ERGEN/ "DİYANET TEŞKİLAT YASASI YETERLİ DEĞİL!"

Diyanet-Sen Şube Başkanı Murat Ergen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluşunun 91. yıl dönümünü kutladı...

Diyanet-Sen Şube Başkanı Murat Ergen, Cumhuriyet’in en köklü kuruluşlarından biri olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluşunun 91. yıl dönümünü kutladı.

Ergen, yaptığı yazılı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşüncelerin dışında kalarak, milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanunda gösterilen görevleri yerine getirmek amacı ile kurulmuş anayasal bir kuruluş olduğunu belirtti.

Diyanet olmazsa olmaz bir devlet kurumudur…

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın merkez, taşra ve yurt dışı kuruluşları ile Türkiye, Avrupa ve Türk Cumhuriyetleri’nde din hizmeti ve eğitim hizmetleri sunduğunu ifade eden Ergen:

“Bir çok başarılı hizmete imza atan başkanlığımız 140 bini aşkın personeli ile halkımıza ve yurt dışı birimleri ile hizmetleri devam etmektedir. Sürekli kendini yenileme ve hizmetlerini artırma gayreti içinde olan Diyanet İşleri Başkanlığımız sadece ülkemizde değil yüzlerce soydaş ülkelerde yaptığı hizmetlerle bir umut teşkilattır. Diyanet İşleri Başkanlığı Anayasamızda ifade edildiği gibi milletimizi dini yönden aydınlatmak ve din hizmeti sunmak için vardır. İnanç yönünden ülkemizde birliği ve beraberliği temsil eden DİYANET olmazsa olmaz bir devlet kurumudur.” Dedi.

Teşkilat yasası yeterli değil…

Hazırlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasa Taslağının bazı yeniliklerin yanın da teşkilatın beklentilerine cevap veremeyecek konumda olduğunu aktaran Ergen, şunları kaydetti:

“İlgili kişilerin tekrar bu yasa tasarısını ele alıp geniş katılımlı bir şekilde tartışılarak eksikliklerin giderilmesi temennimizdir. Hazırlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda maalesef üst seviyedeki çalışanlar ile alt kademede çalışanlar arasında ücret konusunda denge kurulamamıştır. Bunun yanında kurumdaki kadro ihtiyacı din hizmetini sıkıntıya sokmaktadır. Din hizmeti boşluk kabul etmez gereğince bu boş kadrolarının bir an önce doldurulması gerekmektedir.”

Kurumumuzun özerk bir yapıya kavuşturulması gerekiyor…

“Diyanet-Sen olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumun gerisinde kalmamasını, toplumun beklentilerine daha iyi cevap vermesi için yapısal bir değişimin şart olduğuna, kurumumuzun özerk bir yapıya kavuşturulması ve başkanının seçimle iş başına gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Sendika olarak dini hizmetlerin cemaatlere bırakılmasından ziyade idari bakımdan siyasi otoritenin etkilerinden arınmış, dini esasları yorumlamasına müdahale edilmeyen özerk bir yapı ile yürütülmesini hem dini hassasiyeti olan kimselerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılama, hem toplumun birlik ve bütünlüğünün korunması açısından daha elverişli görüyoruz. Bu tür bir çözümün vatandaşıyla barışık bir siyasi otorite için de en iyi çözüm olduğu düşüncesindeyiz. Netice olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı ciddi bir devlet kuruluşudur. Siyasi ve ideolojik çekişmelere alet edilmemelidir. Laik devlet yapısı içerisinde DİB’e yer ve ihtiyaç vardır. Laiklik DİB’in mevcudiyeti aleyhine bir gerekçe olamaz. Çünkü laik olan devlettir. Halk’ın çoğunluğu Müslüman’dır. DİB de bu halkı dini yönden aydınlatmak ve din hizmeti sunmak için vardır. İnanç yönünden ülkemizde birliği ve beraberliği temsil eden DİB olmazsa olmaz bir devlet kurumudur.”

Bu güzide kurumuzu kuran ve gerekli değeri de en güzel şekilde veren bu güne kadar kurumda çalışarak hizmet eden Rahmeti Rahmana kavuşan tüm çalışanlarımızı rahmetle anıyor, halen hizmet sunmaya devam eden tüm meslektaşlarımıza ve yöneticilerimize hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunar bu anlamlı günün hayırlı ve başarılı hizmetlere vesile olmasını diliyoruz.”

M.T

03 Mar 2015 - 21:24 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.