Van Büyükşehir Belediyesi AKP'ye geçti

Van Büyükşehir Belediyesi için DEM Parti'den aday olan ve yüzde 55 oyla seçilen Abdullah Zeydan'ın "memnu (yasaklı) haklarının geri alınması" üzerine, mazbata AKP'li aday Abdulahat Arvas'a verildi.

DEM Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı tarafından geri alınması üzerine, Van İl Seçim Kurulu, belediye başkanlığını ikinci sıradaki AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesine karar verdi.

İL SEÇİM KURULU AÇIKLAMA YAPTI

Van İl Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "AK Parti Van Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas'ın talebiyle yaptığı incelemeyi tamamladı. Seçimde kesinleşmemiş sonuca göre başkanlığı kazanan Dem adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti. Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday Arvas'a verilmesine karar verdi" denildi.

KAÇ OY ALMIŞLARDI?

31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti adayı Abdullah Zeydan 245 bin 573 oy sayısı ve yüzde 55,48 oy oranı ile birinci oldu. İkinci sırada da 120 bin 147 oy sayısı ve yüzde 27,147 oy oranı ile AK Partili aday Abdulahat Arvas yer aldı.

Van İl Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Gerekçesi açıklandığı üzere;

En çok okunanlar DEVAMI Kampanya sürecinde çok tartışılan Hatay'da kimkazandı, hangi parti ne kadar oy aldı?

1-) Süresi içinde yapılan itirazın kabulüne,

2-)Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Partisi) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah ZEYDAN'ın seçilme yeterliliği olmadığından seçilmemiş sayılmasına.

3-) Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Partisi) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak seçime katılan Abdullah ZEYDAN'ın seçilme yeterliliğini taşımadığı 298 sayılı Kanunun 130. Maddesinde öngörülen süreler içerisinde tespit edildiğinden sonraki en çok oy alan ve seçilme yeterliliğine sahip ikinci sıradaki adaya mazbatanın verilmesine,

4-)Kararın ilgili taraflara tebliğine,

Dair kararın öğrenildiği tarihten itibaren 3 gün içinde ve en geç İl Birleştirme Tutanağının düzenlenmesini takip eden üçüncü gün saat 17:00'ye kadar Yüksek Seçim Kuruluna itiraz yolu açık olmak üzere oy çokluğu ile karar verildi."

DEM Parti'den yapılan açıklamada "Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir." dedi.

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, düzenlediği basın toplantısında tüm siyasi partileri Van halkının iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

"Böyle büyük bir irade karşısında dayanışmassak, demokrasiden bahseden hiç kimsenin inandırıcılığı kalmaz." diyen Doğan, "Demokrasileri var eden temel kaidelerden biri milli iradeye saygı duymaktır. Bunu en çok ihlal eden, bunu diline en çok pelesenk eden iktidara çağrıda bulunuyoruz. Bu yanlıştan derhal geri dönün. Sakın Van halkının iradesine gasp etmeye heveslenmeyin." dedi.

Adalet Bakanlığı'nın itirazı Cuma günü mesai saatine 5 dakika kala yaptığını belirten Doğan, "Burada amaç halkın iradesini gasp etmektir" ifadelerini kullandı.

DEM Parti hukuk işlerinden sorumlu Öztürk Türkdoğan, Abdullah Zeydan'ın seçme seçilme haklarını geri aldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

"Abdullah Zeydan daha önce 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası almıştı. 2019 yılının sonunda cezası tamamen sona ermiştir. Bir suçun infazı bitmişse 3 yıl bekleme süresi vardır. Bu süre sonunda mahkemeye başvurursunuz ve memnu haklarınızı alırsınız.

2023 yılının nisan ayında Diyarbakır 5. ağır ceza mahkemesine başvuru yapılıyor ve karar gerekçesinde cezanın infazının tamamlandığı belirtilirek yasaklanmış her türlü hakları geri veriliyor.

Bu karar taraflara tebliğ edililyor. Her iki taraf da bu kararı temyiz etmiyor. Karar daha sonra kesinleşiyor. Kesinleşmekle ilgili karar fişinde hem mahkemenin hem de savcılığın imzası var. Daha sonra Abdullah Zeydan adli sicil bakımından haklarını aldığından seçme seçilme haklarını kullanabileceği bir konuma geliyor."

Öztürk Türkdoğan, "Bütün bunlar bir siyasi müdahale ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor." dedi.

DEM Partinin websitesinde yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi:

Bilindiği üzere; Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan, tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuş, adaylığı yapılan incelemeler sonucu YSK tarafından kabul edilmiştir. Zeydan, Van’da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak seçilmiştir.

Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime ikin gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Yetkili savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK'ya bildirimde bulunmuştur.

Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür.

Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz.

Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.

O.G.

# yıl, var, milli

02 Nis 2024 - 15:17 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?
Tüm anketler