AKP'nin Elazığ'daki yenilgisinin müsebbibi yenilginin sebeplerini araştırmak için sahaya iniyormuş..

AKP İl Başkanı Şerafettin Yıldırım seçim yenilgisinin sebeplerini araştırmak için sahaya ineceğini açıkladı. Matematikte bir kural vardır. Bir şey 3 kez tekrarlanıyorsa bu tesadüf olamaz.. Palu, Kovancılar, Maden, Sivrice, Yazıkonak, Bükardı, Akçakiraz gibi yerlerde seçimleri kazanan belediye başkan adayları bizzat kendisine adaylık başvurusu yapan isimler olmasına rağmen beğenilmeyerek AKP'den aday yapılmadı. Aslında bu listeye il belediye başkanlığı da dahil edilebilir..

AKP 31 Mart Yerel Seçimlerinde büyük bir seçim yenilgisi aldı.

14-28 Mayıs öncesi yerli ve milli bir söylem ve eylemle seçmenlerin karşısına çıkıp yüzde 52 oyla zafer elde eden parti aradan 1 yıl geçmeden büyük bir hezimet yaşadı.

Zira AKP 28 Mayıs sonrası eylem ve söylemleriyle gayri milli, halktan alıp rantiyeciye veren, vatandaşını ezen Batıcı, faizci partilerden farksız bir hale gelmişti.

31 Mart seçim yenilgisinin en büyük sebebi buydu ama bu bir yerel seçim olduğundan yereldeki doğru aday tercihleri ve adayların gösterdiği performanslar genel skalayı kırabilmişti.

Mesela Elazığ'da Şahin Şerifoğulları gösterdiği şahsi performansıyla partisine bir seçim başarısını tek başına yaşatmayı başardı.

Tek başına çünkü partisinin il başkanı ve milletvekillerinin Şerifoğulları aleyhine çalıştığı kamuoyuna pek çok olayla mal oldu.

İlçelerde ise AKP Elazığ'da tam anlamıyla hezimeti yaşadı.

Hem de bu başarısızlık asla bir tesadüf ya da genel oy kaybıyla bağlantılı bir durum değildi.

Matematikte bir kural vardır. Bir şey 3 kez tekrarlanıyorsa bu tesadüf olamaz..

Palu, Kovancılar, Maden, Sivrice, Yazıkonak, Bükardı, Akçakiraz gibi pek çok bölgede seçimleri kazanan belediye başkan adayları bizzat AKP İl Başkanı Şerafettin Yıldırım'a adaylık başvurusu yapan isimler olmasına rağmen beğenilmeyerek aday gösterilmeyince başka partilerden seçime girerek kazandılar.

Hatta bu listeye Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nı eklemek de yanlış olmaz. AKP İl Başkanının Şahin Şerifoğulları aday olmasın diye ne kadar uğraştığını sonrasında da kazanmaması için ne kadar hamle yaptığını siyaset ehli biliyor.

Yani AKP İl Başkanı aday belirleme konusunda 1 değil, 2 değil, 3 değil defalarca yanlış yapmış bir isim olarak AKP'nin Elazığ'daki seçim yenilgisinin baş sorumlularından biridir.

Bir şey art arda bu kadar çok tekrar ediliyorsa ortada bir kasıt vardır. 

Bu kasti durum Elazığ Belediye Başkanlığı seçimi için de çıplak gözle görülecek şekilde yaşandı.

Önce Şahin Şerifoğulları'nın yeniden aday olmaması için yoğun çaba sarf eden il başkanı sonrasında ise adayı seçim kazanmasın diye büyük çaba gösterdi.

Şahin Bey şehre adımını atar atmaz önünü tıkayan ve aceleyle "medyayla reklam anlaşmalarını ben yapacağım" diye ön alan Şerafettin Yıldırım genel seçimde medyayı okunma oranları, etki gücü gibi kriterlerle kategorize ederken yerel seçimde ise partisinin aleyhine en kötü sonuçlanacak şekilde bir sınıflandırmaya gitti.

Bu konuda sık sık düzenlemeler yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da rest çekercesine, gelişen teknolojiyle günlük, haftalık ayrımının kalkıp tüm medyanın anlık haber verebilen gelişmiş internet medyası olduğu gerçeğini göz ardı ederek sadece baskı medyayla anlaşma kararı aldı.

Karşılığında ise Şahin Şerifoğulları'nı yerel medyada adeta sıfırladı.

Yine belediye meclis üyelerinin belirlenmesinde de Şerifoğulları'nın elini kolunu bağlayan pek çok hamlesi olduğu kulislere yansıdı.

Yani aday olmasın diye uğraştığı Şahin Şerifoğulları'nın kazanmaması için de aktif çabalar gösterdi AKP İl Başkanı..

Ve bunları kasıtlı yaptığını da seçim sonrası gösterdiği tavırla net biçimde ortaya koydu.

İl Başkanı seçim boyunca çalışmak istemediği medya kuruluşlarına şahsi reklamlarını göndererek "benim sizinle bir sorunum yok" diyesiymiş..

E sormazlar mı adama madem medyayla sorunun yok o zaman senin sorunun kiminle diye...

Kimle olacak adayı Şahin Şerifoğulları'ydı esas sorunu..

İnternet medyası diye ilkel, çağ dışı bir sınıflandırmayı kazanmasını istemediği adayını medya desteğinden mahrum etmek için yapmıştı.

Ve şimdi il belediyesi ve ilçelerde bu kadar peş peşe kasıtlı yanlışları yapan AKP Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım seçim yenilgisinin sebeplerini araştırmak için sahaya ineceğini açıklamış..

Fıkralık bir olay..

Elazığ'daki seçim yenilgisinin en büyük sebeplerinden olan il başkanı seçim yenilgisinin sebeplerini araştırmak için sahaya iniyormuş..

Halbuki sahaya inmesine hiç gerek de yok. Medya kuruluşlarının paylaştığı haberinin altındaki yorumları okusa yeterli.

Olan şu; seçim sürecinde partisi kazansın diye göstermediği zahmeti şimdi il başkanlığında kalmak için gösteriyor Şerafettin Bey..

Kimileri ise bir il başkanının partisi aleyhine çalışabileceğine akıl sır erdiremiyormuş..

Onlar da 2022 yılında dönemin ETSO Başkanı Asilhan Arslan'ın Maden'deki maden sahasının işletilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada neler dediğine bir bakıversin.

Asilhan Arslan kendisi aleyhine AKP Genel Merkezinden gönderilen ve AKP İl Başkanı Şerafettin Yıldırım adıyla servis edilen basın açıklamasının yayınlanması sonrası "AKP İl Başkanı beni aradı ve ben partim gibi düşünmüyorum" diye kendisine itirafta bulunduğunu ifşa etmişti.

Asilhan Arslan'ın o konuşması "internet medyasında" halen duruyor. 

Elazığ'daki seçim yenilgisinin sebeplerini merak eden AKP Genel Merkez idarecileri de siyaset erbabı da bir açıp izlesin..

Velhasılıkelam.. 

Özellikle Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları artık kışı atlattı, sıra yediği ayazın hesabını sormakta...

İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, milletvekilleri Ejder Açıkkapı ve Mahmut Rıdvan Nazırlı'nın Şerifoğulları belediye başkanlığını kazanmasın diye gösterdiği çabaya tüm Elazığ kamuoyu şahit..

Şimdi sık sık açıklamalar yaparak bu görüntüyü örtme çabası gütseler de Elazığ küçük yer.. Nerelerde oturulup, kimler aranıp, neler konuşulmuş duyulması zor değil ki..

Haber: Osman Gürses

16 Nis 2024 - 12:49 - Gündem

Mahreç  Osman Gürsesgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?