ELAZIĞSPOR İÇİN DÜZENLENEN KRİTİK TOPLANTIDAN NE KARAR ÇIKTI

Tetiş Yapı Elazığspor'un geleceğini yakından ilgilendiren konuları görüşmek amacıyla toplanan Elazığ İl Yöneticileri toplantının ardından basının önüne çıktılar.

TY Elazığspor için toplanan, Elazığ İl Yöneticileri tarafından basın toplantısı düzenlendi…

Düzenlenen toplantıda Ankara’da yapılan toplantıda alınan kararlar kamuoyuna açıklandı.

DEVECİOĞLU: “KAMUOYUNUN BU SÜRECE KATKIDA BULUNMASI LAZIM”

Kulüpte büyük sıkıntıların olduğuna dikkat çeken Kayyum Başkanı Doç. Dr. Devecioğlu:

“Elazığ’da bir moral motivasyonun yeniden sağlanması, birlikteliğin sağlanması ve kamuoyunun eleştirisel değil pozitif olarak bu sürece katkıda bulunması lazım. Bununla ilgili Elazığ basınıyla da bir toplantı yapmıştık, yine Elaızğspor’un paydaşlarıyla da bir araya geldik. Şu anda kulüpte önemli sıkıntılar var.

Bu problemleri en kısa sürede çalışacağız. Biz kayyum sürecini sağlıklı yürütebilmek için hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü artık gelinen son nokta bu. Bizim başarısız olma şansımız yok. Elimizden geleni yapacağız. Destek oldukları için, Milletvekillerimize, Valimize, Belediye Başkanımıza ve Elazığ TSO Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. En önemli süreç transfere engel dosyaların belli bir plan içinde ödenmesi. Bunun için belli kaynaklara ihtiyaç var. Biz de bunun için hareket edeceğiz” diye konuştu

“İki Noktada Ortak Karara Varıldı”

Elazığspor Kayyum Başkanı Doç. Dr. Sebahattin Devecioğlu:

“Problemlere çözüm üretmeye yönelik çeşitli yaptırımlar ve faaliyetler gerektiğini ortaya koymuş olduk. Ankara’daki toplantımıza tüm Milletvekillerimizle birlikte Elazığ TSO Başkanımız Asilhan Arslan’da katılmış oldular. Bu problemleri çözmek için Elazığspor’a sahip çıkılması gerektiğini, kamu kurumları, STK’lar, iş çevreleri, taraftar grupları ve Elazığspor severlerin hep birlikte bu sorunları çözmesi için destek vermeleri ifade edildi.

Bu çerçevede en öncelikli problemimiz Elazığspor’un içinde bulunduğu maddi problemlerine çözüm üretmek. Bunun içinde hep birlikte hareket etmemiz gerektiği ifade edildi. İkincisi ise bu ligde kalmaya ve maddi problemleri çözmeye yönelik ve Elazığspor’un daha sağlıklı bir kurumsal yapıya kavuşmasına yönelik yeni bir yönetimin oluşturulması, bu iki noktada ortak karara varıldı.

“Şu Anda Zamanla Yarışıyoruz”

Kayyum Başkanı Sebahattin Devecioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün itibariyle Elazığ’ımızda yapacağımız basın toplantısına Elazığ Valiliği, siyasi partilerin tüm vekilleri, Elazığ Belediye Başkanımız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızla birlikte katılma kararını aldık. Ama Sayın Vekilimiz Gürsel Erol sevgili annesini kaybetti. O da taziyeleri itibariyle gelemeyeceğini ama alınacak kararların arkasında olduğunu ve bu toplantının yapılmasına da razı oldu.

Ayrıca yine Milletvekilimiz Tolga Ağar cenazeye katılamayacağı için o da bugün burada bulunamadı. O da bugün burada alınacak kararlar doğrultusunda desteklerini bizlere sağlayacaktır. Bu süreçle ilgili Elazığspor’un problemlerini çözmeye yönelik Kayyum süreci; 12 Ocak ve 19 Ocak’ta gerçekleştirmeyi düşündüğümüz genel kurul, kararını almış bulunmaktadır. Biz şu anda zamanla yarışıyoruz. En temel problemimiz; transfer sürecinin başlaması ve 20 Ocak itibariyle 2. Ligin başlaması. Kısa süreçte Elazığspor’un transferine engel olan dosyaların çözümüne yönelik çözüm önerileri geliştirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DEMİRBAĞ: “ELAZIĞSPOR’U İLİMİZE LAYIK BİR KONUMA GETİRME GAYRETİNİ GÖSTERECEĞİZ”

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ: “Sayın Başkanımız Sebahattin hocamıza bu zorlu günlerde gösterdikleri fedakarlıktan dolayı teşekkürlerimi arz ediyorum. Sadece Elazığspor olsa merkezi hükümetten, spor bakanlığından yardım talep edersiniz. Ama süper ligdeki takımlar dahil, tüm takımlarda da bu sıkıntılar var. Bütün spor kulüplerimiz maddi sıkıntılarla karşı karşıya. Hükümet kim olursa olsun buna palyatif destek vermek suretiyle çözüme gidilmesi çözüm değil. Bu yoldan sıkıntılarımızı gidermenin mümkün olmadığını ifade etmek isterim.

Bir değer koyun ortaya gider iş adamına borçlanırız, her kapıya başvurumuzda bulunuruz ama bununla mücadele edilemez. Elazığspor’un 60 trilyon borcundan bahsediliyor. Her ay gelen 1 trilyon gelir esi başkanlara ödeniyor. Bu borçların nihayetlendirilmesi çok zor. Herkesin elini taşın altına koymaları gerekir. Allah rahmet eylesin Anneleri vefat etmiş Gürsel Bey ile bir toplantı yaptık. Daha geniş bir toplantı, Tolga Bey’de olacaktı, Vali Bey izinli, Tolga Bey Gürsel Bey’in cenazesine katıldı. Hepimiz bir araya gelmek suretiyle ne yapalım? Önümüze yol haritası koyduk; bu toplantıyı müteakip hafta içerisinde kolları sıvayacağız, holdinglere gideceğiz geçmişte de yaptık. Bu fikir geçmiş dönemde benden çıktı geçmiş dönemde iş adamlarımızın kapılarına gittik. Bu dönemde gidelim gezelim.

Geçici bir çözüm buluruz ligden düşmesini önleriz ama yine kalıcı bir çözüm değil bu. Herkes elini taşın altına koyacak. Hep beraber elimizi taşın altına koymak suretiyle Elazığspor’u ilimize layık bir konuma getirme gayretini göstereceğiz” diye kaydetti.

BALIK: “ELAZIĞLI İŞ ADAMLARIMIZ DESTEK VERDİLER”

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, “Şu da bir gerçek ki Elazığlı iş adamları, Elazığlı hemşerilerimiz her zaman destek verdiler. Zülfü Bey’in dediği gibi Biz 24. Dönemde de gittiğimizde Elazığlı iş insanlarımız kulübe gerekli desteği vermişlerdi. O günde tahtanın kapanma ihtimali vardı ve o günde gerekli desteği vermişlerdi” şeklinde konuştu.

BULUT: “BİZE NE ZAMAN İHTİYAÇ OLDUYSA HEP YANINDA OLMUŞUZ”

AK Parti Elazığ Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Bulut: “Bu heyetin her şeyi sorgulanabilir, bir tek şeyi sorgulanmaz; iyi niyeti. Bu kadar kısa sürede Sebahattin Başkanımızın nasıl çırpındığına şahitlik etmiş bir arkadaşınızım. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın da aynı şekilde mücadele ettiğini biliyoruz. Elazığspor hepimiz açısından fevkalade önemlidir.

Bugüne kadar bütün siyasetçi arkadaşlarımla bize ne zaman ihtiyaç olduysa hep içinde olmuşuz. Bazen içinde olduğumuz için dayak yemişiz. Bazen içinde olduğumuz için üstümüze gelmişler. Hakeza Sayın Belediye Başkanım burada, o da aynı şekilde bu sürecin içerisinde olmuş. Ama biz Elazığspor için dayakta yesek başla göz üstüne. Çünkü biz devamının Elazığ’ımıza fayda getireceğini düşünüyoruz. Elazığ’ın en önemli değerlerinden bir tanesi olduğunu düşmüyorum. Stadyumun yapılması ile ilgili de bütün Milletvekili arkadaşlarımız da öyle tahmin ediyorum ki bütün Malatya Milletvekilleri ile tek bir defa da olsa görüşmüşlüğü var.

Bu süreçte Elazığspor maçlarını dışarıda oynamak zorunda kalacağı için en yakın ili tercih etmek istedik. Onların da haklı olarak tedirginlikleri oldu. Geçmişten bugüne hakikatten kendisini taşımayı bilmeyen bir takım kitleler arasındaki bir takım olayların yine cereyan edebilme endişesiyle yine bir dönem burada yapılmamasının hem Elazığspor’un selameti, hem de Malatyaspor’un selameti açısından orada yapılmamasının uygun olacağını dile getirdiler. Orada stadyuma verilen zararlar dahil Elazığspor’dan tahsil yoluna gidilecek. Öyle bir şey yaşanmasın dedik. Elazığspor stadyumla alakalı da ihalesi yapıldı ve Türkiye’nin en güzel ve modern statlarından bir tanesi olacak. Sosyal yaşam alanı olabilecek düzeyde projelendirilmiş. İhalesi yapıldı. Biz bu sene başlanabilmesi için Milletvekillerimizle beraber çok sıkıştırdık. Ertelenmesinin Elazığ’a haksızlık olacağını Cumhurbaşkanımızla paylaştık ve o da gerekli talimatı verdi” ifadelerine yer verdi.

YANILMAZ: “BİRLİKTE KARAR VERİLEN HER İCRAATI BEN DESTEKLEYECEĞİMİ SÖYLEDİM”

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Bu konuda açıklamalar yapıldı. Uzun uzun konuştuk. Sayın Vekillerimiz açıklama yaptılar. Olayın teferruatının burada konuşulmasının bir faydası yok. Bir yere odaklanmak Elazığspor’a fayda vermez. Elazığspor, Elazığ’ın kıymetidir. Elazığ’ın bu değeri ve kıymeti ile ilgili konuşmaktan ziyade aktif fillerin yapılması gerekir. Onu da zaten aramızda konuşuyoruz.

Birlikte karar verilen her icraatı yapacağımı ben başkanıma da destekleyeceğimi söyledim. Gidilmesi gerekene gideceğiz, yapılması gerekeni yapacağız, çözülmesi gerekenler için mücadele edeceğiz. Elazığspor’u sürdürülebilir bir duruma getirmenin mücadelesini vermek lazım. Yoksa palyatif çözümlerle ilgili her şey yapılabilir.

En önemli konu yönetimdir. Şu anda kayyumda bulunan yönetimin acilen bu işi sürdürülebilir bir yönetim kurulu tarafından devir almasıdır. Elazığspor’un hem madden hem manen desteğe ihtiyacı var. Hem maddi hem manevi destek verecek bir yönetim kurulu çok rahatlıkla oluşturula bilinir. Elazığspor’a a canım feda olsun diyenler gidip bin lira vermediler. Benim kayyum yönetiminin samimiyetinden hiç şüphem yok. Çözüm bulmaya çalışıyoruz. Kaynak bulmaya çalışıyoruz. Bununla ilgilide gidilecek yerlere hep birlikte gideceğiz” ifadelerini kullandı.

ARSLAN: “ÖNEMLİ OLAN KAYNAKLARIN PARALARIN DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE KULLANILMASIDIR”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan ise yaptığı konuşmada:

“Elazığspor şehrimizin en büyük değerlerinden biri. Onun var olması, yaşaması, üstüne üstük birçok başarıya imza atması bizim en büyük kazancımızdır. Bundan sonra da geçmiş yılda olduğu gibi şimdi de Elazığ TSO ve üyeleri üzerine düşeni yerine getirecektir. Biz sürekli Elazığspor’un yanında olduk. Siyasi erklerimiz yanında oldular. Kimsenin hakkını yemeyelim. Önemli olan aktarılan paraların düzgün bir şekilde tasarruf edilmesidir.

Bu da kurumsal iş yönetimleriyle olur, kurumsal yaklaşımlarla olur. Bir dernekler yasamız var maalesef oto kontrolün sağlanamadığı, bütçe harcamalarının kontrol altında tutulamadığı ve birçok su istimal doğurduğu bir yasa var. Biz Sayın Vekillerimizden şunu istirham ediyoruz; lütfen dernekler yasasıyla alakalı yasa tasarısını meclisimize taşıyalım. Gerekirse bunun hazırlığını biz yapalım. Ama ülkemiz bu kanuni alt yapıya, kontrol edilebilir denetlenebilir alt yapıya kavuşsun. Aksi takdirde ciddi kaynaklar oluştursak bile bu sistem sorun doğurmaya devam edecektir. Bu ülkemizin gerçeği. Lütfen bunu görmezden gelmeyelim. Bundan sonraki süreçlerde de şehir topyekün kenetlenmiş.

Elazığspor’un Yeni yönetiminin icra etme, kurma, oluşturma noktasında bundan sonraki hamleleri de hakkıyla yerine getirecektir. Bizim arzumuz oluşturduğumuz kaynakların doğru şekilde harcanması muhafazakar şekilde yönetilmesidir. Ki geleceğe yönelik ümit var olalım. Gelecekle alakalı güzeş şeyler konuşabilelim. Siyasi irademiz ve bizler var güzümüzle çalışacağız. Ankara’da konuştuk. Ben inanıyorum ki kaynaklar oluşturulacaktır” dedi.

“Transfer Tahtasının Açılması İçin Elimizden Geleni Yapacağız”

ETSO Başkanı Asilhan Arslan: “Sayın Valimiz il dışında olduğu için toplantıya katılamıyor ama biz kendisine teşekkür ederiz. İnanılmaz bir gayreti var. Birlikte perde arkasında mücadelemiz var. O da ciddi mücadele eden bir yönetici. Belirli borçlar var. Bunlar çok ciddi rakamlar. Rakamlar artan, pazarlık unsuru olabilecek konular var. Önemli olan bizim ulaşabileceğimiz maksimum kaynaklara ulaşmamız. Onun için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Mevcut futbolculara belli ödemeler yapabilmesi önceliğimiz olacak.

Elazığspor Teknik Direktörü Orhan Hocamıza da teşekkür etmemiz bir borçtur. Bir rakam vermek veya söz vermek zordur. Belediyemiz bir önceki dönem çok ciddi kaynaklar aktarabiliyor iken şu anda aktaramıyor. Onunda belli sebepleri var. Onları görmezden gelemeyiz. Kimse bu noktaya gelmesini istemezdi. Biz sene başında 6-7 milyon liraya ulaşsaydık şu anda bunları konuşmayacaktık. Bir önceki dönemler çok önemli rakamlar tasarruf edilmişken şu anda edilemiyor. Onunda ekonomik realiteleri var. Bunu görmezden gelmeyin lütfen. İnanıyorum ki Sayın Belediye Başkanım da tekrardan imkanlarını zorlayacaktır. Kaynak aktarma noktasında. Kendileri geçmişte yaptığı gibi yine yapacaktır. Transfer tahtasının açılması için elimizden geleni yapacağız” diye kaydetti.

Kaynak: elazigsonhaber.com

05 Oca 2019 - 20:11 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.