İktisatçı Artan diyor: Düşen enflasyonu yükselişe geçirmek Şimşek ve Erkan'ın başarısızlığıdır!

İktisatçı ve planlama uzmanı Dış Ticaret Emekli Müsteşar Yardımcısı Fikret Artan, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına dair değerlendirme yaptı. Artan önceki bakan Nebati'nin ülkeyi batırdığı Şimşek ve Gaye Erkan'ın kurtarmaya geldiğini tezini çökertti, Geçkil'i teyit etti.

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil, dün yaptığı değerlendirmede takiyeci Zümre'nin rantının kesildiği için kontrolündeki illüzyoncu medya ve akademiya ile aleyhte propaganda yapıp kötülediğini "Dünyanın en çok büyüyen ekonomisine Türkiye'nin ekonomisi batıyor" dediğini belirtmiş ve yaptığı dezenformasyonlara şöyle dikkat çekmişti:

" Erbakan, medya dördüncü kuvvet diyenlere hayır, birinci bile değil tek kuvvet diyordu. İllüzyoncu medya ve akademiya Yeniden Büyük Türkiye dünyanın en iyi yönetilen ülkesiyken çok kötü yönetiliyor dedi. Dünyanın en başarılı dış politikasını yürütürken dış politikası felaket dedi. En başarılı askeri harekatlar gerçekleştirirken  Suriye'de, Libya'da, Karabağ'da ne işimiz var, dedi. İçeride suhuletle barındırdığı 4 milyon, harekat bölgelerinde yönettiği 6 milyon Suriyeliyle bu ülkenin geleceği üzerinde en çok söz sahibi olma konumuna gelmişken mültecileri Türkiye'nin baş sorunu haline getirdi. Dünyanın en çok büyüyen ekonomisine Türkiye'nin ekonomisi batıyor dedi. Dedi de dedi. Sonunda seçimi yeniden kazanmışken Cumhur İttifakından iktidarı teslim aldı. Türkiye'ye dünya ölçeğinde projeler, modern bir alt ve üst yapı kazandıran yönetim bu medya ve akademiyanın direnişi karşısında fikri iktidar olamadı ve diz çöktü. Şimdi bu medya ve akademiyaya sahip takiyeci Zümre toplumu sefalete mahkûm ederek Türkiye'yi soyuyor. Karşısına çıkacak görünürde bir güç yok."
-GEÇKİL-

Bugün Geçkil'in haklılığını ortaya koyan bir çıkış İktisatçı ve planlama uzmanı Dış Ticaret Emekli Müsteşar Yardımcısı Fikret Artan'dan geldi. Artan ekonomide büyük bir başarısızlık olduğunu belirtti sebebinin ise Mehmet Şimşek ile Gaye Erkan olduğunu belirtti. 

İktisatçı Artan diyor: Düşen enflasyonu yükselişe geçirmek Şimşek ve Erkan'ın başarısızlığıdır!

Fikret Artan'ın tespitleri Nebati'nin ülkeyi batırdığı Mehmet Şimşek ve Gaye Erkan'ın kurtarıcı olduğu tezini çökerterek Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Zeki Geçkil'i teyit ediyor.

Oda TV'nin haberi şöyle:

"TÜİK bugün Temmuz ayı Enflasyon oranını Aylık %9,49, Yıllık olarak ise %47,83 olarak açıkladı. Açıklanan oranlar ne anlama gelmektedir ve bunun Emeklilerin ücret artışlarında etkisi ne olacaktır?

Açıklanan enflasyon oranı hakkında söylenecek ilk husus ülkemizde 1 ayda yaşanan fiyat artışının gelişmiş ülkelerde 1 yılda gerçekleşen enflasyonun tam 2 katı olasıdır. Yani Türk toplumu Almanların, Fransızların, İngilizlerin, Amerikalıların 1 yılda gerçekleşen enflasyon oranının sadece bir ayda 2 katı kadar fiyat artışına maruz kalmasıdır. Artık kimse enflasyon artıyor ama dünyada da aynı şey söz konusu deme kurnazlığına kalkışmasın. 

Yıllık enflasyonu tek haneye indireceğini söyleyip, Aylık Enflasyonu neredeyse çift haneye yükseltmek tam anlamıyla iş bilmemek ve büyük bir başarısızlıktır.  

Aylık enflasyonun bu kadar yüksek çıkmasının müsebbipleri; Hayatında hiç ekonomi eğitimi almamış Cevdet Yılmaz, 2008’deki kötü performansıyla Mehmet Şimşek ve ABD’de çalıştığı Bankayı batırdığı iddia edilen Gaye Erkan’ın yanlış kararlarıdır. 

Şöyle ki bir yandan fiyat artışlarını önleyeceğiz deyip, diğer yandan Girdiler ve Enflasyon üzerinde en yüksek etkiye sahip Benzin ve Motorin üzerindeki Vergileri bütçe açığını kapatmak için bu kadar yüksek bir şekilde arttırmalarıdır. 

Enflasyon, son 7 ayda düşme eğilimine girmişken, yapılan bu bariz hatayla birlikte yıllık bazda Haziran ayındaki %38,21 düzeyinden Temmuz ayında %47,83’e yükselmiştir.

Peki yıl sonuna kadar durum nasıl olur?

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın %58 olarak açıkladığı yıl sonu enflasyon tahminini dikkate aldığımızda, bu durumda yıl sonuna kadar her ay ortalama %4’lük bir aylık enflasyon artışı söz konusu olacaktır. Yani mevcut fiyatların üstüne önümüzdeki 5 ayda kümülatif olarak 20 Puanlık bir fiyat artışı yüklenecektir. 

Bu arada, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in enflasyonun 2024’ün ikinci yarısından itibaren düşeceğini bugün açıklaması, Gaye Erkan’ın Enflasyonun 2023 Aralık ayına kadar artacağı ifadesi ile de çelişmektedir. 

Şöyle ki enflasyon Aralık 2023’de pik yapacaksa, Gaye Erkan’a göre Ocak 2024’den sonra düşmeye başlamalıdır. 

Oysa, Mehmet Şimşek Gaye Erkan’ın üstü olduğuna göre, ifadesini doğru kabul edersek, Enflasyon oranı 2024’ün ilk 6 ayında sabit kalıp sonra düşmeye başlamayacağına göre, Ocak 2024’den sonraki 6 aylık dönemde artmaya devam edecektir. Bu durumda tekrar 2022 Ekim ayındaki zirve düzey olan %85’leri göreceğimizi söylemek kehanet olmayacaktır. Ekonomi yönetiminin başındaki 3 yetkilinin bu tür çelişkili tahmin ve kararları ile daha çok sıkıntılı günlerin önümüzde olduğu açıktır.

Enflasyon düşme eğilimine girmişken, yaptıkları Benzin ve Motorin fiyat artışları ile Enflasyonu tersine çevirme becerisini (!) gösteren bu uyumsuz ekip, aynı zamanda Maliyet Enflasyonunu da tetiklemiş ve yangının üzerine benzin dökmüşlerdir.

Enflasyonu indireceğiz diye 16 milyon Emekliye Temmuz ayında ücret artışı yapmaya kıyamayan Hükümet, söylediklerinin tam tersini yaparak, Emeklileri yılın 2. Yarısında ölüme terk etmiştir. 

Oysa Emeklilere yapılacak artışların SGK Bütçesine etkisi ve talep artışı gibi dolaylı düşük yansımaları söz konusu olup, Benzin ve Motorin veya Asgari Ücret gibi doğrudan maliyet arttırıcı etkisi bulunmamaktadır. 

Yaptığım tahminlere göre yılın 2. Altı ayında oluşacak Enflasyon Farkı %32 olacaktır ve Hükümet Emekli Ücret Artışını en az %40, ortalama ise %50 arttırmak zorundadır. Çünkü verilen %25’lik artışın 9,5 puanı daha ilk ayda erimiştir. 

Aslında bu konuda ifade edilecek en doğru ve vicdani kanaat, 16 Milyon Emeklinin gasp edilen 6 aylık haklarının da ilave olarak verilmesi, hatta Hükümetin kendi memuruna verdiği yüksek oranlı artışı ve seyyanen zammı yarından tezi yok bir an önce Emeklilere de sağlamasıdır. Milletvekiline ve Memura farklı, Emekliye farklı Enflasyon Oranı uygulamak tamamen kötü niyetten başka bir şey değildir."

El-Aziz-Odatv.com

04 Ağu 2023 - 17:43 - Analiz

Mahreç  Osman Gürsesgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak El-Aziz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan El-Aziz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler El-Aziz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı El-Aziz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Elazığ Belediye Başkanı kim olmalı?