ELAZIĞ’DA “BİR EĞİTİMCİ OLARAK HZ. MUHAMMED” KONULU PANEL DÜZENLENDİ

Milli Eğitim Elazığ İl Müdürlüğü, Fırat Üniversitesi ve Elazığ Müftülüğü tarafından organize edilen “Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed” konulu panel gerçekleştirildi…

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Milli Eğitim Elazığ İl Müdürlüğü, Fırat Üniversitesi ve Elazığ Müftülüğü tarafından organize edilen “Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed” konulu panel gerçekleştirildi…

MEB, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün tüm illerde oluşturulan komisyonlar tarafından ayda bir kez olmak üzere 5 proje içinden seçtiği konularda panel düzenleme uygulaması devam ediyor.

Bu çerçevede Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından seçilen “Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed” konulu panel bugün Elazığ Müftülüğü Edibe Can Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Panelin moderatörlüğünü İl Müftüsü Yusuf SARIKAYA yaparken, konuşmacı olarak Fırat Üniversitesi Öğretim Üyeleri Dr. Ekrem YÜCEL, Dr. Tuncay KARATEKE ve Dr. Rahime ÇELİK katıldı.

Elazığ’da görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine yönelik olarak yapılan panel, İmam Efendi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Abdulbaki GÜNEŞ’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Müftü Yusuf SARIKAYA, günümüz insanları açısından Hz. Peygamber’in örnek alınacak birçok yönünün olduğuna dikkat çeken açış konuşmasının ardından sözü Dr. Ekrem YÜCEL’e verdi.

Dr. Ekrem YÜCEL/ “İslam 3 sütun üzerinde bina edilmiştir”

“Hz. Peygamber’in ilme verdiği önem” konusunda konuşan Dr. Ekrem YÜCEL; İlim talebinin önemi kadar, ilim sahiplerinin ilmi ile amel etmesinin de çok önemli olduğuna dikkat çekti.

YÜCEL konuşmasında; "Yalnız şu iki kişiye gıpta edilmelidir. Biri, Allah'ın kendisine verdiği malı hak yolunda harcayıp tüketen kimse, diğeri ise Allah'ın kendisine verdiği ilimle yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına öğreten kimse." Hadis-i Şerifine işaret ederek; “Bu müjdeden öğretmenler olarak faydalanmamız gerekir” dedi.

Dr. YÜCEL; ilim tahsilinde en önemli noktanın Hayır ve fayda olduğuna dikkat çekerek:

“Peygamberimizin hadislerine baktığımız zaman bir yönüyle teşvik, bir yönüyle sakındırma, diğer yönüyle de uyarılar göreceğiz. Biz ilim öğrenelim ama her şeyden önce tahsil ettiğimiz ilmin hayır ve faydası çok daha önemlidir. İşte bu yüzden Peygamberimiz’in kayda düştüğü ‘Hayır ve fayda” noktasına dikkat etmemiz gerekiyor.” dedi.

İslam binasının 3 sütun üzerinde inşa edildiğini ifade eden YÜCEL; bunların ‘iman, ibadet ve ahlak’ olduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Dr. Rahime ÇELİK/ “Gençlerimizi yetiştirirken onlara bir Müslüman gibi davranmalıyız”

Daha sonra kürsüye gelen F.Ü Araştırma Görevlisi Dr. Rahime ÇELİK ise “Hz. Peygamber’in eğitim ve öğretim metotları” başlıklı bir sunum yaptı.

Peygamberimizin eğitim ve öğretim metotlarını örnek alarak okullarımızda projeler üretmemiz gerekiyor diyen ÇELİK; “Günümüzde eğitim metodolojisi olarak en büyük sıkıntı nedenlerinden birisi gençlerimizi yetiştirirken onlara bir Müslüman gibi davranmamızdır” dedi.

Kadınların eğitim ve öğretim alanında en başta camiler olmak üzere sıkıntı yaşamadan faydalanması gerektiğine işaret eden ÇELİK;

“Peygamberimiz kadınlara 5 vakit camide namaz kıldırmıştır. Bizim de bunu canlandırmamız çok önemli. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlattığı ‘3T Projesi’ bu açıdan çok önemli. Tespit, tedarik ve takip olarak yürütülen projede kadınların da camilerden en güzel şekilde faydalanması için önemli çalışmalar yürütülmektedir.

Mekke’de kötülüğün önünü kapatıp güzellikleri yaymak, zulme ve haksızlığa uğrayan pek çok kimsenin imdadına koşmak ve adâleti ikâme etmek için Peygamberimiz tarafından kurulan Hılfu’l Fudul benzeri bir yapıyı okullarımızda uygulamayı teklif ediyorum. Okullarımızda ‘Erdemliler Topluluğu Projesi’ başlatalım.” Şeklinde konuştu.

Dr. Tuncay KARATEKE/ “Değişime ayak uydurmamız gerekiyor”

Daha sonra kürsüye gelen Dr. Tuncay KARATEKE ise “Günümüzde eğitimci olmak” başlıklı konuşmasında:

“Nasıl bir çağda yaşadığımızı iyi okumak gerekiyor. Eski ülemanın bilgi noktasında bilmediği bir şey yok. Hangi kitapta ne var biliyor, Arapça gramer bilgisi de çok iyi ama bilmediği tek şey var. O’da dünyada neyin olup bittiğidir. Dünyada neyin olup bittiğini bilmediğimiz zaman kitaplarda yazılan bilgiler bizim bugünkü hayatta yaşamamıza yetmiyor.” Dedi.

Dünyada hızlı bir değişim olduğuna dikkat çeken KARATEKE, en hızlı değişimlerin ise, zenginlik ölçüleri, ulaşım, teknoloji ve iletişim alanında yaşandığını ifade etti.

KARATEKE; “Türkiye’nin 1927 yılında nüfusu 13 milyondu. Bu nüfusun %70-80’i kırsalda-köyde yaşıyordu. 2018 yılına geldiğimizde ise nüfusun %92’si artık şehirlerde yaşıyor. Bununla birlikte ihtiyaçlar ve problemler çok farklılaştı. İşte bu noktada din eğitimcileri olarak başta gençler olmak üzere toplumun ihtiyaçlarına göre kendimizi donatmamız gerekmektedir. ‘En iyi eğitimci din kültürü ve ahlak öğretmeni kimdir ve özelliği ne olsun?’ diye Bana sorsalar ben “Sabır” olsun derim.” şeklinde konuştu.

SARIKAYA/ "O, anlatan değil yaşayandı"

Panelin moderatörlüğünü yapan İl Müftüsü Yusuf SARIKAYA panelin kapanışında yaptığı konuşmada Hz. Peygamber’in ailesi ve çevresiyle ilişkilerine dikkat çekerek:

“Peygamberimiz’in ilişkilerine şöyle bir katığımız zaman O anlatan değil yaşayandı. Biz bugün yaşanan değil anlatılan İslam seviyesindeyiz. Söz ve eylemlerimiz birbirini tutmuyor. Eğer; iman, ibadet ve ahlak konusunda söylediğimizi uygulamaz isek tesirimiz olmaz.” dedi.

Din eğitiminde okumanın ve muhatap kitleyi tanımanın çok önemli olduğuna işaret eden SARIKAYA: “En başta eğitimcilerin elinden kitap düşmemesi lazım. Yeni kitap ve kaynakları takip etmesi lazım. Ben 12 yıl öğretmenlik yaptım, evimdeki kitapları hamal gibi sınıfa taşıdım. Her gün bir veya iki kitabı tanıtarak çocukların o kitaplara dokunmasını sağladım” dedi.

1.5 saat süren panelin ardından katılımcılara İl Müftülüğü tarafından hazırlanan kitaplar hediye edildi.

30 Kas 2018 - 21:43 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.