Adım adım Geçkil'in açıkladığı duruma geliyoruz: Türk donanması ABD'nin uçak gemisi yanında atışlı tatbikat yapacak!

ABD'nin en büyük savaş gemilerini sularımızda demirlemesine Türkiye genelinde sadece Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil dikkat çekmişti. Aylardır bu konuyu işleyen Geçkil, ABD gemilerinin işgal için geldiği Türkiye'den görebileceği karşılıkları da yazmış, ABD'nin iki uçak gemisine yapılacak müdahaleyle süper güç imajının elinden alınacağını ifade etmişti. Gelişmeler de bu minvalde seyrediyor. Aydınlık bugün konuyu işledi, Türkiye'nin ABD gemisinin yanında atışlı tatbikat yapacağını belirtti.

ABD'nin en büyük uçak gemisi USS Gerald Ford Temmuz ayı sonlarında sularımızda demirlemişti. Arkasından ise 3 en büyük savaş gemisi daha sularımıza gelerek konuşlandı. Ayrıca ABD Kayseri'ye de bir birlik asker indirdi. Bu önemli gelişmelere ise sadece Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil dikkat çekmişti:

"ABD, tertiplediği 12 Eylül 1980 Darbesini Kenan Evren  Erbakan'ın kontrolüne verince  Türkiye'yi işgali B planı olarak hep masada tuttu. Bu, Mavi Camiyi (Sultanahmet) bombalayalım sözüyle kamuoyuna da yansıtıldı. Ama siyasi çözümü yeğledi. Askere güvenmediğinden BU DEFA SİLAHSIZ KUVVETLER HALLETSİN diyerek başlattığı 28 Şubat'tan da sonuç alamadı. 1 Mart Tezkeresi geri çevrilince hile ile işgal planını da gerçekleştiremedi. 15 Temmuz saldırısı da püskürtüldü. FETÖ sonrası oluşturulan yeni paralel yapı Pelikan'ın kurduğu kabine ile takiyeci  Zümre iktidarı ele geçirmiş durumda. ABD'nin en büyük uçak gemisinin sürpriz şekilde Girit'te demirlediği bildiriliyor. Bu, Türkiye'deki konjonktürle mi alakalı? Haydi hayırlısı.."
-GEÇKİL/31 Temmuz2023-

Aylarca konu üzerinde değerlendirmeler yapan Geçkil Türkiye'nin ABD gemisine neler yapabileceğini ise şöyle açıklamıştı:

"1- ABD savaş gemisi Fransız gemisine yapıldığı gibi manyetik alanla kör-sağır hale getirilir. Komandolar tüm personelini esir alır.
2-ABD savaş gemisinden atılan füzeler uzaktan kumandayla havada yakalanıp o gemi üzerine düşürülür, batırılır.
3-Denize yakın irtifada seyredip radara yakalanmayan füzeyle ABD savaş gemisi vurularak 6 bin personelle denizin dibine indirilir."-
-GEÇKİL-

Geçkil, Türkiye'nin ABD gemilerine müdahale etmesinin hem ABD'nin süper güç imajını bitirmek hem de Türkiye'nin yeni süper güç olduğunu göstermek için mutlak olduğunu belirtiyor.

Ve gelişmeler de bu minvalde ilerliyor. Aydınlık gazetesi bugünkü manşetinde ABD'nin sularımızda demirleyen savaş gemisine dikkat çekti. Sondaj yapan Abdülhamid Han gemimizin hemen yanına demirleyen ABD gemisine atışlı bir tatbikatla cevap verileceğini belirtti.

Haber şöyle:

ABD uçak gemisi görev grubu ile İngiliz Kraliyet Donanması'nın İsrail'in Filistin'deki saldırılarına destek için Doğu Akdeniz'e gönderildiği bir dönemde, Türk Deniz Kuvvetleri Kıbrıs açıklarında tatbikat yapacağını duyurdu.

Adım adım Geçkil'in açıkladığı duruma geliyoruz: Türk donanması ABD'nin uçak gemisi yanında atışlı tatbikat yapacak!

13 Ekim'de Antalya İstasyonu'ndan yayınlanan denizcilik bildiriminde (Navtex mesajı), “Atış eğitimi, 16-20 Ekim 2023 saat 0600Z-1500Z arasında aşağıdaki sahada yapılacaktır.” denildi. Tatbikat sahasının koordinatlarının, KKTC'nin Güzelyurt ilçesinin açıklarını kapsadığı görüldü.

Bunun üzerine Güney Kıbrıs tarafından yayınlanan bir karşı Navtex mesajında ise söz konusu bildirimin “geçersiz istasyondan” yayınlandığı iddia edilerek, bu mesajın uluslararası hukuku ve deniz güvenlik prosedürlerini ihlal ettiği ileri sürüldü.

Ancak Türk Donanması'nın 16 Ekim'den itibaren bu eğitimleri icra etmesi bekleniyor.

Adım adım Geçkil'in açıkladığı duruma geliyoruz: Türk donanması ABD'nin uçak gemisi yanında atışlı tatbikat yapacak!

SONDAJ GEMİMİZİN DİBİNE GELMİŞLERDİ

ABD'nin 100 bin tonluk en modern uçak gemisi USS Gerald R.Ford, yanında dört muhrip ve bir kruvazör ile birlikte İsrail'e destek için Doğu Akdeniz'e gönderilmişti. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, bu taarruz grubunun, İsrail'e karşı pozisyon almak isteyen aktörleri caydırmak için gönderildiği açıklanmıştı. Doğu Akdeniz'e giren USS Gerald R.Ford gemisi, önceki gün Antalya açıklarında çalışan Türkiye'nin sondaj gemisi Abdülhamid Han'ın yakınlarında görüntülenmişti. USS Gerald R.Ford, daha sonra Kıbrıs yönünde intikale devam etmişti. Geminin şu an Kıbrıs açıklarında, tatbikat yapılacak sahaya da yakın bir bölgede olduğu değerlendiriliyor.

23 EKİM'DE ORTAK TATBİKAT BAŞLAYACAK

Diğer yandan, 23-27 Ekim tarihleri arasında Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin her yıl birlikte icra ettiği “Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Davet Tatbikatı”nın başlayacağı öğrenildi. Bu tatbikata ilişkin yapılan açıklamada da şu bilgiler paylaşıldı:

RUSLAR DA SURİYE AÇIKLARINDA TATBİKATTA

“Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Arama Kurtarma Teşkilatında yer alan sivil ve askerî unsurların katılımıyla, 23-27 Ekim 2023 tarihleri arasında, Girne 101 Evler bölgesinde, Doğu Akdeniz’de, Gazimağusa açıklarında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprakları ve karasuları ile Türk Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde yer alan uluslararası sularda icra edilecektir.”

Bölgede gerginliğin arttığı dönemde Rus Donanması da bayrak göstermeye başladı. Suriye'deki Tartus Limanı'nda konuşlu Rus savaş gemileri, daha önce Suriye açıklarındaki geniş bir sahada tatbikat yapacağını Türkiye'ye bildirmişti. Bu nedenle Lübnan sınırına kadar uzanan bir saha, Rus atış eğitimleri için kapatıldı. Bu eğitimlerin de 31 Ekim'e kadar devam etmesi bekleniyor. Ruslar, daha önce Suriye'yi vurmaya gelen İngiliz denizaltılarını Akdeniz'de engellemiş ve geri dönmelerini sağlamıştı.

ABD SAVAŞ GEMİLERİNİN YAKITI YUNANİSTAN'DAN

İsrail'e destek için gönderilen ve dünyanın en büyük uçak gemisi USS Gerald R.Ford'a refakat eden muhriplerin Yunanistan'ın Girit Adası'ndaki Suda Deniz Üssü'nden yakıt ikmali yaptığı bildirildi.
ABD 6. Filosu'nun resmi hesabından yapılan açıklamaya göre, iki adet Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri, yakıt ikmali yapmak ve lojistik destek almak üzere dün Suda Körfezi'ndeki Marathi İskelesi'ne yanaştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), daha önce bu gemilerin “Filistin'deki durumu tırmandırmak veya bu savaşı genişletmek isteyen herhangi bir aktörü caydırmak için” için Doğu Akdeniz'e gönderilen USS Gerald R.Ford uçak gemisi görev grubunun bir parçası olduğunu duyurmuştu.

100 bin ton ağırlığındaki USS Gerald R.Ford uçak gemisi, dünyanın en büyük ve en gelişmiş savaş gemisi olarak niteleniyor. Nükleer tahrikle çalışan gemi, yakıt almadan 20 senenin üzerinde seyir yapabiliyor.

Gemiye dört adet Arleigh sınıfı güdümlü füze destroyeri ile bir adet Ticonderego sınıfı kruvazör refaket ediyor. Arleigh sınıfı destroyerlerin her birinde 90'dan fazla füze bulunurken, Ticonderego sınıfı da sahip olduğu 122 adet VLS ile dünyanın en ağır silahlı birkaç savaş gemisi sınıfından biri olarak niteleniyor.

El-Aziz-Aydınlık

15 Eki 2023 - 09:55 - Analiz

Mahreç  Osman Gürsesgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?