Mücahit Yanılmaz’ı yıkalım derken Elazığ’a, AKP’ye zarar veriliyor!

Nerede kiminle konuşsanız Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz aleyhinde aynı kalıptan çıkma eleştiriler, dedikodular, karalamalar, çoğu akla ziyan iftiralar duyuyorsunuz. Kimin söylediği, nerden çıktığı bilinmeyen söylentilerle süslenen yıpratma kampanyasını sürgit devam ettiren bir organizasyonun varlığı her haliyle belli, oldukça da hissediliyor.

Parti içi rekabetin geniş bir kesimi Mücahit Yanılmaz’a karşı birleştirdiği kamuoyunca da bilindiği halde kimse konuyu gündeme getirme cesareti gösterememektedir. Yanılmaz’a vurmak biraz daha ucuz kahramanlık olduğundan kolay yapılıyor ama karşı cepheye laf eden yok. Oysa AKP’de bir cepheleşme var; Elazığ’a da, AKP’ye de zarar veriyor. Bunu yok saymanın ve üzerini örtmenin bir yararı yok. İçin için kaynayan, fokurdayan kazanın kapağı açılmaz, müdahale edilmezse hafazanallah patlayabilir, o zaman daha kötü olur.

Meselenin özü belediye başkanlığı koltuğuna alabildiğine iştahlı taliplilerin olmasıdır. Bu çok tabii bir hak ve insani bir zaaftır; kimseyi bundan ötürü kınamanın anlamı yok. Lakin her şeyin makul çerçevede, mantıklı şekilde yapılması gerekir. Bodoslamasına rekabete girmenin bir anlamı da gereği de yok.

Mücahit Yanılmaz’ı yıpratalım, gözden düşürelim, bize yol açılsın anlayışı düz mantık ile revaç bulsa da bunun çıkar yol olmadığı açık seçik ortada. Zira Elazığ’da AKP’den aday gösterilen her halükârda seçilir. Aday gösterilmesini de AKP Genel Merkezindeki dönen dolaplar belirliyor. Yapılan anketler, kamuoyu ve eğilim yoklamaları algı operasyonu gibi bir şey. Kaldı ki bunları da işi bilenler organize edip lehine yönlendirerek kotarıyor.

Bu durumda Mücahit Yanılmaz ile rekabet edeceklerin mücadeleyi genel merkez kulisini kullanarak yapması gerekir. Belediye başkanını yıpratıp partinin toplumdaki imajını kötü duruma düşürerek rekabet etmenin kimseye yararı yok. Ne yazık ki, şöyle bir anlayıştan hareket ediliyor: Mücahit Yanılmaz yıkılmadan olmaz ve onu ancak birlikte yıkabiliriz!

Hatta birlikte yıkmaya gözleri kesmediğinden İlin Valisini yanlarına almak için de çabalar sarf ediyorlar. Bütün bunlar olumsuz, haksız rekabet yöntemleri olarak AKP’ye, Elazığ’a zarar vermektedir. Maalesef medyamız, sivil toplum kuruluşlarımız, kanaat önderlerimiz, önde gelen AKP’liler bu duruma seyirci kalıp etliye sütlüye karışmak istemiyorlar.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Bendeniz Mücahit Yanılmaz’ı çok seven biri değilim. Sevip-sevmeme duygusallığını bir tarafa bırakıp rasyonel ve dürüst bir değerlendirmeye tabi tutarsak her şeyden önce Mücahit Yanılmaz’ın güçlü bir kişilik olduğunu söylemenin bir hakkı teslim etmek olduğuna sanırım kimsenin itirazı olamaz. Hani Elazığ’dan bakan neden çıkmıyor diye her kabine değişikliğinde yakınıp duruyoruz. Son kabine değişikliği de bu tartışmalarla gündem oluşturdu. Elazığ’dan bakan yapılacak kalibrede, karizmada birini ararsanız Mücahit Yanılmaz’la kıyaslanacak bir başka hemşerimiz varsa söyleyin!

Mikrofonu eline aldığında hakkını veren, televizyon programlarında köşeye sıkıştırılması oldukça zor, basın toplantılarında gazetecilerde soru sorma mecalini bırakmayan birikim sahibi bir Elazığ Belediye Başkanı olarak Mücahit Yanılmaz’ı şahsen takdir ediyorum.

Bunlar herkesin gözü önünde olan ayan beyan hususlar. Yakıştırma, abartılı övgülerden değil. Gözlemlenmesi, test edilmesi mümkün olmayan meziyetler atfediyor değilim. Tüm halkımızın, muhalif-muvafık herkesin insafla baktığında göreceği meziyetlerini dillendirip paylaşıyorum. Örneğin tartışılabilir başarılarını, belediye hizmetlerini söz konusu yapma gereği duymadım, su götürür diye.

Bilirim şu mukadder soru herkesin aklına mutlaka gelecek: Tamam da bu güzellemelere niye gerek duydun; neye karşılık yaptın?

Önce şuradan başlayayım: Elazığ Belediyesinde görev yapan her görüş ve düşünceden insan var; Mücahit Yanılmaz’ı sevmeyenlerin oranı Elazığ genelinin altında değil. Usullü olmayan bir işin gizli kalması kolay değildir. Herhangi bir menfaat ilişkimizi gören, duyan olursa -bizim de çok rakibimiz var- kamuoyuna yansıtsınlar. Sadece bizim rakiplerimizin değil Mücahit Yanılmaz’ın rakiplerinin de bildiklerini gizlemeyecekleri muhakkaktır.

İkincisi, Mücahit Yanılmaz’ın rakiplerinden de kimse ile bir alıp veremediğim yoktur. Ona buna karşı olduğum için verilmiş bir destek olarak değerlendirilemez. Dilin kemiği yoktur yine de kim ne diyecekse desin, atış serbest. Çok fazla gocunmayacağımı sanıyorum ki gerekirse elimiz armut toplamıyor, cevabımızı da evvel Allah veririz.

Demem o ki yapmaya çalıştığım tamamen objektif gazetecilik, adil şahitlik adına haklıyı, haksızı ayırma düsturuyla Elazığ yararına, toplum hesabına, hakkaniyetli değerlendirme çabasından ibarettir. Kimin inanıp kimin inanmadığı ise çok fazla umurumda değil. Yeter ki doğru yaptığımdan içim rahat olsun.

Elazığ’ımız zaten bir nitelikli adam kıtlığı yaşıyor; olanları da yok yere yıpratıp harcamak kabul edilebilir değildir. Mücahit Yanılmaz’ı dirayetli, yetenekli, çalışkan, enerjik kişiliğine rağmen başarılı bulamayanlar varsa biraz da belediye yapısındaki cıvataları gevşetilmiş laçkalıkta nedenini aramalılar diye düşünüyorum. Müteahhitler işlerini iyi yürütüyor, lakin belediye çalışanlarının yaptıkları işler ağır aksak gidiyor. İyi gitmeyen doğru yapılmayan işlerin elbette ki eleştirilmesi gerekir. Ama bunun açıktan kamuoyunun önünde, herkesin izleyebileceği platformlarda, cevap hakkının kullanılabileceği şekilde yapılması lazımdır. Özellikle kamuoyunun doğru oluşmasında medyanın da önemi fevkalade büyüktür.

Kamuoyu önünde, herkese açık platformlarda yapılmayan eleştiriler dedikodudur; itibarı hak etmez, dinlememek gerekir. Bu değerlendirmelerimi herkesin okuyabileceği, eleştiri yapacağı, cevap vereceği gazete köşemde yapıyorum. Gazetemizin internet sitesinden, isteyen herkesin izleyebileceği, okuyup yorum yapabileceği değerlendirmelerdir bunlar.

Oysa Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve icraatlarına ilişkin medyada pek bir eleştiri göremiyorum. İsteyen benim gibi “güzellemeler düzsün” isteyen de eleştirsin. Ama açık, dobra ve iddialarının arkasında duracak şeklide. İddialar cevaplandırılmazsa test etmek, çek etmek mümkün olmaz. Eleştiri ile dedikodunun farkı budur.

Sayı: 974

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sururi Seçmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

ali güler - akp muhalifi cesur bir yazar siyasetçi yokmu bu iddiaları belgeleyip ortaya çıkaracak.neden ve kimden korkuluyor..akp içinde ve muhalif siyasilerin rekabetinden başka birşey değil gibi.bu işler dedikoduyla olmaz.çıkar biri ortaya döker herşeyi mesele biter..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Temmuz 22:35
05

cemalettin türk - sayın yazar yapmış olduğum yorumuda lütfen yayınlamanızı istiyorum allayıp pullayıp boyayarak karşımıza çıkarmaya çalıştığınız insanların gerçek yüzlerini ifşa edelim herşey sizin ordan yazdığınız gibi değil daha uzun yaşadığım konular var yazmak istemedim bilginiz olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Temmuz 22:35
04

cemalettin türk - sayın yazar çok güzel tespitler yapmışsın tebrik ederim seni ilimizde alınan yardım paralarını herhalde görmüyorsun yatırımcının veya müteahhitlerden alınan yardım paralarını görmüyorsun şahsen ben bir yatırımcı olarak benden Elazığspor için 700.000,00 tl ile 800.000,00 tl yardım istendi ve ben yatırımımı yapamadım bağış yapmadığımdan şimdi sende çıkmışsın bakanlık söylüyorsun,daha güzel rüyalarda buluşmak dileğiyle bu kişiler akpartide olduğu sürece değil belediyede hiçbir seçimdede oy vermem artık sizde uyanmayınki rüyanız bozulmaya.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Temmuz 22:35
03

M.yagiz - Beld meclisindeki muhalif parti temsilcileri.bu iddiaları gündeme getirip üzerine gitmedikleri süre.dedikodu ve iftira dan öteye gitmez.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Temmuz 22:35
02

M.yagiz - Beld meclisindeki muhalif parti temsilcileri.bu iddiaları gündeme getirip üzerine gitmedikleri süre.dedikodu ve iftira dan öteye gitmez.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Temmuz 22:35
01

ali taş - mücahit yanılmazı elazığspora verdiği destekten sonra sevmeye başladım..ama sonra baktım ki her alanda birikimli..bence belediye başkanlığına devam etmeli..etmeyeceksede mutlaka önemli bir bakanlık verilmeli sayın yanılmaza..böyle yetenekli ve birikimli bir elazığ sevdalısı basit çıkarlar adına küstürülmemeli...ben mücahit yanılmazı şu an bir bakandan çok daha elazığa yararlı buluyorum..diğer milletvekillerimizi ise maalesef yetersiz görüyorum..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Temmuz 22:35


Anket 2023 seçimlerinde hangi vaade oy vereceksiniz?
Tüm anketler