Millî Gazete’nin Haber Yaptığı Erbakan’ın Vasiyeti Neden Açıklanmadı?

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi ZekiGeçkil’in 773. Sayımızda El-Aziz’den köşesinde kaleme aldığı yazısı…

İlk yayın tarihi: 21 Ağustos 2013

Erbakan’ın bir vasiyet hazırladığı vefatından sonra Millî Gazete’de haber yapılmıştı. Ardından bunca zaman geçti, hala Erbakan’ın sözü edilen vasiyetine ilişkin bir açıklama olmadı. Kimler konu hakkında bilgi sahibi o da bilinmiyor. Kamuoyuna yansıyan konuyla ilgili haberin akıbeti hakkında kimse bir şey bilmiyor.

Sadece Millî Gazete değil başka yayın organları da Erbakan’ın bir vasiyet hazırladığına ilişkin habere yer verdiler. Bunlardan internetten temin edebildiğimiz bazılarını aşağıya alıyoruz. İşte o haberler…

1 MART 2011; HABERPAN:

VASİYETİ HAFTAYA AÇIKLANACAK

Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vasiyeti, ölümünün ardından merak konusu oldu. Erbakan'ın ölmeden önce bir vasiyet hazırladığı ileri sürüldü. 19 Ocak tarihinde rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi altına alınan Erbakan'ın avukatları aracılığı ile bir vasiyet hazırladığı belirtiliyor. Söz konusu vasiyetin Erbakan ailesi ve avukatları tarafından önümüzdeki hafta açıklanacağı öğrenildi.
Erbakan'ın şahsi vasiyetinin haricinde, siyasi alanda da bir takım taleplerinin olduğu biliniyor. Sade bir törenle defnedilmeyi vasiyet eden Erbakan, aynı zamanda genel seçimlere yönelik de "koalisyon" hazırlığı içerisindeydi. Erbakan seçim öncesi ittifak için hem Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener hem de 28 Şubat'taki koalisyon ortağı, eski Başbakan Tansu Çiller ile temasa geçti. Erbakan'ın bu çabası vefatının ardından Çiller ve Şener tarafından da dile getirildi. Erbakan, ittifakı gerçekleştiremeden vefat etti ama Şener bu son isteğini yerine getireceklerini söyledi.

*****

www.internethaber.com :

ERBAKAN’IN ÖLMEDEN ÖNCE BİR VASİYET HAZIRLADIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

Erbakan'ın ölmeden önce bir vasiyet hazırladığı ileri sürüldü. 19 Ocak tarihinde rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi altına alınan Erbakan'ın avukatları aracılığı ile bir vasiyet hazırladığı belirtiliyor.

Söz konusu vasiyetin önümüzdeki hafta açıklanacağı öğrenildi. Erbakan'ın şahsi vasiyetinin haricinde, siyasi alanda da bir takım taleplerinin olduğu biliniyor. Sade bir törenle defnedilmeyi vasiyet eden Erbakan, aynı zamanda genel seçimlere yönelik de "koalisyon" hazırlığı içerisindeydi.

Erbakan seçim öncesi ittifak için hem Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener hem de 28 Şubat'taki koalisyon ortağı, eski Başbakan Tansu Çiller ile temasa geçti. Erbakan'ın bu çabası vefatının ardından Çiller ve Şener tarafından da dile getirildi.

Erbakan, ittifakı gerçekleştiremeden vefat etti ama Şener bu son isteğini yerine getireceklerini söyledi. Şener, "Çok fazla konuşmaya gerek duymuyorum. Ama en son konuştuğumuz konu buydu" diyerek görüşmelerini aktardı. Çiller ise, "Son zamanlarda tekrar haber yolladı bize de. Demokrat Parti çerçevesinde bir araya gelir miyiz gelmez miyiz bir takım tartışmalara ışık tuttu, enerji kattı" dedi. Ama Şener'in aksine Çiller bu vasiyetle ilgili ilerisi için bir sinyal vermedi. Bu nedenle Erbakan'ın ittifak vasiyeti nasıl şekillenecek şimdilik net değil." diye konuştu...

*****

1 MART 2011; SABAH GAZETESİ:

Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vasiyeti, ölümünün ardından merak konusu oldu. Erbakan'ın ölmeden önce bir vasiyet hazırladığı ileri sürüldü. 19 Ocak tarihinde rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi altına alınan Erbakan'ın avukatları aracılığı ile bir vasiyet hazırladığı belirtiliyor. Söz konusu vasiyetin önümüzdeki hafta açıklanacağı öğrenildi. Erbakan'ın şahsi vasiyetinin haricinde, siyasi alanda da bir takım taleplerinin olduğu biliniyor. Sade bir törenle defnedilmeyi vasiyet eden Erbakan, aynı zamanda genel seçimlere yönelik de "koalisyon" hazırlığı içerisindeydi. Erbakan seçim öncesi ittifak için hem Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener hem de 28 Şubat'taki koalisyon ortağı, eski Başbakan Tansu Çiller ile temasa geçti. Erbakan'ın bu çabası vefatının ardından Çiller ve Şener tarafından da dile getirildi. Erbakan, ittifakı gerçekleştiremeden vefat etti ama Şener bu son isteğini yerine getireceklerini söyledi. Şener, "Çok fazla konuşmaya gerek duymuyorum. Ama en son konuştuğumuz konu buydu" diyerek görüşmelerini aktardı. Çiller ise, "Son zamanlarda tekrar haber yolladı bize de. Demokrat Parti çerçevesinde bir araya gelir miyiz gelmez miyiz bir takım tartışmalara ışık tuttu, enerji kattı" dedi. Ama Şener'in aksine Çiller bu vasiyetle ilgili ilerisi için bir sinyal vermedi. Bu nedenle Erbakan'ın ittifak vasiyeti nasıl şekillenecek şimdilik net değil.

*****

Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vasiyeti, ölümünün ardından merak konusu oldu.

Erbakan'ın ölmeden önce bir vasiyet hazırladığı ileri sürüldü. 19 Ocak tarihinde rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi altına alınan Erbakan'ın avukatları aracılığı ile bir vasiyet hazırladığı belirtiliyor.

Söz konusu vasiyetin önümüzdeki hafta açıklanacağı öğrenildi. Erbakan'ın şahsi vasiyetinin haricinde, siyasi alanda da bir takım taleplerinin olduğu biliniyor. Sade bir törenle defnedilmeyi vasiyet eden Erbakan, aynı zamanda genel seçimlere yönelik de "koalisyon"hazırlığı içerisindeydi.

Erbakan seçim öncesi ittifak için hem Türkiye Partisi Genel Başkanı

Abdüllatif Şener hem de 28 Şubat'taki koalisyon ortağı, eski Başbakan Tansu Çiller ile temasa geçti. Erbakan'ın bu çabası vefatının ardından Çiller ve Şener tarafından da dile getirildi.

Erbakan, ittifakı gerçekleştiremeden vefat etti ama Şener bu son isteğini yerine getireceklerini söyledi. Şener, "Çok fazla konuşmaya gerek duymuyorum. Ama en son konuştuğumuz konu buydu"diyerek görüşmelerini aktardı. Çiller ise, "Son zamanlarda tekrar haber yolladı bize de. Demokrat Parti çerçevesinde bir araya gelir miyiz gelmez miyiz bir takım tartışmalara ışık tuttu, enerji kattı" dedi. Ama Şener'in aksine Çiller bu vasiyetle ilgili ilerisi için bir sinyal vermedi. Bu nedenle Erbakan'ın ittifak vasiyeti nasıl şekillenecek şimdilik net değil." diye konuştu...

Haber Tarihi: 01-03-2011

*****

Gezenkus.com:

PROF. DR. ERBAKAN'IN VASİYETİNE UYACAKLAR...

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, ittifak çalışmalarının sürdüğünü belirterek, ''Demokrat Parti ve Türkiye Partisinin Hocamızın vasiyetine uyacaklarını düşünüyorum'' dedi.

Kamalak, Meclis dışı partilerin ittifak yapmasının Necmettin Erbakan'ın vasiyeti olduğunu söyledi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek ile Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener'in daha önce Refahyol hükümetinde Erbakan ile çalıştıklarını anımsatan Kamalak, ''Bu nedenle Demokrat Parti ve Türkiye Partisinin Hocamızın vasiyetine uyacaklarını düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

İttifak konusunda duraksanan noktanın ''çatı meselesi'' olduğunu belirten Mustafa Kamalak, şunları söyledi:

''Hocamızın vasiyeti gayet açık. Her iki genel başkanımız, yani Namık Kemal Zeybek ve Abdüllatif Şener Bey, Hocamızla bir araya gelmişlerdi

Ben de vardım. Daha sonraki aşamalarda, çeşitli zamanlarda görüşmeler oldu. Hocamızla sık sık baş başa görüştüğümüz zamanlar oldu. Hocamız, iki şeyi vurguluyordu; 'İttifak mutlaka yapılmalıdır. Ülkenin salahı için gereklidir. Çatının da Saadet Partisi olması gerekir. Çünkü toprak ayağımızın altından kayıyor. Vatan tehlikededir' diyordu. Zeybek ve Şener, hocamız ile çalıştılar. Bu nedenle iki genel başkanın da onun vasiyetini yerine getirilmesine sıcak bakacaklarına inanıyorum.''

Her iki genel başkanın da gelecekte Türkiye'yi tek başına yönetme düşüncesi olan partilerin liderleri olduğunu ifade eden Kamalak, ''Güngörmüş, umur görmüş, tecrübe sahibi insanlardır. Değerli devlet adamlarıdır. Kanaatimce bu manada bir araya gelmemizde, hiç şüphesiz, hem Türkiye hem de insanlık açısından sayılamayacak kadar faydaların olduğu kanaatindeyim'' diye konuştu.

Her iki partinin genel başkanlarına da çağrıda bulunan Kamalak, iki liderin de Türkiye'nin içeride ve dışarıda karşılaştığı tehlikenin de farkında olduğunu belirterek, ''Gelin el birliği yapalım. Toprak ayağımızın altından kayıyor'' ifadelerini kullandı.

''ÇİLLER'E TEKLİF''

Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak, ''Olası bir ittifakta eski başbakanlardan Tansu Çiller'e teklif götürülüp götürülmeyeceği'' sorusuna da ''İttifak olmasaydı bile Tansu Hanım bizim koalisyon ortağımızdı. Saygı duyduğumuz, değer verdiğimiz bir siyasetçidir. 1996'da Refahyol hükümetinde bu ülkenin hiçbir zaman unutamayacağı derecede hayırlı hizmetler ifa etti. Bir siyasetçi kolay yetişmiyor. Hem bir bilim insanı olmasından hem de önemli bir siyasetçi olmasından dolayı Türkiye Tansu Hanım'dan istifade edebilmelidir'' cevabını verdi.

Kamalak, ''Büyük Birlik Partisi ile herhangi bir ittifak görüşmesi olup olmadığına'' ilişkin ise ''Bizim hem gönlümüz, hem kollarımız bütün kardeşlerimize açıktır'' dedi

*****

Yukarıya aldığımız haberlerden Erbakan’ın vefatından önce avukatlarını çağırıp bir vasiyet hazırladığı ve bu hazırlanan vasiyetin yakında açıklanacağı bildirilmektedir.

Ancak aradan geçen bunca zamana rağmen Erbakan’ın açıklanan herhangi bir vasiyetinden kamuoyu haberdar edilmedi.

Erbakan’ın vekâlet verdiği avukatlar Şevket Kazan’ın hukuk bürosunda çalışıyorlardı. Bunlar, Erbakan’dan habersiz El-Aziz Gazetesi hakkında Erbakan adına 50 şer bin liralık iki tazminat davası açtılar. Erbakan haberdar edilince her iki davayı da geri çekti. Erbakan’a hayatında bu emrivakiyi yapan zihniyetin vefatından sonra neler yapabileceğini düşünmek zor değil.

Ancak yine de Erbakan’ın hazırladığı vasiyetine ilişkin medya organlarında yer alan haberleri dikkate alarak bir açıklama yapmalarını bekliyoruz. Bu konunun arkasını bırakmayacağımızın da bilinmesini istiyoruz.

Erbakan’ın malvarlığını çocuklarının adına geçirmesini aleyhine kullanıp karalama kampanyası yürüten Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk; Erbakan’ın haberi yapılan vasiyetinden kamuoyunu bilgilendirecek bir açıklama da yapmalıdır. Hiç değilse Saadet Partisi teşkilatlarını bilgilendirmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bu konuyu ileride de ele almaya ve sorgulamaya devam edeceğimizi tekrar hatırlatalım.

# DOSYALAR İLE İLİŞKİLİ:

02 Ağu 2019 - 22:29 - Milli Görüşgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?