelerin hayata geçirilmesi için Milliyetçi Hareket Partisi’nden Belediye Başkanı Adayı olmam için talep geldi… Ben de ilime olan sevgim hizmet etme azmimden dolayı geçmişte siyasi deneyim olmasa da bu teklifi kabul ettim.

Bürokraside çok yüksek makamlara kadar gelmenize rağmen tatmin olmayıp siyasete girme amacınız nedir?

Elbette bürokraside de yapacağım çok şey vardı. 23 yıl mülki idare hizmetlerinde bulundum. Bunun iki buçuk üç yılı Özel İdare Genel Sekreterliğinde geçti. Ama bürokraside genelde kısıtlı imkânlarla ve yerelde hizmet sunabiliyorken siyaset daha geniş imkânlarla ve daha büyük çapta hizmet yapma imkânı sunuyor. Bize de genel merkezimizdeki büyüklerimizden böyle bir teklif gelince artık daha büyük hizmetler için siyasete girmeye karar verdim.

Aktif siyasete belediye başkan adaylığı ile mi adım attınız yoksa memuriyet öncesi de aktiviteleriniz var mıydı?

Bizim gençlik yıllarımız siyasetin çok yoğun olarak yaşandığı dönemlerdi ve çok da sıkıntılı zamanlardı… İnşaallah bu dönemleri tekrar yaşamayız. Bu dönemlerde babam özellikle bizi politikanın dışında tutardı. O dönemlerde baba ve annemizin nasihatlerine uyduk ve siyasete girmedik.

Görevde bulunduğunuz sürece hem ilimizde hem diğer illerde önemli projelere imza attınız ve bizzat yürüttünüz… Bu projeler hakkında bilgi alalım…

Öncelikle ilimizdeki çalışmalardan bahsedelim. İl Özel İdaresinde bulunduğumda bu kurum yeni oluşturulmuştu. Köy Hizmetleri Müdürlüğü, Grup Müdürlüğü,Bölge Müdürlüğü Ve İl Özel İdare Müdürlükleri bir araya getirilerek İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine dönüştürülmüştü. Bu dört kurumda hizmetler gereği gibi yürütülemediği için bir araya getirilmişti. Vatan millet sevgisi, Elazığ ruhu, Allah korkusuyla ilimize hizmet etmek için önce bu teşkilatı derlemiş toplamıştık.

Çok net olarak şunu ifade edeyim. 2006-2007 yılları arasında yerel parayla üretilen hizmetin miktarı ve kalitesini karşılaştırdığınız zaman Türkiye genelinde en doğru işlerin yapıldığı en yüksek verimin elde edildiği il özel idaresi olarak karşınıza çıkacaktır. Sadece il özel idaresinin kırsaldaki alt yapı hizmetleri değil aynı zamanda Elazığ merkezde birçok şey yapılması gerekiyordu.

Eminim Allah sizlere de böyle bir fırsat verse biraz da vicdanınız ve Allah korkunuz varsa bu ile nasıl hayırlı hizmetler yapabilirim diye hisseder, gece gündüz düşünür, elinizden geleni yaparsınız.

Bizler ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde Elazığ Okuyor Projesi ortaya çıktı. Amacına tam ulaştı mı ulaşmadı mı ondan tam emin değilim ama sonra Türkiye genelinde yaygınlaştı biliyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı projeye sahip çıktı ve Türkiye geneline yaydı. Ama Elazığ’da bizim istediğimiz o projenin yıllar itibariyle gelişerek her gün daha fazla insanın okumasıyla devam etmesiydi. Maalesef bizden sonraki dönemlerde bu proje biraz yarım kaldı.

Elazığ’ın içindeki, dışındaki insanlarımızı bir araya getiren üniversitesi, resmi kurumlarını bir araya getirerek Elazığ’ın sorunlarının çözümlerini her sektörle ilgili değerlendirmelerini yapmak üzere Elazığ Buluşuyor projesi yaptık. Bizim içinde bulunduğumuz bir üniversite heyeti yürüttü ve parasını özel idare karşıladı.

Rekabetçilik analizlerini özel bir firma yaptı. Temelde Elazığ’da neler yapılabilir hangi alanlarda yatırım yapılabilir bunlar tartışıldı. Elazığ’ın su potansiyelinin değerlendirilmesi için su ürünleri üzerinde duruldu ve gerek alt yapı yönünden Keban’da su ürünleri konusunda oraya ulaşacak yolların ağlarının yapılması gerekse suyun kiralanmasında il özel idaresi olarak üreticilerden çok az para alarak bu işi teşvik ettik. Sonuç olarak Elazığ’da bugün ülke genelinde adını duyuracak oranda bir üretim yapılıyorsa alt yapısı bizim zamanımızda yapıldı. Bunun bizim tüm iç göllerimiz barajlarımız nehirlerimizde yapılabileceği, Elazığ’ın sadece su ürünleriyle çok 4 Milyar TL kadar gelir elde edilebileceği ortaya çıkmıştı.

Milletvekili olunca ne yapacağıma değineyim yeri gelmişken. Bu gibi projelerin ulusal düzeyde başbakanlıklar ve ya başbakanlık düzeyinde desteklenmesi lazım. Yani bir alanın sektör haline gelebilmesi için çok büyük destekler lazım.

Bu başarılarınızdan olsa gerek hem iktidar partisinin hem kamuoyunun size ilgisi vardı…

Ben sıradan bir Elazığlıyım. 51 bin insan bizim aday olduğumuz dönemde bize oy verdi Bu insanların yüzüne bakabilmem için erdemli şahsiyetli olmak lazım. Allah’ın izniyle bende de o şahsiyet var.

Elazığ hangi alanlarda öne çıkıyor diye analizler yaptırdınız ama pek çok ilde görev de yaptınız Elazığ ve Elazığlı algısına bizzat şahit oldunuz.

Elazığlı olmak dışarıda pirim yapan bir şey. Kaymakamlık yaptığım Karabük ili Eskipazar ilçesinde Karabük Belediye Başkanı Enver Tümen diye bir ağabeyimiz vardı. Elazığ Elektrikten mezun olmuş… Benim hangi toplantıya gideceğimi duysa ya da görse hemen gelir esas duruş gösterir, saygısını belirtirdi. Normalde bir kaymakama bir belediye başkanının davranışında çok farklı davranırdı. Toplantılardan ayrıldığımda aracımın başına kadar gelir beni uğurlardı.

Sonradan öğrendim ki bu ilgisinin sebebi Elazığ Elektrikte okuyup burada yaşadığı süre içerisinde kazandığı Elazığ ve Elazığlı sevgisiymiş… Nerde biz Elazığlıyız desek vatanını, milletini seven, erdemli insanlar olarak algılanıyoruz. Elazığlının bu vasıflara sahip çıkması ve öne çıkarması gerekiyor.

Elazığlının algısı iyi ama ilimizin algısı pek de iyi değil. Hiç iyi yönlerimizle ön plana çıkamıyoruz. Yaygın tabirle neden kabuğumuzu kıramıyoruz?

Normalde bir nehir yatağı vardır onun içinde akar gider. Bu yatağı değiştirmek için iki şey lazım… Ya çok büyük bir deprem vs. büyük bir olay olacak ya da önüne bir baraj kuracaksınız. Yani ikisi de sonuçta olağanüstü durumlar ve bunun sonucunda ancak nehir yatağını değişir…

Elazığ’ımız için de aynı durum söz konusu bu kısır döngüyü, fasit daireyi kırmak izin muhakkak olağanüstü şeyler yapılması lazım. Ama bugüne kadar maalesef böyle bir durum olmadı. Önümüzdeki dönemde ülkemizde iktidar değişikliği olacağı çok büyük bir beklenti… o zaman Elazığ’ın MHP’yi çok güçlü şekilde meclise göndererek bugüne kadar yapılmayanların yapılmasını sağlamak için bir adım atmalı…

Bakın iktidara 9 milletvekili, 1 belediye başkanı verildi değişen ne oldu dile sorsanız cevabı hiçbir şeydir… Elazığ yine kalkınmadı, yine kabuğunu kıramadı. Ulusal yatırımlardan ne kadar destek aldı bir yana elimizde olan birçok şeyi de kaybettik.

Adaylığımı açıklarken de belirtmiştim… Fırat Üniversitesi’nin devletten aldığı ödenek Dicle Üniversitesi’nin aldığı payın 3’te 1’i… Hâlbuki Dicle Üniversitesi bizim üniversitemizden daha büyük bir üniversite değil… Ama buna rağmen üniversitemiz yeni kurulan bir Bingöl, Tunceli Üniversiteleri kadar bile ödenek alamıyor.

Bunları takip edecek olan siyasi iradedir. Bunları Maliye Bakanlığı nezdinde takip etmeli… Özel İdare Sekreterliğim dönemimde Elazığ’a KÖYDES ödemeleri 20 Milyon civarında gelirken Diyarbakır’a 60 milyon kadar gelirdi. Yani bunu Diyarbakır neden fazla alıyor diye değil biz neden az alıyoruz bu manada söylüyorum.

Mesela Elazığ’la Bingöl’ü karşılaştırdığınızda onlar kadar ödenek alamıyorsak o zaman burada bir sorun var demektir. Bunun da tek müsebbibi siyasilerdir etkin olamayışlarıdır. Sadece el kaldırıp indirecek vekiller gitmesin Elazığ’ın hakkını savunacak cesur insan o meclise girsin istiyoruz.

Peki siz iktidar milletvekili olmayacaksınız çözüm bulabilecek misiniz?

Bunu şimdiden söyleyemeyiz. Bakın bizim Elazığ için saydığımız sorunlar aslında tüm illerin yaşadığı benzer sorunlar… Bu sıkıntıları yaşayan insanlar bu seçimlerde oy kullanacak. Bu kadar yıl sorunları çözülmemesine rağmen neden şimdi aynı partiye oy versin ki… Bunun yanında bu seçimlerde Milliyetçi Partisi’nin iktidar olacağı ümidi var. Bunu da kamuoyundaki durumdan, ilgiden ötürü biliyoruz. Yani muhalefet milletvekili olacağız diye bir şey yok…

Ayrıca şunu söyleyeyim… Gezdiğimiz gittiğimiz yerlerde bana %99 sizi meclise göndereceğiz diyorsunuz. Ben de istiyorum ki beni çok güçlü bir şekilde meclise gönderesiniz ki ilimizin hakkını savunmada elim o kadar güçlü olsun, tuttuğumu koparabileyim…

Elazığ halkından istediğiniz desteği alarak meclise girdiniz. Neler beklemeliyiz Enver Erdem’den?

Allah’ın izniyle burada görevde bulunduğumu süre içerisinde hangi dağımızda kaç şiddetinde rüzgâr eser bunlara vakıf olduk. Bunları beylik laflar olsun diye değil burada anlattığım, anlatamadığım birçok projenin içinde yer aldığım için söylüyorum. Ayrıca bir paranın bir kaynağın ilimize aktarılması için çok büyük bir siyasi iradenin gösterilmesi var olması lazım… İşte gördünüz bunu kullanamadılar, bundan sonra da kullanacaklarına ümidimiz yok…

Tüm bunları halkımız da biliyor ve bu kez iktidarı değişecekler. Ve inşallah yeni dönem Elazığ’ımız için bakanlıkların geldiği, tam bir kalkınma ve gelişim dönemi olur. Bakın Özal başbakanlığında gidin Malatya’ya yatırım yapın dediğinde insanlar ne ile yapalım dediler. Özal da kardeşim size gidin yatırım belirleyin nasıl olacağını göreceksiniz demişti. Ve 500 milyon dolar civarında bir kaynağı Malatya’ya yatırım için göndermişti. Elazığ’a da artık yatırım yapılacaksa böyle bir siyasi irade ile yapılması lazım.

Yani ben proje açıklamaktansa bir milletvekili olarak nasıl bir tavırla memlekete hizmet getirilir bunu anlatmak istiyorum.

Elazığ’ın sorunlarını neler olarak görüyorsunuz?

Elazığ’ın bir lokal sorunları bir de ulusal sorunları var. Bunların hepsi de kronikleşmiş sorunlar. Mesela bir işsizlik sorunu var. Aslında bu Türkiye’nin de sorunu… Bu hükümetin çözemediği, en büyük sorunlardan birisi…

Biliyorsunuz bu hükümet 3 “Y”yi çözmek de iddialıydı… Yolsuzluğu, yoksulluğu ve yasakları… Ama bırakın çözmeyi bunlara bir de yandaşlığı ilave ederek 4 “Y” bıraktı ülkemize…

İktidar partisinden bir aday adayımız biz milletvekili olunca işsizliği çözeceğiz diyor. Zaten 9 yıldır iktidardasın, çözememişsin şimdi nasıl çözeceksin? Bir milletvekili olarak sen nasıl çözeceksin?

Elazığ’ın bir sorunu da tarım… Tarımdan gereği gibi faydalanamıyoruz. Kuzova Sulama Projesi hayata geçemedi. Uluova’da sulama birliği kapandı… Sulu tarım yapacaksan kullandığın suya, elektriğe verdiğin para aldığın üründen daha pahalıya geliyor. Birlikler de suyu ucuza veriyor. Böyle olunca da borçlar birikiyor. Türkiye’nin pek çok yeri bu sorunla boğuşuyor.

Halkımız artık bir kez ısırıldığı delikten ikinci kez ısırılmasın hatta üçüncü kez… Çünkü hep kaybeden milletimiz oluyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz. Eklemek istediğiniz bir şey var mı Sayın Erdem?

Gazetenize bizlere yer verdiği için teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Sayı: 653

20 Nis 2011 - 00:51 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

adnan tuğ - MHP ülke genelinde adayları çok kaliteli insanlar ilimizde işallah en az 3 vekil çıkartırız MHP artık harekete geçti Allah CC yar ve yardımcımız olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 00:51
02

Arif Güneş - Elazığ da muhalefet partilerinden vekil olmadığı için Elazığın sorunlar başka illerin vekillerince soru önergeleri ile meclise taşındı.Erdem okuduğu imam hatip lisesinden beri doğruları savuna gelmiştir.Enver Erdem Elazığın sorunlarına vakıf birisi,her platforumda Elazığın sorunlarını dile getirecek hakkını arayacak bir isim,

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 00:51
01

RESUL MUSLU - İftira, hakaret, dayanaksız isnat, eleştiri sınırlarını aşan yorumlar yayınlanmamıştır. Bu tür yorumlar sadece yazana değil bizlere de sorumluluk yükleyip, suç sayılmaktadır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 00:51


Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?
Tüm anketler