Depremin 2. yıldönümünde dillerde tek söz: Ne güzel devletim var!

2 yıl önce bugün 24 Ocak 2020'de saat 20:55'te Elazığ 6,8'lik büyük bir depremle sarsıldı. Deprem az daha şiddetli olsa biraz daha uzun sürse nasıl büyük bir zayiatla çıkılacağı deprem sonrasında ortaya çıkan tablodan anlaşılıyordu. 41 kişi hayatını kaybetti, 1.466 kişi hafif ve orta derecede yaralandı. Şehir ise enkaza döndü! Ancak devlet daha ilk günden şefkatli yüzünü gösterdi 2 yıl içinde de şehri adeta yeniden imar etti.

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ'da 6,8 şiddetinde büyük bir deprem yaşandı. Deprem sonrasında 37'si Elazığ, 4'ü Malatya'da olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti. 

Deprem az daha şiddetli olsa birkaç saniye daha uzun sürse nasıl acı bir tablonun ortaya çıkacağı gün ağardığında binaların durumu ortaya çıktığında anlaşıldı. Allah'ın rahmeti Elazığ'ın üzerineydi o gün.

6,8 şiddetindeki deprem Elazığ'da büyük bir maddi hasar oluşturdu. Binlerce konut oturulamaz hale geldi. Depremin ilk anından itibaren vatandaşlara hemen sıcak barınma, sıcak yemek sunmaya başlayan devletimiz en yetkili bakanlarıyla haftalarca şehirde önemli organizasyonlar gerçekleştirdi işlerin hızlı ilerlemesini sağladı.

Ve üzerinden geçtiğimiz iki yıl sonunda Elazığ'a ilk etapta 25 bin konut inşa edildi. İlçelerle ve diğer yapılacaklarla birlikte sayı 40 bini aşacak...

Ve bu konutları devlet 2 yıl ödemesiz dönem sonunda aylık 500-750 TL arası aylık taksitlerle de sahiplerine veriyor.

Deprem sonrası ev sahipleri kiralarını 2 kat artırırken Elazığlının Elazığlıya yapmadığını devlet vatandaşına yapmıştı.

Bakmayın siz ufak tefek sorunları büyütüp devlet Elazığ'a ne yaptı ki diye yaygara koparanlara...

O zihniyetin yönettiği dönemde İstanbul gibi bir merkezde meydana gelen depremde vatandaşa bir battaniye bile verilmedi. 

Başlanan deprem konutları ise uzun yıllar bitirilemedi ancak yine Erdoğan iktidarı dönemde tamamlanıp sahiplerine teslim edilebildi.

Depremzedelere yardım için toplanan paralarla memur maaşları ödeyen Ecevit iktidarındaki aciz bir ülke vardı.

Özel yardım kuruluşları ise irticacı yaftasıyla engellenip vatandaş tamamen kendi haline bırakılmıştı.

Kolu, bacağı kopan vatandaşlar hastane bahçelerinde ancak uzanabiliyordu. Tedaviymiş, bakımmış, doktormuş, ameliyatmış lükstü o zamanlar.

Şimdi ki gibi küresel bir pandemiden dahi dünyanın en başarılı ülkesi olarak çıkabilen bir ülkeyi hayal etmek bile mümkün değil!

İşte bu aciz, yoksul ülkeden 2 yılda deprem konutlarını hiç para almadan yapıp bitiren, teslim eden, 2 yıl ödeme almayıp sonrasında ise güncel kira bedellerinin bile yarısı bedelle vatandaşına veren devlete geçiş bir mucizedir.

Ülkedeki bu gelişim ve kalkınmanın mimarı Eski Türkiye'yi Yeniden Büyük Türkiye'ye dönüştüren Erbakan'ın şöyle bir sözü vardı.

"Bir gün gelecek ne güzel devletim var diyeceksiniz."

Elazığ'da artık bu sözü çok sık duyuyoruz.

Büyük bir depremin ardından 2 yılda koca Elazığ'ı ilçelerine kadar şehir içinde adeta yeni şehirler kurarak yeniden imar eden devletimize tüm Elazığ halkı adına müteşekkiriz.

Depremin yıldönümü münasebetiyle ilimiz protokolünden pek çok mesaj da yayınlandı. İşte onlardan bazıları...

Milletvekilimiz Zülfü Demirbağ

"Acısını bir an bile atamadığımız, hala yüreklerimizde o günkü gibi hissettiğimiz #24OcakElazığDepremi'nin 2.yılında hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle ve dualarla anıyor, ailelere sabırlar diliyor, böylesi büyük felaketin bir daha yaşanmamasını Rabbimden niyaz ediyorum."

***

İlimiz Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Bulut

"İki yıl önce bugün 24 Ocak depremini yaşadık. Ömrümüzün en uzun gecesiydi. 6.8 şiddetinde gerçekleşen deprem her birimizin hayatında ölümsüz etkiler ve izler bıraktı.

Deprem şehitlerimizi özlemle, acıyla ve rahmetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun. Kabirleri pür nur dolsun. Geride kalan yakınlarına sabırlar diliyorum.

O gece yaralanan tedavi gören tüm kardeşlerime tekraren geçmiş olsun diyorum.

Deprem olduğu andan itibaren Elazığ halkı müthiş bir dayanışma örneği gösterdi. Her bir hemşehrimden Rabbim ebeden razı olsun.
Tüm Türkiye’nin kalbi bizlerle birlikte attı ve bir an için olsa dahi bizi yalnız bırakmadılar.

Deprem olduğu ilk andan bugüne devletimiz tüm imkanlarıyla Elazığ’ ımızda bizlerin yanında oldu.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatlarıyla şehrimize gelen İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Dğş. Bakanımız Sn. Murat Kurum, Sağlık Bakanımız Sn. Fahrettin Koca derhal koordinasyon kurulu oluşturarak süreci bizatihi yönettiler.

Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, Teşkilatlarımız sürekli sahadaydı. Sivil toplum kuruluşlarımız, gönüllülerimiz , hayırseverlerimiz bizleri yalnız bırakmadılar.

Depremden sonra yeni ve güvenli bir Elazığ hızla inşa edildi. Deprem sonrası çalışmalar hızla sona doğru ilerlemekte. Elazığ’da Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm hamlesi gerçekleştirildi.

Devletimiz var olsun. Kıyamete kadar payidar olsun.

Ömrümüzün en uzun gecesi 24 Ocak depreminin yıl dönümü vesilesiyle şehit olan kardeşlerime yeniden rahmet diliyorum. Acıları yüreğimizde tâzedir. Rabbim insanımızı ve tüm insanlığı her türlü afet ve beladan muhafaza eylesin."

***

Milletvekili Sermin Balık:

"24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’ımızda meydana gelen 6.8 şiddetinde yaşadığımız büyük depremin ardından 2 yılı geride bıraktık.

Yıllar geçse de asla unutamayacağımız bir gündü 24 Ocak… Sadece şehrimizde değil tüm Türkiye tek yürek olup; el ele, gönül birliğiyle vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için çalışmalara başladık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla devletimizin tüm imkanları anında seferber edilerek vatandaşlarımızın mağduriyetini hızlıca gidermek için çaba gösterdik ve göstermeye devam ediyoruz.

Bilindiği gibi şehrimiz, ülkemizin aktif deprem kuşaklardan birinin üzerinde bulunmaktadır. "Önce insan” diyerek halka hizmeti şiar edinmiş hükümetimiz, olası bir felaketin sebep olduğu kayıpların bir daha yaşanmaması için gerekli tüm tedbirleri alarak, vatandaşlarımızın daha güvenli, daha konforlu bir yaşam sürdürebilmesi amacıyla Elazığ’ı yeniden ihya ve inşa edip, yaklaşık 24 bin konutun temelini attık. Şuanda da konutlarımızın büyük bir kısmını vatandaşlarımıza teslim ederek sıcak yuvalarına kavuşmalarına vesile olduk. Bizlerin tek gayesi vatandaşlarımızın yaşamlarını güvenli hale getirerek olası felaketlerde can kayıplarının önüne geçmektir.

Bu vesileyle, 24 Ocak Depreminin 2. Yılında şehrimizde ve ülkemizde böylesi bir felaketin bir daha yaşanmaması temennisiyle, Elazığ’ımızda ve Malatya’da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, tüm hemşehrilerime sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum."

***

Vali Ömer Toraman:

"Kıymetli Hemşehrilerim,

Elazığ’ın yaşadığı en acı afetlerden biri olarak tarihteki yerini alan 24 Ocak Depremi’nin 2. yıl dönümünde, bir kez daha aynı hüznü ve acıyı yüreğimizde hissediyoruz. Ülkemizde ve ilimizde bir daha böyle bir felaketi yaşamamak en büyük temennimizdir.

Deprem bölgesinde bulunan ilimizde yaşanabilecek afetlerin etkisini minimuma indirmek ve Elazığ’ımızı daha güvenli, daha yaşanabilir ve her yönüyle mamur bir kent olarak yeniden inşa edebilmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde başlatılan çalışmaların büyük bir kısmını neticelendirdik.

24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem felaketinden sonra devletimiz ve milletimiz, bütün zor ve acılı günlerde olduğu gibi o gün de olağanüstü bir gayret göstererek birlik ve beraberlik içinde hareket edip hızlı bir şekilde yaraları sarmıştır. Deprem sonrasında Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca ilimizde 20.715 afet konutu projesi hayata geçirildi. Bu konutlardan 17.095’inin kurası çekilerek hak sahiplerine teslim ediliyor. Deprem sürecinde yakın ilgi ve alakalarını esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN başta olmak üzere İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat KURUM’a şükranlarımı sunuyorum.

Bu vesileyle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Böyle bir afetin bir daha yaşanmaması temennisiyle depremi yaşayan tüm vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, selam ve saygılarımı sunuyorum."

***

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları:

“2020 yılında yaşadığımız felakette, yitirdiğimiz bütün kardeşlerimizi rahmetle anıyorum.” diyen Başkan Şerifoğulları, mesajını şu şekilde sürdürdü:

Yaşadığımız 6.8’lik depremin ilk anından itibaren millet olarak yaralarımızı sarmak adına yediden yetmişe her kesimden vatandaşımızla canla başla çalıştık. Bu süreçte devletimiz maddi ve manevi bütün imkânlarıyla yanımızda oldu. Olmaya da devam ediyor. Yerelde de bizler geçen iki yıllık süreçte ülkemizin ve bölgemizin en acı gerçeği olan deprem felaketine karşı önlemlerimizi artırarak devam ediyoruz. Depremde hasar gören ve görmesi muhtemel bütün eski konutların kontrollü bir şekilde yıkım çalışmaları devam ediyor. Bir yandan yıkım çalışmaları yapılırken bir yandan da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından ilimizde depremzedeler için yeni konutlar inşa ediliyor. Geçtiğimiz iki yıllık süreçte TOKİ tarafından ilimizde 20.715 afet konutu projesi hayata geçirildi. Bu konutlardan 17.095’inin kurası çekilerek hak sahiplerine teslim edildi. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için ilimiz valiliği ile birlikte alınması gereken bütün önlemleri azami seviyede alıyor ve bu konuda çok titiz çalışıyoruz. Şehrimizin her köşesi büyük bir değişim ve dönüşüm içerisinde, depremin izlerini silmek için büyük bir gayretle çalışıyoruz. Bu süreçte ilimize ilgi ve desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve devlet erkânına şahsım ve hemşehrilerim adına ayrıca teşekkür ediyorum. Süreç içerisinde Bakanımız Sayın Murat Kurum düzenli olarak ilimize gerçekleştirdiği ziyaretlerde depremzedelerimizle sürekli bir araya gelerek hem onların talep ve önerilerini dinledi hem de inşası devam eden afet konutlarının yapım çalışmalarını inceledi. Rabbim, ülkemize ve coğrafyamıza bir daha böyle acı bir felaket yaşatmasın.

Depremde hayatını kaybeden bütün kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ise başsağlığı ve sabır diliyorum."

***

Rektör Dr. Fahrettin Göktaş

"24 Ocak 2020 tarihinde merkez üssü Sivrice İlçesi olan 6.8 büyüklüğündeki deprem, Elazığ halkının yaşadığı en büyük afetlerden biri olmuştur. Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere toplamda 41 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 24 Ocak Depremi’nin 2. yıl dönümünde, aynı hüznü ve acıyı ilk günkü gibi yüreğimizde hissediyoruz.

Depremin hemen ardından devletimiz varlığını Elazığ’da anında hissettirmiş ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan çalışmaların çok büyük bir bölümü tamamlanmıştır.

24 Ocak depreminin hemen ardından Fırat Üniversitesi’nde görevli her bir personel elinden gelen tüm gayreti şehir için göstermiş ve şehirde oluşan yaraların sarılması için büyük gayret sarf etmiştir. Gerekli duyulan her alanda ilgili akademisyenlerimiz şehrin yanında olmuş, hasar tespit çalışmalarından, psikolojik desteğe kadar ilgili tüm personelimiz elinden gelen desteği sağlamıştır. Hastanemiz ve tüm sosyal tesislerimizin kapıları depremzedelerimize sonuna kadar açılmış, ekiplerimiz büyük bir özveriyle vatandaşlarımızın yanında olmuştur. Fırat Üniversitesi ailesi olarak her durumda ilimiz ve ülkemiz için bilimin ışığında çalışmalarımız devam edecektir.

Bu vesileyle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Depremi yaşayan tüm vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

***

AKP İl Başkanı Şerafettin Yıldırım:

"Hepimizi derinden yaralayan 24 Ocak depreminin üzerinden 2 yıl geçti ama acısı hala yüreğimizde. Geçmişteki acı tecrübeleri unutmadan, üzerimize düşeni yerine getirmemiz, yaşanan bu acılardan ders çıkartmamız ve depreme karşı hazırlıklı bir toplum haline gelebilmemiz için daha hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Afetler oluşmadan önce gerekli tedbirlerin alınması gerekir. "Deprem Öldürmez, Bina Öldürür" sözünü asla unutmamalıyız. Bu duygularla aziz şehrimizin bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamasını temenni ediyor, depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, geride kalanlara, sağlıklı, mutlu, uzun ömürler diliyorum."

O.G.

24 Oca 2022 - 10:38 - Gündem

Muhabir  Osman Gürses


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.