ASELSAN İLE FIRAT ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Elazığ'da, ASELSAN ve Fırat Üniversitesi arasında savunma sanayi için araştırmacı yetiştirme programı kapsamında iş birliği protokolü imzalandı...

ASELSAN İLE FIRAT ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
ASELSAN İLE FIRAT ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Haber albümü için resme tıklayın

Elazığ'da, ASELSAN ve Fırat Üniversitesi arasında savunma sanayi için araştırmacı yetiştirme programı kapsamında iş birliği protokolü imzalandı...

AKIN: “ASELSAN İLE İŞBİRLİĞİ KONUSUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK”

Düzenlenen imza töreninde açıklamalarda bulunan Fırat Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın:

“ASELSAN Elazığ’a geldiği zaman şunu hissediyoruz; ASELSAN kendi evine geldi. Çünkü Fırat Teknokent bünyesinde 2 yıldan beri ASLESAN’ın bir irtibat ofisi var. Biz ASELSAN’la işbirliği konusunda önemli adımlar attık” dedi.

DEMİRDAĞ: “BU SÜRECE ŞU ANDA DEVAM EDİYORUZ”

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ yaptığı konuşmada:

“Elazığ özellikle savunma sanayi ağırlıklı kümeleşmenin olduğu, ülkemizdeki 6-7 ilden birisi. Bu bizim açımızdan gurur verici. Bunda emeği geçen Bakan Yardımcımız Sayın Şuay Alpay yine Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir Hocama ve tabi ki Haluk Hocam başta olmak üzere diğer bütün savunma sanayi üst yöneticilerine ben teşekkür ediyorum. Fırat Üniversitesi olarak da 6-7 yıl önce başlayan bu savunma sanayiyle ilgili kümeleşmenin alt yapısını oluşturmak açısından başlayan ziyaretlerle başladı bu serüven. Bugün artık ürün haline geldi. Üretimde başladı ve de paydaşlarımızla bir araya gelerek bu sürece şu anda devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

KALDIRIM: “BUNUN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAN ÜLKELER BAŞARILI OLUYOR”

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Değişen, dönüşen, globalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Globalleşmenin değişen dünyada hem getirdiği fırsatlar, avantajlar, önümüze koyduğu yeni gündemler, hem de bunun yanı sıra getirdiği yeni tehditler, sorunlar, problemler var. Bunlarla karşı karşıyayız. Tabi dünyada sadece iyilik, güzellik, yatırımlar, fırsatlar, avantajlar, globalleşmiyor. Tehditlerde, sorunlarda, savaşlarda, terörde hepsi globalleşiyor. Hepsi daha büyük, daha karmaşık, daha kompleks sorunlar haline geliyor. Bunlar tanımlanırken tabi bir uluslararası ölçekte tamamlanırken bir de hibrit yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün artık doğrudan savaşlardan değil, doğrudan tehditlerden değil, doğrudan çatışmalardan değil, artık vekalet savaşlarından, vekalet çatışmalarından bahsediliyor. Bugün dünyada artık en geçerli akçe, en önemli konu bilgi. Bilgiye sahip olan, bilgiyi elde eden, bu da yetmiyor, bunu işleyen, değerlendiren, değere dönüştüren, anlamlı bir değere dönüştüren, katma değere dönüştüren, bu da yetmiyor, bunun güvenliğini sağlayan ülkeler başarılı oluyor.

Dolayısıyla dünya geneline baktığımız zaman Türkiye’ye gerçekten büyük rol, büyük önem düşüyor. Bu sorunların çözümü açısından. İkinci olarak da özellikle bilgi üretme, bilgiyi iyi kullanma, bilgi teknolojilerini iyi kullanma, bunu değere dönüştürme ve koruma noktasında da gerçekten Türkiye’ye büyük görevler, sorumluluklar düşüyor. Burada üretirken hem üniversitelerimizin, hem kamu kurumlarının hem de stratejik kurumlarımızda ASELSAN gibi Savunma Sanayi Başkanlığı gibi kurumlarımıza gerçekten çok büyük görev düşüyor. Bunun yanı sıra illerin de dersine iyi çalışması, Türkiye’nin gelişmesine, kalkınmasına sadece İstanbul, Ankara, Kocaeli gibi belli şehirlerin değil, bütün Anadolu’nun katkı vermesi, değer üretmesi gerekiyor. Ancak Türkiye’nin de uluslararası ölçekte başarısı bu şekilde sağlanacaktır. Dolayısıyla Elazığ, dersine benim gördüğüm kadarıyla iyi çalışıyor. Ortak hareket ediyor, iyi bir vizyon ortaya koymuş ve dünyaya açılmayı hedefleyen dünyada olan gelişmeleri hem iline taşımayı hem de burada katma değer üretip, dünyaya taşıyıp markalaşmayı hedefleyen bir ülke, bir şehir”

GÖRGÜN: “ANADOLU’YA YAYILMASI KONUSUNDA ANLAŞTIK”

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ise:

“Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde savunma sanayiye katkı sağlayacak birçok birikim, birçok insan kaynağı olduğuna inanan birisiyim ve bunu kendim bizzat iade ettiğim, gezilerimde, seminerlerimde tespit ettiğim unsurlar. ASELSAN’ın %65’lik tedarikini Ankara bölgesinde olduğu bana ifade edilmişti. Dolayısıyla bunun Anadolu’ya yayılması konusunda ekibimizle anlaştık. Bu çerçevede Kocaeli, Gebze, Antalya, Bursa, Konya, Sivas, Manisa… bugün Elazığ. Bu seyahatlerimizi, bu çalışmalarımızı arttırarak devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

09 Nis 2019 - 17:58 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?