Mutlaka izlenmeli: Zaferin Rengi

Çanakkale Geçilmez sloganıyla resmi tarihin üzerini örttüğü, üniversitelerde tez konusu olarak dahi alınıp araştırılmasının, anlatılmasının yasak olduğu başkent İstanbul’un 5 yıl boyunca İngilizlerin işgalinde kaldığı gerçeğini anlatan Zaferin Rengi filmi gösterime girdi. Filmi Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, değerlendirdi.

Resmi tarihin Çanakkale Geçilmez sloganıyla üzerini örttüğü ancak İngilizlerin Çanakkale’den geçerek donanmasıyla başkent İstanbul’u 5 yıl boyunca işgal ettiği gerçeğini kamuoyu bilmiyor. Zira o bilinirse Lozan’ın başkent İstanbul’un işgal altındayken imzalandığını, ülke yönetimini ellerinde bulunduran İttihatçıların İngilizlerle işbirliği içinde olduklarını, bu nedenle de 5 yıllık işgal süresince tek mermi sıkılmadığını toplum anlar ve böylece kurtuluş savaşının bir masa başı hazırlanmış senaryo olduğu ortaya çıkar.

İngilizlerle işbirliği yaparak Osmanlı’yı yıkıp yerine başkent İstanbul işgal altındayken TC’yi kuran Selanik Dönmesi Sabetaycı Yahudilerden oluşan takiyeci Zümre’nin bu gerçeği toplumun bilmesini istemeyeceği muhakkak.. Ancak Cuma günü İstanbul’un işgal edildiğini anlatan çok önemli bir film gösterime girdi: Zaferin Rengi

Daha yapımına başlandığında Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil’in Milli Görüş derin devleti etkisine dikkat çektiği film 2 gündür gösterimde olmasına rağmen medyanın ve kamuoyunun ilgisizliği takiyeci Zümre’nin bir yapımı olmadığını ortaya koyuyor.

Dün filmi izleyen Geçkil’in Zaferin Rengi hakkındaki değerlendirmeleri şöyle:

“Dün gösterime giren Zaferin Rengi Filmine bilet aldık bugün izlemeye gidiyoruz. Başkent İstanbul Selanik Dönmelerinin Partisi İttihat ve Terakki iktidarında İngilizlerin işgalinde iken futbol turnuvası düzenleniyor. İngiltere'den takımlar getiriliyor. Fenerbahçe şampiyon oluyor. Konusu bu. İşte bunu yapan takiyeci Yahudiler Sultan Vahdettin'e hain diyorlar! İngilizlerle birlikte Osmanlı Devletini yıkıp TC'yi kuran takiyeci Yahudiler İspanya'dan sürülen dedelerini Balkanlarda iskân eden Osmanlı'nın hanedanını sürgün ediyorlar! Takiyecileri birazcık tanımak isteyenler bu filmi izlemeli.
Zaferin Rengi Filmini arkadaşlarla birlikte izledik. Sinema salonu boştu. Bizden başka üç kişi vardı. Zümre'nin sahiplenmediği, lanse etmediği, PR'ını yapmadığı bir girişim maalesef ilgi görmüyor, önemsenmiyor. Bu ilgisizlik filmi kimin yaptığını gösteriyor!
Zaferin Rengi Filmi İngilizlerin başkent İstanbul’u Selanik Dönmesi İttihat ve Terakki iktidarında nasıl bir ortamda işgal ettiklerini iyi yansıtıyor. Mondros ve Lozan'ı birlikte imzaladıklarını ve İngilizlerin öyle işgale son verip çekildiklerini gösteriyor çok açık şekilde.”
-GEÇKİL-

3 saatlik filmde Fenerbahçe’nin işgal kuvvetleri komutanı General Harington adına düzenlenen kupayı kazandığı maç son 5 dakikaya sığdırılmış.. Gerisi İstanbul’un düşman kuvvetlerince işgal ortamının çok açık ve net biçimde izleyiciye anlatılmasından oluşuyor.

Kadınların sokak ortasında taciz edilmesi, düğünlerin basılması, iş yerlerine, kamu kuruluşlarına baskınların yapılması, keyfi kapatmalar, zulümler, dayatmalar, zorbalıklar, işkenceler..

Hatta öyle bir ortam ki genel ev kadınlarının çalıştığımız ortam bile buradan daha iyiydi sözleri ile yaşanan zulmün boyutları belirtiliyor.

Ve yine Mondros ve Lozan’ı birlikte imzalayanların İttihatçılar oldukları, hatta İngilizlerin İttihatçıların vesilesiyle İstanbul’u işgale geldikleri bile kısa cümlelerle geçiştirilse de not düşülüyor.

61 İngiliz donanmasına ait geminin Çanakkale Boğazını geçerek İstanbul’da Boğaz’da demirlediğini de filmin başrol oyuncusu Fenerbahçe’nin kaptanı Galip Bey dile getiriyor.

Böyle bir ortamda düğünlere bile baskın yapılırken M.Kemal’in İngilizlerin arasında rahatça gezmesi, donanmasının yanından kayıklarla geçebilmesi de izleyicilerin kafalarında kocaman soru işaretleri bırakacak dikkat çeken detaylardan..

Film aslında Fenerbahçe için de çok iyi bir görüntü sunmuyor. Zira ülke ve özellikle başkent İstanbul işgal altındayken takımın savaşmak, direnmek yerine işgal kuvvetleriyle maç yapması izleyenleri hayrete düşürüyor.

Pek çok zulme rağmen 5 yıl boyunca İngilizlere tek mermi sıkılmadığı, İsmet İnönü’nün Lozan’ı imzalamaya giderken bile aklında ülkenin durumunun değil maç sonuçlarını merak etmesi olduğu izleyiciye anlatılıyor.

M.Kemal mevzusu da izleyiciye çok farklı bir bakış açısıyla aktarılıyor. Takiyeci Zümre’nin M.Kemal’le ilgili hamasetinden uzak bir anlatım var. Ayrıca Osmanlı Padişahından yetki ve icazet aldığı gibi detaylara da yer verilerek resmi tarihin Osmanlı düşmanlığı paradigmasına da bir çomak sokulmuş..Tabi ki M.Kemal'e kahraman olarak inanan zihinlere bu çomak.

Filmi izleyenlerin aklına şu sorunun gelmesi özellikle istenmiş; “Başkent İstanbul işgal altındayken, halk zulümlere maruz kalırken tek mermi sıkmayan İttihatçıların tek yaptığı futbol maçı yapmak mı? Ülke maç yaparak mı kurtarıldı?”

Ve Çanakkale Boğazının geçildiğini, İstanbul'un Lozan imzalandığında bile fiilen işgal altında olduğunu çok açık anlatıyor.

Yani konusundan içeriğine kadar bir takiyeci Zümre yapımı olmadığı aşikar olan Zaferin Rengi filmi Millî Görüş derin devletinin İstanbul’un işgal edildiği gerçeğini topluma anlatma projelerinden biri olduğunu ortaya koyuyor.

Zira illüzyoncu medya ve akademiyanın ilgisizliği, bu sebeple de salonların boş olması bunun kanıtı.. Film aslında kurtuluş savaşının tiyatro olduğu, Osmanlı’nın İngilizlerle işbirliği içerisinde yıkılıp TC’nin takiyeci Zümre tarafından işbirliği ile kurulduğu gerçeğinin anlatılacağı günler için bir alt yapı niteliğinde..

Özetle; mutlaka izlenmesi gereken bir film!

Filmin Toprak Hattı Grubunun bir darbe çağrısı yaptığı günlerde gösterime girmesi de zamanlama açısından manidar.

18 Şub 2024 - 07:41 - Analiz

Mahreç  Osman Gürsesgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?
Tüm anketler