Soru şu: Hadislerin doğru aktarıldığına ne kadar güvenebiliriz?

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, kendisine yöneltilen "Peygamber hakkında, peygamber adına yapılmış RİVAYET ne kadar güvenilir olabilir ki?" sorusunu yanıtladı.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, dün yaptığı değerlendirmede şunları söylemişti:

"Size bir şey diyeyim mi? İslam adına konuşup çeşitli ortamlarda arz-ı endam edenlerden İster sarıklı, cübbeli, sakallı; ister günümüz kıyafetli olsunlar. Anlatımında hak ile batılı karıştırmayan kimse yok. Tek istisnası Halis Aydemir. İslam'ı katıksız, katkısız, temiz, duru anlatan bir tek o var. Allah yardımcısı olsun. Amin." 
-GEÇKİL-

Geçkil'in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma bir kullanıcı hadislerin ne kadar güvenilir olabileceğini şu soruyla sordu:

"Peygamber hakkında, peygamber adına yapılmış RİVAYET ne kadar güvenilir olabilir ki? Tarih, anektod, genel bilgi adına elbette değerlidir ancak üzerine DİN inşa etmek cüret ister. Ya doğru değilse? Kaldı ki zaten güvenilmeyeceğini aynı kaynaklar da söylüyor. Nasıl mı? MevZu hadis, zayıf hadis... ne anlama geliyor?! Dimi. Mesela, şia kaynaklarının "güvenilmez" ya da şiiler için, sünni kaynakların "güvenilir" olduğunun delili ne olabilir ki? Halis hoca da aynı sarmalın içinde maalesef. Yoksa saygım, hürmetim var şahsına v emeğine. İlmini değerlendirecek ilmim yok. Çok da faydalandım kendi adıma. Fakat dayanaksız olan rivayetleri esas alması garibime gidiyor. Eyvallah"

Geçkil'in cevabı ise şöyle:

"Senin zihnini boşboğaz sapık ilahiyatçılar idlal ve iğfal etmiş. Hadis âlimleri hadis adına ne varsa hepsini toplayıp kayıt altına almışlar ki daha sonraki zamanlarda kimse hadis uyduramasın. Ancak hadisler konusunda oldukça uzmanlaşan hadis âlimleri kılı kırk yararak hepsini kategorik olarak tasnif etmişler (sınıflandırmışlar).

Fıkha dayanak yapılan hadisler sağlıklı (sahih) hadislerdir. Hadis âlimleri ömürlerini buna vermişler. Hepsi üzerinde belli kriterlerle tartışılmış. Hatta ravileri incelenmiş, kişilikleri hakkında bilgi edinilmiş, kayda geçirilmiştir. Geleceğe ilişkin hadisler vakti geldiğinde gerçekleşiyor. Bu da hadislerin doğruluğunu kanıtlayan bir olgu.

Günümüzde tanınmış yazarların yazıları altında imzaları bulunmasa bile erbabı onların yazdığını ifade biçimi ve üslubundan tanıyıp anlıyor. Hadis ilminin çok revaçta olduğu, âlimlerin ona yoğunlaştığı bir süreçti o. Rivayetler konusunda muhaddisler Hz. Peygamber (SAS)'in ifade tarzına, üslubuna, cümle kurma şekline o kadar âşina olmuşlardı ki.. Denemek için birine bir cümle yazıp göstermişler bu hadis mi, diye sormuşlar.. Cümleyi okumuş... şurası ayetten, şurası hadisten, şurası başka bir söz demiş, hepsini doğru söylemiş.

Aynı konudaki bazı hadislerin versiyonları varsa muhtemeldir ki Hz. Peygamber (SAS) farklı zaman ve ortamlarda değişik kişilere hitaben benzer şekilde ifade buyurmuştur.

Hadis âlimleri takva, ihlas, ihsan, yüksek ahlak sahibi şahsiyetler. Sorumluluklarının farkında, yükümlülüklerinin idrakinde, şuurunda insanlar. Senin etkilendiğin itikadı bozuk fâsık ilahiyatçılar gibi sallamazlar.. Hadis ilmiyle uğraşan herkes hadis âlimlerinin dehâsına, titizliğine, hassasiyetine hayran kalmaktadır. Onlar hiç şüphesiz ki Allah'ın ihsanına, yardımına mazhar olan insanlar. Onların hadisleri derleyip toplamadığını, ayıklamadığını bir düşünün.. neler olurdu neler.. Bir muhaddis şöyle bir anekdot anlatıyor: Hadis duyan, bilen insanları dinlemek için Mısır'a gitmiştik. Hadis toplamaya, yazmaya, değerlendirmeye o kadar yoğunlaşmıştık ki.. pazardan bir balık aldık. Bir türlü pişirmeye vakit bulamadık, sonunda çiğ yedik. Bu imanlı fedakâr insanların değil de şu arsız ne idüğü belirsiz ilahiyatçıların sallamalarına itibar edenlerde izan ve vicdan olur mu? Şu imtihan dünyasında insanlar cennet ve cehennem için ayrışacaklar. Buna mani olunamaz. Rab'bimiz Yüce Allah bizi sıratımüstekime hidayet buyurduğu, gazabına uğramayan, dalalete düşmeyen salih kullarından kılsın. Amin."

O.G.

18 Eyl 2023 - 14:36 - Analiz

Mahreç  Osman Gürses



göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Murad - AYNI BAKŞILA DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE: KURANIN DA TEK ŞAHİDİ EFENDİMİZDİ...

BU ALLAHIN SÖZÜDÜR BU DA BENİMKİ DEMİŞ. YAZIP BİZE AKTARANLAR DA AYNI ASHAB KURANA NASIL GÜVENEBİLİYORSUNUZ...?

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 18 Eylül 15:29


Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?