Maden'deki heyelan bilmecesi bir türlü çözülemiyor!

Dönem dönem siyasilerin de uğrayarak çözüm sunduğu ilçedeki heyelan düğümü bir türlü çözülemiyor. Bir el çözülmemesi için mi uğraşıyor, ilçedeki işletme sorumsuz mu davranıyor yoksa tüm çaba ilçedeki madenler çıkarılmasın diye mi? Peki halkın mağduriyeti ne olacak?

Maden'de bir süredir çözülemeyen bir bilmece var. İlçede meydana gelen heyelanın zararlarını devlet bir yandan sarmak isterken ilçeden farklı talepler de geliyor. 

Dönem dönem siyasilerin de uğrayarak çözüm sunduğu ilçedeki düğüm bir türlü çözülemiyor. Bir el çözülmemesi için mi uğraşıyor, ilçedeki işletme sorumsuz mu davranıyor yoksa tüm çaba ilçedeki madenler çıkarılmasın diye mi? Peki vatandaşın mağduriyeti ne olacak?

Maden ilçesindeki heyelan sorunu ile ilgili kamuoyunda dolaşan sorular bunlar...

İzmir'de yaşayan Madenli sosyolog Gökhan İlhan Maden'deki son gelişmelerle ilgili kendi penceresinden görüş ve düşüncelerini, yorumunu kaleme aldı. İlhan'ın gazetemizde yayınlanmasını istediği satırları şöyle:

" Elazığ/ Maden ilçesinde ilgili özel işletmenin bakır arama çıkarma çalışmalarından dolayı 23.08.2017 tarihli Elazığ il afat müdürlüğünün hazırladığı Elazığ Valiliğince de onaylanan resmi raporda 2007- 2015 yılları arası işletmenin uygunsuz döktüğü milyonlarca ton hafriyat sonucu; bu heyelan oluşmuştur demektedir. İlçe eteklerinde oluşan Doğal olmayan heyelana ilçe halkının haklı haykırışları söylemleri , her geçen gün daha değişik boyut kazanmaktadır.

Bunun yanında yakın zamanda benzer sorunu çevre köylerden Çayirköyü Meydancık mezrası yaşamaktadır.
Konuyla alakalı köy sakinlerince yapılan şikayetler üzeri CİMER'den gelen yazılar ve hali hazırda tutulan ilgili kurumların resmi raporlaŕı köy halkının haklı feryadını ve magduriyetini gözler önüne serdi.

Anlaayacağımız Maden doğal olamayan heyelan filminin 2. gösterimi Çayirköyünde oynanmaktadır..
Bizde diyoruz ki bu durum içinde
Madenliler mahşere kadar haklıdır..

Sözüm ona "POLITİK SÖYLEMLER, ŞARK KURNAZLIĞINDAN BAŞKA BIR ŞEY DEGİLDİR." Adama günaydın derler günaydınnn.!
Maden ilçesinde, kimisine göre; "Bu bir Doğal Heyelandır." Kimisine göre ise "Doğal Heyelan Değildir."Sözleri hep gündemde kaldı.
Kimisine göre ise yıllardan bu yana rötarlı gecikmelerle yapılan aćiklamalarla, önceleri "doğal heyelandir " deyip ,yaķin zamanda şimdi ise "doğal heyelan değildir." Düzmeceleri, politik şark kurnazlığı söylemlerinin Maden insanlarında yarattığı büyük şaşkınlıkları da şahit olmaktayız.

BAL GIBI HAFRIYATLA GELEN HEYELANDIR..

Biz başından bu yana ne dediysek O " Bal gibi de Hafriyatla Gelen Afattır.Balgibi de Hafriyatla gelen Heyelandır." Insan eliyle oluşturulan bilinçli , kurgulu senaryolu bir heyelandır dedik .(28 Aralık 2018 Fırat Gazetesi.)
Ilçe girişi tarihi taş köprünün hafriyatin baskı gücüyle yıkılmasi sonucunda ilçe giriş çıkışının kapandığı esnafların feryadı daha da yükseldi.Maden iç ekonomisi durma durumuna geldi.Bu durumda bazı esnaflardan ''Banane kardeşim anlamam heyelandan doğal mı? degil mi? Beni bizi mağdur etmeyin.Zararımızı ziyanımızı ödeyin, bizleri çaresiz bir şekilde göçe zorlamayın.''
yakınmaları haklı olarak dile geldi.
Aylarca, yıllarca mağduriyetlerini
haklıca dile getiren sabırla, hukukta hakkını arayan söylenen Maden esnafı ve Maden insanları..
Bu açıklamaların ardı arkası kesilmedi kesilmiyor da.

YERİN ALTINDA PARA VAR ,ÜSTUNDE ACI VAR YARA VAR..

Konunun başına dönecek olursak; Maden ilçesi çevresi zengin bakır rezervleri ile dolu bir hazine yatağı.Yıllarca ülke ekonomisine katkıda bulunmuş. İnsanı fedakar, bir o kadar ilçesine toprağına duyarlı sorumlu vatandaşlar topluluğu. Bir başka özelligi stratejik konumu, önemlilik arz eden bir ilçe.Kısacası yer altı para yer, üstü ise feryat acı ve haksızlıklarla dolu..

Bilgi kirliliğine Ve Ters Algı Oluşturulmasına Dikkat..!

1-Doğal Olmayan Heyelanı, Doğal heyelana çevirmek hafriyat mağduru vatandaşları kurtarmak, zarar ve ziyanını ödemekten ziyade; İlgili İşletmenin bu durumda Kamu mallarına verdiği trilyonlarca zararın ne olacağıdır?
2-) Atalarımızın, babalarımızın vergileriyle yapılan bir çok kamu binalarının dogal olmayan heyelan altında risk alması zararı ziyanı işletmeden acilen tahsil edilmeli, ilgili işletme Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri önünde hesap vermelidirler.
3-Maden Bakır işletmesi istihdama yönelik Devlet eliyle çalıştırılmalı , işsizlik ve yoksulluğun önüne geçilmelidir.Çalışan işçi istihdam sayısı çoğaltılmalıdır. Böylece çalışanların Sendikalaşma önleri açılmalıdır.

5-) Hafriyatın sebep olduğu doğal olmayan heyelanla ilgili olarak dayanak alınacak yegane ve resmi tek belge, Elazığ Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 22 Eylül 2017 tarihinde hazırlanan ve Maden Kaymakamlığı tarafından 29 Ocak 2018 tarihinde askıya çıkartılarak kamuoyuna açıklanan rapordur.

6-)Bu rapor haricinde resmi nitelikte kamuoyuna açıklanan başka rapor veya sonuç bildirgesi raporu yoktur.
Bazı diğer raporlar Yaz /Boz raporlar olmuş olup, bazı raporlar ise görüş bildiren (sen şunu de! diğeri bunu desin! paslama raporlardır.)
Yalova Ünv. görüş bildirimidir.Akademik bir çalışmalı rapor değildir.Yerinde jeoteknik etüd yapılmış çalışmalar değildir. Oturuldugu yerden afaki söylemlerdir.

7-) 22 EYLÜL 2017 tarihli ELDE GEÇERLİ OLAN TEK RAPORDA '' Bu heyelana sebep olan, ilgili işletmedir yazmakta ve görsellerle apaçık anlatılmaktadır.Ilgili firma her ne kadar 18.07.2017 tarihli ÇED olumlu kararı almış olsa dahi 1/3 olan şev eğilimine ters düşmüştür.
Hafriyat döküm depo alanı metrajını fazlasıyla aşmıştır.

Madenlilerin ''TEK BEKLENTİSİ ADALET VE MERHAMETTİR.''

Ama acı gerçek olan şudur ki; Doğal olmayan heyelanın oluşturulmasında, uzun yıllar içerisinde ilgili işletmenin kontrolsüz mailyetten kaçmak adına hafriyat dökmesi ve aşağıda bulunan bakir rezervlerine ulaşmak adına planlı heyelanı oluşturması, yerel ve idarî yetkililerin denetiminden uzak, 2005 -2017 yılları arası aralıklı hafriyatı dökmüştır. Uygunsuz dökülen Hafriyata gerek yerel yönetimden kaynaklı ve gerekse idarelerden kaynaklı hizmette kusurlarindan, ihmalkarlıklarin da olduğu bir gerçektir.
Gözle görülen bilimsel açıklanan anlaşılan doğal olmayan heyelana ne hikmetse Yalova Üniversitesinden den dalında uzman olmayanlarca görüş bildirisi sunulmuştur. Bu bir jeoteknik raporu değildir. Paslama görüs bildirisidir. Bilimsel olarak diger raporlarda da belirtilen 2005-2017 yılları içinde hafriyatla gelen bir tehlikenin varlığı ilçeyi tehlikeye davet çıkardığı yazılmıştır.
Bu da gelecek günlerde aylarda,yıllarda , hukuksal yönüyle derinsel detaylarıyla ele alınacak önemli bir husustur.
Hatta bir çok üniversitelerde okkalı bir tez konusu olacak kadar akademik bir konudur."

Sosyolog
Gökhan İlhan

14 Kas 2021 - 06:57 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.