Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle basın açıklaması yaptılar!

Din Görevlileri Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet KAYA ve Akıncılar Derneği 2. Başkanı Mehmet ERTUĞRUL Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle basın açıklaması yaptı.

Elazığ Din Görevlileri Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet KAYA ve Akıncılar Derneği 2. Başkanı Mehmet ERTUĞRUL Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle basın açıklaması yaptı.

KAYA: ‘CAMİLERİMİZ TOPLUMSAL HAYATTA ÇOK ÖNEMLİ BİR MİSYON ÜSTLENMİŞTİR’

Elazığ Din Görevlileri Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet KAYA,Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle basın açıklaması yaptı.

Başkan KAYA mesajında şu ifadelere yer verdi:

“1986 yılından itibaren “Camiler Haftası” olarak kutlanan, ancak 2003 yılında devlet bakanlığının onayıyla adı “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak değiştirilen haftanın verimli geçmesi açısından 2011 yılından itibaren de Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda toplumun ihtiyacı olan bir konu belirlenmeye başlanılmış, bu konu ekseninde hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir. 2021 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası teması ise ‘"Cami, Din Görevlileri ve Vefa" olarak belirlenmiştir.

Camilerimiz; insanı manevi huzura kavuşturmanın yanında, dini ve milli değerlerimizin, vatan ve aile sevgisinin, birlik ve beraberliğin, dostluk ve kardeşliğin, paylaşma ve dayanışmanın öğretildiği kutsal mekânlardır. Irk, makam, mevki ayrımı olmadan camilerimizin kapıları herkese her daim açık olmuş, gönül birliği kurulmasını sağlamıştır.

Şanlı ecdadımız İslam tarihi boyunca camilerimizi yalnızca ibadet etme amacıyla kullanmamış, bilhassa inşa ettikleri külliyelerle onları birer ilim ve kültür yuvası haline getirmişlerdir. Bu yönüyle de camilerimiz toplumsal hayatta çok önemli bir misyon üstlenmiş, huzur ve güven ortamının oluşmasında, kardeşlik bilincinin gelişmesinde, ilim irfan sahibi bir neslin yetişmesinde etkili olmuştur.

Camilerimizde hizmet veren din görevlilerimiz; dinimizin en doğru şekilde idrak edilmesi, yaşanması, yaşatılması ve geleceğe aktarılması yönünde ulvi bir görev üstlenmişlerdir. Ülkemizin dört bir köşesinde fedakârca hizmet veren din görevlilerimiz, uzlaştırıcı ve bütünleştirici görev anlayışıyla dini konularda halkımızı aydınlatırken aynı zamanda sosyal sorunlara da çözüm arayan bir vazifeyi yerine getirmektedirler.

Camilerimizin toplumumuza kazandırdığı millî ve manevi katkıların yanında asırlardır minarelerimizden yükselen ezan sesi, şanlı bayrağımızla birlikte bağımsızlığımızın sembolü olmuştur ve olmaya devam edecektir. Şu unutulmamalıdır ki; bizler ezanımızın dinmemesi ve bayrağımızın inmemesi için şehit ve gazi olmayı şeref görmüş ve hiç düşünmeden canını feda etmiş Aziz Türk milletiyiz. Bundan sonrada daima böyle olacaktır.

“Camiler ve Din Görevlileri Haftası’’ münasebetiyle dinî ve kültürel hayatımızda çok önemli bir yeri olan cami ve mescitlerimizi yaptıranlardan ahirete irtihal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve afiyet diliyorum.

Toplumda sınıf ayrımı yapmadan her kesime hizmet etmenin bilinci ve şuuru ile hareket eden Müftü, Vaiz, Kuran Kursu Öğreticileri, İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlara özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, 2021 yılı camiler ve din görevlileri haftalarını kutluyorum.”

Mehmet KAYA

Elazığ Din Görevlileri Yardımlaşma Derneği Yön. Kur. Başkanı

******

ERTUĞRUL: ‘DİN GÖNÜLLÜLERİ ‘ÖNCE AHLAK VE MANEVİYAT’ İLKESİNİN CANLI TUTULABİLMESİ İÇİN ÇALİŞMAKTADIR’

Akıncılar Derneği 2. Başkanı Mehmet ERTUĞRUL, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası’’ münasebetiyle bir mesaj yayınladı. ERTUĞRUL mesajında şu ifadelere yer verdi:

‘’Bilindiği üzere Camilerimiz, ibadet etme dışında toplumsal dayanışma ve yardımlaşma konusunda önemli bir misyon üstlenmiştir. İstiklal Savaşı ve 15 Temmuz'a karşı mücadelenin de en önemli merkezlerinden birisi de camilerimiz olmuştur. 15 Temmuz gecesi okudukları selalar ve ezanlarla milletimizi hain darbeye karşı kıyama çağıranlar İmam-Hatipler ve Müezzinlerimiz olmuştur.

Din görevlisi yaptığı işe bir meslek anlayışı ile değil, bir adanmışlık, bir sevda ve bir vefa anlayışı ile yaklaşmaktadır. Dolayısıyla Hakk'ın rızası gözetilmeden böyle ulvi bir sorumluluğu yüklenmek hiç kolay değildir.

Namaz kıldırmak için cemaatinin önüne geçen hocalarımız, arkasında saf tutan insanların her türlü sevinçlerine ortak oldukları gibi, sıkıntıları ve dertleri ile de ilgilenen gönül doktorlarıdır.

Beşikten mezara kadar ve toplumun her kesimi ile teşrik-i mesaisi olan Din Gönüllüleri ‘Önce Ahlak ve Maneviyat’ ilkesinin canlı tutulabilmesi için mesai mefhumu gözetmeden aziz milletimize hizmet etmektedirler.

Bu çerçevede Kur’an-ı Kerim başta olmak üzere, dini bilgiler eğitimi vererek çocuklarımızı ve gençlerimizi Cami merkezli bir hayat ile tanıştırıp, inançlı bir nesil yetiştirmek için büyük bir azim ve gayret içinde çalışmaktadırlar.

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası’’ münasebetiyle dinî ve kültürel hayatımızda çok önemli bir yer işgal eden cami ve mescitlerimizi yaptıranlardan ahirete irtihal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve afiyet diliyorum.

Din hizmetinin ana uygulayıcısı olan din görevlilerimize fedakârlıklarından ve samimi gayretlerinden dolayı AKINCILAR Derneği olarak teşekkür ediyorum.

Mehmet ERTUĞRUL

Akıncılar Derneği 2. Başkanı

05 Eki 2021 - 15:34 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.