ENGELLİ VE HÜKÜMLÜLERİN HİBE DESTEĞİ İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ 11 ARALIK

Engelli ve eski hükümlü vatandaşların kendi işini kurmak için verilen 50 bin TL hibeden yararlanması bir haftadan kısa bir süre kaldı…

Engelli ve eski hükümlü vatandaşların kendi işini kurmak için verilen 50 bin TL hibeden yararlanması bir haftadan kısa bir süre kaldı…

İşkur Elazığ İl Müdürü Abdullah BALCI engelli ve eski hükümlü vatandaşların hibe desteğinden 11 Aralık’a kadar yararlanabileceğini hatırlatarak “Kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın 50 bin TL’ye kadar hibe desteğinden mutlaka yararlanmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye İş Kurumu Elazığ İl Müdürü Abdullah BALCI kendi işyerini açmak isteyen engelli ve eski hükümlü vatandaşların geri ödemesiz hibe desteğinden yararlanmasını istedi.

Abdullah BALCI yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Engelli ve eski hükümlülerin projelerimizden faydalanmasını istiyoruz. Kendi işlerini kurmaları ve kalıcı istihdam sağlamları açısından son derece önemli. Bir işverenin yanında çalışmaktansa kendi işlerinin patronları olmalarını öngörüyoruz. Sürdürülebilirlik çok önemli. 36 bin TL’den 50 bin TL’ye çıkardığımız hibe desteğimizde hiçbir geri ödeme istemiyoruz”

“Cezalardan oluşturulan fondan veriliyor”

Hibe desteğinin engelli çalıştırmayan işyerlerine kesilen idari cezalardan oluşturulan fondan verildiğini vurgulayan BALCI:

“50 ve üzerinde eleman çalıştıran işyerlerinin engelli ve hükümlü çalıştırmak zorunda çalıştırmayan işyerlerine kesilen idari para cezalarını bir fonda topluyoruz. Engelli ve eski hükümlülerin çalıştırılmadıkları için haklarını bu fon yardımıyla kendilerine bir nevi geri ödemiş oluyoruz. Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak” şeklinde konuştu.

Hibe Desteği için kabul edilecek projeler şunlar:

1- Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

2- Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

3- Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,

4- Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,

5- Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler.

6- Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler.

Kimler başvurabilir?

Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücü kaybının en az % 40 olduğu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelenen kişiler mevzuatımızda engelli olarak kabul edilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen engellilerin aşağıdaki bütün şartları taşıması gereklidir.

a) İŞKUR’a kayıtlı olmak

b) Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az % 40’ından yoksun olduğunu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelendirebilmek,

c) 18 yaşını tamamlamış olmak

d) Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak,

e) Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte vergi kaydı ve terk mükellefi olmamak),

f) İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek,

g) Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak,

h) Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak.

Hazırlanacak projelerde hiçbir şekilde depozito, su, elektrik, iletişim vb. abonelik ücretleri, çalışanların ücretleri, işlenerek veya doğrudan satılacak ürünlerin bedelleri, vergi, resim, harç, çeşitli üyelik ücretleri, cezalar, işin konusu ile doğrudan ilgisi olmayan ve işin kurulmasına engel olmayan demirbaş ve diğer malzemelerin bedelleri, kurulmuş bir işletmenin geliştirilmesini, değiştirilmesini amaçlayan giderler, engellilerin erişebilirliklerini sağlayıcı olması şartı ile inşaat, tadilat ve bakım giderlerinin toplam kuruluş desteğinin yüzde 10’unu aşan kısmı desteklenmeyecek.

Hibe Desteği ne kadar?

Komisyon değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen projelerde, başvuru sahibinin talep etmesi halinde, aşağıdaki maliyetler karşılanabilecektir:

a) Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 3.000 TL alınabilecek.

b) İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 11.000 TL alınabilecek.

c) Kuruluş desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 36.000 TL alınabilecek.

M.T

04 Ara 2017 - 17:44 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.