Ukrayna'nın kazanma umudu tamamen bitti: İsrail varken kim napsın Ukrayna'yı

Farz varken kazalara bakılmaz.. İşte Siyonist Haçlı Batı'nın Ukrayna'ya tavrı bu.. HAMAS'ın başlattığı Aksa Tufanı sonrası ölüm-kalım mücadelesi veren Siyonist Haçlı Batı için İsrail asıl olan.. Ukrayna ise artık gözden düştü. Zira Batı'nın artık savaşacak mecali de yok. Gazze'de bataklığa saplanan Siyonist Haçlı Batı için Ukrayna'da ise umut tamamen bitti.

Takvimler, 24 Şubat 2022 tarihini gösterdiğinde, Rus ordusu bekasını tehdit eden Siyonist Haçlı Batı kuşatmasını kırmak için 3 koldan Ukrayna topraklarına girdi.

Savaşın esas amacı Türkiye'yi iyi ilişkileri olan iki ülkeden birinin yanında savaşa sokmaktı ancak bu plan tutmadı.

Bu kez Rusya'yı bitirme amacıyla hareket eden Siyonist Haçlı Batı bunu da verdiği tüm askeri, siyasi ve ekonomik desteğe rağmen başaramadı.

Üstüne HAMAS Mücahitlerinin başlattığı Aksa Tufanı da İsrail'e ağır kayıplar verdirmeye başlayınca artık Batı için Ukrayna'ya destek farz olmaktan çıktı.

Tüm gücüyle İsrail'e desteklerini yönelten Siyonist Haçlı Batı için artık Gazze'de de Ukrayna'da da kazanma umudu hiç kalmadı.

Gazze'deki hezimetleri henüz kısık seslerle dile getirilse de Ukrayna'daki mağlubiyetleri Avrupa'da açık açık dile getirilmeye başlandı.

Zira Avrupa'da son dönemde yaşanan ve ülkeleri köklerinden sallayan çiftçi isyanlarının arkasında da bu savaşlara yaptığı büyük ekonomik destek ve sonunda alınan hüsran var. Böylece Avrupa artık sömürü kaynaklarını yitiriyor.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, Avrupa'nın yaşadığı çiftçi isyanlarını şöyle değerlendiriyor:

"Avrupa Birliği ülkelerinde çiftçi eylemleri ülke ülke yayılarak büyümeye devam ediyor.   Erbakan "kapitalizm kendi kendine ayakta durabilecek bir sistem değildir. Ancak başka ülkeleri sömürerek, hortumlayarak ayakta kalabiliyor" diyordu. Batı'nın sömürü hortumları kesildikçe devletler harcamalarına kaynak bulamıyorlar. Çiftçilere yapılan büyük sübvansiyonlar da yapılamayınca tarımsal ekonomik kriz büyüyor. Bu, sosyal, toplumsal, siyasal yapıyı da fena halde etkileyip tehdit ediyor.
Batı'nın ekonomik çöküşünün bir nedeni de şudur: Batı teknoloji tekelini dehşet bir kıskançlıkla elinde tutuyor başka ülkelere ürünlerini istediği fiyata satıyordu. Artık Batı'nın teknoloji tekeli hatta üstünlüğü kırıldığından başka ülkelerle rekabet etmek zorunda kalıyor. Bu da israfçı kapitalist ekonomisini zorluyor."
-GEÇKİL/11 Şubat 2024-

Hem Afrika'da hem de diğer ülkelerdeki sömürgelerini kaybeden Batı artık hegemonyasının sonuna gelmiş durumda..

2 yılın sonunda Ukrayna'da yaşadığı hezimet ve aylardır ufacık Gazze'de acımasızca vahşet sergilemesine rağmen sonuç alamaması ve büyük kayıplar vermesi bunun delili..

İşte Ukrayna cephesinde son durum:

AVRUPA KAMUOYUNUN UMUDU KALMADI

Şubat 2022'de Rus ordusunun işgali başladığında Avrupa başkentleri Ukrayna bayrağının sarı ve mavi renkleriyle adeta donatılmıştı. Geçen iki sene de bu sempatiden eser kalmadı. Avrupa'yı son bir ayda sarsan çiftçi isyanlarının ana gündemlerinden biri Ukrayna'dan ucuza ithal edilen tarım ürünleri. Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'nin (ECFR) yaptığı son araştırmaya göre, Avrupa kamuoyunda Ukrayna'nın savaşı kazanabileceğine ilişkin umut yüzde 10'a düştü. Aralarında Fransa, Almanya, Macaristan, İtalya, Hollanda, Polonya, İspanya ve İsveç'in de bulunduğu 12 AB ülkesinde yapılan anket Ukrayna'nın karşı saldırılarının durduğunu, ABD yardım politikasında bir değişiklik olacağına dair korkuların arttığını ve ABD'de savaşa ilişkin kötümser tutumu ile bilinen Donald Trump'ın ikinci bir başkanlık dönemi ihtimalinin arttığını ortaya çıkardı.

SÖZLER HAVADA KALDI

Son olarak Avrupa Birliği, Macaristan'ın vetosunu, Budapeşte'yi direkt tehdit ederek 50 milyar avroluk bir yardım paketini geçirirken, bu yardımın nasıl somutlaşacağı soru işareti taşıyor. Rus saldırıları altında yerli savunma sanayiini kaybeden Ukrayna'ya geçen mart ayında Avrupa ülkeleri tarafından söz verilen bir milyon top mermisinin ancak 300 bini sağlanabilmiş durumda. ABD tarafında ise İsrail'in Gazze'yi hedef alan saldırılarının başlamasıyla Kiev'e verilmesi beklenen 155 mm'lik top mühimmatının Tel-Aviv'e gönderildiği biliniyor. Son olarak Almanya Meclisi'nde, Ukrayna'ya Taurus füzeleri sağlamasını içeren önerge 182'ye karşı 480 oyla reddedildi.

ASKER BULAMIYOR

Ukrayna için dış yardımlar her geçen gün zorlaşırken, içeride de durum parlak değil. Başta Devlet Başkanı Vlodomir Zelenski olmak üzere yönetim kademesindeki huzursuzluk geçtiğimiz aylarda önce Savunma Bakanı sonra da Genelkurmay Başkanları'nın değişmesiyle su yüzüne çıktı. Yönetim içindeki yolsuzluk iddiaları da konuşulurken, Kiev, cepheye yeni asker bulmakta da sıkıntı yaşıyor. 6 milyona yakın nüfusu farklı ülkelere dağılan Ukrayna, askere almak için insan bulamıyor. Bunun aksine 3 kat daha fazla nüfusa sahip Rusya, seferberlik ilan etmeden cephedeki asker gücünü yenileyebiliyor. Geçen hafta Rus ordusunun eline geçen stratejik Avdiyivka şehrinde iki taraf arasındaki bu farkın etkili olduğu değerlendiriliyor. Putin yanlısı bir Rus bloggerın iddiasına göre Rus ordusunun kent ele geçirmek adına 16 bin askerini kaybetti. Ukrayna ordusunun ise panik halinde şehirden geri çekilirken yüzlerce deneyimli askeri kaybetmesinin büyük moral kaybına sebep olduğu belirtiliyor.

Yeni Şafak

24 Şub 2024 - 13:05 - Dünya

Mahreç  Osman Gürsesgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?
Tüm anketler