Devlet Bakanı olan merhum İsmail Fehmi Cumalioğlu'ndan dinlediğimiz bir hatırası şöyle

Devlet Bakanı olan merhum İsmail Fehmi Cumalioğlu'ndan dinlediğimiz bir hatırası şöyle

CB Erdoğan Tekirdağ Şehir Hastanesine İsmail Fehmi Cumalioğlu'nun adını verdi. Erbakan'ın sevdiği Millî Görüş'ün çok nadir sadık adamlarından biriydi İsmail Fehmi Cumalioğlu.

Millî Selamet Partisi koalisyon hükümetlerinde Devlet Bakanı olan merhum İsmail Fehmi Cumalioğlu'ndan dinlediğimiz bir hatırası şöyle:

"GATA Askeri Hastane Başhekimi Tabip Albay olarak görev yaparken eski bir MİT Müsteşarı hasta olarak geldi. Midesinde çıban vardı. O hastalığın o zaman tedavisi mümkün değildi. Sulandırılmış alkol verilerek pansuman kabilinden tedavi yapılıyordu.

Bir gün baktım hüngür hüngür ağlıyor... Yanına gittim, teselli vermek için niye ağlıyorsun, hastalığın tedavi edilebilir dedim...

Bana 'Hayır doktor, bunun tedavisi yok. Ama ben ölümden korktuğum için ağlıyor değilim... Ağlama sebebim şu...

Ben MİT Müsteşarıydım. Şifreli bir rakam düşünce anlıyorduk ki Atatürk Yalova'ya tatile çıkacak... Biz o saatten sonra ne kadar dindar Müslüman varsa hepsini tedbir olarak evlerinden alır bir yere götürür gözaltına tutardık.

Aileleri nerde olduklarını ve ne olduklarını bilmezdi. Atatürk ne kadar zaman tatil yapar bilemezdik. Tatil bittiğine o masum dindar Müslümanları salardık.

Ben çok zulümlere alet oldum doktor. Şimdi ahiret yolcusuyum, onların hesabını vereceğim. Allah âlemlerin rızkına kefil, benim rızkımı da verirdi. MİT Müsteşarı olmasaydım aç mı kalırdım? Ne kadar büyük akılsızlık ettim, ona ağlıyorum

'Adamdan bunları dinleyince ağla ama ne fayda? Ümitsizlik anı tevbe kabul olmaz, senin hesabını vereceğin de kul hakkı.. dedim içimden ve yanından ayrıldım"

Merhum İsmail Fehmi Cumalioğlu Elazığ'a geldiğinde Millî Görüş'ün kuruluşu Mefkûreci Öğretmenler Derneği Elazığ Şubesinde bunları anlattı.

Atatürk döneminde Müslümanlara yapılan zulümlerin sadece küçük bir kesidini MİT Müsteşarlığı yapan bir insanın itiraflarından görüyor, anlıyoruz.


Yazarın Diğer Yazıları