YANILMAZ: CUMHUR İTTİFAKI DAMGA VURACAK

Yanılmaz’a bir gecede liste başından dördüncü sıraya gelme sebebini sorduk “siyasetin son dakika golleri bitmez” cevabını verdi ama “sıra önemli değil” diyerek ekledi: Cumhur İttifakı damga vuracak!

YANILMAZ: CUMHUR İTTİFAKI DAMGA VURACAK
YANILMAZ: CUMHUR İTTİFAKI DAMGA VURACAK
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj sayfamızın konuğu Elazığ Belediyesi Eski Başkanı, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin MKYK üyesi, Elazığ dördüncü sıra milletvekili adayı Mücahit Yanılmaz oldu. Yanılmaz’a merak edilenleri sorduk hepsini içtenlikle cevapladı. Neden son geceye kadar liste başındayken birden dördüncü sıraya geldiğine, vekil seçilirse öncelikle ele alacağı sorunlara değindik. Yanılmaz listede dördüncü sıraya inmesini siyasetin cilvesine bağlarken “siyasetin son dakika golleri bitmez” cevabını verdi. Elazığ’a Cumhur İttifakının damga vuracağını belirtti.

YANILMAZ: CUMHUR İTTİFAKI DAMGA VURACAK

 - Önce adaylık sıranızdan başlayalım… Bir liste yayınlandı ve listede birinci sıradaydınız. Listenin genel merkezin listesi olduğu açıktı. Ama sonrasında kesin listede dördüncü sıra olarak adınızı gördük. Neden dördüncü sırada yer aldı Mücahit Yanılmaz? Parti dörde koyalım da enerjisiyle partiyi sırtlasın diye mi düşündü?

 Nihai noktada genel merkezin, Cumhurbaşkanımızın takdiri böyleymiş. Ama ben de bunu şöyle yorumluyorum; Mücahit Yanılmaz’ın sevenleri fazladır, taraftarı fazladır, o dört de sürükler getirir, beşin de elinden tutar. Dolayısıyla inşallah Cumhur İttifakı olarak 5-0 yaparız.

 Biz görev adamıyız. Neticede şurada burada olduğuna çok bakmayız. Ben görevimi en iyi şekilde yapmanın gayreti içinde olurum. Bugüne kadar da hayatım hep böyle geçti. Yani illa ben şu olayım ben bu olayım gibi bir dertte olmadım ama verilen görevi iyi yaptım, iyi yapmaya çalıştım. Burada da iyi yapacağız takdir Allah’tan...

EN MUHALİFLERİ BİLE YANILMAZ KESİN LİSTEDE DİYORDU!

- Ancak şehirde yüksek bir PR’ınız vardı. Seçimlere 1,5 yıl kala vekillik listesinde mutlaka adınızın olacağını en muhalifleriniz bile dile getiriyordu. Bunu nasıl sağladınız ya da neye bağlıyorsunuz?

 Şöyle, ben genel merkezde de çok çalışıyorum. Genel merkezde neredeyse 81 ilde ful çalışan bir kişiyim... İlçelere gidiyorum, beldelere gidiyorum, işimi iyi yapmaya çalışıyorum. Belki insanlar bunu görünce herhalde niyeti bu olur diye düşünüyordur ama işin doğrusu ben hep işimi iyi yapmaya çalıştım. Genel merkezin de bize görev teveccühleri olunca öyle algılanmış olabilir.

YANILMAZ: CUMHUR İTTİFAKI DAMGA VURACAK

13 YAŞIMDAN BERİ BU DAVADA MÜCADELE VERİYORUM

 - Listeler açıklandıktan sonra ortaya çıkan genel tabloda partiye beraber geçtiğiniz Numan Kurtulmuş’un kadrolarının hiç yer almadığı görüldü. Bir istisna sizdiniz. Sizin de dördüncü sıraya alınmanızda Numan Kurtulmuş faktörü etkili olmuş mudur?

 Onunla alakalı değil. Yani Mücahit Yanılmaz’ın bir isimle anılması doğru değil. Hepsi bizim büyüğümüz. Hepsi bizim birlikte çalıştığımız insanlar. Ben 13 yaşımdan beri bu dava içerisinde mücadele veriyorum dolayısıyla takdir böyle olmuş… İşin doğrusu adımız listelerde yer alınca çok da bakmadım ne olduğuna diğer illerde. Direk çalışmaya koyuldum. Sonuçta takdir genel başkanımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızındır.

SEÇİM SÜRECİ MİLLİ VE GAYRİ MİLLİ EKSENİNDE ŞEKİLLENİYOR

- Genel olarak seçimleri nasıl görüyorsunuz?

 Şimdi bu seçimin en dkkat çeken yönü milli ve gayri milli ayrımının çok daha net görülmeye başlanması. Genelde özellikle Millet İttifakıyla Cumhur İttifakı arasında geçen bir seçim. Burada Millet ittifakıyla Cumhur İttifakı arasındaki en büyük fark nedir dersek; belki milli, manevi ve bağımsız bir ülke olma noktasında farklı düşünme olabilir.

 Yani Cumhuriyet Halk Partisi Millet İttifakı'nın lokomotifi.. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi Suriye'ye asker gönderilmesine ret oyu verdi. Şimdi “biz Suriye'de niye asker gönderiyoruz? Libya'da ne işimiz var, Karabağ’da ne işimiz var,” diyor. Eğer ülkemizde huzur ve güven içerisinde gezmek istiyorsak tehditlere sınır dışında müdahale etmek zorundasınız. Herkesin malumu daha yakın zamana kadar büyük şehirlerde avm'lere gitmeye insanlar korkuyordu. Nerede bombanın patlayacağı belli değildi. İşte bu sebeple terörün dışarıdan bağını kesmek lazım.

TÜRKİYE'NİN KALKINMASINI NASIL ENGELLEDİKLERİNİ GÖRDÜK!

Bir husus daha… Şimdi mesela Ali Babacan kalkıyor diyor ki ben İHA'ları SİHA'ları yeniden gözden geçireceğim. Ya bu şu demektir, “geldiğimizde yaptırmayacağız!” Bunun bir diğer  manada geçmişte nasıl uygulandığını gördük. Biz bu ülkede Erbakan Hocanın Devrim otomobilinin nasıl engellendiğini gördük. 1930 otuzlu yıllarda yapılan uçak sanayinin nasıl engellendiğini.. Ya bir çivi dahi yapmadıkları dönemleri biliyoruz.

 Benim ilkokul hayatımda okulda süt tozuyla güne başlardık. Öğretmen kapıda dururdu. Verilen süt tozunda içmek zorundaymışız. Onunla ilgili de birçok hikâyeler anlatılırdı. Ama bugün kendi iradesini ortaya koymuş, savunma sanayinde belirli bir noktaya gelmiş. Dünyanın gıptayla baktığı savunma sanayi cihazlarını üreten bir ülke konumuna gelmişiz. Dünyaya satıyoruz. Bu da çok önemli... Şimdi böyle bir ülkenin gidişatı var, bir de sünepe, içine kapalı, yurt dışına gittiğinde ağırlığı olmayan bir ülke olma durumu var.

YANILMAZ: CUMHUR İTTİFAKI DAMGA VURACAK

Cumhur İttifakıyla Millet İttifakını ayıran en temel unsur dik durup ülke menfaatlerini savunan bir liderle göreve gelirse sırtını dışarıya dayamayı vaat eden bir lider… İşte fark bu kadar büyük!

 Yaptıkları vaatler de ortada… Tabi caizse eee muhalefette olmanın rahatlığıyla söz veriyor ama hiçbirini yerine getirmiyor. Haliyle vatandaş buna güvenmiyor. Urfa’ya gidiyor diyorsun ki “büyük şehri verin bana ben çiftçinin elektrik ücretlerini ödeyeyim..” Ben aynı günler Aydın’da bir parti toplantısındaydım. Orada konuşmamda dedim; hadi Urfa'yı alamazsın. Ama Aydın sende, Cumhuriyet Halk Partisi'nde… O zaman gel Aydın'daki çiftçilerin ücretini öde kardeşim. Hani Urfa'da şunu demiyor. Büyük şehri bize verin de hükümetten ödeyelim. Şimdi büyük şehri istiyor. Aydın Büyükşehir senden. Antalya sende, Mersin, sende, Adana, sende.. Çiftçi illeri bunlar. Hani buradaki çiftçilerin parası öde. E yok işte böyle olunca güven vermiyor. Vatandaş bakıyor bu iktidara gelse de söz verdiklerini yapmaz dolayısıyla inanmıyor.

 Deprem sonrası da yaptı bunu… Çıktı TOKİ’leri depremzedelere bedava vereceğiz diyor. E bak şimdi elinde bir imkân var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin KİPTAŞ diye bir kurumu var. Bir deprem geçirdik. Allah kimsenin başına vermesin 11 dilde 14.000.000 insanı aynı anda etkileyen bir olayla karşı karşıya kaldı. Şimdi Hatay Büyükşehir Belediyesi CHP’nin elinde... Hatay’ın Defne diye bir ilçesi var CHP’li 31 belediye meclis üyesi var. Ak Parti'nin hiç yok.

 Hadi gel KİPTAŞ’la konut yap ve de ki bunu bedava veriyorum. Hem de senin partinden sana aşırı bir destek vermiş onlar. E bir konut yok. Bu bugüne kadar ne demişsin de yerine getirmemişsin. En somut örneklerinden bir tanesi daha:

 2019 seçimlerinden önce İstanbul’da mitingler yaptı ve Kılıçdaroğlu çıktı dedi ki, “Şeref sözü veriyorum. İstanbul büyükşehiri bize verin. Bir tek çalışanın da işine son vermeyeceğiz.” Ondan sonra İmamoğlu çıktı, o da aynı şeyi dedi. Şeref sözü verdi. Seçildiler 30.000 kişiyi işten çıkardılar. Hani şöyle düşünebiliriz ya bunlar fazlaydı, ihtiyaç yoktu. Dolayısıyla tasarruf yapıyoruz. Bunların işine son verdiler ama yerine 60.000 kişi aldılar. Çoğu da terörist çıktı, PKK’lı çıktı. İşte bunların verdiği sözler ve nasıl tuttukları ortada… Geçen de Elazığ’a bakanlık sözü veriyor. Hangi bakanlığı verip kimi bakan yapacağını açıklamıyor. Hadi gel de inan… İşte geçmişte verdikleri sözleri nasıl tuttukları ortada.

YANILMAZ: CUMHUR İTTİFAKI DAMGA VURACAK

TÜRKİYE DIŞ POLİTİKADA HARİKA İŞLER YAPIYOR

Yani özetle güvenilirliğini kaybeden bir lider. Nasıl bu ülkeyi sağlıklı yönetebilir? Nasıl gidip efendim Rusya'yla, Ukrayna’yla BM ile iradeli bir görüşme yapabilir. Ya Ukrayna-Rusya Savaşı başladığında Cumhuriyet Halk Partisi ve avanesi, özellikle Meral Akşener niye Ukrayna'nın yanında yer almıyoruz diye başladılar kampanyalara…

Ukrayna’nın yanında yer alan Batılı ülkelerin halini görüyorsunuz. E şimdi bir diplomasi trafiği düşünün ki biz o Ukrayna'ya SİHA atıyoruz. Bizim sattığımız SİHA'lar Ukrayna'yı koruyor. Ama biz Rusya'yla da görüşüyoruz Ukrayna’yla da görüşüyoruz. Tahıl koridorunu biz açıyoruz. Esir takasını biz yapıyoruz. Barış görüşmelerini biz yapıyoruz. Ya Putin diyor ki, eğer Türkiye Cumhurbaşkanı kabul ederse Türkiye’yi doğalgaz üssü yapmak istiyoruz. Batı Türkiye'ye muhtaç oluyor yani.

MUSLUKTAN SUYU AÇIP AKITTILAR, GİTTİLER!

İşte devlet yönetmek böyle bir şey. Ya bunlar devleti değil inanın yani bir şehri yönetemiyorlar. Ya hayretler içinde kalıyorum. Bir gün baktım ki İstanbul’da İmamoğlu Kılıçdaroğlu'yla birlikte bir açılış töreni yapıyorlar. Balonlar, kurdeleler, süslemeler vesaire… Çok merak ettim. Yani bunlar neyin açılışını yapıyorlar? Meğer Üçüncü Ahmet Çeşmesi musluk açılışına katılmışlar. Latife yapmıyorum. Musluk açıldı, içinden su aktı gittiler.

YANILMAZ: CUMHUR İTTİFAKI DAMGA VURACAK

 LİSTEYE TEPKİNİN OLMADIĞI BİR DÖNEM OLMADI Kİ!

-Sayın Yanılmaz biraz da Elazığ’a gelelim. Tamam ulusalda böyle bir tablo var ama Elazığ’da da partinizin listesine büyük tepki var. Tepkileri nasıl yorumluyorsunuz?

 İşin doğrusu her dönem liste açıklandığında tepki olur mutlaka olur. Şimdi inanıyorum ki Mücahit Yanılmaz listede olmasaydı diyeceklerdi ki bak Mücahit Yanılmaz burada 5 yıl belediye başkanlığı yapmış, genel merkezde görev yapmış, EGO’da genel müdürlük yapmış, Teknik Elemanlar Derneğinin Genel Başkanlığını yapmış... Böyle bir ismin niye almamışlar? Derlerdi mutlaka... Ama bir müddet sonra neticede 72 arkadaşımız aday adayı oldu. Hepsi değerli, hepsi kıymetli... Hangisi olursa olsun inanıyorum ki temsil kabiliyeti olan arkadaşlarımız. Ama takdir bu 5 kişiden yana kullanıldı.

-Ancak bu seferki tepkilerin eylemleri de oldu. Ve seçime yansıyacak gibi... Yani bağımsız adaylar ortaya çıktı. Cumhur İttifakı’nın oylarını alacak 2 bağımsız aday var.

 Eee tabi. 2 bağımsız hatta 3 bağımsız var. Bir de Salı Baba muhtarımız bağımsız aday. O da iddialıyım diyor. Bağımsız adaylar var ama ben pek ihtimal vermiyorum. Çünkü daha önce bağımsız seçilen Ali Rıza Septioğlu, Mehmet Ağar farklı yönleri vardı. Şu anki adaylara bu yönden pek şans veremiyorum. Ayrıca bağımsız bir vekilin yapabileceği bir hizmet de olamaz.

PRATİK HİZMET DÖNEMİ BAŞLATACAĞIZ

 -Belediye başkanlığınızı gördük. Burada hizmetlerinizi tecrübe ettik. Milletvekili Mücahit Yanılmaz nasıl olacak?

 Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’dan 2 kat daha çok çalışacak. Bir de 2019’dan bugüne kadar ben kendi adıma diyorum, farklı bir tecrübe edindim genel merkez düzeyinde... Bütün Türkiye’yi gezerek Türkiye’nin bütün zenginliklerini, özelliklerini, insan yapısını, teşkilat yapısını, genel merkez yapısını, merkez karar yürütme kurulu üyesi olaraktan bakanlıkları gezdim, bakanlarla farklı diyaloğumuz oldu, farklı ilişkilerimiz oldu. Şimdi bütün bu bilgi, görgü, tecrübeyi milletvekili olarak Elâzığ’a hizmete, Elâzığ’a yatırımlara, Elâzığ’ın problemlerini çözmeye ayırdığımızda çok daha pratik iş yapabileceğime inanıyorum. Dolayısıyla milletvekili Mücahit Yanılmaz belediye başkanı Mücahit Yanılmaz’dan daha bir ötede olacak.

 2014 yılında göreve geldiğimizde bir kısım kronikleşmiş problemler vardı. Mesela Yimpaş bunlardan biriydi, yine Misland bunlardan biriydi, Şorşor deresi bunlardan biriydi. Ancak bugün bu problemler yok. Yani bunu çok uzatabilirim ama gerek yok. Bugün bu problemler yok. İşte o gün de irademizi ortaya koyduk. Bilgimizi, gördüğümüzü, tecrübemizi ortaya koyduk, cesaretimizi ortaya koyduk, takipçiliğimizi ortaya koyduk ve sonuçlandırdık.

Ben iş kolik bir adamım. Çalışmayı seviyorum. Çalışmaya başlayınca yemeyi, içmeyi uykuyu unutuyorum. İnşaAllah seçilince de Elazığ’a hizmet etmek için gece gündüz demeyeceğiz.

-Bu sefer bir vekilin çözeceği kronik sorunları neler görüyorsunuz şehirde? Mesela öncelikle ele alacağınız sorun nedir?

 Bence birinci sırada Uluova Sulama Projesi. Uluova’yı önemine binaen birinci sıraya alıyorum.

-Teşekkür ederiz açıklamalarınız için… Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 Ben teşekkür ediyorum bizlere zaman ayırdığınız için... Yani inşallah nasip olur eğer 14 Mayıs'tan sonra milletvekili olarak hizmet edebilirsek hemşerilerimiz, kardeşlerimiz şunu bilmeli ki biz orada Elazığ’ın problemlerini çözeceğimiz zaman taşın altına sadece elimizi koymayız, gövdemizi koyarız. Sonuçlanıncaya kadar da takip ederiz. Orada irademizi ortaya koyarız. Bilgimizi gözümüzü, tecrübemizi ortaya koyarız. Yeri geldiği zaman bu şehrin menfaat ve çıkarları için ödenmesi gereken bedeli de öderiz. Bu bedelin adı ne olursa olsun. Asla geri durmayız.

YÜZDE 53'ÜN ÜSTÜ BEKLİYORUM

- Son olarak bir oy tahmini alalım Cumhurbaşkanlığı seçimi için…

 Ben% 53’ün üzerinde olacağına inanıyorum.

Röportaj: Osman Gürses

Fotoğraf Selim Şekeroğlu

27 Nis 2023 - 10:04 -

Mahreç  Osman Gürses


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?