BAŞKAN SEDAT KARATAŞ/ “ZORLU BİR SÜREÇ BİZİ BEKLİYOR”

Elazığspor Kulüp Başkanı Sedat Karataş, eğer söz konusu Elazığspor ise her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olduklarını söyledi…

Elazığspor'un 51. Kulüp Başkanı Sedat Karataş, eğer söz konusu Elazığspor ise her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olduklarını söyledi…

Elazığ Hakimiyet Gazetesi’nden Gülşah ALTAŞ’a konuşan Karataş 25 Mayıs’ta Başkan seçildikten sonraki en uzun röportajını verdi.

Muhabir Gülşah Altaş’ın sorularını yanıtlayan Elazığspor Başkanı transfer yasağından, kulübün borcuna, FIFA ile yapılan görüşmelerden, kısa, orta ve uzun vadede yapılacak olan tüm adımlara kadar gündemi meşgul eden ve taraftarların merakla beklediği birçok konuya açıklık getirdi.

Kulüp Başkanı Sedat Karataş, genel kurullar için önemli kararlar alacaklarını ve ahbap-çavuş ilişkilerine son vereceklerini söyledi.

FIFA ile yapılan görüşmelerin detaylarına değinen Sedat Karataş, transfer yasağının kalkması gibi bir ihtimalin olmadığını ifade etti.

Teknik direktör Ogün Temizkanoğlu ile yeniden anlaşma sağlamalarının en önemli nedeninin Temizkanoğlu’nun takımı tanıyor olmasından kaynaklandığını belirten Başkan Karataş, Ogün hocanın önceliğinin maddiyattan ziyade “Sportif Başarı ve Kariyer” olduğunu kaydetti.

Elazığspor’un en önemli sorunlarının başında gelen alt yapı konusunda açıklamalarda bulunan Başkan Sedat Karataş, alt yapıya bütçe aktaracaklarını belirtirken, “Bölgeye açılmak istiyoruz” dedi.

Elazığspor’un finansal kaynağının Elazığ halkının kendisi olduğunu ifade eden Elazığspor Başkanı Sedat Karataş, “Biz sevenlerimizden hibe veya borç alıyoruz” diye konuştu.

Çok önemli projeleri Elazığspor’a kalıcı gelir sağlamak ve borçlarını azaltmak için hayata geçireceklerini söyleyen Karataş, Valilik ve Belediye destekli projelerinin bulunduğunu vurguladı.

35 bin kapasiteli stadyum talebinin pek mantıklı olmadığını belirten Başkan Karataş, yapılması düşünülen yeni stadyum ile ilgili düşüncelerini özel röportajımızda paylaştı.

İşte Elazığspor Başkanı Sedat Karataş’ın, Elazığspor gündemine dair taraftarların merak ettiği tüm soruların cevabının içinde bulunduğu özel röportajın detayları:

Öncelikle sancılı bir kongre süreci yaşandı. Bu süreci değerlendirir misiniz?

Gerçekten sancılı bir süreçti. Kongreden önce birinci etapta kongrenin nasılsa toplanamayacağı algısı oluşturuldu. Fakat 90 kişilik bir katılım sağlandığını gördük ve buna rağmen yine gerekli sayıya ulaşamadığımız için kongremiz ertelenmek zorunda kaldı. İkinci süreçte ise aidatlarını ödemeyen delegelerin, delegeliklerinin kaldırıldığı haberi yayıldı. Fakat bu yanlış ve yalan bir haberdi. Kongre içerisinde de kongrenin iptaline gidilmesi için yine provokatif eylemler oldu. Ancak sağduyulu davranıldı, delege kongre salonunu terk etmedi ve seçim yapıldı.

Elazığspor’un kongre süreçleri sürekli tartışma konusu haline gelmiştir. Sizce Elazığspor’un tüzüğünde değişiklikler veya yenilikler yapılmalı mı? İlerleyen dönemlerde böyle bir çalışmanız olabilir mi?

Mutlaka yapılmalı. Delege ilişkileri çavuş-ahbap ilişkisinden çıkarılmalı. Delege olacak kişilerin mutlaka spor camiasından, Elazığspor camiasından ve Elazığspor’u seven kişiler içerisinden olması gerekir. Şehir dışında yaşayan ve kongreye gelmeyen kişilerin delegelikleri mutlaka kaldırılmalı. Delegelik görevleri yerine getirilmeli. Bence bugüne kadar Elazığspor kongrelerindeki en büyük sıkıntı delegelerin kongrelere iştirak etmemesi ve görevlerini yapmamış olmasıdır. Bu açıdan delegelerin kimi destekleyeceklerse mutlaka kongreye icabet etmeleri gerekir.

Elazığspor Kulübü’ne FIFA tarafından verilen transfer yasağını kaldırmak için çalışmalarınız var mı? Veya bu cezanın kalkması mümkün mü?

Kongreyi müteakip İstanbul’a gittik. Deneyimli avukat arkadaşımızla beraber bu konuda gerekli çalışmaları yaptık. FIFA’daki dosyalar konusunda tecrübeli olan avukat arkadaşımızın yaptığı girişimler sonrası maalesef gördük ki dünyada benzeri dahi yok. Yani şu ana kadar kaldırılmış bir ceza bulunmuyor. Cezanın kaldırılması için tüm yolları araştırdık ama ne yazık ki sonuçsuz kaldı. Kaldırılması gibi bir ihtimal yok.

An itibariyle Elazığspor’un FIFA’ya başvuran yabancı futbolculara ne kadar ödeme yapması gerekiyor?

En önemli sorunlarımızın başında yabancı futbolculara olan borçlar bulunmaktadır. FIFA nezdinde avukat masrafları ve faizler hariç 40 milyon TL civarında borç bulunmaktadır.

Peki puan silme cezası gündeme gelir mi?

Maalesef gündemde. Hem Federasyon’un hem FIFA’nın, ödenmesi gereken cezalar ödenmediği taktirde -3 puan, -6 puan veya küme düşürme cezaları gündemlerinde yer alıyor. Ocak ayından sonra da transfer yasağıyla ilgili yaptırımlar söz konusu olabilir.

Tidiane Sane, Fabio Bilica ve Vanja Ivesa gibi futbolcuların alacakları gündemde. Bu ödemeler taksitlendirilebilir mi? Yada en son ödeme tarihi ne zaman?

Yapılandırma hakkı zaten 2 yıldır kullanılmış. Yani bu konuda yaptırım imkanımız neredeyse hiç yok. Biz çalışmalarımıza yine de devam ediyoruz. Fakat önümüzde şöyle bir zorluk var. Kulübün borçlarıyla alakalı 2 aylık süreç bizim için çok önemli. Bir çok futbolcunun alacağının peşin ödenmesi gerekiyor. Çünkü şimdiye kadar yapılandırılmış ama ödeme yapılmamış.

Yapılan ve yapılması düşünülen ödemelerin finansal kaynağı nedir? Sedat Karataş olarak siz mi karşılıyorsunuz yoksa Belediye desteği var mı?

Bu kaynağın asıl yeri Elazığ Belediyesi değil Elazığ halkıdır. Elazığspor’un sahibi de, kaynağı da her zaman Elazığ halkıdır. Elazığspor’u sevenlerden hibe veya borç yoluyla destek alıyoruz. Bu süreci bu şekilde ilerletmeye çalışıyoruz. Projelerimizi hayata geçirene kadar da böyle olmak zorunda. Belediye’nin veya Valiliğin kendi bütçesinden bir derneğe veya bir kulübe direkt verebileceği parası yoktur. Kanunen böyle bir şey söz konusu değildir. Buradaki kaynak tamamen Elazığ halkıdır, Elazığspor’u sevenlerdir, takımımıza sahip çıkmak isteyen ve Elazığsporumuzun yönetim kuruludur. Ancak özellikle belirtmek isterim ki, Belediye Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz’ın çok önemli destekleri olmuştur. Kendisinin desteği olmasaydı bugün Elazığspor diye bir şey konuşulmazdı ve kulüp kapanmıştı. Bu nedenle Sayın Başkanımıza şahsım ve Elazığspor taraftarları adına teşekkür ediyorum.

Teknik Direktör Ogün Temizkanoğlu ile 2 yıllık sözleşme yaparak yeniden anlaştınız. Ogün hocayla yola devam etme kararı almanızda ne etkili oldu?

Ogün hoca takımı ve oyuncularımızı tanıyor. Zaten transfer yasağımız olduğu için, hocamızın başka bir futbolcuyla çalışma şansı yok. Dolayısıyla Ogün hocanın bu konuda artısı olacak ve avantajlı başlayacak. Tabi ki Ogün hocanın genç ve azimli olması ve bir hedefinin olması kararımızda etkili oldu. Bu ligde teknik direktörler içerisinde birinci hedefi sadece para olan ve öncelikli hedefi kariyer ve sportif başarı olan teknik direktör modeli var. Ogün hocanın önceliği sportif başarı ve kariyerdir.

Elazığspor’da yıllardan beri ‘Elazığlı futbolcular yetişmiyor’ diye alt yapı sürekli tartışılmıştır. Sizin yönetiminizin alt yapıya yönelik çalışmaları olacak mı? Bununla ilgili projeleriniz var mı?

Alt yapıya ciddi bir bütçe ayırmayı düşünüyoruz. Maalesef alt yapı şu anda içler acısı ve berbat bir durumda. Biz bu bölgeye hitap etmek istiyoruz. Diyarbakır’dan, Bingöl’den, Tunceli’den genç çocukların gelip rahatça konaklayabildiği, yeme-içme ihtiyaçlarının karşılandığı ve en önemlisi eğitim ihtiyaçlarının karşılandığı bir yapı oluşturmak istiyoruz. Ailelerin buna daha ilgi göstereceğini ve oluşturacağımız bu imkanlar dahilinde altyapıda yer alacak olan sporcularımızın da daha çok başarılı olunacağını düşünüyoruz. Spor Akademisi gibi bir okul kuracağız. Elazığ’ın burada bir avantajı var. Elazığ bölgede Malatya ile birlikte öncü iki şehirden birisi. Burada bir okul kurulduğu zaman Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan ciddi bir talep olacak. Bu yapı oluştuğu takdirde önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde Elazığspor hem maddi anlamda önemli kazanımlar elde edecek, hem de altyapıdan A takıma futbolcu çıkaran bir kulüp kimliği kazanacak.

Kulübün görünmeyen borçlarla birlikte 100 milyon TL olarak ifade edilen oldukça yüksek bir borç yükü var. Bu yükün altından nasıl kalkılacak?

Maalesef kongrede ibra edilen borç ile şuan karşılaştığımız borç arasında ciddi bir fark var. Bu farkla birlikte sizin de ifade ettiğiniz gibi yaklaşık 100 milyon TL gibi bir borçla karşı karşıyayız.

Valilik ve Belediye destekli projelerimiz var. Elazığspor’a her yıl kalıcı gelirler sağlamak adına bazı çalışmalarımız var. Tabi burada en önemli husus Elazığ’daki bütün kurumların el birliğiyle bizlerle birlikte ahenk içerisinde çalışması gerekiyor. Bu sorumluluğu herkesin üzerinde eğilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde Elazığsporumuz bu borç yükünden kurtulabilir. Yoksa sadece bir kurumun altından kalkabileceği bir iş değil bu. Bununla birlikte güçlü bir yönetimimiz var. Yönetim Kurulu’nda yer alan arkadaşlarımızla birlikte elimizden gelenin en iyisini yapma gayretinde olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Transfer yasağı olan ve yüklü borcu bulunan bir kulübün başkanı olarak, mevcut kadroyu koruyup aynı teknik direktörle devam etme kararı aldınız. O halde Elazığspor’un yeni sezondaki hedefi ne olacak? Taraftar şampiyonluk istiyor ancak siz kısa, orta ve uzun vade hedeflerinden bahseder misiniz?

Öncelikli hedefimiz mali başarının sağlanması. Mali başarı sağlandığı zaman sportif başarı kendiliğinden gelecektir. Kısa vadede en önemli sorunumuz ciddi bir nakit ihtiyacının olduğudur. Taraftarlarımızın şampiyonluk beklentilerini tabi ki çok iyi anlıyorum. Fakat mali konuda istikrarlı bir yapıya kavuşmadan şampiyon olmanın zor olacağını düşünüyorum.

Tribünler genellikle boş kalıyor. Yeni sezonda taraftarı tribüne çekmek için ne gibi çalışmalarınız olacak?

Öncelikle hedefimiz taraftarları birleştirmek olacak. Bu taraftar gruplarını birleştirme noktasında yönetimden iki arkadaşımızı görevlendirdik. Bu arkadaşlarımız çalışmalarını yürütüyorlar. İnşallah taraftar gruplarımız da bu noktada bize yardımcı olur ve olumlu bir adım atarlar. Zaten az olan potansiyelimizi birleşerek daha güçlü bir hale getiririz. Taraftar takıma ve yönetime inanırsa stada geleceğine ve takımına sahip çıkacağına inanıyorum. Bunu ligde oynadığımız son maçta ve play-off maçlarında gösterdiler. Taraftarımızı stada çekebilmek için elimizden ne geliyorsa biz üstümüze düşeni yapacağız. Önceki dönemlerde 500-600 kişiye oynanan karşılaşmalar bizden sonra 2-3 binlere yükseldi. Çünkü küskünlükler bitti. Bütün camia kucaklaştı ve taraftar stada gelmeye başladı. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; taraftarlarımızla ilgili yeni sezonda daha güzel çalışmalarımız olacak.

Elaziz Belediyespor bir nevi pilot takım görüntüsünde. Elazığspor ile Belediyespor birlikteliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tabi Elaziz Belediyespor, Elazığspor için büyük bir şans. Bu yıl 3. Lig’de yer alacak olması bizim için çok önemli. Biz Elaziz Belediyespor’u Elazığspor’un bir nevi alt yapısı gibi kullanmak istiyoruz. Belediyespor’da yetenekli futbolcu ön plana çıktığında Elazığspor’da değerlendirmek istiyoruz. Elazığspor’da biraz daha çalışmaya, gelişime ihtiyaç duyan futbolcuları da Elaziz Belediyespor’da değerlendirmeyi düşünüyoruz. Bunda her iki kulübün de maddi ve manevi kârı olacaktır. Birbirini sırtlayan ve destekleyen iki takım olacaktır. Bundan dolayı Elaziz Belediyespor’un desteği ve 3. Lig’de olması bizim için çok önemli.

Yeni stadyum konusuna da değinelim başkanım. Bir türlü çözüme kavuşturulamayan yeni stadyumun yapılabilmesi için Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ile birlikte hükümet nezdinde görüşmelerde bulunacak mısınız?

İlimizin siyasileriyle birlikte bu konuda bir görüşme gerçekleştirdik. Bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda ağırlıklı görev Belediye Başkanımızdan ziyade ilimiz siyasetçilerine düşüyor. Bu konu ile ilgili Meclis nezdinde baskı yapılması gerekiyor. İnanıyorum ki en kısa sürede stadyum bulunduğu yerde mevcut kapasitesi arttırılarak Elazığımız yeni bir stadyuma kavuşacaktır.

Bunun için bir tarih verebilir misiniz?

Şuan için bir tarih veremem. Taraftarlarımız stadyum konusunda istekliler. Aslında daha öncesinden stadyum yapılabilirdi ama tahmin ediyorum 35 bin kişilik stadyum talebi pek mantıklı olmadı. Bu şehrin sonuçta bir kapasitesi var. Umut ediyorum ki, yeni stadyumumuzu mevcut stadyumun bulunduğu yerde en kısa sürede siyasilerimizin de desteğiyle yaptırmak için elimizden geleni yapacağız.

Daha önceki dönemlerde üyelikten çıkarılan 100’e yakın üyenin yeniden Elazığspor’a kazandırılması için girişimleriniz olacak mı?

Delege sistemi kesinlikle değiştirilmeli ve çavuş-ahbap ilişkisinden kurtarılmalı. Kendi şirket çalışanlarını, kendi güvenlikçilerini, akrabalarını vb. delege yapıp kongrelerde 30-40 kişiyle yeniden başkanlık seçiminin yapılması bitmeli artık. Daha önceki dönemde üyelikten çıkarılan delegelerle ilgili çok fazla bilgim yok açıkçası. Ama kesinlikle delegeler bu şehirden, bu camiadan ve Elazığspor’u sevenlerden oluşmalı. Fakat delegelerimiz, delegelikten çıkarılmak istemiyorsa aidatlarını düzenli olarak ödemeli. Aidatlarını ödeyen hiçbir delege, delegelik hakkını kaybetmez.

Peki Elazığspor’un üye sayısını artırmak için üye giriş ücreti ve aidatlarına yönelik bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Delege sistemiyle ilgili Ramazan ayından sonra mutlaka bir çalışma yapacağız. Kesinlikle kongreye gelme ve aidatını ödeme şartı olacak. Delege yapısıyla ilgili bir şey söylemek için çok erken. Çünkü önümüzde 2-3 yıllık bir süreç var. Ancak hassasiyet gösterdiğimiz konu kongreye gelecek delegelerin olması. Fakat delege olupta şehir dışında yaşayan delegelerimiz kongrelere katılmıyor. Bu sistemin değişmesi lazım. Kime oy kullanırsa kullansın delegenin kongreye iştirak etmesi gerekiyor.

Müsaade ederseniz özel bir soru sormak istiyorum. Kulüp başkanları genelde tüm mesailerini kulübe harcadıkları için ailelerinden, çocuklarından ayrı kalmaktan şikayet ederler. Sedat Karataş olarak siz kendinizi bu yoğun tempoya tam olarak hazır hissediyor musunuz?

Ailemizle ve çocuklarımızla birlikte bu tempoya alışmaya çalışıyoruz. Bu konuda ben ve ailem fedakarlık yapacak. Söz konusu eğer Elazığspor ise her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız.

Elazığspor’da nasıl bir başkan profili çizmek istiyorsunuz?

Dürüst, şeffaf ve samimi. Sanıyorum bu 3 kelime yeterli olur.

Son olarak söylemek istedikleriniz var mı?

Bu süreçte taraftarımızın desteğini bekliyoruz. Takımlarına ve kulüplerine mutlaka destek olsunlar. Bu destek Fair-Play çerçevesinde olsun. Çünkü bu çok önemli. Yeni sezonda küfür olayını çözmeliyiz. Taraftarlar kulüplerine zarar verecek davranışlardan uzak dursunlar ve takımlarını sahiplensinler.

Ayrıca içinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayı münasebetiyle tüm Elazığ halkının ve taraftarlarımızın Ramazan ayını tebrik ediyorum ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Bize vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.

Ben teşekkür ediyorum. Ayrıca Hakimiyet Gazetesi’nin tarafsız ve objektif gazetecilik anlayışıyla ulusal standartlarda verdiği hizmeti yakından takip ediyorum. Bu nedenle sizin şahsınızda gazetenizin ekibini tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

Kaynak: Elazığ Hakimiyet

ELAZIĞSPOR HAZIRLIK KAMPI NE ZAMAN - TIKLAYIN

19 Haz 2016 - 23:29 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.