EBMC Başkanı Koca'dan Günışığı ve tehditlerle ilgili iddialara belgeli cevap

Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı ve Günışığı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni M.Nafiz Koca, şahıs ve kendi medya grubu üzerinden yapılan algılarla Elazığ’ı karıştırmak, cemaatlerde nezdinde de farklı emeller gerçekleştirmek üzere yapılan spekülasyonlar için Elazığ Valisi, Elazığ Emniyet Müdürü ve Cumhuriyet Savcılarına çağrıda bulundu…

Cemaat tarafından tehdit edildiğini ve Enes Kara haberi yüzünden işten çıkarıldığını iddia eden Faik Akgün İle ilgili tüm gerçekleri yaptığı basın açıklaması ile detaylı bir şekilde anlatan M. Nafiz Koca ortaya koyduğu belgeler ile beraber çok önemli açıklamalarda bulundu. Koca, "Büyük bir spekülasyon oluşturularak Elazığ üzerinden ülkeyi karıştırmaya çalışıyorlar ama buna izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı. Elazığ'da ailesinin zoruyla kaldığını belirttiği cemaat evinde gördüğü baskıları anlattıktan sonra yaşamına son veren tıp öğrencisi Enes Kara'nın ölümünü haberleştirdiği için cemaat baskısı yüzünden Günışığı Gazetesi’nin yazı işleri müdürlüğünden alındığını ve haberinin kaldırıldığını iddia eden Sorumlu Yazı İşleri Eski Müdürü Faik Akgün’ün iddialarına ilişkin Günışığı Gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Nafiz Koca açıklama yaptı. Ankara’dan yakın bir arkadaşı tarafından arandığını belirten Koca, “Ankara’dan arayan bir dostumun ‘hocam farklı bir süreçten geçiyoruz haberler speküle ediliyor. Çocuğun da intihar etmeden önce çekmiş olduğu videosunda kız kardeşinin de aynı sıkıntıyı yaşadığını olası bir ihtimalle ikinci bir acının yaşanabileceğini çok önemli değilse bu haberi biraz daha düşünebilir misiniz?’ Bundan dolayı haberin gazeteden kaldırma talimatımız vardı o talimatı da yazı işleri müdürümüze verdik.” dedi.

M. Nafiz Koca’nın önemli açıklamalarının satır başları şöyle;

*Cemaat Baskısından Dolayı Haberin Kaldırıldığı İddiası Var…

"Bugün bu toplantıyı yapma malumunuz bildiğiniz üzeri Elazığ ve Ülke gündeminde olan bir intihar olayı. Enes Kara adlı bir gencimizin intiharından dolayı yapılan haberlerin speküle edilmesi. Bununla alakalı hakkımızda farklı algılar oluşturup, şahsımızda Elazığ’ı karıştırmak, cemaatlerde nezdinde de farklı emeller gerçekleştirmek üzere böyle bir spekülasyon yapılıyor 2 gündür. Tabi biz bunu kendi üzerimizde ve yapmış olup sonra kaldırdığımız, haberler üzerinden Elazığ'ı ve ülkeyi karıştırmalarına izin vermeyeceğiz. Şimdi burada 2 ana sebep var. Bunlardan biri haberi yapan arkadaşımızın işten ayrılmasını bazı medya organlarında Halk TV, Sözcü gibi ulusal medyanın haberi yapan muhabirin işten çıkarılma, ekmeğinden edilme gibi bir algı oluşturulması. İkinci neden ise yapılan haberden dolayı cemaatlerin artık hangi cemaat ise bizimde bilmediğimiz cemaatlerin arkadaşımızı tehdit etmesinden dolayı haberin benim tarafımdan kaldırıldığı iddiası var."

*Haberi Kaldırma Sebebimiz 2. Bir Acının Yaşanmaması Adına…

"Öncelikle haberin neden kaldırıldığına açıklama getirtmek istiyorum. Çünkü ülke gündeminde 3 günden beri neredeyse sosyal medya da tt olmak üzere. Haberi Yeniufuk gazetesi ve Günışığı gazetesi olarak ilk yapan bizdik. Ancak haberden sonra Ankara'dan arayan dostumun, asker arkadaşımın, "Hocam farklı süreçten geçiyoruz. Haberler süpeküle ediliyor. Çocuğun intihar etmeden önce çekmiş olduğu videosunda kız kardeşinin de aynı sıkıntıyı yaşadığını olası bir ihtimalle ikinci bir acının yaşanabileceğini, çok önemli değilse bu haber hakkında biraz daha düşünebilir misiniz? ve sadece bundan dolayı bir intihar haberini bizim gazeteden kaldırma talimatımız vardı. Bu talimatı da yazı işleri müdürümüze verdik. Yazı işleri müdürümüz talimatı harfiyen yerine getirdi ve haber kalktı."

* Maaşını Her Ay Düzenli Olarak Almıştır.

" Ardından sonra baktık ki, Halk Tv’de gecenin bir saatinde bizim haberin cemaatlerin tehditti üzerine kaldırıldığı yönünde. Cemaatlerin haberi yapan arkadaşımızı tehdit ettiği yönünde çok böyle enteresan cümleler kuruluyor. Ama yine çok enteresandır ki bu cümleleri kuran Elazığ'da bir gazeteci değil de Tunceli'de bir ajansın temsilcisi. Ferit diye bir arkadaşımız ve meslektaşımız. Tabi onu gördükten sonra ben Halk Tv’nin videosunu direk Günışığı Whatsapp grubuna atıp, “Faik bu ne rezalet?” diye sordum ve ondan sonra Faik arkadaşımız gruptan ayrıldı. Bir açıklama yapamadan. Sabahında da ise işe gelmedi. Faik arkadaşımız kimdir? Önce ondan bahsetmek istiyorum. Çünkü ulusal basında çıkan haberlerde bu arkadaşımız burada sigortasız çalıştırılmış, maaş alamamış gibisinden asla ve asla aslı astarı olamayan yalan beyan açıklamaları var. Bunlar tamamen asılsız iddialar. Maaşını her ay düzenli almıştır."

* Faik Akgün Gerçek Dışı İddialar İle Kendisini Parlatmaya Çalışmıştır

"Faik arkadaşımız geçtiğimiz yıl eski Yazı İşleri Müdürümüz Şah İsmail Gezici’nin, 'Hocam bu arkadaşımızın annesi yeni vefat etti, acısı var. Ticaret odasında çalışırken işten atılmış. İşe ihtiyacı var kız kardeşine bakmakla yükümlü. Bizimde muhabire ihtiyacımız var. Değerlendirelim mi?' Bizde insani ve vicdani düşünerek tabi ki dedik. Çağırın gelsin. Bu arkadaşımız geldi. Konuştuk evet işe ihtiyacı olduğunu burada çalışmaktan da mutluluk duyacağını, memnun olacağını ve bize hakkımızda sitayiş ile bahsederek cümleler kurdu. Bizde kendisine şartlarımızı söyledik. Hemen kendisinin arkadaşlarımıza kimlik bilgilerinin vermesini söyledim. Sigortanı başlatalım dedim. Yarından itibaren buranın resmi personeli olarak gün ışığında başla dedim. Arkadaşımızın bize söylediği şey; “Hocam sigortada sıkıntı olabilir." Niye? diye sordum. Ben ticaret odasından atıldıktan sonra işsizlik maaşına başvuru yaptım. Oda 11. ayda son buluyor. Uygun görürseniz ben bu şekilde çalışayım. Bizim için bir problem değil. Bizim amacımız size katkı sunmak. Bu arkadaşımızı 11 ay dediği güne kadar biz maaşını zarf içinde kendisine vererek ve her gün de kendisine gülden ağır laf söylemeden burada mesai arkadaşımız olarak değerlendirdik. Burada bu arkadaşımızın 11. ayda işsizlik maaşı bittiği gün 31.10. 2021 tarihi. Ayın bitmesine de yılın bitmesine de bir gün var. Biz o 1 gün bile geçsin demedik. Muhasebemiz de talimat verdik. Arkadaşımızın sigortasını yapın dedik. 2021 tarihinde sadece 1 gün sigortası var. Basın ilan kurumuna da bu belgeler ibra edildiği için maaşları da banka üzerinden yapılıyor. Bu arkadaşımız nasıl bir hezeyana kapıldı da ulusal medyaya çıkıp böyle beyanatlar vererek bizleri karalamaya çalışıp kendini parlatmaya çalıştı anlamış değiliz."

*Meslektaşlarımızın Hakkını Savunurken Cezaevinde Yatmış Biriyim

"Ben Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanıyım. Cemiyet başkanı olarak bu şehirde tırnağı taşa dokunan meslektaşlarımızın yanında olan biriyim. Meslektaşlarımız mesleklerini ifa ederken yaşamış olduğu sıkıntılarından dolayı müdahale ettiğim içinde cezaevinden yatmış biriyim. Böyle biri olarak bir çalışanımı sigortasız çalıştırmak ne adımıza nede Günışığı ve Yeni Ufuk gibi gazetelerimizin kurumsal kimliğine yakışacak bir olay değildir. Faik Akgün arkadaşımızın işten ayrılması bizim dâhilimizde olmamıştır. Asılsız bilgilerle kamuoyunun manipüle edilip farklı yollara çekiliyor. Bu arkadaşımızın üç aydır hem kendi mesai arkadaşlarıyla ilgili hem gazetemizdeki çalışmasıyla ilgili sıkıntıları vardı ama biz buna rağmen işsizlik ya da ekmeğinden etmek gibi asla bir yola girmedik. En son kendisini ikaz ettik ikaz ettiğimizde de ‘kardeşim sen bu işi beceremiyorsun yazı işleri müdürlüğünü bırakıyorsun ilgili arkadaşımıza devrediyorsun’ dedik. Sonra bir baktık ki zaten günler öncesinden arkadaşlarımız kendi aralarında toplantılar yapmışlar. Bu toplantılar kendi mesai arkadaşları bana bildirmeden, benim haberim olmadan, kendisini defalarca ikaz etmişler. Dün işe gelmediğini fark ettiğimizde mecburen dün itibariyle bu arkadaşımızın iş akdini fesih etmek zorunda kaldık. Sonra bir baktık ki masasını toplarken bu arkadaşımız günler öncesinden tarihsiz bir istifa dilekçesi yazmış ve çekmecesine bırakmış. Böyle bir zihniyette olan daha önceden işten ayrılmayı kafasına koyan bir arkadaşımızın gazetecilik adı altında kalkıp ülke kamuoyunu bu şekilde yönlendirmesini siz gazetecilerin vicdanlarına bırakıyorum."

Elazığ Valisi Suskunluğunu Bozmalıdır

"Dün Asayiş Şube Müdürlüğü'ne sayın savcımızın talebi üzerine gittik ifademizi verdik. Arkadaşlar her iki gazetenin de yöneticisi benim bir gazete, bir haberden dolayı tehdit söz konusuysa ya da başka bir şey söz konusuysa bunun muhatabı yazı işleri müdürü ilk etap da değildir. Bu ya haber müdürüdür ya da gazetenin sahibidir. Yazı işlerinin sorumluluğu sadece resmi yollarladır gazetede çıkan bir haber, yazı karikatür gibi konulardan yazı işleri sorumludur. Ama bir haber çıkmıştır cemaat yada başka biriyle haber çıkmıştır ilk etap o gazetenin yazı işleri müdürünü değil gazetenin sahibi ya da haber müdürü aranır. Sayın savcılarımız şunu dikkate almalıdır ulusal medyada gündem konusu olan ve ülkenin üç gündür çalkalandığı bir olay karşısında Elazığ Valisi Ömer Toraman sessizliğini bozmalıdır, menfur intihar olayından sonra intiharın detaylı incelenmesi ve otopsi raporunun kamuoyuna paylaşılması gerekmektedir."

* Gazetemize Gelen Herhangi Bir Cemaat Kişi, Şahıs Veya Gruplar Tarafından Da Tehdit Söz Konusu Değildir

"Bu haberden dolayı tehdit edildiğini iddia eden bir gazetecinin çalıştığı gazetenin sabit numaraları ve ilgili kişinin cep telefonları geriye dönük olarak incelenme altına alınmalı ülke bu çalkantıdan kurtulmalıdır. Bu arkadaşımız kimlerle görüşmüş, gazetenin sabit telefonları inceleme altına alınmalı. Kimler aranmış, kimlerle görüşülmüş. Yoksa bir cemaate vurayım diye benim gazetemin ve şahsımın adının kullanmaya kimsenin hakkı yoktur haddi de değildir. Ekmeğimizi yiyen merhametten dolayı işe aldığımız bir insanı merhametsizlik yapmakta bizim ne ismimize ne adımıza ne şanımıza nede gazetemizin kurumsal kimliğine yakışır bir olay değildir. Söylemek istediğimiz 2 olay var
Bu arkadaşımızın iş hakki fes edilmemiştir. Kendi istediği ile yapmış olduğu hatadan dolayı işe gelmemiştir. Bunu manipüle etmenin bir anlamı yoktur. Gazetemize gelen herhangi bir cemaat kişi, şahıs veya gruplar tarafından da tehdit söz konusu değildir ancak böyle bir iddia vardır. Bu iddiayı çürütmek, bu iddianın özüne ulaşmak da müddeinin üzerine giderek onun telefonlarını ve çalıştığı kurumun telefonlarını savcılık tarafından geçmişe dönük olarak incelenmeye alınarak ortaya çıkarılması gereken bir durumdur. Bunu bütün Elâzığ kamuoyuna ve Türk kamuoyuna saygıyla duyuruyorum."

O.G.

15 Oca 2022 - 18:48 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.