Kemal Kılıçdaroğlu niye tükürdüğünü yaladı?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu anlaşılmaz bir kör inatla “Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay Meclis’e gelmeden biz de yemin etmeyiz” diye tutturdu… Oysa Haberal karanlık güçlerin adamı!

CHP Grubu da tam tekmil süngü takıp arkasında durarak “AKP diz çökecek ve bu sorunu kuzu kuzu çözecek” diye celallendi. Candaş medya kalemşorları da muşta gibi ardında durdu, “iktidardançözümisteriz” diye tempo tuttular…

Başbakan Erdoğan ise “Bu tükürdüğünüzü yalarsınız” diye meydan okudu. “Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı diye yeri göğü inletenler sizler değil miydiniz?” diye üsteledi…

Bu inatlaşma ancak 13 gün sürdü… Meclis Başkanlığına seçilen Cemil Çiçek’in uzlaşmacı niteliği, engin tecrübesi, eşsiz devlet adamlığı öne çıkarıldı. Candaş kalemşorlar köşelerinden bal akıtmaya başladılar.

Sonunda ortam müsait hale getirildi, CHP’liler tükürdüklerini kuzu kuzu yalayıp yeminlerini etmeye başladılar. Kılıçdaroğlu, Çarkçı Kemal diye yakıştırılan sıfatını böylece bir daha pekiştirip adeta perçinledi…

Peki, sıradan bir insanın bile yüzünü kızartıp ne pahasına olursa olsun asla yapamayacağı, kamuoyunun gözleri önünde tükürdüğünü yalamak ve tornistan etmek gibi zillete bir lider neden duçar olur?

Bunun bir tek nedeni var: İpin ucunu puştun eline vermiş olmak!

Eğer ipinizin ucu puştun elinde ise artık başka çareniz yok, her dediğini yapmak durumundasınız; ayı oynatır gibi sizi oynatır.

Bir takım güç odakları eğer sizi yüksek bir mevkie getirmişlerse onların her türlü hatalarının, yanlışlarının, yanılgılarının günah keçisi olmayı da diyet olarak kabullenmiş olursunuz.

Çünkü onlar kendileri karanlık odada kararlarını alır, kamuoyu önüne bizzat çıkmazlar. Sonuç olumsuz, başarısız olunca bunun faturasını size keserler. Siz ise bir iş önlüğü gibi yıpranıp kirlendikçe daha da kullanışlı hale gelirsiniz, kiriniz belli etmez, daha çoğunu kaldırırsınız.

Şayet kullanılamayacak gibi olursanız sizi bir kenara atar, yeni bir önlük bulurlar.

Bir zamanlar ipinin ucunu puştun eline veren Süleyman Demirel, sıkça bu tür zikzaklar çizdirilip “U” dönüşleri yaptırıldığında; izah etmek için uygun bir yol bularak “dün dündür, bugün bugündür” vecizesini siyasi literatürümüze kazandırmış, fiili duruma bir felsefi mahiyet (!) kazandırmıştı.

Bugün eğer CHP’nin tükürük yalama merasimine dönüştürülen traji-komik rötarlı yemin törenini bir erdem şeklinde takdim etme çabaları sergileniyorsa bunun nedeni bir benzeri durumda yine aynı şeyi Çarkçı Kemal’e tekrar yaptırabilmek içindir.

Çarkçı Kemal imajı kirlenen iş önlüğü daha çok kir götürüp kullanışlı hale gelsin diye inşa edilmiştir. Bu yüzden yapılan yanlışların, ayıpların ve alınan aksak, isabetsiz kararların sınırlı sorumlu muhatabı Çarkçı Kemal’dir.

Alınan boykot kararının yanlış olduğu ortaya çıkıp tornistan edilmesinin kaçınılmaz olduğu realitesi karşısında bunun oluşacak hasarının Çarkçı Kemal’e fatura edilmesi karanlık oda yöneticilerini rahatlatır.

Eskiden böyle durumlarda kendisine bir yanlış karar uygulatılan sınırlı sorumlu lidere tornistan yaptırıldığında eğer iktidarda ise muhalefetin, muhalefette ise iktidarın yardımcı olması sağlanır, iş olabildiğince kolay yapılabilecek şekilde makul ve mantıklı kıvama getirilirdi.

CHP’nin içine düşürüldüğü kuyudan çıkarılmayı rakibi olan iktidardan beklemesinin altında yatan gerçek budur. Yoksa Baykal’ın dediği gibi Başbakan Erdoğan Kılıçdaroğlu’nu ne diye kuyudan kurtarsın?

Bu olayda Başbakan Erdoğan Nuh dedi başka bir şey demedi, karardan dönülmesinde hiç yardımcı olmadı. Tükürük yalama merasimini göze hoş gelecek şekilde gösterme ihalesi yine candaş medyanın üzerine kaldı.

Candaş Medya CHP’nin sonuçsuz kalan, puan kaybettiren ve seçmen kitlesinin içini kaçıran bu hatalı kararından olabildiğince az hasarla geri dönülmesi için Meclis Başkanı Cemil Çiçek’i iltifatlara boğdu, övgülere gark etti, yere göğe sığdıramadı.

Sayın Çiçek de durumdan vazife çıkartıp bedavadan albenili bir makyaj yaptırdı. Ne var ki Cemil Çiçek eğer yarın hoşlarına gitmeyecek bir şey yaparsa bu yaptıkları albenili imajı kendi tırnakları ile söker, cascavlak ortada bırakırlar. Hiç kuşkusuz ki tecrübeli politikacı Çiçek bunu bilir.

Bu yaşanalar gösteriyor ki Türkiye eskisi gibi tamamen karanlık odanın yönetimi altında değildir. İçeride ve dışarıda her konuda bağımsızca özgün politikalar izleyebilmekte, milli çıkarlarını öne alabilmekte, kendi sorunlarını imkânları oranında özgür iradesi ile çözmeye çalışmaktadır.

Keza bölücü PKK terör sorununu da milli imkânlarını seferber ederek özgün politikalar üretip kendisi halletmek için gayret sarf etmektedir.

Kürt sorunu haline getirilip kangrenleştirilen PKK terör belasını başından defetmek amacıyla dış müdahaleleri asgariye indirmek için BDP, İmralı, Kandil üçlüsü ile ilişkiler geliştirip çeşitli devlet, siyaset ve ülke imkânlarını seferber eden Türkiye bu konuda da büyük mesafeler almaya başlamış bulunuyor.

Çevresindeki ülkeler toplumsal ayaklanmalarla, zoraki gerçekleşen iktidar değişiklikleri ile çalkalanıp siyasi ve iktisadi istikrarsızlığa doğru sürüklenirken; Türkiye aksine demokrasisini geliştiren, ekonomisine istikrar kazandıran, toplumsal barışı yaygınlaştıran bir örnek ve model ülke olarak bölgenin yükselen yıldızı olmaya her şeye rağmen devam ediyor.

Türkiye’nin Baas Partisi CHP’nin Meclis’teki yemin töreninin tükürük yalama törenine dönüştürülmesi Başbakan’ın ağzından düşürmediği ileri demokrasinin çok çarpıcı bir göstergesidir.

Başbakan Erdoğan grup toplantısında CHP’yi alabildiğine aşağılayarak, istihza ederek adamakıllı tadını çıkartmıştır.

Bizce de hakkıdır, afiyet olsun.

Sayı: 665

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Vahit Şekerci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 2023 seçimlerinde hangi vaade oy vereceksiniz?