Geçkil uyarmıştı: Mehmet Şimşek'ten esnafa tefeci uygulaması

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, dünkü değerlendirmelerinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in uygulamalarıyla ülke kaynaklarını takiyeci Zümre'ye hortumlattığını belirtmişti. Şimşek dün de esnaflar için bir düzenleme başlattı. Hazine destekli çekilmiş kredilerin faizleri yükseltildi. Yanlış duymadınız çekilmiş kredilerin faizleri yükseltildi. Esnaflardan büyük tepki var. Şimşek'in yaptığı düzenlemenin bir tefeci uygulaması olduğu şeklinde yorumluyorlar.

Türkiye'de esnafların ticari çalışmalarına destek olunması amacıyla, Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile Halkbank tarafından kullandırılan esnaf kefalet kredi faizleri artırıldı. Yeni faiz oranları hali hazırda kullanmış mevcut esnaf kredisine de yansıtıldı.

Uygulamayla daha önce kredi çekmiş esnafların da faiz oranları yüzde yüzün üzerinde arttırılmış oldu.

Türkiye'de esnafların ticari çalışmalarına destek olunması amacıyla, Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile Halkbank tarafından kullandırılan esnaf kefalet kredi faizleri artırıldı. Yeni faiz oranları hali hazırda kullanmış mevcut esnaf kredisine de yansıtıldı.

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı kararıyla esnaf kefalet kredilerinin faiz oranlarında ciddi bir artışa gidildiğini duyurdu.

Yeni faiz oranları, kredi kullanım tarihine göre değişiklik gösterirken hali hazırda kullanmış mevcut esnaf kredisine de yansıtıldı. Öte yandan artırılan faiz oranlarında deprem bölgesinin muaf tutulduğu öğrenildi.

YENİ FAİZ ORANLARI İKİ KATINI AŞTI

Artırılan faiz oranları sonrası Hazine destekli esnaf kredilerinde yapılan güncelleme ile 11.10.2022 - 09.07.2023 tarihleri arasında kullanılan kredilerin faiz oranı yüzde 7,5'ten yüzde 17'ye yükseltildi.

Benzer şekilde 04.01.2021 - 06.06.2021 tarihleri arasında kullanılan kredilerin faiz oranı yüzde 8,5'ten yüzde 18'e, 07.06.2021 - 10.10.2022 tarihleri arasında kullanılan kredilerin faiz oranı ise yüzde 9,5'tan yüzde 21'e çıkarıldı.

Öte yandan faiz oranlarındaki artış, daha eski tarihli kredilerde daha da belirginleşirken, 10.07.2023 - 06.09.2023 tarihleri arasında kullanılan kredilerin faiz oranı yüzde 12,5'ten yüzde 24'e, 07.09.2023 - 24.09.2023 tarihleri arasında kullanılan kredilerin faiz oranı ise yüzde 15'ten yüzde 24'e yükseltildi. 25.12.2023 - 31.03.2024 tarihleri arasında kullanılan krediler ise yüzde 25’ten yüzde 29’a çıkarıldı.

“MEVCUT KREDİLERİN FAİZLERİ YÜKSELTİLMİŞ”

Esnaf kredi faizlerinin artırılmasına ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı ve Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, şu ifadeleri kullandı:

“Küçük Esnafların Esnaf Kredi Kooperatifleri Aracılığıyla Hazine destekli Halkbank üzerinden yüksek enflasyon karşısında artan sermaye ihtiyaçlarını karşılamak için uygun koşullarda mevcut kullandıkları kredinin faizi yükseltilmiştir.

Günün ekonomik şartlarına göre, Esnaf kredi faizlerinde kullanmakta olduğunuz kredilerde 01.05.2024 Tarihinden geçerli olmak üzere güncellemeler olmuştur.

Yüzde 7,5 olanlar Yüzde 17,

Yüzde 8,5 olanlar Yüzde 18,

Yüzde 9,5 olanlar Yüzde 21,

Yüzde 12,5 olanlar Yüzde 24,

Yüzde 15 olanlar Yüzde 24,

Yüzde 17,5 olanlar Yüzde 25,

Yüzde 20 olanlar Yüzde 26,

Yüzde 22,5 olanlar Yüzde 27,

Yüzde 24 olanlar Yüzde 28,

Yüzde 25 olanlar Yüzde 29 dur.”

GEÇKİL UYARMIŞTI

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, günlerdir yaptığı değerlendirmelerde Mehmet Şimşek'in Zümre tahsildarlığı yaptığını ve ülke kaynaklarını takiyeci Zümre'ye hortumlattığını şöyle belirtmişti:

"Pelikan Hükümetinin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek nerede bir harcama kalemi görse kısıyor, nerede bir para görse çöküyor, neye nasıl vergi koyayım diye çırpınıyor. Kamuya personel alınmayacak açıklaması üzerine üniversite giriş sınavlarına hazırlanan milyonlarca öğrencinin moralini, halini düşünün. Takiyeci Zümre Mehmet Şimşek gibi acımasız, pervasız, utanmaz bir tahsildarı dünyada bulamazdı. Bu ülkede sürü sepet STK var. Nerede memur sendikaları, nerede işçi sendikaları, nerede işveren kuruluşları, nerede MÜSİAD, nerede TOBB? Mehmet Şimşek ülke kaynaklarını takiyeci Zümre'ye hortumlatıyor. Toplumun tüm kesimlerini söğüşletip soyduruyor. Türkiye'yi küçültüp Zümre'yi büyütüyor, kimsenin gıkı çıkmıyor. Toplumu köleleştirilip sürüleştirilen müstemleke tipi bir ülke görmek isteyenler Türkiye'nin şu haline baksınlar. Herkese ve her kesime yazıklar olsun."
-GEÇKİL/14 Mayıs 2024-

O.G.

15 May 2024 - 08:30 - Analizgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?