El-Aziz'in yazdığı ABD gerçeklerini dünya yeni görüyor!

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil El-Aziz'de ilk günden beri ABD'deki Beyaz Hristiyanlarla Siyonist Neo-con'lar arasındaki derin iktidar kavgasına dikkat çekiyor. Siyonistlerin kurulu düzeni temsil ettiği ABD'de Trump'un seçilmesiyle vesayetin çöktüğünü de daha ilk gününde sadece kez Geçkil yazmıştı. Yine Biden ve Trump arasında geçen seçimler öncesinde de sonuçlar ne olursa olsun ABD dağılacak demişti! işte bu gerçekler dünyadaki siyaset bilimciler tarafından yeni görülmeye başlıyor.

Bir Profesör, Kanada Royal Roads Üniversitesi, Cascade Enstitüsü İcra Direktörü ve British Columbia Üniversitesi öğretim üyesi, ABD’nin en saygın üniversitelerinden MIT mezunu, Siyaset Bilimci Thomas Dixon ABD'nin 4 yıl içinde çökeceğini, dağılacağını söylemiş.

Dünyaca ünlü profesörün bu sözleri Türkiye'deki basın kuruluşlarında haber yapılarak orijinal bakış açısı, gelecek öngörüsü, vizyon, stratejik derinlik, siyasetin membaı gibi pek çok nitelemeyle duyurulmuş.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil ise El-Aziz'in yayına başladığı 3 Temmuz 1998 yılından beri ABD'deki Beyaz Hristiyanlarla Siyonist Neo-con'lar arasındaki derin iktidar kavgasına dikkat çekiyor. Siyonistlerin kurulu düzeni temsil ettiği ABD'de Trump'un seçilmesiyle vesayetin çöktüğünü de daha ilk gününde sadece Geçkil yazmıştı. Biden ve Trump arasında geçen seçimler öncesinde de sonuçlar ne olursa olsun ABD dağılacak demişti! Ve ABD'deki Trumpizm akımının bitmeyeceğini daha etkili hale geleceğini ifade etmişti. İşte bu gerçekler dünyadaki siyaset bilimciler tarafından yeni görülmeye başlıyor.

Türkiye'deki medya ve akademiya ise El-Aziz'in 20 yıldır yazdığı bu gerçeklerin sadece ufak bir kırıntısını görebilmiş bir ABD'li akademisyeni yere göğe sığdıramıyor. El-Aziz'e uygulanan özel karartma Geçkil'in dünyada eşi benzeri bulunmayan, dillendirilmeyen orijinal gerçeklerinin kamuoyunca bilinmesinin önünde engel oluştururken yaşanan gelişmeler ise haklılığının delili oluyor.

Siyaset Bilimci Thomas Dixon, ‘Globe and Mail’ gazetesi için kaleme aldığı makalesinde 4 yıl içinde Amerikan demokrasisinin çökeceğini, iç savaşa varabilecek sonuçlarla karşılaşabileceğimizi, burada da durmayıp, 2030’da ülkeyi diktatoryal rejimin yöneteceğini iddia ediyordu…

Bunun üzerine kendisiyle bir röportaj yapan Yeni Şafak gazetesi Dixon'un şu fikirlerini paylaştı:

AMERİKAN DEMOKRASİSİ YÜZDE 80 TÖKEZLEYECEK…

“Kırk yıldır siyaset-toplum çatışmalarının nedenleri üzerinde çalışıyorum. Karşılaştırmalı siyaset bilimciler ile çalışıyorum ve farklı ülkelerin siyasi operasyon ve rejimlerini karşılaştırıyoruz; özellikle şiddetli çatışmalar ve sivil istikrarsızlık, iç savaş, etnik çekişme, terörizm, isyanlara odaklanıyoruz. ABD’ye baktığımızda gördüğümüz şey ciddi sivil istikrarsızlık işaretleridir. ABD’de şu an demokrasinin, ülkedeki kurumların veya siyasi kurumların başı büyük dertte”…

“Amerikan demokrasisinin çökmesinin büyük olasılık olduğunu düşünüyorum. Emin miyim? Bugün için –sonra artacak– en az %40 ihtimal olduğunu söyleyebilirim. Bu da önemli ölçüde Donald Trump’ın 2024’te yeniden başkan seçilip seçilmemesine bağlı. Seçilme olasılığı ise bu oranın çok üzerinde! Başkan Biden şu anda popüler değil ve Amerikan seçmeninin yaklaşık % 40’ı –adaylığı kesinleşmeden dahi– Trump’ı coşkuyla destekliyor. Yeniden seçilirse, %80 ihtimal Amerikan demokrasisi akamete uğrayacak. Trump’ın işleyişi Cumhuriyetçi olmayan bir başkanın seçilmesini zorlaştıracak şekilde değiştireceğini düşünüyorum. Bu 2025-26 gibi olabilir. Bu da ABD’de büyük sivil istikrarsızlıklara yol açabilir. Sonrasında da sağ iktidar, gücünü konsolide edip yerleşik hale gelebilir. Başka deyişle, Birleşik Devletler’de bir diktatörlüğün gelişimine tanık olabiliriz. Bu da 2030 civarında olur”…

TRUMP SADECE ISINMA HAREKETİ, ARKASI VAR…

“Kötüsü de var. ABD dünyadaki demokrasiler için sembolik bir önem taşıyor. Dünyanın en eski demokrasisi ve tarihsel olarak demokratik kurumların koruyucusu. Eğer Birleşik Devletler demokrasisi başarısız olursa, bu diğer ülkelerin demokratik kurumlarını sürdürmesini çok zor hale getirecektir. Mesela Kanada’da 6 milyona yakın Trump destekçisi var. Ülke ABD’ye derinden bağımlı. Son derece entegre, ekonomileri birbirine bağlı. Sınırda günde yaklaşık bir milyar dolar ticaret akışı var. Gıdanın çoğu ABD’den geliyor. Dolayısıyla, demokratik kurumların gücünden bağımsız olarak, Washington’daki düşman bir rejim Kanada için büyük tehdit olacak. Yani Trump sadece ısınma hareketi”!..

‘İNTİKAM İÇİN GELİYOR’…

“Kasım’daki ara seçimlerde iktidar başarılı olamayacak gibi görünüyor. Cumhuriyetçi Parti’nin başarılı olması bekleniyor. Bu da muhtemelen Cumhuriyetçilerin hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da kontrolü ele geçirecekleri anlamına geliyor. Bu, Başkan Biden’ın yasama gündemi ile siyasi ajandası üzerindeki kontrolünü kaybetmesi demek. Biden’ın girişimlerini engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Bu da Donald Trump’ın yeniden seçilmesini kolay hale getirir. Çünkü Kongre siyasi gündemi de kontrol eder. Başkan Biden’ın, görevinde tökezlediğini ve işini yapamıyormuş gibi görünmesini sağlayabilirler. Donald Trump’ın başkanlığa geri dönmesi gerektiğine dair argümanı güçlendirir. Dolayısıyla, sadece 10 ay sonra yapılacak olan ara seçimler, Amerikan demokrasisinin uzun vadeli başarısı için kritik öneme sahip. Sanırım Birleşik Devletler’de birçok Demokrat, durumun ne kadar ciddi olduğunu yeni anlamaya başlıyor. Cumhuriyetçi Parti içinde Trump karşıtı bir şey de beklemeyin. O iş bitti. Donald Trump Cumhuriyetçi Parti içindeki savaşı büyük ölçüde kazandı. Trump, ‘kişilik kültüne’ döndü. Amerikan seçmeninin %40’ını arka cebinde tutuyor. Bu muazzam bir siyasi güç. Schwarzenegger’in “Geri döneceğim” dediği eski Terminatör filmlerine benziyor. Ve intikam için geliyor”…

“Unutmayın ki ülkede sivillerin elinde 400 milyon silah var. Rakiplerine saldırmak için kelimenin tam anlamıyla savaşa girmeye hazır büyük milis gruplar var. Amerika son derece şiddet eğilimli bir toplumdur. İnsanların bu toplumun ağır silahlı olduğunu anlaması gerekiyor. Karşı cenahın özünde kötü olduğuna, toplumdan atılmaları gerektiğine, gerçek Amerikalı olmadıklarına, vatansever olmadıklarına inanıyor”…

Az zaman kaldı... Bakalım nasıl olacak bu işler?..

Yeni Şafak - O.G.

22 Oca 2022 - 11:45 - Analiz

Muhabir  Osman Gürses


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.