DEVECİOĞLU BAŞKANLIK İÇİN ADAYLIĞINI RESMEN AÇIKLADI!

Sabahattin Devecioğlu Elazığspor başkanlığı için adaylığını resmen açıkladı!..

17 Mayıs’ta yapılacak Vartaş Elazığspor Genel Kurul’unda başkanlığa aday olacağını daha önce açıklayan Sabahattin Devecioğlu bugün bir basın toplantısı düzenleyerek adaylığını resmileştirdi.

Vartaş Elazığspor’da, geçtiğimiz ay kulüp başkanı Selçuk Öztürk’ün istifa etmesinin ardından adaylığını ilk açıklayan isim Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu oldu.

Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu, düzenlediği basın toplantısında projelerini anlattı.

Devecioğlu, “Elazığspor Kulübü Derneği tüzüğündeki, üyenin, hak ve görevleri başlıklı yer alan ‘kulübün üyeleri eşit haklara sahiptir. Her üye, tüzükte öngörülen şekil, koşullar içinde seçme ve seçilme hakkına sahiptir’ hükmünden hareketle başkan adayı oldum” dedi.

2 yıl önce hazırladıkları 50. yıl projeleri olduğunu hatırlatan Devecioğlu:

“Geçen süre içerisinde bu projeyi geliştirdik. Elazığspor’un bize göre bir takım problemleri var. Biz bu tespit ettiğimiz problemlere çözüm üretmeye çalıştık. Bunları danışma kurullarında yaptığımız çalışmalarla değişim ve gelişim projesi olarak hazırladık. 10 temel başlık ile 75 tane alt başlık belirledik. Biz göreve gelirsek projelerimizi kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Belediye’den henüz işaret yok!

Devecioğlu’nun aday olarak ortaya çıkması ile birlikte kamuoyunda gözleri yeniden ipleri elinde tutan Belediye Başkanı Başkan Mücahit Yanılmaz’a çevirdi.

Yaklaşık 1 aydır Bordo Beyazlı kulübün Yönetimini zımnen yürüten Belediye kanadından şu ana kadar herhangi bir ismin ön plana çıkarılmaması ise dikkatlerden kaçmıyor.

İşte Devcioğlu'nun basın toplantısından satır başları:

Dün sabah İlbey Hotel’de düzenlenen basın toplantısında projeleri ve hedefleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Devecioğlu, “Elazığspor’un sıkıntılarını ve bu sıkıntılardan nasıl kurtulacağını biliyoruz” dedi.

“Elazığspor’a katkı sağlamak istiyoruz”

“Elazığspor Kulüp Başkanlığı’na adaylığımızı açıklamak için toplanmış bulunmaktayız. Ülkemizde yaşanan son terör olaylarından dolayı hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Elazığspor’un da geçmişinde iz bırakan kişilere de Allah’tan rahmet diliyorum, hayatta olanlara ise sağlık ve mutluluk diliyorum. Sevgili arkadaşlar bildiğiniz gibi Elazığspor, 2017’de 50. yılını doldurmuş olacak. 1967’de kurulan Elazığspor, bugüne kadar gelebilmiş Türkiye’nin güzide kulüplerinden birisi. Elazığ, Türk futboluna çok önemli değerler kazandırmıştır. Elazığspor’un devamı bu bölgede önemlidir. Elazığspor’un belirli amaçları var. Bunlardan birisi Elazığspor’da birliğin beraberliğin sağlanması. Bizim adaylığımızın en büyük sebebi de bu madde. Elazığspor’da hizmet etmek, hizmet sağlamak istiyoruz. Elazığspor’un şuanda 260 delegesi var. Bu üyelerin hem seçme seçilme, hem de katkı sağlamayla ilgili özellikleri sayılmış tüzükte. Bizde bu tüzüğün bize verdiği yetkiyle, Elazığspor’a katkı sağlamak istiyoruz. Bir yıl önce delege arkadaşlarla Elazığspor 50. Yıl Hareketi’ni oluşturmuştuk. Bunu genel kurulda seçilen yönetime de iletmiştik. Biz o projeyi geçen sürede geliştirdik. “

“Kurumsal yapıyı düzeltmeliyiz!“

“Yaptığımız analizlere göre Elazığspor’un bir takım problemleri var. Tüzükle ilgili, kurumsal yapıyla ilgili, finansal, sportif anlamda ve 5.’si tesisleşme anlamında problemleri var. Elazığspor’un bu problemleriyle ilgili problemler bulmaya çalıştık. Elazığspor değişim ve gelişim problemleri hazırladık. Bunların 10 temel başlığı var. 75 tane alt başlığı var. Eğer biz göreve gelirsek projelerimizi kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Elazığspor bundan 1 yıl, 1 ay önce kapanma noktasına geldi. Yönetim kurulu başkanı hatırlayacaksınız yaklaşık 1 ay önce istifa etti. Mevcut yönetim zımnen göreve devam ediyor. Biz bu süreçte katkı sağlamak adına belli bir aşama kaydettiğimizi düşünüyoruz. Elazığspor’un kurumsal yapısını düzeltmeliyiz. Biz genel kurulun çalışması için çalışmalar yürütüyoruz. 260 delegeyle alınan kararların uygulanması konusunda mücadele ediyoruz. Üye sayısını arttırmaya yönelik çalışmalarımız olacak. Fenerbahçe’nin 1 Milyon üyeyle başlattığı kampanyayı bizde Elazığ’da 100 bin üyeyle yapmaya çalışacağız. Elazığspor’da üyelikleri silinenlerin geri kazandırılması, divan, onur kurullarının kurulması ve danışma kurulunun oluşturulması çalışmamız var. Bir de Elazığspor gönüllüleri adında bir çalışmamız var.”

“Stadyumun isim hakkıyla ilgili çalışma yapacağız”

“Biliyorsunuz spor kulüplerinin en önemli geliri yayın gelirleri, ikincisi sponsor gelirleri, üçüncüsü bilet gelirleri. Birde reklam, transfer, stadyum gelirleri var. Bu mevcut gelirlerin mali disiplinle kurulmasıyla ilgili çalışmamız var. Elazığspor’un stadyumunun yenilenmesi Gençlik Spor Bakanlığı bütçesi içinde yer alıyor. Elazığspor yeni stadyumuna birkaç yıl içinde kavuşacak. Yeni stadyumu GSB, Milli Emlak ve TOKİ yapacak. Stadyum farklı bir yerde yapıldığında mevcut yerin kullanılmasını çok önemsiyoruz. Mevcut yerde yapılacak olan hizmetlerden Elazığspor’a pay aktarılmasını istiyoruz. Çünkü Elazığspor orayı uzun yıllardır kullanıyor. Elazığspor orayı uzun yıllardır koruyor. Elazığspor olmasaydı orası da binalarla dolacaktı. Eğer stadyumu kendimiz yaparsak, elde edilen kar çok yüksek olacak. Stada isim hakkıyla ilgili projemiz de var. En son Vodafone Beşiktaş projesi 170 Milyon Dolar. Eğer bizde yönetime gelirsek mevcut stadyumun isim hakkıyla ilgili sponsorluk çalışması yapacağız. Çalışmamız Türkiye ve yurtdışından olacak. Büyük firmalarla olacak. Onunla ilgili birimimizi kuracağız ve arkadaşlarımız çalışmalarda bulunacaklar.”

“Bölgede futbolcu taraması yapacağız”

“Sponsorluk yasası kurumlar vergisine dahildir. Firmalar amatör kulüplere yaptığı katkıdan %100, profesyonel takımlara yaptığı katkıdan %50 vergi matrahlarından düşebiliyorlar. Elazığ ilinde ilk 100 gelirler vergisi mükellefleri ve ilk 100 kurumlar vergisi mükellefleri il defterdarlığında duruyor. Bu desteğin Elazığspor’a kazandırılmasıyla ilgili çalışmalar yapacağız. Bu da bizim önemsediğimiz bir çalışma. Bununla hem Elazığspor kazanacak, hem de Elazığ kazanacak. Bir başka projemiz altyapıyla ilgili. Elazığspor Futbol Akademisi adı altında daha önce Elazığspor’da görev yapmış hocalarımızla bölgede futbolcu taraması yapacağız. Elazığ’daki rakamlara baktığımızda 5-9 yaş grubunda 42 bin çocuğumuz var, 9-14 yaş grubunda yine 42 bin, 14-20 Bin grubunda 50 bin ve 20-25 yaş grubunda 52 bin. Toplam spora kazandıracağımız 200 bin kişi var. Bunların yarısını kız çocukları, bir kısmını da futbolla ilgilenmeyen grup sayarsak, 50 bin civarında bir gruba ulaşıyoruz sadece Elazığ’da. Yetenek seçimi testleriyle biz bunu Elazığspor’a kazandırmayı düşünüyoruz.”

“Elazığspor’u halka arz edeceğiz”

“Elazığspor’un şirketleşmeyle ilgili çalışmaları oldu. Elazığspor yönetim kuruluna şirketleşmek için genel kurul yetki verdi. İstersek Elazığspor’un tamamını şirketleştirebiliriz, dernek kısmı ayrı kalmak kaydıyla. Ya da sadece futbol şubesini şirketleştirip, futbol şubesini kiraya verebiliyoruz. Yaptığımız çalışmaya göre biz Elazığspor’un %49’unu şirketleştirip, halka arz edeceğiz. %51’i dernekte kalmak kaydıyla . Bir farklı projemiz; güç birliği çalışması. Farklı şirketleri Elazığspor Sportif AŞ. adı altında Elazığspor’un da payı olacak şekilde ortak edeceğiz. Elazığspor’un mevcut borçlarını bu şirketlerin kuruluş sermayesi yapacağız. Tabi bu borçları yapılandırmak şartıyla. TFF, Kulüplerbirliği Süper Lig AŞ’yi kurmaya çalışıyor. 2017’de yayın ihalesi olacak. Beklenen gelir 700 trilyon civarında. Tabi bunu devletimiz destekliyor kulüplere destek olması adına. Bizde bundan hareketle aynı uygulamanın PTT 1. Lig’de de uygulanacağını biliyoruz. Bizimde amacımız Elazığspor’un bu sistemlere dahil edilmesi.

“Çalışmalarımız devam ediyor”

“TFF 3 Mayıs’ta Sayın Fatih Terim başkanlığında üniversitelerle birlikte Türk futbolunun bilimle buluşması adına bir çalışma başlattı. Bizde Fırat Üniversitesi olarak ve şahsım adına bu toplantıya katılacağız. Futbol maalesef İstanbul merkezli. Biz bunun Anadolu’ya kaydırılmasını istiyoruz. İlk genel kurulumuz 17 Mayıs’ta olacak, çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçte yeni adaylar da olabilir. Ona da her türlü açığız. Yani projelerimizi her zaman açıklamak istiyoruz, amacımız Elazığspor’un bir an önce hak ettiği yere gelmesi. Sistem geliştirmenin yolları açık. Biz diyoruz ki bu kulüp Elazığ halkınındır.”

“İleriki günlerde bunu detaylandıracağız”

“Bizimle birlikte hareket eden üniversiteden akademisyen arkadaşlarımız, farklı alanlarda Erkan hocamız işletme alanında, Eyüp hocamız spor bilimleri öğretim kurulu başkanı. Elazığspor’da mücadele etmiş, kaptanlığını yapmış Erhan Eren Kurnaz, yine eski Elazığsporlu futbolcu, antrenörlerle birlikte hareket edeceğiz. Eyüp Yıldırım hocamızın da tecrübelerinden yararlanacağız. Beden eğitimi öğretmenleri arkadaşlarımızda var. Biz eski heyecanı yeniden yaşatmak için hazırlıklarımızı yaptık, ileriki günlerde bunu detaylandıracağız. Biz Elazığspor’un yönetimine talibiz.”

“Taraftarlarımızdan sabır istiyoruz”

“Elazığ’da şöyle bir düşünce var. Yönetim gelsin kulübe para versin bizi şampiyon yapsın şeklinde. Böyle bir uygulama yok. İki gün önce Adanaspor tekrar süper lige yükseldi. Adanaspor da problemliydi mali açıdan ve sportif anlamda ama buna rağmen çıkmayı başardı. UEFA kriterleri de diyor ki hiçbir yönetici cebinden para harcamasın ve kulübü de borçlandırmasın. FIFA 20 sayfalık bir metin gönderdi TFF’ye. TFF’de kulüplere puan silme, para ve transfer yasağı olabileceğini duyurdu. Mevcut sporcuların Elazığspor’da kalması için çaba göstereceğiz. İki futbolcuya daha ödeme yapıldı Elazığspor’da bu sevindirici bir haber. Alanya’dan takımımız 1 puanla döndü ve play-off şansını sürdürdü. Bu bizim için çok büyük avantaj. Takımın sahipsiz olmadığını görmek futbolcular açısından da pozitif bir etki yarattı. Elazığspor’a bir can suyu kazandırmayı düşünüyoruz. Beşiktaş nasıl taraftarlarından 1 yıl FEDA istediyse bizde taraftarlarımızdan sabır istiyoruz. Şampiyon olacağız gibi sloganlarla kimseyi kandırmak istemiyoruz. Bizim hedefimiz ligde kalıcı olmak. Birkaç yıl içerisinde mevcut borçları yapılandırarak ödemek. Bunun için buradayız. Amacımız Elazığspor’a finansal kaynakları kazandırmak. İlbey Hotel’e ve yöneticisi Şeyda hanıma da teşekkür ediyoruz bu arada.”

26 Nis 2016 - 14:27 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.