İsrail'in talimatıyla koyduğu ambargoyu kaldırıyor! Suudi Arabistan da yaklaşıyor

Katar'ın Türkiye ile iyi ilişkiler kurmasından ötürü İsrail'in talimatıyla Arap monarşileri Katar'a ambargo uygulamıştı. Yine aynı zamanda bazıları Türkiye'ye de ambargo başlatmıştı. Sonra o ülkeler bir bir İsrail'i test edip acizliğini görünce Türkiye'ye yakınlaşmaya başladılar. BAE'den sonra Suudi Arabistan da önemli bir adım attı.

Erbakan'ın destansı Milli Görüş mücadelesi sadece Türkiye'de değil dünyada da büyük bir inkılap yaptı. Dünyanın tüm ülkelerinde derin iktidar mücadelesi verilirken bu unsurların biri İsrail biri ise Türkiye'ye bağlı oluyor. 

"Her ülkede bir derin İsrail ve derin Türkiye var. Küresel iktidar mücadelesi İsrail ile Türkiye arasında yaşanıyor. Diğerleri figüran."
- GEÇKİL -

Venezuela'da, Katar'da, Libya'da dünya kamuoyunun  gözleri önünde gerçekleşen bir kanadında İsrail'in bulunduğu iktidar mücadelelerinde galip gelen ise hep Türkiye oldu. 

Tabi bu gerçeği Arap monarşileri de gördü. Önce İsrail'in yanında Türkiye'ye kılıç sallasalar da artık gerçeği görüp dirsek çevirmeye başladılar. Dünyanın bir kutbu İsrail'e dirsek çevirenler haliyle diğer kutbu Türkiye'nin yolunu tutuyor.

Önce BAE 100 Milyar Dolar'lık anlaşma yaptı sona Mısır Türkiye ile ticari işbirliği kurup Arap dünyasına açılma teklifinde bulundu. Şimdi ise sıra Suudi Arabistan'a geldi. Suudi Arabistan da Türkiye'ye uyguladığı ambargoyu kaldırma kararı aldı. Bakalım onlar nasıl bir ticari anlaşmayla işledikleri suçları affettirmeye çalışacak?

Türkiye Gazetesi'nde konu hakkında yayınlanan haber şöyle:

Türk mallarına boykot uygulayan ve Türkiye’den ithalatı 2,7 milyar dolardan 189 milyon dolara düşüren Suudi Arabistan, ambargoyu kaldırıyor. Körfez’in en büyük ekonomilerinden biri olan Arabistan, Türkiye ile hem diplomatik hem de ekonomik açıdan yeni bir sayfa açmayı planlıyor. Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında açıklanacak olan karar ile iki ülkenin ticaretinde büyük artış yaşanması bekleniyor. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan adayı Kazım Taycı, Suudi Arabistan’ın Türkiye için ciddi bir pazar olduğunu belirterek “2020 yılında başlatılan ambargo ile Arabistan kapısı tamamen kapanmıştı. 2018 yılında 2,7, 2019 yılında 2,5, 2020 yılında 2,3 milyar dolar ihracatımız bulunuyordu. 2020 yılında ise bu rakam 189 milyon dolara geriledi. Yüzde 90’ın üzerinde bir azalış gösterdi. Arabistan hükûmeti tüm alışveriş merkezlerinde ‘Made in Turkey’ imzalı ürünleri görmek istemiyordu. Karşılıklı diplomasi ile bu sorunun çözülmesi Türkiye ekonomisi ve ihracatçısı tarafından önemli bir kazanım oldu” dedi.

TÜRK ÜRÜNLERİ TUTULUYOR

Arabistan’ın bölgede en fazla ticaret yaptığı ülkenin Türkiye olduğunu da söyleyen Taycı “Ambargo öncesi ülkenin her yerinde Türk malı görmeniz mümkündü. Made in Turkey bir marka hâline gelmişti. Bizim ürünlerimize hem güveniyor hem de seviyorlardı.
Ambargo kaldırma kararı ile iki ülke ticaretinde eski seviyelerde aşılacaktır. Çünkü Arabistan’ın en iyi ürünleri alabileceği ülke Türkiye” dedi. Karar ile birlikte iki ülke ticaretinin ilk etapta 3 milyar dolara çıkacağını söyleyen Taycı “Bu en yakın ihtimal olarak görülüyor. Zamanla bu rakamın da aşılacağını söyleyebiliriz. Ülkedeki müşterilerimiz ile görüşmeler hâlindeyiz. Onlarda Arabistan hükûmetinin aldığı bu karardan çok memnun. Yeniden Türkiye ile ticaret yapacakları için mutlular” açıklamasında bulundu.

HER ALANDA İŞ BİRLİĞİ

Türkiye’den Arabistan’a en çok mobilya, hazır gıda, tekstil ve yaş-meyve sebze ihracatı yapılıyor. Sadece hububat ve bakliyat ihracatımız 2020 yılında 181 milyon doları bulmuştu. Ülkedeki otellerin neredeyse tamamı ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılıyor. Ayrıca ticari ambargonun kaldırılması ile savunma sanayi alanında da yeni iş birliklerine imza atılacağı belirtiliyor. Arabistan hükûmetinin İHA ve SİHA konusunda büyük alımlar yapma niyeti olduğu söyleniyor. Yine turizm tarafında da belirgin bir büyüme yaşanması bekleniyor. İhracatçılar Arabistan’ın ülke olarak öneminin dışında, bölge ülkelerine de bir geçiş kapısı olması açısından kritik bir noktada olduğunu söylüyor. Türkiye ile ticarete yeniden başlanması ile birlikte Körfez ülkelerine yapılan ticaretin de ciddi anlamda artış göstereceğini belirtiliyor.

EL-AZİZ - TÜRKİYE GAZETESİ - O.G.

22 Oca 2022 - 13:26 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.