Statükocuların 2023 stratejisi

12 Eylül 1980 darbe yönetimi diğerleri ile birlikte M.Kemal’in kurduğu CHP’yi de kapattı. Sivil siyasete geçildiğinde Erbakan, Demirel, Türkeş darbe yönetiminin kapattığı partilerinin yerine yenilerini kurarken Selanik Dönmesi Sabetaycı Zümre CHP’yi kurmak istemedi.

Ecevit DSP’yi kurarken İnönü Ailesi SODEP’i kurdu. Daha sonra CHP tabanına hitap etmek üzere kurulan partiler bölündüler, birleştiler bir başarı sağlayamadılar. Bütün bu partilerde verdiği mücadelede rakiplerine galip gelmesine karşın Deniz Baykal sürekli itibarsızlaştırılarak dışlandı. Sonunda Deniz Baykal CHP’yi kurdu.

Başarılı olunca Selanik Dönmesi Sabetaycı Zümre CHP’yi ele geçirmeye çalıştı. İlk hamlede Altan Öymen Baykal’ı devirerek genel başkan seçildi ancak bu başarı çok sürmedi. Deniz Baykal tekrar kurucusu olduğu CHP’nin başına geçti.

Başbakan Erbakan’a karşı başlatılan 28 Şubat sürecinde agresif tutumuyla darbecilere destek çıkan Bülent Ecevit’e yüklenen Selanik Dönmesi Sabetayist Zümre DSP’yi birinci parti yaparak Başbakanlık koltuğuna oturttu.

Ancak kaç kere başbakan olduysa başarısızlık ve büyük hayal kırıklığı oluşturan Ecevit, Erbakan’ın tabiriyle menfi sermaye, menfi medya, menfi siyaset ve STK’ların olanca desteğine rağmen 28 Şubat sürecinde de yine görülmemiş bir başarısızlık sergiledi.

Koalisyonun ikinci büyük ortağı MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin zorlamasıyla 3 Kasım 2002 erken seçimine gidilince 28 Şubat’a destek veren tüm partiler barajın altında kalırken Deniz Baykal liderliğindeki CHP tek muhalefet partisi olarak AKP iktidarı ile birlikte Meclis’e girdi.

Ecevit’in DSP’yi yüzde 22’den yüzde 1’e düşürmesine laf etmeyen Selanik Dönmesi Sabetaycı Zümre medya ve akademiyası Deniz Baykal’ı sol oyların tamamını toplayamadığı gerekçesiyle başarısızlıkla suçladı.

Ondan sonra da her CHP kongresinde Baykal’ı devirmek için hamleler yapıldı. Bunlardan birini de Mustafa Sarıgül ile yaptılar. CHP’nin geleneksel oylarını almayı başaran Baykal’ı bir türlü deviremediler. Ta ki kaset komplosuyla Deniz Baykal’ı CHP genel başkanlığından istifa etmek zorunda bırakıncaya kadar.

Aday olmayacağını açıklamasına rağmen Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP’nin başına geçiren ve bugüne kadar destekleyen Deniz Baykal oldu. M.Kemal’in katliam yaptığı Dersim’den birinin CHP’nin başında olmasını bir türlü hazmedemediler.

CHP’nin geleneksel oylarını her seçimde almasına rağmen Kılıçdaroğlu’nu başarısız gösterdiler. 72 yıldır iktidar olamamış bir CHP’nin tek başına iktidar olamayışından Kılıçdaroğlu’nu sorumlu tuttular. İllüzyoncu medya ve akademiya her türlü yayın ve sübliminal mesajla sürekli Kılıçdaroğlu’nu itibarsızlaştırmaya çalıştı.

Son yerel seçimde özellikle İstanbul, Ankara, İzmir büyükşehir belediye başkanlıklarına aday gösterdiklerine karşı Kılıçdaroğlu aleyhine kampanya başlattılar. Üzerinden 3 sene geçmedi büyükşehir belediye başkanlığı adaylığına layık görmedikleri Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ı şimdi Cumhurbaşkanı adayı olarak lanse ediyorlar. CHP lideri olarak Kılıçdaroğlu’nun son yerel seçimdeki başarısını da İyi Parti’nin desteği ile açıklayarak Meral Akşener’e prim yapmaya çalışıyorlar. Maksatları yine hedeflerindeki Kılıçdaroğlu’nu yıpratmak.

Türkiye’deki İsrail (Selanik Dönmesi takiyeci Sabetaycı Zümre) 15 Temmuz’daki başarısızlıktan sonra 2023 seçiminde yönetimi tekrar ele geçirmek için Millet İttifakı adıyla Eski Türkiye Kemalcı vesayet statükosuna geri dönüş mutabakatını vizyona soktu.

Güçlendirilmiş parlamenter sistem söylemiyle kamufle edilen Eski Türkiye Kemalcı vesayet statükosunu tahkim etme projesine ilk pürüzü gizli ortak değil ittifakta resmen yer almak istiyoruz diyerek HDP çıkardı.

HDP bir yandan siyasi söylemini agresifleştirirken bir yandan da Millet İttifakı içinde resmen yer alma şartını koşuyordu. Böylece içinde yer alsa da dışında kalsa da Millet İttifakı için aşılmaz bir handikap oluşturuyordu. Anlaşılan hakkında kapatma davası açılmış bulunan HDP’nin Millet İttifakını çıkmaza sokması karşılığında kurtarılması stratejisi uygulanıyor.

Millet İttifakının HDP’siz yüzde 50+1’i bulamayacağı anlaşılınca ortak aday yerine her parti adayını göstersin, Cumhur İktidarına verilecek oylar olabildiğince azalsın ve seçim ikinci tura kalsın ikinci turda HDP’in oyları nasılsa alınır düşüncesi ağır basmaya başladı. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmak istemesiyle bu strateji de işlemez hale geldi.

Zira Kılıçdaroğlu’nun aday olması halinde seçim ikinci tura kaldığında Tayip Erdoğan’ın rakibi olacak bu takdirde Selanik Dönmesi takiyeci Sabetaycı Zümre sözcüleri Kılıçdaroğlu’ndansa Erdoğan’a oy vereceklerini açıkça ifade ettiler.

Bu defa Kılıçdaroğlu’na rağmen bir strateji geliştirilmek isteniyor. O da şu: Millet  İttifakının ortak aday gösteremeyişinden Kılıçdaroğlu sorumlu tutulacak. İllüzyoncu medya ve akademiya bunu sürekli işleyecek, CHP içindeki Kılıçdaroğlu muhalifi malum zümre unsurlarından da destek görecek. Ayrıca AKP içinde örgütlenen Pelikancıların da desteği alınabilecek böylece Meral Akşener aday gösterilerek İyi Parti CHP’nin önüne geçirilecek. Nitekim Pelikancılar öteden beri Cumhur İttifakından MHP’yi dışlayarak İyi Parti ile yola devam etmeyi öneriyorlar. Bu söylemle MHP karşıtlığını AKP’de kökleştirmeye çalışıyorlar.

Netice itibariyle ANAP ve AKP iktidarlarıyla yönetimden uzaklaştırılan TC’nin kurucu iradesini temsil eden Selanik Dönmesi takiyeci Sabetaycı Zümre daha önce birçok partide konuşlandırdığı unsurlarını İyi Parti’de toplayarak 2023 seçimine hazırlanmaktadır.

Ancak bunun için hazırladığı siyasi mühendislik projeleri ve stratejilerin hepsi işlevsiz kaldılar. Şu an CHP ve AKP’yi içinden yıkarak İyi Parti’yi güçlendirme ve Meral Akşener’i ikinci tura bırakıp Cumhurbaşkanı seçtirme projesi de ayakları yere basan bir proje gibi gözükmüyor. Kaldı ki 2023 seçimine iktidarda girecek olan Cumhur İttifakının da karşı hamleleri ve projeleri olacaktır.

52 yıllık Milli Görüş mücadelesinde sürekli güç, imkân ve zemin kaybeden nihayetinde yönetimden uzaklaştırılan TC’nin kurucu iradesinin temsilcisi Selanik Dönmesi takiyeci Sabetaycı Zümrenin 2023’te de hezimete uğrayacağını öngörmek yanlış olmayacaktır.

>>>O<<<

O.G.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Geçkil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 2023 seçimlerinde hangi vaade oy vereceksiniz?