Üzerinden 97 yıl geçmiş, Türkiye toplumu başkent İstanbul İngiliz Donanmasının işgalinde iken TC'nin kurulduğunu bilmiyor.

Üzerinden 97 yıl geçmiş, Türkiye toplumu başkent İstanbul İngiliz Donanmasının işgalinde iken TC'nin kurulduğunu bilmiyor.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil sosyal medya hesaplarında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Osmanlı’nın nasıl ve kimler tarafından yıkılıp TC’nin ne şartlarda kurulduğunu anlatan Geçkil; “TC "Çanakkale geçilmez" sloganını İngiliz Donanmasının Çanakkale'den geçerek başkent İstanbul'u 5 yıl boyunca işgal ettiğini örtbas etmek için kullandı. Üzerinden 97 yıl geçmiş, Türkiye toplumu başkent İstanbul İngiliz Donanmasının işgalinde iken TC'nin kurulduğunu bilmiyor.” dedi. Okurlarımız için derledik…

Osmanlı’nın nasıl ve kimler tarafından yıkılıp TC’nin ne şartlarda kurulduğunu anlatan Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil; “Üzerinden 97 yıl geçmiş, Türkiye toplumu başkent İstanbul İngiliz Donanmasının işgalinde iken TC'nin kurulduğunu bilmiyor.” dedi.


TC diğer İslam ülkelerinde de sahnelenen prototip bir İngiliz senaryosuyla işbirlikçilere kurduruldu. Başkent İstanbul'u tam 5 yıl işgal eden İngilizler 6 Ekim 1923'te çekilerek 23 gün sonra 29 Ekim'de Lozan'da oluşturdukları TC'yi ilan ettirdiler.


TC "Çanakkale geçilmez" sloganını İngiliz Donanmasının Çanakkale'den geçerek başkent İstanbul'u 5 yıl boyunca işgal ettiğini örtbas etmek için kullandı. Üzerinden 97 yıl geçmiş, Türkiye toplumu başkent İstanbul İngiliz Donanmasının işgalinde iken TC'nin kurulduğunu bilmiyor.


Sözde "büyük taarruz" 26 Ağustos'ta. Dönemin en güçlü ordularının işgalinden onca Anadolu illeri 14 günde kurtarılıp 9 Eylül'de İzmir'de denize dökülüyor! Tarihi büyük palavra. İşgalciler anlaşarak hızla çekildiler. Ama İngilizlerin İstanbul işgali TC kurulduktan sonra son buldu!


TC'yi, Selanik'te oluşturulup trenle başkent İstanbul'a gönderilen Hareket Ordusunda yer alan ve Abdülhamid'i deviren İttihatçı subaylar İngilizlerle işbirliği yaparak kurdular. Osmanlı Devleteni ihanetle bu İngiliz işbirlikçileri içeriden yıktılar.

DİĞER HABERLER