Demirbağ’dan HDP’lilere: Ben Kandil’in değil davamın delisiyim…

TBMM Genel Kurulunda, 2020 bütçeleri görüşmelerinde AKP ve HDP’liler arasında sert tartışmalar yaşandı. Tartışmaya milletvekilimiz Zülfü Demirbağ da dahil oldu, tıpkı SP’li Cihangir İslam’a yaptığı gibi HDP’lilere de ağzının payını verdi Demirbağ…

Dün bütçe görüşmelerinde AKP ve HDP'liler arasında çıkan tartışmaya katılan milletvekilimiz Zülfü Demirbağ tıpkı SP’li Cihangir İslam’la İçişleri Bakanı'nın tartışmasında olduğu gibi HDP’lilere de ağzının payını verdi.

Ama Demirbağ'ın o kavgada söylediği sözlerin tamamı medya kuruluşlarında yer almadı... İşte o kavganın ayrıntıları ve Demirbağ'ın meclis tutanaklarına yansıyan 'Ben Kandili'n değil davamın delisiyim' dediği sözleri...

TBMM Genel Kurulunda, TBMM, Anayasa Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sayıştay'ın 2020 bütçeleri görüşmelerinde AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ile HDP'li Ahmet Şık arasında 'Sarhoş' tartışması yaşandı.

Tartışmanın uzaması üzerine oturumu yöneten Levent Gök ara verdi. Aranın ardından AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve HDP'li Ahmet Şık söz aldı, yaptıkları konuşmada da taraflar tartışmayı sonlandıracak tutum göstermeyince AKP ve HDP'li milletvekilleri karşılıklı sözlü tartışmaya devam etti.

DAVAMIN DELİSİYİM

Milletvekilimiz Zülfü Demirbağ HDP’lilerin sataşmalarına tepki gösterince HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan söz alarak, Demirbağ'a 'Grubun Delisi' diye seslendi.

Zülfü Demirbağ da "Evet deliyim, Davamın delisiyim Kandil’in delisi değilim ben" diye cevap verdi.

İşte o kavganın meclis tutanakları…AK PARTİ ELAZIĞ MİLLETVEKİLİ ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) – Masaları kırıyorlar be!BAŞKAN – Sayın Demirbağ, rica ediyorum, niye ayağa kalkıyorsunuz?HDP MARDİN MİLLETVEKİLİ EBRÜ GÜNAY (Mardin) – Oradan laf atıyorsunuz ya, varsa fikriniz…BAŞKAN – Sayın Oluç, lütfen Sayın Kurtulan tamamlasın.OYA ERSOY (İstanbul) – Bakın, iktidar partisi sıralarına bakın!“TRAMPET TAKIMI SANKİ”
ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ)
– Trampet takımı sanki.BAŞKAN– Sayın Demirbağ, lütfen…HDP GRUP BAŞKANVEKİLİ HAKKI SARUHAN OLUÇ (İstanbul) – Çık dışarı, çık!BAŞKAN – Sayın Oluç, rica ediyorum, lütfen…HDP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ EROL KATIRCIOĞLU (İstanbul) – Bu ne terbiyesizlik ya!EBRÜ GÜNAY (Mardin) – Bu kadar hakaret olmaz ya!BAŞKAN – Sayın Demirbağ…Sayın Kurtulan, buyurun.“GRUBUN DELİSİNİ ÇIKARDILAR”
HDP MERSİN MİLLETVEKİLİ FATMA KURTULAN (Mersin) – Başkan, grubun delisini çıkardılar ama asıl karıştıran beyefendi oturuyor. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)AK PARTİ AMASYA MİLLETVEKİLİ HASAN ÇİLEZ (Amasya) – Yahu ne alakası var karıştırmakla!FATMA KURTULAN (Mersin) – Göreviniz sataşmadır.HASAN ÇİLEZ (Amasya) – Hakaret ediyorsunuz, hakaret; hakaret ediyorsunuz.BAŞKAN – Lütfen, lütfen, lütfen susar mısınız.“SADECE SAĞ ELİNİZİ OYLAMADA KULLANMADIR, BAŞKA HİÇBİR İŞE YARADIĞINIZ YOK”
FATMA KURTULAN (Mersin) – Göreviniz sataşmadır, sadece sağ elinizi oylamada kullanmadır, başka hiçbir işe yaradığınız yok.(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)HASAN ÇİLEZ (Amasya) – Sayın Başkanım, müsaade etmeyin. Hakaret ediyorlar Sayın Başkanım.MİHRİMAH BELMA SATIR (İstanbul) – Sayın Başkan, bir milletvekiline hakaret ediliyor.BAŞKAN – Sayın Kurtulan, lütfen tamamlayın.Buyurun.FATMA KURTULAN (Mersin) – Sayın Başkan, yani AKP bu gelenekten de vazgeçmeli. Olmuyor böyle, hakikaten olmuyor. Sadece oylamadan oylamaya burada bulunanlarla, kavga sesi duyduğunda oraya yığılanlarla bu iş götürülemez, biraz buna da dikkat etmeleri lazım.Ahmet Şık arkadaşımız Adalet Komisyonu üyesidir, Meclisteki görevini icra eder, geri kalan zamanda partisi nasıl görevlendirirse öyle çalışan biridir. AKP’nin burada kalkıp onun üzerine söz söyleme hakkı yoktur.(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)BAŞKAN – Tamamlayın Sayın Kurtulan, lütfen.FATMA KURTULAN (Mersin) – Hiçbirimiz başka bir grubun vekilinin ne kadar zamanda gelip gittiğini, ne yaptığını tartışmayız, yapmayız, doğru da değil, AKP de bunu yapmamalı. Hani buranın sahibi olarak kendisini görüyor ya, o yüzden herkese, her grupla, her vekille ilgili söz söyleme hakkına sahip. Şu çirkin olmuştur, doğru olmamıştır: “Meyhaneden arta kalan zaman bulabilirsen buraya gelmeye.” Olmadı, bir grup başkan vekiline hiç yakışmadı. Hâlâ buraya değinmiyor ama kendilerine yakıştırmışlarsa bunu, bizim yapacak bir şeyimiz yok.Ahmet Şık, HDP’nin bir vekilidir, gözümüzün bebeğidir, değerli bir arkadaşımızdır. İyi ki buradasın Ahmet Şık.Teşekkür ediyorum. (HDP sıralarından alkışlar)BAŞKAN – Sayın Bostancı…MEHMET MUŞ (İstanbul) – Sayın Başkan…KEMAL BÜLBÜL (Antalya) – Ya daha neye cevap veriyorsun, cevap verecek ne var?BAŞKAN – Değerli arkadaşlar…EROL KATIRCIOĞLU (İstanbul) – Daha ne kalkıyorsun ya!BAŞKAN – Değerli arkadaşlar…“NEREDEN BULDUN BUNLARI YA!”
EROL KATIRCIOĞLU (İstanbul) – Bu ne terbiyesizlik ya!BAŞKAN – Değerli arkadaşlar, lütfen…EROL KATIRCIOĞLU (İstanbul) – Nereden buldun bunları ya!MEHMET MUŞ (İstanbul) – Sayın Başkan…BAŞKAN – Buyurun Sayın Muş.Sayın Muş, lütfen artık toparlayalım.MEHMET MUŞ (İstanbul) – Bir saniye Sayın Başkan.BAŞKAN – Buyurun.AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MEHMET MUŞ (İstanbul) – Sayın Başkan, şimdi, burada bir siyasal tartışma yapıyoruz. Milletvekilimize… (HDP sıralarından gürültüler)EROL KATIRCIOĞLU (İstanbul) – Nerede siyasal tartışma yapıyoruz?BAŞKAN – Bir saniye değerli arkadaşlar…MEHMET MUŞ (İstanbul) – Milletvekilimize… (HDP sıralarından gürültüler) Bir saniye arkadaşlar.BAŞKAN – Değerli arkadaşlar, lütfen…“DELİ ARIYORSANIZ KENDİ GRUBUNUZA BAKIN”
MEHMET MUŞ (İstanbul) – Milletvekilimize “grubun delisi” diyor. Arkadaşlar, deli arıyorsanız kendi grubunuza bakın, böyle bir hakkınız yok.“BEN DAVAMIN DELİSİYİM”
ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) – Ben davamın delisiyim. Ben davamın delisiyim, Kandil’in delisi değilim, Kandil’in delisi değilim ben. (HDP sıralarından gürültüler)BAŞKAN – Sayın Demirbağ, Sayın Demirbağ…Lütfen, lütfen…FATMA KURTULAN (Mersin) – Sen konuştuğunu bilmiyorsun.HAKKI SARUHAN OLUÇ (İstanbul) – Bu nedir ya! Bu ne ya!BAŞKAN – Tamamlayın.MEHMET MUŞ (Devamla) – Sayın Başkan…HAKKI SARUHAN OLUÇ (İstanbul) – Ne bakıyorsun, ne!BAŞKAN – Değerli arkadaşlar, sessiz olalım.Değerli arkadaşlar…ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) – Ben davamın delisiyim. Ben davamın delisiyim. Konuşma, otur! (HDP sıralarından gürültüler)”

DEMİRBAĞ CİHANGİR İSLAM’A DA AĞZININ PAYINI VERMİŞTİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam arasında tartışma çıkmıştı. Milletvekilimiz Zülfü Demirbağ’ın da dahil olduğu tartışmada Milletvekili Demirbağ, Cihangir İslam’a “şov yapma, otur yerine… Provokatör” diyerek susturmuştu.

#

11 Ara 2019 - 12:44 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?