Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi: İslam'ın bilgeliğine ihtiyaç var!

Dışişleri Bakanı Wang Yi, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Pakistan’da toplanan Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında, güvenlik ve istikrar için ‘İslam bilgeliğine dayalı çözüm’ vurgusu yaptı.

Erbakan'ın kurduğu İslam Birliği teşkilatı olan D-8’lerin 6 temel ilkesi şöyleydi:

1-Yeryüzünde savaş değil barış

2-Gerginlik değil diyalog

3-Sömürü değil işbirliği

4-Çifte standart değil adalet

5-Kibir-tekebbür değil eşitlik

6-Bir arada hakka riayet ederek yaşamak.

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Pakistan'da yapılan Dışişleri Bakanları toplantısının bu yıl ki teması adeta Erbakan'ın D-8'lerin temel ilkesinin özeti mahiyetindeydi. Zira teşkilat; “Birlik, Adalet ve Kalkınma için Ortaklıklar Kurma” temasıyla toplanmıştı.

Toplantının dikkat çeken konuğu Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi olurken o da bu 6 temel ilke doğrultusunda konuştu Dünya Siyonizmi'ne de mesaj gönderdi. “Belirli bir medeniyetin diğerlerini üstünlüğü” ya da “medeniyetler çatışması” gibi zihniyetlerin terk edilmesi gerektiği vurgusu yaptı.

Bilindiği gibi kendisinin üstün olduğunu vurgulayan tek toplum Yahudiler!

Sadece Aydınlık'ın yer verdiği bu önemli haber şöyle:

Dışişleri Bakanı Wang Yi, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Pakistan’da toplanan Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında, güvenlik ve istikrar için ‘İslam bilgeliğine dayalı çözüm’ vurgusu yaptı.

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi, 22 Mart Salı günü İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 48. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısının açılış törenine katıldı ve İslam ülkelerinin liderlerine seslendi. Çin Dışişleri Bakanı’nın Pakistan’ın ev sahipliğinde başkent İslamabad’da yapılan toplantıya Teşkilat’tan gelen davet üzerine katıldığı bildirildi. Toplantıda 60’tan fazla ülkenin dışişleri bakanları ve temsilcileri hazır bulundu.

‘ÇOK KUTUPLU DÜNYADA, İSLAM ÜLKELERİYLE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ’

Wang Yi, yaptığı konuşmada tarihin Çin'in İslam dünyasının samimi bir dostu ve ortağı olduğunu kanıtladığını ve kanıtlamaya devam edeceğini söyledi. Dışişleri Bakanı, “Çok kutuplu bir dünyanın gelişmesini, uluslararası ilişkilerde demokrasiyi ve medeniyetlerin çeşitliliğini yükseltmek için İslam ülkeleriyle birlikte çalışmaya ve insanlık için ortak geleceğe sahip bir toplum inşa etmek için aralıksız çaba sarf etmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Wang hem Çin’in hem İslam’ın dünya tarihinde büyük izleri olan kadim medeniyetler olduğunu vurguladı. İki uygarlığın arasındaki binlerce yıllık alışverişin ve etkileşimin derin bir tarihsel miras bıraktığını belirterek Çin’in ve İslam dünyasının barış içinde bir arada yaşama yolunu takip ettiğini ifade etti. Ayrıca bunun ülkeler ve medeniyetler arasında kazan-kazan anlayışına dayalı, birbirinin haklarına saygılı, eşitliği esas alan, yeni tipte bir uluslararası ilişkiler modeli ortaya koyduğunun altını çizdi.

İŞBİRLİĞİ İÇİN DÖRT BAŞLIK

“Birlik, Adalet ve Kalkınma için Ortaklıklar Kurma” temasıyla toplanan İİT oturumunda katılımcılara hitap eden Wang, geçen dünyamızda önemli sarsıntılar ve dönüşümlerden geçtiğini belirterek, Çin’in hakiki çok taraflılığı yükseltmek ve ulusal yenilenme yolunu güçlendirmek için İslam dünyasıyla çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

Wang, Çin ile İslam dünyası arasındaki işbirliğinin farklı yönlerini dört başlıkta özetledi.

Birinci olarak, “Dayanışma ve eşgüdüm ortaklığı kurmalıyız.” diyen Çin Dışişleri Bakanı, “Ülkelerimizin egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve kendi ulusal koşullarına uygun kalkınma yolunu desteklemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

İkinci olarak kalkınma ve yeniden canlanma alanında ortaklığına işaret eden Wang, Çin’in ve İslam dünyasının kalkınma stratejileri arasındaki sinerjiyi güçlendirmek için yüksek nitelikli Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Küresel Kalkınma İnisiyatifini “çifte motor” olarak değerlendirme önerisinde bulundu. Ayrıca Güney-Güney işbirliği eğilimine önderlik etme çağrısı yaptı.

‘FİLİSTİN VE AFGANİSTAN’DA İSLAM BİLGELİĞİNE DAYALI ÇÖZÜM’

Wang üçüncü olarak güvenlik ve istikrar ortaklığına dikkat çekti. Çin’in, “İslam’ın bilgeliğine dayanan İslam ülkelerinin Filistin, Afganistan ve Ukrayna gibi sıcak bölgelerdeki sorunları çözme çabalarına destek olmayı sürdüreceğini” söyledi. “Bölgemizde istikrar ve barışı yükseltmek için anahtarı elimizde tutan bizleriz.” ifadesinde bulundu.

Dördüncü olarak, medeniyetler arasında karşılıklı öğrenmek üzere bir ortaklık kurulması gerektiğine işaret eden Wang, “belirli bir medeniyetin diğerlerini üstünlüğü” ya da “medeniyetler çatışması” gibi zihniyetlerle birlikte Batılı olmayan medeniyetlere karşı yapılan çarpıtma ve güvensizliğin terk edilmesi gerektiğini söyledi.

Wang ayrıca terörizmle mücadele ve aşırılıkçılıktan arındırma faaliyetlerinde işbirliğini derinleştirme, terörle mücadele konusunda Batı’nın “çifte standardına” karşı çıkma, terörizmi herhangi bir etnik grup veya dinle ilişkilendirme çabasına birlikte karşı çıkma çağrısı yaptı.

‘İSLAM DÜNYASI TEK VÜCUT OLMALI’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenen, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) 48. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı oturumunda konuştu. İİT'nin ortak davalar için var olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "İİT'nin vazifesi İslam dünyasının bu davalarımızda ortak sesi olmak. Ümmet olarak tek vücut olursak karşımıza çıkan her engeli aşarız." dedi. Çıkarların insani değerlerin önüne geçtiği ve ahlaki değerlerin zayıflatılmaya çalışıldığı bir dönemde yaşadıklarına işaret eden Çavuşoğlu, "Mutluluğu tüketimle özdeşleştiren bir anlayış. Tabiatı tahrip eden bir tüketim hırsı. İslam’ın 14 asırlık kültürü, sanatı, medeniyeti, ilim ve irfanı yeniden keşfedilmeyi bekliyor." diye konuştu.

İKİ YÜZLÜLÜĞE İŞARET ETTİ

Libya'da, Suriye'de ve Yemen'de kardeş kanının akmaya devam ettiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, bugün Ukrayna'da yaşanan ve herkesin karşı çıktığı savaşın çifte standardı da gözler önüne serdiğini vurguladı. Çavuşoğlu, Ukrayna'daki savaş sırasında "Burası Orta Doğu değil, Afganistan değil; neden bu kan dökülüyor?" diyenleri duyduklarını anımsatarak "Bizim için Harkiv'de dökülen kan ile Halep'te dökülen kan bir. Çünkü bizim medeniyetimiz bunu buyuruyor." dedi.

AYRILIKÇILARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada “Çin’de Uygur Türkleri ve diğer Müslümanlar dini haklarını ve kültürel kimliklerini korumada zorluklarla karşı karşıya. Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada Uygur Türklerinin durumunu görmezden gelmek doğru mu?" ifadelerini kullandı. Sözde Doğu Türkistan Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, sosyal medya paylaşımında “Çavuşoğlu, soykırım suçlusu Wang Yi’nin bulunduğu salonda tarihi bir demokrasi dersi verdi.” dedi. Ayrıca sosyal medyada sürekli Türkiye-Çin ilişkilerini baltalamak üzere faaliyet yürüten ayrılıkçı hesaplar Çavuşoğlu’nu destekleyen paylaşımlarda bulundu.

El-Aziz - Aydınlık - O.G.

24 Mar 2022 - 11:41 - Analiz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.