Yemişlik TOKİ’lerden bu kez güzel haberler var!

24 Ocak depremi sonrası Devletin Elazığ’a büyük paralar harcayarak yapımlarını başlattığı TOKİ konutlarının büyük kısmı bitti. Mahalleye sakinleri taşınınca yaşadıkları aksaklıkları sık sık gazetemizde gündeme getirdik. Uzun bir aradan sonra dün bölgeyi gezdik neler değişmiş diye? Gördük ki pek çok sorun giderilmiş. İşte gözlemlerimiz ve bölge sakinlerinin yeni talepleri...

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Uzun bir süredir tüm etaplarıyla 10 bin konutluk bir şehir büyüklüğündeki Yemişlik TOKİ’lerle ilgili sorunları, aksaklıkları gazetemizden okurlarımıza aktarıyoruz. Yaptığımız haberlerin geri dönüşü ne oldu, aktardığımız sorunların çözümü yönünde adımlar atıldı mı? İşte tüm bunları yerinde görmek için dün bölgeyi bir ziyaret ettik.

Sakinlerinden yönetim birimlerine kadar pek çok kişi ile görüştük, çevreyi gezdik. Gördük ki bölgenin müzmin su sorunu giderilmiş, bağlantı yollarına kadar pek çok eksiği tamamlanmak üzere, iskan izni son aşamaya gelmiş. Şahit olduklarımızı, gördüklerimizi, öğrendiklerimizi okurlarımız için derledik…

10 BİN KONUTLUK YENİ BİR ŞEHİR ADETA

TOKİ Yemişlik’in ilk etabı 1100 konuttan oluşurken tamamı 10 bin konutluk dev bir proje… Adeta yepyeni bir şehir!

Proje TOKİ, AFAD ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün olmak üzere üç kurum çerçevesinde gerçekleşiyor. Üç projede gerçekleştiği için buradaki evlerin tamamı ya TOKİ'nin ya Çevre Şehirciliğin ya da AFAD'ın olduğundan konut çoğunluğu kiminse site yönetimi kurma yetkisi de onlarda oluyor.

YÖNETİM HALKA DEVREDİLEBİLİYOR

Yönetimi alan kurum 10 yıl boyunca yürütüyor. Ancak bu arada bölgedeki konutların yüzde 51’ini sakinler aldığı takdirde yönetimi üstlenme hakkına da sahip oluyorlar. İsterlerse TOKİ’ye başvurup yönetimi kurma hakkı elde edebiliyorlar. Mesela Akçakiraz, Gümüşkavak, Hicret, Karşıyaka’da sakinleri çoğaldığı için yönetim orada oturanlara devredilmiş…

TOKİ’LERDE HANGİ HİZMET KİMİN  SORUMLULUĞUNDA?

Yemişlik TOKİ sakinlerinin en çok yaşadığı karışıklıklardan biri site yönetimleri ile müteahhitlerden istenmesi gereken hizmetlerin hangisi olduğu hususu… Şöyle özetleyelim.

Apartmandaki dairenizin çelik kapısına kadar olan bölge ortak alan… O bölgedeki sorun ve aksaklıklarla TOKİ site yönetimi ilgileniyor. Kapıdan içeri dairenizdeki eksiklikler ve sıkıntıları ise müteahhit firma tamamlıyor.

Ancak çoğu zaman TOKİ site yönetimi müteahhit firma ile konut sahipleri arasında sorun iletici konumunda bulunuyor. Müteahhitler sorunlarla normalde 1 yıl kadar ilgileniyor ama devlet ödemelerinin bir kısmını bekletiyor. Konutların yüzde 80’inden benim binam eksiksiz onayı alındıktan sonra kesin kabuller gerçekleşiyor ve ödeme tamamlanıyor. Devlet bu konuda çok güzel bir sistem kurmuş…

Hatta şöyle ki; teminatını aldı ve müteahhit çekildi. 5 yıl içinde teminatı ödense bile aksaklık çıkması halinde yine gelip sorunu halletmek zorunda… Aksi takdirde Devletin kara listesine alınıyor ki artık ortaklık yaptığı şirketler de dahil hiçbir ihaleye giremiyor.

ANAHTAR TESLİMİNDE NEDEN 1000 TL ÖDEDİNİZ?

TOKİ site yönetimi anahtar teslimlerinde 1000 TL para alıyor. Bu avans aslında sitenin ve sakinlerinin işlemlerini hızlandırmasını sağlayan bir ödeme! TOKİ yöneticileri hava parası olarak zannedilmesinden şikâyetçiler. Çünkü çok temel ihtiyaçlar bu parayla gideriliyor. Doğalgaz abonelikleri, elektrik abone paraları, temizlik peyzaj gibi alanlarda lazım olan eksiklikler alınıyor. Ancak şöyle de bir not düşmek gerekiyor.

İleride TOKİ site yönetimi görevi konut sakinlerine bırakacağı zaman bir tek çivi bile almıyor. Ceketlerini alıp çıkıyorlar. Para harcanarak alınan tüm malzemeler yeni yönetime devrediliyor. TOKİ’nin ilk etapta siteleri kendisinin yönetmeyi seçmesi aslında yaşanabilecek ilk aksaklıkların en hızlı şekilde çözülmesini sağlamak için…

TOKİ ELAZIĞ’DA 40 BİNDEN FAZLA KONUT YAPIYOR

Genel bir bilgi verelim TOKİ Elazığ’da sosyal konutlarla, ilçelerdekilerle beraber 40 binin çok üzerinde konut inşa etmiş olacak. Hem de önce yapıp parasını taksitlerle alarak dünyada hiçbir devletin karşılamayacağı tamamen milletin faydasına olacak bir şekilde…

2 YIL SONRA ÖDENECEK TUTARI BEĞENMEZSENİZ NE OLACAK? (*)

Deprem mağdurları için bir önemli ayrıntıyı daha açıklayalım… TOKİ konutlarının en güzel yanı evlerini kaybeden insanların 1 yıl sonra yepyeni evlere yerleşmesine olanak sağlaması. Ve ödemelerine 2 yıl sonra başlamaları. 2 yıl ödemesiz geçen bir süreç sonunda konutları almak isteyenlerin ödeyeceği tutar belli olacak. Peki o tutarı konut sakini çok bulur da almak istemezse ne olacak?

Sıkı durun cevabı duyunca “ne güzel devletim” var diyeceksiniz.

Olur da belirlenen ücreti çok bulup da konutu satın almak istemezseniz TOKİ sizden hiçbir ücret almadan evinizden ayrılmanıza olanak sağlıyor. Yani iki yıl boyunca o güzelim evlerden devlete bir kuruş kira parası vermeden bedavaya kullanmış olarak ayrılabiliyorsunuz. Ne güzel değil mi?

(*) DÜZELTME: AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı haberimiz sonrası gazetemizi arayarak 2 yıllık ödemesiz dönem sonunda hak sahiplerinin konutların bedellerini ödemek istemeyip ayrılma kararı almaları sonrasında mevzuatta ödeme yapması gerekliliğinin bulunduğunu ifade etti.

Ancak belirlenen tutarların teslim edilen evlerinin maliyetlerinin neredeyse yarısına denk geldiğini ve taksitlerinin de kiralardan uygun olarak ödeneceğine dikkat çeken Pıhtılı "kimse taşınmak istemeyecektir ama istisnai hallerde sözleşme bedellerini ödemeyip iptal etmek isteyenler için cüzi bir ceza ve 2 yıllık yine cüzi kira tutarı alınacak" bilgisini not düştü.

AİDATLAR İÇİN GÖZÜNÜZ ARKADA KALMASIN!

TOKİ site yönetimlerine verdiğiniz 128 TL’lik aidatların nereye gittiği hususunda da içiniz rahat olsun. O aidatlardan elde edilen toplam meblağın yarısı sadece personel giderlerine gidiyor zaten… Diğer konularda da titizlikle çalışma yürüttükleri için aidatlarınızın bir kuruşunun bile israf olmadığına emin olabilirsiniz.

Mesela peyzaj, asansör bakımları gibi ağır maliyet gerektiren işleri de hemen üstlenmiyorlar. Müteahhitlerden olabildiğince verimli faydalanıyorlar. Bu da aidat ve avanslardan elde edilen gelirlerin çok üstünde bir fayda sağlanmasına olanak tanırken tasarruf sağlıyor.

KURUYAN AĞAÇLAR, ÇİMLER DEĞİŞTİRİLECEK!

Bölgede gözlem yaparken düzgün sulanmadığından sararan çimler, kuruyan ağaçları görünce üzüldük ama tamamının yenileneceğini, ağaçların değiştirileceğini öğrenince mutlu olduk. Bakmayın siz medya ve akademiya çevrelerinin müteahhitleri ve TOKİ yönetimlerini hedef yapmasına… Onlar ülke yararına olan her şeye karşılar. TOKİ Sisteminin ülkemize ne kadar faydalı olduğunu bizzat yerinde gördük.

OTOMATİK SULAMA SİSTEMİ KURULACAK

Bundan sonra yeşil alanın bozulmaması için de otomatik sulama sistemi kuruluyor. Artık o güzelim peyzaj sürekli kuruyup kalmayacak.

MÜZMİN SU SORUNU ÇÖZÜLMÜŞ

Bölgede su yetersizliği sorunu vardı otomatik sulama sistemi kurulsa bile neyle sulanacak diye sorabilirsiniz. Yemişlik TOKİ’lerin müzmin sorunlarından su kesintileri devreye alınan yeni sistemler, kuyular ve değiştirilen borularla tamamen giderilmiş durumda…

Hamzabey’den su gelmeye başlamış her ihtimale karşı üç adet kuyu da ihtiyaç halinde şebekeye bağlanmak üzere belediyenin kabul etmesini bekliyor. Artık basit kısa kesintiler haricinde bölgede su kesintisi olmayacağı çok emin bir sesle dile getiriliyor.

Üç aylık gerek alt yapısal gerekse de belediye kaynaklı sorunlar yine belediye, TOKİ site yöneticileri ve müteahhitlerin özverili çalışmaları sonucu çözülmüş… Geçmişte bölgeye 4 bar bile gelmeyen su 10 bar yoğunluğunda verilmeye başlamış. Hatta öyle ki basınç boruları patlatmasın diye basınç kırıcılar bile devreye alınmış. Yani su sorunu da tamam!

Su kesintileri ile ilgili bina altlarındaki hidroforların kesinti zamanlarında su verme oranlarının binalara göre değiştiği de önemli şikâyetlerden… O husus da binadaki yaşayan insan sayısı ve su kullanımı ile alakalıymış. Binada boş konut çoksa, oturan insan sayısı azsa su da birkaç gün yetebiliyor. Ama kalabalık bir bloksa kısa sürede tükenebiliyor.

Bir de bina altı depolarının tamamının kullanılmasına da izin verilmiyor. Zira olası bir yangın anında söndürme sistemleri kullansın diye bir kısmı ayrılıyor.

FIRINLAR 2 AYA TAMAM, OKUL İNŞAATI DA BAŞLAMIŞ!

Gelelim bölgedeki okul, karakol, sağlık ocağı, fırın gibi eksiklere… Hepsinin de inşaatlarına başlanmış. Öncelikle 2 fırının çalışmalarına biri 1. Etabın girişindeki caminin hemen yanında diğeri ise Galericiler Sitesinin hemen bitişiğinde olmak üzere başlanmış. 2 aya teslimi yapılacak.

Okul ve diğer ihtiyaçlar için de yine çalışmalar başlatılmış…

BELEDİYE SERVİS YOLUNU 2 HAFTAYA TRAFİĞE AÇIYOR!

Bir müjdeli haber daha verelim. Sık sık gündeme getirdiğimiz Güney Çevre Yoluna paralel ilerleyecek servis yolu için de Elazığ Belediyesi çalışmalara başlamış. Asfaltlama hemen olmayacak ama vatandaşların artık doğrudan Özel Harekât Kavşağına bağlanmasını sağlayacak, araçların rahatlıkla kullanabileceği yol iki haftaya hazır hale gelmiş olacak. Havaların iyileşmesi ile de asfalt serimi gerçekleştirilecek.

İSKÂN İZİNLERİ İÇİN BELEDİYEYE RİCA AKSA’YA SİTEM VAR!

TOKİ Yemişlik sakinlerini en çok sıkıntıya sokan hususlardan biri de iskân izinlerinin çıkarılmamış olmasaydı. Elazığ Belediyesi burada bölge halkı lehine inisiyatifini kullanıp su faturalarına fazla bedel çıkarmasa da AKSA Elektrik aynı hassasiyeti göstermemiş.

Sonuçta bölgenin imara açılacağını bizzat devletin bakanları dile getirmiş, proje de devletin projesi… Buna rağmen AKSA’nın iskân iznini beklemesi bölge halkını rahatsız etmiş. Çünkü faturaları katlamalı olarak ödüyorlar. Halbuki pratik bir şekilde bölgede doğrudan iskan izni alınmış gibi abone kayıtları yapılabilirmiş.

Bu sayede ne güvence bedelleri alınacaktı ne de faturalar fazla ödenmek zorunda kalacaktı. Gerçi AKSA yapılan fazla ödemelerin geri ödeneceğini söylüyor ama bu güvence bedeli ile sınırlı mı kalacak yoksa faturalardan tahsil edilen fazla tutarı da kapsayacak mı şimdilik muamma…

İskân izinleri ise artık son aşamaya gelmiş durumda… Tapu Kadastro Müdürlüğü’ndeki incelemelerin ardından Elazığ Belediyesi’ne dosyalar iletilmiş durumda! Yakında o sorunun da hallolacağı belirtiliyor. Bu sayede konut sakinlerine verilecek belgelerle AKSA’dan ödedikleri tutarları tahsil edebilecekler.

VALİLİK, BELEDİYE, AFAD VE EMNİYET BİRİMLERİNDEN BEKLENTİLER

Gelelim bölgedeki eksikliklere ve gerek yönetim birimlerinin gerekse de sakinlerinin kurum kurum yapılmasını istedikleri eksiklere…

VALİLİK EN MEMNUN OLUNAN KURUM 

Valilik: Çalışmalarından en memnun olunan kurum. Öyle ki en küçük şikâyet bile çok sıkı şekilde takip ediliyor. Sonuçlanıncaya kadar da tekrar tekrar soruluyor. Vali Ömer Toraman yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu’nu o şikâyetlerden sorumlu tutmuş! Abbasoğlu da hakkını veriyormuş. Ona iletilen bir konun çözülmediği daha vaki değilmiş! Valiliğin böyle sert tutumu aslında gerekli ve önemli…

Zira devletimizin büyük harcamalarla yaptığı devasa yatırımlar illüzyoncu medya ve akademiyanın küçük sorunları abartarak vermesi sonrası gölgede bırakılıyordu. Valiliğin sorun ve şikâyetlerle böyle ivedilikle ilgilendirip sonuçlandırması bu devlet düşmanı kesimlerin de malzeme bulmasını engelliyor. Dikkat ederseniz uzun bir süredir zaten TOKİ’leri eleştirecek bir şey de bulamıyorlar. Teşekkürler Elazığ Valiliği

BELEDİYE: TEŞEKKÜR VE YENİ İSTEKLER VAR 

Belediye: Su kesintileri ile bölge halkına sıkıntılar yaşattı ama son dönemde çalışmalarına hız vermiş durumda… Su sorunu tamamen halledilmiş vaziyette. Mahalle içlerindeki duraklar, çöp toplama alanları ivedilikle belirlenmiş. Yine Özel Harekât Kavşağı’na bağlantı yapacak servis yolu için de çalışmalar hızla devam ediyor. Su faturaları için de iskân izni farkı uygulamamış. Bir teşekkür de belediyeye…

Tabi söz konusu belediye olunca istekler de bitmiyor. Bölgede acilen çözülmesi gereken bir ulaşım sorunu var. Ulaşımda kâr amacı güdülmeyecek bir dönemi yaşıyor Yemişlik TOKİ’ler… İleride 10 bin konut o bölgede yaşayacak ama şimdilik yerleşenler için sefer sayılarının artırılması gerek… Ya da minibüs şoförlerine teşvikler sağlanarak çok daha sık gidiş gelişler yapmaları gerçekleştirmeleri sağlanmalı. 

Şu an için otobüs de minibüs de saatte bir ancak bölgeye gidiyor. Özellikle okul, iş saatlerinde vatandaşlar büyük sıkıntı yaşıyorlar. Tek bir araç kaçırıldığı takdirde diğeri en erken bir saat sonra geliyor. Bu sorun da belediyenin acilen el atması gereken sorunlardan… Sakinlerin en hızlı çözüm bekledikleri eksik bu! Kâr zarar hesabı güdülmeden ihtiyacı giderecek sayıda sefer belirlenmesi gerekiyor. 

İskan izinleri ile ilgili dosyalar artık belediyede o işlemlerin hızlandırılması acil bir ihtiyaç… Belediyeden bu yönde bir yoğun talep var. 

Bölgede sosyal tesisler yok! Belediyeden gençlere, çocuklara, yetişkinlere yönelik merkezler, spor tesisleri inşa etmesi bekleniyor. 

Yine bölgede henüz market vd. işyerleri açılmadı. Kurulması gereken büfe ihtiyacı var.

Ayrıca su faturalarının ödenebildiği, otobüs kartlarının dolumlarının yapılabildiği ATM tarzı istasyonlar kurulabilir. 

AFAD PATRONMUŞ! SÜRECE DAHA FAZLA GİRMELİ… 

AFAD’a gelelim… AFAD bu konuda biraz daha kaçak güreşiyor. Halbuki işin patronu o! Yani TOKİ site yönetimi veya diğer birimler bir şey istediği zaman ricadan öteye geçmezken AFAD’ın müteahhitlerden isteği doğrudan emir! Bu sebeple de daha sürecin içine girmesi bekleniyor. İl Müdürü Osman Pıhtılı’ya duyurulur. 

EMNİYET KONUSU ACİL 

Emniyet birimlerine… Bölgenin en büyük eksiklerinden bir güvenlik! Yerleşen sayısı arttıkça güvenlik sorunu da oluşmaya başlayacak. Yine hırsızlar da dadanmış durumda… Nereyi sakin görseller malzemeleri çalıp götürüyorlar. İnsanların evlerine girmesi bile olası! Bir karakol hemen bitmeyebilir ama gece bekçileri, devriye ekipleri bölgede sürekli bulunmalı… 

MOBESE kameraları da acilen belirtilen yerlere kurulup devreye alınmalı! 

KİRALAR DÜŞÜYOR AMA YETMEZ! 

Son olarak fırsatçı ev sahiplerine… Devlete 2 yıl boyunca para ödemeden sahip oldukları evlerin ilerde çok cüzi taksitlerle sahibi olacakken fahiş oranlarla kiralar almaya çalışıyorlar. TOKİ’lerde fiyatlar yükselince haliyle diğer mahallelere de yansıyor. 

Kışa girilirken iki bin TL’ye yaklaşan kira oranları merkezi sistem kalorifer sistemi yüzünden epey düşmüş ama yetmez! 750 TL ile 1500 TL arası bölgede kiralık evler bulunabiliyor. Ancak ulaşım sorunları, market vd eksiklikler baz alındığında meblağın hala yüksek olduğunu söylemek mümkün!

Doğalgazı kapatırım diyecek uyanıklar iyi okusun. Evleri boş ev sahiplerine doğalgazı kapattıkları takdirde kalorimetre okuma zamanlarında kapatma cezaları kesildiğini de belirtmek gerek! Yani ekstra maliyetler ödeyeceğinize vatandaşa uygun fiyatlarla kiraya verin. Devlet bu kadar fedakarlık ederken elinizi biraz da siz taşın altına koyun.

TOKİ HAK SAHİPLERİNDEN EV SATACAKLAR DA ALACAKLAR DA DİKKAT!

Bir uyarı: TOKİ’lerden ev satın alacaklar da dikkat! Şu an için ev sahiplerinin evlerini satmaları yasal olarak mümkün değil! Zira 2 yıl sonra taksitler ödenmeye başladıktan sonra ancak satış hakkını elde edecekler. Şimdilerde yapılan satışlar ise ya noter huzurunda ya da güvene dayalı oluyor. TOKİ yöneticileri bazı dolandırıcılık olaylarına şahit olduklarını belirtiyorlar. Bu konuda dikkat…

Haber. Osman Gürses

14 Oca 2022 - 10:48 - Gündem

Muhabir  Osman Gürses


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Efsa - Galiba bu haberde yemişlik derken 1. Etap ve üstleri kastedilmiş 2. Etapta ulaşım berbat otobüs etap içerisine girmiyor saçmasapan bir şekilde yol uzatılıyor

Güney çevreyolunu kullanıp 3. Etaba otadan bızmışen tokiye ve dargelirliler tokilerin oradaki teiaş önünden çıkış yapıyorlar

Oysaki girişte teiaşın oradan olsa bizimde yolumuz 20 dakika kısalacak

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 22:45
03

Arda - doğalgaz elektrik su sorunlu ...otobüs az minübüs az..millet perişan..belediye el atması lazım..

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 21:41
02

Bircan - Hersey cok guzel oluyor da yalniz biz ortada kaldik evimiz ortahasarda kaldi 40 yillik bina ve binada guclendirme icin 3 kisinin haksahipligi var digerlerinin yok cunku ikinci 3 evleri kiraya vermislerdi ve kiracilar cikti gitti kimsede guclendirmeyi istemiyor hak sahiplikleri olmadigi icin ve binanin guclendirmesini istemedikleri icin biz magdur olduk yetkililerden bu is icin cozum istiyoruz sayin cumhur baskanimiz orta diye bisey yok ya agir ya hafif demisti kac defa dilekce verdim gelip baktilar hep orta diyip durdular cogu orta hasar agir oldu ben gelen yetkililere evin tablalari oynamis gezdigimizde sanki deprem oluyor gibi titresim oluyor mecburen oturuyoz esim emes hastasi ben bu halde nereye nasil gideyim bizlere bir ses olun lutfen

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 01:41
01

Fatma Gül - Biz Yemişlik 1.etap dairemizi 11.10.2021 teslim aldık.Birçok sorun vardı. Yetkililer 10 gün sonra taşının sorunları halledelim dediler.21.10.2021 de taşındık.Fakat defalarca söyledik yazdık verdik hala sorunlar halledilmedi.Duşakabinin camları 3 aydır gelmedi galiba uzaydan geliyor.Pencere ve kapılardan rüzgar esiyor ,kalorifer petekleinin yanları ve üst kısmı hala yok.tuvaletin fayansları kırıldı yapıldı eskisinden kötü oldu.balkon demirinin takıldığı mermer kırıktı biraz derz dolgu yaptılar tamam oldu.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Ocak 01:16