“3 ARALIK DÜNYA ENGELİLER GÜNÜ” ELAZIĞ'DA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI”

3 Aralık Dünya Engeliler Günü çerçevesinde; Elazığ Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Elazığ Müftülüğü ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ortaklaşa organize edilen program Nurettin Ardınçoğlu Kültür Merkezi’nde yapıldı...

3 Aralık Dünya Engeliler Günü çerçevesinde; Elazığ Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Elazığ Müftülüğü ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ortaklaşa organize edilen program Nurettin Ardınçoğlu Kültür Merkezi’nde yapıldı...

Programa; Vali Yardımcısı Uhut Emre Koyuncu, Elazığ CHP Milletvekili Gürsel Erol, İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Gürtürk, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat Kenç, Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, DİB Müşaviri Ömer AYDIN, İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, İl Müftü Yardımcısı Muhammed Zahid BELEK, İlçe Müftüleri, engelli vatandaşlar, aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Suat Kenç açış konuşması yaptı.

KENÇ/ “TÜRKİYE, TANIDIĞI HAKLARLA GERÇEKTEN DÜNYADA ÇOK İYİ BİR NOKTADADIR”

“Türkiye'nin özellikle sosyal devlet olma anlamında ve engellilere tanıdığı haklarla gerçekten dünyada çok iyi bir noktada olduğunu belirten İl Müdürü Suat Kenç:

"Sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti özellikle sosyal devlet olma anlamında ve engellere tanıdığı haklarla gerçekten dünyada çok iyi bir noktadadır. Allah’a şükürler olsun hayatın hiç ummadığı bir anda çok sağlam ve sağlıklı bireylerde birer engelli vatandaş durumuna düşebilirler. Bu açıdan devletimiz son yıllarda özellikle engellilik alanında büyük işler yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir" ifadelerini kullandı.

EROL/ “HER ŞEY SİZİN ENGELLİ OLMANIZ İÇİN BİR NEDEN OLABİLİR”

İnsanın engelli olmasının kendi inisiyatifinde olmadığını dile getiren CHP Elazığ Milletvekili Gürsel EROL ise:

“Dünya Engelliler Günü. Bir insanın engelli olma çoğu zaman kendi inisiyatifinde olmayan bir şey. Kader, kaza, her şey sizin engelli olmanız için bir neden olabilir” şeklinde konuştu.

KOYUNCU/ “ENGEL ESASEN KAFA VE VİCDANDA OLUR”

Bedenen ve ruhen yaşamayan ve yürekte istenmeyen şeyleri anlamanın zor olduğunu dile getiren Vali Yardımcısı Uhut Emre KOYUNCU:

“Hiçbir şeyin ve hiç kimsenin sizin hayatınıza engel olmasına izin vermeyin. Çünkü engel esasen kafa ve vicdanda olur. Her ne kadar sizleri tam olarak anlayamasak ta sizler bizleri bir o kadar etkileyip düşündürebilirsiniz.

Anneliği tatmamış bir insan anne olma duygusunu nasıl tam olarak anlatabilir. Benzer şekilde engelli olmanın engelli ebeveyni veya yakını olmayı elbette yaşayan bilir ve bu gerçekten hiç kolay değil. Ancak devletimizin her daim yanınızda olduğunu bilmenizi esterim." dedi.

GÜRTÜRK/ “ASIL ENGELLİLİK YÜREKLERDEKİ VE ZİHİNLERDEKİ ENGELLİLİKTİR”

İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk ise yaptığı konuşmada:

“Asıl engellilik yüreklerdeki ve zihinlerdeki engelliliktir. Biz ne zaman yüreğimizdeki ve beynimizdeki bu engeli kaldırırsak o zaman da bu kardeşlerimizi en üst seviyede anlamış oluruz” diye konuştu.

SARIKAYA/ “CAMİLERİ İKİNCİ KAT YAPMAYIN!”

İl Müftümüz Yusuf SARIKAYA ise yaptığı konuşmada Müftülük olarak ‘Engelliler Koordinatörlüğü’ bünyesinde çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek:

“Diyanet İşleri Başkanlığımız bütün bakanlıklarla olduğu gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile de protokol imzalayarak kendi bünyesinde ‘Engelliler Koordinatörlüğü’ kurarak bu alanda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

İl Müdürümüz Sayın Suat KENÇ ile görüşerek ve böyle bir program hazırlamayı uygun bulduk. Özellikle bu konuda Müftülük olarak geçen yıl ve bu yıl işitme engelli vatandaşlarımız için Kur’an eğitimi verdik ve devam ediyoruz. Görme engelliler ile ilgili olarak ta çalışma içindeyiz.” dedi.

Engelli ve yaşlı vatandaşların camilere rahat ulaşımı izin camilerin ikinci kat yapılmaması için sıkça tavsiyelerde bulunduğunu ifade eden Müftü SARIKAYA:

“Cami açılış ve temel atmalarda vurguladığım bir husus var. Diyorum ki; Camileri ikinci kat yapmayın. Camiler birinci katta olsun ki engellisi ve yaşlısı rahatlıkla girebilsin. Biz Müftülük olarak; engelli vatandaşların camilere rahatlıkla ulaşmaları için belli camilerimizde engelli rampaları yapmayı planladık ve bu konuda çalışmalarımız var. Bu vesile ile bu konuda hayırsever vatandaşlarımızın bize destek vermelerini bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

AYDIN/ “HER İNSAN İÇİN OLMAZ İSE OLMAZ ŞEY ‘DEĞERLİ OLMA’ HİSSİDİR”

Protokol konuşmalarının ardından kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Ömer AYDIN günün anlam ve önemi ile ilgili bilgiler verdi.

Zorluklar karşısında mağlup olmamak gerektiğini ifade eden AYDIN:

“Her insan için olmaz ise olmaz şey ‘değerli olma’ hissidir. Bir insan eğer kendisini değersiz ve işe yaramadığını hissederse dünyanın en büyük engeli bu engeldir. İşte bunun için yüce dinimiz yaratılan bütün kâinat içinde sadece insanı eşref-i mahlukat yani kainatın en değerlisi ilan etmiştir. Engelli kardeşlerimiz ve ailelerine şunu söylüyorum. Gelip geçici olan bu fani hayat için asla üzülmeyin. İnsan için en değerli eylem düşünme eylemidir. Şunu ifade etmek isterim ki doğru düşünce ve yaşam huzur ve mutluğu, yanlış bir düşünce ve yaşam ise insanı yanlışlara sürükler. En güzel düşünce yüce yaratıcımız Allah’ı düşünmektir. Önemli olan zorluklar değil zorluklar karşısında mağlup olmaktır.” Dedi.

“Allah, engelli kulunun gönlünün ve kalbinin kırılmasına asla razı olmuyor!”

Müşavir Ömer Aydın; Peygamberimiz’in görme engelli Abdullah bin Ümmü Mektum’a gösterdiği tavır nedeniyle Yüce Allah tarafından Abese Suresi ile uyarıldığına dikkat çekerek:

“Allahuteala çok değer verdiği Peygamberini bu tavrından dolayı anında uyarıyor. Dünyanın en değerlisi ve Allah’ın en sevdiği Peygamberimizdir. Ama Allah’ın en sevdiği de olsa bir engelli kulunun gönlünün ve kalbinin kırılmasına asla razı olmuyor.

Bu dünyadaki kaderimizi ve ahiretteki yerimizi etkilemek istiyorsak yapacağımız en güzel davranışlardan bir tanesi imkân buldukça engelli kardeşlerimiz ve aileleri için seferber olmamızdır. Onların sorunlarını çözmek için koşturmaktır. Başkanlık olarak bunu sağlayabilmek amacıyla her ilimize bir bayan bir erkek engelli koordinatörü ataması yaptık. Başkanlık olarak bu konuda tüm imkânlarımızı seferber ettik.” Şeklinde konuştu.

Müşavir Ömer AYDIN konuşmasının sonunda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajı paylaştı:

İslam’ın engellilere yaklaşımı konusunda da adalet ve hassasiyeti emrettiğini hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın mesajında şu ifadeler yer aldı.

“İnsanı varlık âleminde önemli ve üstün kılan, fizikî özellikleri, ırkı, statüsü, maddi imkânları değil, yaratılış gayesi, merhamet duygusu, hak ve sorumluluk bilincidir.

Dolayısıyla bir sınanmadan ibaret olan dünya hayatında, hastalıklar, genetik ve çevresel faktörler, doğal afetler, savaşlar, kazalar gibi farklı sebeplerle gerçekleşen engellilik durumu, insanın değerini ve onurunu asla değiştirmez. Bunun için her hâlükârda insana düşen hayatın geçici ve imtihan olduğu gerçeğinin farkında olarak sabır, şükür, metanet, güzel ahlak ve ümit ekseninde yaşamasıdır.

Önemle belirtmek gerekir ki bireysel olarak ahlak ve erdemin, toplumsal olarak duyarlılık ve sorumluluğun, milletler ve kültürler açısından medeniyetin ölçüsü; yetimlere, kimsesizlere, yaşlılara, engellilere ve çevreye bakıştır.

Bu manada, hayatın bütün alanlarında yegâne değer olarak “takva” yı belirleyen Yüce dinimiz İslam, engellilere yaklaşım konusunda da adalet ve hassasiyeti emretmektedir.

Nitekim her konuda en güzel örneğimiz olan Peygamber Efendimiz, engellilerle özel olarak ilgilenmiş, onlara destek olanları övmüş, onları imkân ve yeteneklerine uygun görevlerde istihdam etmiş, kendilerine değer vermiş, engelli olduğu için sabırla ve azimle hayata tutunmaya çalışanları Allah katında birçok mükâfatlarla ve cennetle müjdelemiştir.

Diğer yandan engelliliğe sebep olan savaşlar, afetler, kazalar, ihmaller, gibi durumlara karşı bilinçli ve sorumlu davranmak zorunda olduğumuz da açıktır. Dolayısıyla, engellilik ve engelli kardeşlerimizle ilgili duyarlılıklar bir gün ya da haftayla sınırlı olmamalı, sürekli bir farkındalık olarak hayatın her anında ve alanında var olmalıdır.

Bu vesileyle bütün engelli kardeşlerime, mutlu, huzurlu bir hayat diliyor, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bütün mensuplarımızla her zaman yanlarında olduğumuzu ifade ediyor, en kalbi selam ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

Programın ikinci bölümünde ise engelliler tarafından hazırlanan tiyatro, halk oyunları ve müzik dinletileri yer aldı.

Engelliler Koordinatörleri İstişare Toplantısı

Programın ardından DİB Müşaviri Ömer AYDIN ve İl Müftüsü Yusuf SARIKAYA Başkanlığında bir araya gelen Engelliler Koordinatörleri İl Müftülüğü bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

Kaynak: Elazığ İl Müftülüğü

03 Ara 2018 - 23:08 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.